Jump to content
Родени в България
Daniela Uzunova

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия

Recommended Posts

Винаги и само per Einschreiben mit Einwurf. Това е по пощата препоръчано. След като го доставят и го пуснат в кутията им, се счита като предадено на ръка.

Запазете бележката, която ще Ви издадат от пощата. Тя е доказателство, че сте пратили писмото. Ще Ви струва около 4 евро.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 17.12.2019 г. at 8:58, dess1979 написа:

Здравейте отново, 

На 30 октомври пуснах молбата декларация с двете приложения за двете деца. На 10.11 получих решението, че сме одобрени, а на 11.11 получихме парите за 2 месеца. В края на ноември получихме писмо, че имаме право на детски и за периода от май до септември, с приложение за семейно положение за заверка от ГРАО в България. Писаха, че имат всички други необходими документи. Миналата седмица им изпратихме заверения документ. Сега чакаме... Весели празници на всички от групата! 

Здравейте! Децата ви в България ли живеят или в Германия? В същия период и аз изпратих първонапаните документи но все още нямаме отговор за решение.Благодаря ви

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър ден,при мен положението с получаването на детски надбавки е доста зле и аз незнам защо.

Ако някой може да помогне ще бъда благодарен!

Обяснявам ситуацията:

Живея в Германия от края на януари 2019 г. първият ми трудов договор сключих от 01.02.2019г. по това време живеех в Берлин и работех.През май месец,по съвет на позната жена ми подаде молба за детски надбавки,но по това време тя си беше още в България,както и нашите деца.През август получих първото писмо от службата,поискаха документ за семейно полужение.Изпратих писмо с документа,който поискаха и никакъв отговор до ноември мисля,абадихме се по телефона за някаква информация и отговориха,че не са получили писмото ми и ми казаха,че мога да им пусна електронно по e-mail .Така и направихме,изпратихме документа по електронен път и нищо.

През януари 2020 получих второто си писмо от тях,че пак искат този документ за семейно положение.

Изпратихме им документ за семейно положение,един друг който го завериха в фирмата където работя,фишове от заплатата ми и решихме да добавим брачно свидетелство,документ от социална служба в България с превод и пак нищо...:)!

А междувременно смених адреса си,второто писмо ми дойде на новият адрес и вече съвсем скоро семейството ми ще дойде при мен.

Някакви съвети!?

Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Svetoslav написа:

Добър ден,при мен положението с получаването на детски надбавки е доста зле и аз незнам защо.

Ако някой може да помогне ще бъда благодарен!

Обяснявам ситуацията:

Живея в Германия от края на януари 2019 г. първият ми трудов договор сключих от 01.02.2019г. по това време живеех в Берлин и работех.През май месец,по съвет на позната жена ми подаде молба за детски надбавки,но по това време тя си беше още в България,както и нашите деца.През август получих първото писмо от службата,поискаха документ за семейно полужение.Изпратих писмо с документа,който поискаха и никакъв отговор до ноември мисля,абадихме се по телефона за някаква информация и отговориха,че не са получили писмото ми и ми казаха,че мога да им пусна електронно по e-mail .Така и направихме,изпратихме документа по електронен път и нищо.

През януари 2020 получих второто си писмо от тях,че пак искат този документ за семейно положение.

Изпратихме им документ за семейно положение,един друг който го завериха в фирмата където работя,фишове от заплатата ми и решихме да добавим брачно свидетелство,документ от социална служба в България с превод и пак нищо...:)!

А междувременно смених адреса си,второто писмо ми дойде на новият адрес и вече съвсем скоро семейството ми ще дойде при мен.

Някакви съвети!?

Благодаря!

Здравейте, първо искам да попитам защо жена Ви е подала документи, като вие работите в Германия? Нашият случай е подобен на Вашият но документи подаде мъжът ми, който смени две адресни регистрации, и за времето от 3,5 месеца вече получихме детските си. Моят съвет е да се обадите на телефоните, които имате в писмото и да попитате какво е положението с Вашите документи като има кажете съответно номера за детските Ви!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново , след прочитане на форума и то няколко пъти, подадохме документи за детски надбавки на децата ни в Германия в началото на месец декември 2019. В края на месец януари 2020 получихме писмо с доуточняващ документ за първоначална адресна регистрация на съпругът ми. Реагирахме бързо с отговора и в началото на месец февруари получихме писмо, че сме одобрени за детските надбавки и до днешният момент дори имаме превод с 6 месеца назад, както е по новият им закон. Но нека напомня моят случай и дано да съм полезна на новите тръгнали по този път. Ние може би имахме късмет, че нещата при нас се развиха бързо, като ние бяхме се настроили за по дълъг период на развитие. Но моята история е" Съпругът ми работи от 1,5 година в Германия, а ние с децата сме в България. Подадохме документи от негово име. Особеното е, че аз имам две деца, но голямата ми дъщеря  е от несполучлив първи брак. Отначало живеехме на семейни начела, след което сключихме брак. При подаване на документите в заявлението  описахме, че дъщеря ми е доведена за настоящият ми съпруг, а за втората ми дъщеря му е биологично дете, като задължително описах че не поддържаме връзка с първият ми бивш съпруг и че нищо не знам за него. Също така добавихме многоезично свидетелството ни за брак, многоезичните актове за раждане на децата, адресната регистрация на съпругът ми в Германия, документ за семейното положение, подпечатано от ЕСГРАО в общината на постоянен адрес.Служебни бележки за децата от училище и детска градина; копие на социалната осигуровка на съпругът ми и задължителните заявления Antrag auf Kindergeld, приложения Anlage Kind за всяко едно дете, приложение Anlage Ausland zum Antrag auf deutsches Kindergeld и приложение Arbeitgeberbescheinigung. Подадохме документите лично, като всички копия бяха преведени на немски език и след месец получихме отговор че ще бъдем одобрени но трябва да предоставим адресна регистрация на мъжът ми в България и удостоверение от социалните, до кога съм взимала детски в какъв размер и защо сега не взимам такива. След съвет на Sabi тук във форума, за което изказвам големи Благодарности реагирахме бързо защото удостоверението го имахме, но не знайно защо не сме го подали първоначално или се е загубило, го приложохме в сегащното писмо отново, преведено на немски, както и копие на личната карта на съпругът ми с което удостоверяваме постоянният му адрес и копие на първата му адресна регистрация в Германия през 2018г, защото през месец ноември 2019 смени адресната си регистрация. Тези три документа прикрепихме към тяхната бланка за отговор и ги изпратихме по пощата седмица по късно след като получихме писмото. И в началото на февруари получихме второ писмо в което ни уведомяват, че ще ни изплатят за втората ми дъщеря, която е биологично дете на съпругът ми 6 месеца назад от датата на подаване на документите, както е по новият закон за детски надбавки, а за първата ми дъщеря от датата на сключване на брака ни, тоест смятат, че детето  е в това домакинство от тогава, защото ние сключихме брак през септември 2019. До днешна дата имам направен превод за детските с шест месеца назад и включително и януари 2020. БЛАГОДАРЯ на админите и  всички участници, който споделят своите затруднения и техните решения с което помагат на всички нови сблъскващи се с немската система, относно подаване на документи за детски надбавки. БЛАГОДАРЯ ВИ ОТ СЪРЦЕ!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, nikolowa9 написа:

Здравейте, първо искам да попитам защо жена Ви е подала документи, като вие работите в Германия? Нашият случай е подобен на Вашият но документи подаде мъжът ми, който смени две адресни регистрации, и за времето от 3,5 месеца вече получихме детските си. Моят съвет е да се обадите на телефоните, които имате в писмото и да попитате какво е положението с Вашите документи като има кажете съответно номера за детските Ви!

Ами тя подаде молбата защото в България бях регистриран на друг адрес,а жена ми и децата на един и такъв беше съвета от жената която уж ми помагаше.
Не говоря все още немски добре и контакто по телефон ми е сложен...:)

Пиша e-mails ,но без отговор!

Те сега идват и смятам след като ги регистрирам тук,да им пратя копиа или незная какво трябва.

Благодаря се пак!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че нетрябва да се отказвате с документите.Трябва да отидете и на място.Ако имате конкретни въпроси питайте, ако мога ще ви помогна

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Svetoslav написа:

Ами тя подаде молбата защото в България бях регистриран на друг адрес,а жена ми и децата на един и такъв беше съвета от жената която уж ми помагаше.
Не говоря все още немски добре и контакто по телефон ми е сложен...:)

Пиша e-mails ,но без отговор!

Те сега идват и смятам след като ги регистрирам тук,да им пратя копиа или незная какво трябва.

Благодаря се пак!

Здравейте отново, след като ще ги регистрирате там, така или иначе вие трябва да ги уведомите за промяната. Подайте отново документи, като използвате същият номер, който са Ви дали и опишете цялата ситуация и приложете адресната регистрация на децата и жена Ви. И вижте какво ще Ви отговорят! Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 11.02.2020 г. at 12:26, domakinka написа:

Здравейте! Децата ви в България ли живеят или в Германия? В същия период и аз изпратих първонапаните документи но все още нямаме отговор за решение.Благодаря ви

Здравейте, 

До края на август мъжът ми беше сам в Германия. След това се преместихме и ние при него. Според мен е ключово дали децата са тук. Бяха тръгнали и на училище. Просто пуснах молбата с приложенията и документите ни от България и Германия (изброени в началото, за което благодаря!). 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Имам нужда от помощ при попълване на един формуляр получен от Фямилиенкасе с цел да се поясни обстоятелството,че детето и бащата(получател на Kindergeld)не живеят в едно домакиндство.Ще кача снимка на формуляра.

Ситуацията ни е следната:Синът ни е студент в Германия от октомври 2018г,живее в студентско общежитие.От септември 2019г мъжът ми също е в Германия и работи на трудов договор,живее на 50 км от сина ни.Той плаща наема и други регулярни разходи на сина ни.През ноември 2019 подадохме молба за Kindergeld,три седмици по късно получихме писмо ,че е одобрена и от тогава превеждат на мъжа ми ежемесечно.Януари дойде писмо от Фамилиенкасе,които изискват в определен срок да попълним един формуляр.Въпросът ми е относно точка 4,първи абзац:

1. Трябва ли да се впише конкретна сума или може да се пише примерно 400-450 евро?

2.Сумата ,която се вписва се получава като от общите месечни разходи се извадят детските надбавки,примерно:640-200, вписвам 440 евро?

Благодаря предварително на отзовалите се!

86699785_493099658296929_3578066859783618560_n.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте имам въпрос относно детските от Германия в момента ми искат Bescheinigung за размера на детските в България който не получавам изобщо?? Какъв е този документ ?? Преди време пак ми искаха и от тук ми написаха само че за периода от раждането съм взела еднократна помощ нищо друго

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Vilip написа:

Здравейте имам въпрос относно детските от Германия в момента ми искат Bescheinigung за размера на детските в България който не получавам изобщо?? Какъв е този документ ?? Преди време пак ми искаха и от тук ми написаха само че за периода от раждането съм взела еднократна помощ нищо друго

Здравейте, отивате в социалните служби, където сте регистрирани в България и от там искате да Ви издадат удостоверение, в което да пише че не сте получавали детски за периода който Ви искат и да пишат причина защо не сте получавали. Назад във форума мисля че някой беше качил примерно удостоверение. Другият вариант е ако са Ви изпратили формуляра е да го заверите в социалните, въпреки че този формуляр Е-411 се изисква по служебен път, поне при нас така беше. Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 20.02.2020 г. at 9:52, nikolowa9 написа:

Здравейте, отивате в социалните служби, където сте регистрирани в България и от там искате да Ви издадат удостоверение, в което да пише че не сте получавали детски за периода който Ви искат и да пишат причина защо не сте получавали. Назад във форума мисля че някой беше качил примерно удостоверение. Другият вариант е ако са Ви изпратили формуляра е да го заверите в социалните, въпреки че този формуляр Е-411 се изисква по служебен път, поне при нас така беше. Успех!

Благодаря ще опитам отново дано ми издадат 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, domakinka написа:

Имам един въпрос относно изплащането на Kindergeld. От месеца на адресната регистрация в Германия или от месеца на започване на работа се изплащат детските надбавки?

Здравейте, детските надбавки се изплащат от датата на подаване на документите Ви за тях с 6 месеца назад, в който документи се описват датите на първоначална регистрация и документа от работодателя, където си пише от кога работите там.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)

Здравейте! Септември месец имам адресна регистрация в ДЕ и в края на Октомври започнах работа и изпратих документите за кандидатстване за Kindergeld.За  напред изпратихме всички документи искани от тях разбира се но февруари месец получихме писмо, че ме отхвърлят за септември месец но за дригите месеци нищо не пишеше дали ще се изплатят или не .Дали ще имам още едно писмо след това писмо или да им пиша да ми обработват документите? Написали са и грешно месеца и датата на раждане на едното ми дете.Благодаря ви

Редактирано от domakinka

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, domakinka написа:

Здравейте! Септември месец имам адресна регистрация в ДЕ и в края на Октомври започнах работа и изпратих документите за кандидатстване за Kindergeld.За  напред изпратихме всички документи искани от тях разбира се но февруари месец получихме писмо, че ме отхвърлят за септември месец но за дригите месеци нищо не пишеше дали ще се изплатят или не .Дали ще имам още едно писмо след това писмо или да им пиша да ми обработват документите? Написали са и грешно месеца и датата на раждане на едното ми дете.Благодаря ви

Трябва да кандидатствате задължително, ако искате да получите всичко.В кой район сте?За тях е най - лесно да откажат, но вие трябва да действате, отидете на място ако трябва.Но не се отказвайте

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Ednorog написа:

Трябва да кандидатствате задължително, ако искате да получите всичко.В кой район сте?За тях е най - лесно да откажат, но вие трябва да действате, отидете на място ако трябва.Но не се отказвайте

Долна Саксония ( Niedersachsen ) Преди да отида на място мисля да им пиша за корекция на датата и месеца на раждане на детето и ще ги помоля да ми обработват документите тъй като всички документи вече са при тях.Благодаря ви и хубав ден!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, domakinka написа:

Долна Саксония ( Niedersachsen ) Преди да отида на място мисля да им пиша за корекция на датата и месеца на раждане на детето и ще ги помоля да ми обработват документите тъй като всички документи вече са при тях.Благодаря ви и хубав ден!

Пишете им, но задължително отидете.Не мисля че ще Ви пазят документите, трябва настояване , ако с нещо мога да помогна кажете

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)

На 14.2.2020 at 15:11, mghristova написа:

Здравейте!

...

През ноември 2019 подадохме молба за Kindergeld, три седмици по късно получихме писмо ,че е одобрена и от тогава превеждат на мъжа ми ежемесечно. Януари дойде писмо от Фамилиенкасе, които изискват в определен срок да попълним един формуляр. Въпросът ми е относно точка 4, първи абзац:

1. Трябва ли да се впише конкретна сума или може да се пише примерно 400-450 евро?

2. Сумата, която се вписва се получава като от общите месечни разходи се извадят детските надбавки, примерно: 640-200, вписвам 440 евро?

Здравейте mghristova,

може би отговорът ми идва късно, но предположението ви е вярно. В полето се записва сумата, която синът ви получава от баща си, като от нея се извади размера на Kindergeld.

Препоръката ми е синът ви да не получава просто някаква сума, а бащата да праща парите (или поне една част от тях) под формата на разходи за конкретни нужди - наем, ток, интернет, карта за транспорт, т.е. бащата не да дава парите и после синът да плаща периодичните разходи, а самият той от неговата банкова сметка да праща пари на наемодател, различни доставчици и т.н. Ако прави нещата по този начин, ще може през следващата година да си върне една значителна част от данъците. Повече по този въпрос ще намерите в темата:

http://rodenivbg.com/index.php?/topic/495-pomosch-za-poplvane-na-danchna-deklaraciya-einkommensteuererklärung

На 4.3.2020 at 14:34, domakinka написа:

Здравейте domakinka,

обикновено в едно и също писмо на Familienkasse се посочва периода, за който няма да бъдат изплатени детски, както и периода, за който се предвижда да бъдат изплатени. Щом в момента сте получили само частичен отговор с отказ за конкретен период в миналото и не ви искат нови документи, въпрос на време е да получите и друго писмо, в което да е дадено решението за месеците от октомври 2019 и следващите.

Но ако все пак се притеснявате, че ще ви замотаят, попитайте защо няма решение за времето след октомври 2019. И без това ще трябва да отидете, за да оправят датата на раждане на детето, така че ще изясните и този въпрос. Корекцията на датата на раждане трябва да бъде задължително поискана, защото е много важно!

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Крякащата тайфа написа:

Здравейте mghristova,

може би отговорът ми идва късно, но предположението ви е вярно. В полето се записва сумата, която синът ви получава от баща си, като от нея се извади размера на Kindergeld.

Препоръката ми е синът ви да не получава просто някаква сума, а бащата да праща парите (или поне една част от тях) под формата на разходи за конкретни нужди - наем, ток, интернет, карта за транспорт, т.е. бащата не да дава парите и после синът да плаща периодичните разходи, а самият той от неговата банкова сметка да праща пари на наемодател, различни доставчици и т.н. Ако прави нещата по този начин, ще може през следващата година да си върне една значителна част от данъците. Повече по този въпрос ще намерите в темата:

http://rodenivbg.com/index.php?/topic/495-pomosch-za-poplvane-na-danchna-deklaraciya-einkommensteuererklärung

Здравейте domakinka,

обикновено в едно и също писмо на Familienkasse се посочва периода, за който няма да бъдат изплатени детски, както и периода, за който се предвижда да бъдат изплатени. Щом в момента сте получили само частичен отговор с отказ за конкретен период в миналото и не ви искат нови документи, въпрос на време е да получите и друго писмо, в което да е дадено решението за месеците от октомври 2019 и следващите.

Но ако все пак се притеснявате, че ще ви замотаят, попитайте защо няма решение за времето след октомври 2019. И без това ще трябва да отидете, за да оправят датата на раждане на детето, така че ще изясните и този въпрос. Корекцията на датата на раждане трябва да бъде задължително поискана, защото е много важно!

До скоро ...

Благодаря ви за отговора! Изпратих им със  факс документ написан за корекция и ги помолих да ми обработят документите.Дали да чакам отговор или да отида на място?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, domakinka написа:

Благодаря ви за отговора! Изпратих им със  факс документ написан за корекция и ги помолих да ми обработят документите.Дали да чакам отговор или да отида на място?

Моят съвет е да изчакате да мине един месец от получаването на предишното писмо, което е дошло през февруари. Не знам кога точно сте го получили, но предполагам че е след средата на месеца.

Ако през този едномесечен период не дойде ново писмо, влезте във връзка с Familienkasse и попитайте какво става.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Крякащата тайфа написа:

Здравейте mghristova,

Здравейте domakinka,

До скоро ...

Сърдечно благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 12/17/2019 at 8:58, dess1979 написа:

Здравейте отново, 

На 30 октомври пуснах молбата декларация с двете приложения за двете деца. На 10.11 получих решението, че сме одобрени, а на 11.11 получихме парите за 2 месеца. В края на ноември получихме писмо, че имаме право на детски и за периода от май до септември, с приложение за семейно положение за заверка от ГРАО в България. Писаха, че имат всички други необходими документи. Миналата седмица им изпратихме заверения документ. Сега чакаме... Весели празници на всички от групата! 

Здравейте, ние получихме същото приложение за заверка от ГРАО и след като го представихме отново получихме писмо. Искат документ от БГ, който да покаже че имаме един и същ адрес. Предполагам че документа трябва да бъде издаден от ЕСГРАОН...Вие получихте ли нещо подобно?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, irena.nusheva написа:

Здравейте, ние получихме същото приложение за заверка от ГРАО и след като го представихме отново получихме писмо. Искат документ от БГ, който да покаже че имаме един и същ адрес. Предполагам че документа трябва да бъде издаден от ЕСГРАОН...Вие получихте ли нещо подобно?

Здравейте, на нас ни искаха този документ за семейно положение и жителство на един и същ адрес. На нас заедно с писмото ни изпратиха и бланка, която попълнихме и заверихме в ЕСГРАОН. След близо две-три седмици получихме писмо с одобрение и още една получихме сумата. Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване