Jump to content
Родени в България
Danny

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия

Recommended Posts

Иииии във един момент ще върнеш всички парички с лихвите....

Не съм експерт,консултирайте се със счетоводител.

Това което искате е меко казано,неразумно!!! :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отдавна не съм следила развитието на детските в Германия. Принципно децата ви живеят в друго домакинство. Нещата доста се затегнаха, но е добре да се консултирате с адвокат. Доколкото знам, трабва да докажете, че изпращате редовно пари на деца си. Мисля, че е възможно да получите тези детски ако наистина отидат при децата ви и ако се преборите с доста бюрокрация. Доста хора са в този казус, споделете как се справите с проблемът.

Това, че сте с немско гражданства няма отношение за получаване на детските, защото и без такова хората получават. Освен това дали сте на временен или постоянен договор също няма значение.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)

Здравейте всички,информацията е доста подробно,за което благодаря!

Но едно нещо не разбрах!

Въпросът ми е следния.

Само в случай,че човек е на трудов договор ли има право на детски надбавки,а ако работи със скорооткрито гевербе има ли такова право?

Благодаря!

Редактирано от Svetoslav

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Svetoslav написа:

Здравейте всички,информацията е доста подробно,за което благодаря!

Но едно нещо не разбрах!

Въпросът ми е следния.

Само в случай,че човек е на трудов договор ли има право на детски надбавки,а ако работи със скорооткрито гевербе има ли такова право?

Благодаря!

Всеки, който плаща данъци в Германия има право на детски надбавки, при определените правила и условия. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора!

Да,обаче ще плащам след първата година,защото тогава трябва да подам данъчна декларация и да ми изчислят размера на данъка.До тогава нямам плащания към държавата.

Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, днес съпругът ми получи писмо в което от Фамилиенкасе искат документ за местожителство, в нашата община ще ми го издадат, въпроса ми е необходим ли е превод или апостил? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, извинявам се ако повтарям въпроса, но не намирам отговор. Бащата на двете ми деца ще започва работа в Германия в края на месеца, с договор. Нямаме брак. С различна адресна регистрация сме. Ние ще останем в България, където получавам детски надбавки и за двете деца, които са ученици. Та въпроса ми е: какви документи трябва да подготвим от тук за кандидатстване за детски надбавки в Германия и кога трябва да стопирам надбавките тук в България?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетете темата детайлно и подгответе, като начало документите посочени още в началото на темата за детските. Изпратете ги, като приложите и опис какво изпращате, за да задвижите процедурата. Като от своя страна те ще ви изпрагят писмо, какво още искат. Съветвам ви да сте с еднакви адресни регистрации в България, различните са при всички положения негатив ако ги изискат. Формулярите са на български език, както вече сте видяли. Бракът за разлика от България тук е само предимство. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

Изчетох повечето материал, днес дойде решението от фамилиенкасе за детските надбавки. Уведомяват ни и по-точно таткото , че ще получава такива от датата на подаване на документите ( август) , аз и децата дойдохме през юли , а съпругът ми работи от май.Бих искала да попитам да ли имаме ли право да претендираме , примерно юли или май.

Благодаря ви!

Спорен ден!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате право от момента в който той е назначен на работа т.е. от май да получите. При нас беше същото. Напишете им писмо. При нас ги преведоха.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А писмото , което ще напиша свободен текст ли , да бъде или от фамилиенкасе ми трябва някакъв формуляр? И трябва ли отново да приложа документите за брак , анмелдунг,  удостоверението от социална служба в БГ, актове за раждане и...?

Благодаря ви много .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писмото беше в свободен текст. Ако нещо искат те ще ви пишат. Ако прилагате нещо по принцип, винаги правете опис в писмото. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте мога ли да подам документи за детски в Германия мъжът ми има регистрация и идентификационен номер обаче все още няма трудов договор от другия месец вече ще има и трудов договор в момента може ли да кандидатства да детски 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет, ето моите впечатления от Familienkasse и подаването на документи за детски надбавки (Familienkasse Nürnberg_Bayern Nord):

- Оказа се най- неприветливата държавна институция, която съм посещавала до момента, въпреки че по телефона бяха изключително любезни.

- Предварително си бях свалила формулярите (вкл. и с български тектс за всеки случай). Въпреки това останаха няколко точки, които с оглед на конкретната ми ситуация, не ми беше ясно как да попълня. Жената на гишето не беше особенно склонна да ги обсъдим :) . Прие документите без да обърне внимание нито какво съм поълнила, нито на съдържанието на бележката от социалните в БГ. Надявам се всичко да е ок, но предполагам това ще разбера ако/когато ми изпратят писмо в някакъв момент- не ми казаха какви са следващите стъпки/срокове. Моля, ако някой е запознат, да сподели...

-  Това е първото място, на което ми поискаха копия на докуметите (до момента навсякъде си снимаха каквото им е нужно)-  добре е да ги имате подготвени- напр. акт за раждане на детето (децата),уведомление за регистрация и вероятно други според случая. 

- Добре е също така да си осигурите поне час и половина- два за подаване на документите-имаше доста хора, които чакаха, и ако ви върнат за попълване/корекции се налага да чакате отново.

Редактирано от Elina__

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Искам да споделя, че след много време и перипетии, документи и преводи, получихме детските и парите бяха преведени.Изразявам огромни благодарности на активните членове на форума, които отделят от своето време за да помогнат със съвет! Всичко е обяснено подробно.

В крайна сметка нещата се решиха с адвокат, но дори и така в случай, че имате право на детски надбавки в Германия, не се отказвайте, заради бюрократични спънки!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бихте ли споделили какви бяха перипетиите и как решихте проблемът, може би някой сега тръгва по вашият път и ще му бъде от полза споделеното.

Редактирано от veronik_veronik
вашият

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 4.09.2019 г. at 23:30, veronik_veronik написа:
На 5.09.2019 г. at 13:37, veronik_veronik написа:

Писмото беше в свободен текст. Ако нещо искат те ще ви пишат. Ако прилагате нещо по принцип, винаги правете опис в писмото. 

Благодаря Ви за съвета . Писмото написах свободен текст и след около седмица изпратиха писма с изчисленията и за м. май включително ( понеже в България взимах все още детски тогава ), на база на заповедта от БГ-социални , където е описано и колко ДН съм получавала  от тях . Парите бяха преведени 4 дни след пристигането на писмата. Не ми искаха никакви допълнителни документи. 

Форумът е много полезен !

Хубав ден!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, страхотен форум и много полезен, но от всичко четено малко се обърках и може ли да ми помогнете, а именно, аз до края на месец ноември ще взимам детски от България и след което искаме да подадем в Германия. Въпросът ми е каква точно трябва да е служебната бележка от българските социални служби, какво точно да пише и дали след това трябва да бъде преведена на немски език. Благодаря Ви предварително! Лек и спорен ден на всички!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че получавате детски в България не е пречка да си подадете докуменгите за детски в Германия. Приложете с опис описаните вече документи и ще получите какво искат допълнително.Важно е да задвижена процедурата.  Както вече сте прочери детските ги преизчисляват. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, veronik_veronik написа:

Това, че получавате детски в България не е пречка да си подадете докуменгите за детски в Германия. Приложете с опис описаните вече документи и ще получите какво искат допълнително.Важно е да задвижена процедурата.  Както вече сте прочери детските ги преизчисляват. 

Благодаря Ви много! До колкото разбирам подавам комплекта документи, а те ще ми пишат дали искат бележка или не. Нали така, или аз пак не съм разбрала правилно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря активните участници на форума. Наистина , голяма помощ получавам. Темите са много информативни.  Малък въпрос имам към знаещите. Получаваме детски в Германия, тъй като съпругът ми там работи от няколко години. Децата ни са в България. Преди една година подадохме една бележка в Фамилиенкасе ,че не получаваме детски в България с посочени данни за определен период , и молбата ни беше да ни изплати разликата за посочения период. След време Фамилиенкасе изплати разликата.  А тази година отидох отново в Соц. подпомагане за същата бележка, отговора беше: от началото на новата година тези бележки се изискват от немската соц. служба по служебен път. Не ми дадоха бележка. Обаче , в такъв случай КАК  да стане цялата процедура? Съмнявам се ,че Фамилиенкасе ще има инициатива да поиска такава бележка за децата ни.  Въпросьт ми: как да се получи разликата от детските и тази година?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да така е, това се прави по служебен път, правилно са ви казали, това е законово положение. Фамилиенкасе изисква такива бележки, няма да се първите. Притеснявате се излишно. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, veronik_veronik написа:

Да така е, това се прави по служебен път, правилно са ви казали, това е законово положение. Фамилиенкасе изисква такива бележки, няма да се първите. Притеснявате се излишно. 

О ,благодаря Ви за отговора. Значи от моя страна не са нужни никакви действия? А от къде ще знаят в Фамилиенкасе ,че ние не получаваме детски в България? може трябва да им пратя напомнително ,за да поискат по служебен път?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали затова ще изискат информация по служебен път. Ако искат нещо от вас те ще ви пишат. Не ви съветвам да изпращате напомняне. За ваше успокоение може единствено да се свържете по телефона за ваше успокоение.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване