Jump to content

Инвалидност, лица притежаващи ТЕЛК


Radeva

Recommended Posts

Здравейте искам да емигрирам в Германия при съпругът ми но съм с диагноза епилепсия и склероза на темпоралният лоб а той все още не е запознат с нещата там.Остановиха ми заболяването преди 2г.и в Бг.все още не съм минала ТЕЛК.Може ли някой да ми сподели как стоят нещата с инвалидизирането там и нещо повече като информация какви документи са нужни от Бг,приблизително колко процента дават там и какви права имат епилептиците

Благодаря ви предварително. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 60
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

 Ясно , благодаря ти Лаура :)

Аз сега също се разчетох и от голямо значение са и буквичките които стоят до процентите .

Така или инак ще ходим тук и там ще разпитаме и съответно ще допълвам с инфо :)

Хубава вечер  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Hristina84 написа:

Здравейте искам да емигрирам в Германия при съпругът ми но съм с диагноза епилепсия и склероза на темпоралният лоб а той все още не е запознат с нещата там.Остановиха ми заболяването преди 2г.и в Бг.все още не съм минала ТЕЛК.Може ли някой да ми сподели как стоят нещата с инвалидизирането там и нещо повече като информация какви документи са нужни от Бг,приблизително колко процента дават там и какви права имат епилептиците

Благодаря ви предварително. 

Здравей Христина , мой съвет е да минеш първо ТЕЛК  в България , тук ни казаха , че било от голямо значение дали имаш ТЕЛК от твоята държава . Гледали на това по друг начин . Но все пак ако не успееш пробвай и тук .За привилегии нищо не мога да ти кажа , както по-рано и аз самата установих всичко е много индивидуално  . 

Успех 

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Hristina84 написа:

Здравейте искам да емигрирам в Германия при съпругът ми но съм с диагноза епилепсия и склероза на темпоралният лоб а той все още не е запознат с нещата там.Остановиха ми заболяването преди 2г.и в Бг.все още не съм минала ТЕЛК.Може ли някой да ми сподели как стоят нещата с инвалидизирането там и нещо повече като информация какви документи са нужни от Бг,приблизително колко процента дават там и какви права имат епилептиците

Благодаря ви предварително. 

Здравейте , ако дойдете в Германия , ще ви прегледа немски лекар . Ще опише заболяването и ще подадете документи към социалните . Вижте по - нагоре в темата сме писали за подаването на документите . Ще ви определят проценти и спрямо тях ще имате различни права . 

Успех 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте Инвалид 100 процента с чужда помощ  съм от България с телк ,но въпреки това работя от 4месеца в германия защото намерих подходяща работа за моето състояние .Въпросът ми е как мога и по какъв ред мога да се сдобия с инвалидна пенсия от германия .Благодаря предварително защото се надявам че ще ми се отговори

Редактирано от Мишо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Мишо написа:

Здравейте Инвалид 100 процента с чужда помощ  съм от България с телк ,но въпреки това работя от 4месеца в германия защото намерих подходяща работа за моето състояние .Въпросът ми е как мога и по какъв ред мога да се сдобия с инвалидна пенсия от германия .Благодаря предварително защото се надявам че ще ми се отговори

Здравейте , в Германия помощите за инвалиди до колкото аз съм запозната са под друга форма , не инвалидна пенсия , като в България . Примерно , ако заплатата ви не е достатъчно висока за подходящо жилище , ще ви подпомогнат с жилище , ще имате право на всякакви рехабилитаций безплатно и , ако положението ви изисква придружител , ще ви предоставят възможност да имате или ще ви дават пари за такъв и вие да си намерите . Немски лекар , трябва да опише състоянието ви и да подпълни част от документите , които се подават за инвалидност в Германия . Те се взимат от amt für familie und soziales. 

Поздрави и успех , 

Лаура 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.02.2019 г. at 7:38, Мишо написа:

Здравейте Инвалид 100 процента с чужда помощ  съм от България с телк ,но въпреки това работя от 4месеца в германия защото намерих подходяща работа за моето състояние .Въпросът ми е как мога и по какъв ред мога да се сдобия с инвалидна пенсия от германия .Благодаря предварително защото се надявам че ще ми се отговори

Здравейте, Мишо ... дефакто както казва Лаура тук не получават такава пенсия , както при нас  в България  ... за да се сдобиете с тукашен телк , трябва да минете през тукашните доктори и с техните заключения вече да подадете за Bechinderausweiss . Спрямо заболяването,  тук не играе роля  процента който ще получите толкова колкото буквите които стоят отпред  пред процента като G   и aG са за трудно подвижните и aG  е най-тежката така да се каже . 

Помощта тук е , че ако работите  ...спрямо буквата и процента заедно ви показват колко бихте получили данъчно облекчение -демек тази сума няма да се облага .  

Другото което ви дават да си изберете ако притежавате кола частично или пълно облекчение или  пари за транспорт влак , автобус ...  

Ние си избрахме да намалят данъка на колата , но тъй като тя е с бг номера ни отказаха . Евентуално по-нататък, когато я сменим и поставим де номера ще подадем наново .

Обясняват , че , който е инвалид е желателно да работи и едва ли не във всеки град има специални работни места за такива хора като минимума е 3/4 часа на ден .

В случай , че не можете ...нямате физическата възможност все още не знам как е ....  но нещо като социална помощ се полага , но  в какъв размер също не знаем .  Четох , че се изчислява по калкулатор ... семеен ли сте , деца - дефакто колко човека са в домакинството 

Кой работи ,  кой колко получава -с от 3 до 6 месеца назад абрехнунгите 

Колко ви е наема 

Странични разходи и още тем подобни и след тяхната калкулация евентуално се отпуска  някаква помощ , като  за всеки тя е индивидуална .  

Ако е необходимо подобрение на жилището спрямо вашите потребности , се отпускат средства . 

Друго което се сетих - вие казахте че сте с чужда помощ ... това означава , че може някой от семейството да се грижи за вас и да получава пари за това или въобще да бъде назначен съвсем страничен човек , който ви помага в обслужването във всичките ви потребности .

( пиша всичко това подробно , за да прочетат и други които са на телк )

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎26‎/‎2019 at 0:19, Radeva написа:

Здравейте, Мишо ... дефакто както казва Лаура тук не получават такава пенсия , както при нас  в България  ... за да се сдобиете с тукашен телк , трябва да минете през тукашните доктори и с техните заключения вече да подадете за Bechinderausweiss . Спрямо заболяването,  тук не играе роля  процента който ще получите толкова колкото буквите които стоят отпред  пред процента като G   и aG са за трудно подвижните и aG  е най-тежката така да се каже . 

...

Благодаря Ви от сърце Радева за вниманието и за изчирпателния отговор!!!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.02.2019 г. at 11:49, Лаура написа:

Здравейте , в Германия помощите за инвалиди до колкото аз съм запозната са под друга форма , не инвалидна пенсия , като в България . Примерно , ако заплатата ви не е достатъчно висока за подходящо жилище , ще ви подпомогнат с жилище , ще имате право на всякакви рехабилитаций безплатно и , ако положението ви изисква придружител , ще ви предоставят възможност да имате или ще ви дават пари за такъв и вие да си намерите . Немски лекар , трябва да опише състоянието ви и да подпълни част от документите , които се подават за инвалидност в Германия . Те се взимат от amt für familie und soziales. 

Поздрави и успех , 

Лаура 

Благодаря Ви за бързия отговора Лаура

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

Инвалид съм 100%-първа група с чужда помощ.Заболяването ми е прогресиращо.Имам го от около 20  години.Отначало се развиваше много бавно и затова не му обърнах сериозно внимание,но сега..всичко прогресира много бързо.Не мога да правя тук никаква рехабилитация ,а имам крещяща нужда.Кажете ми могат ли да ме приемат в Германия-готова съм да работя,ако ми предложат подходяща за моето състояние работа;могат ли да ми осигурят подслон;какви пари ще ми искат;мога ли да правя там рехабилитация;ще ми признаят ли решението от ТЕЛК? Помогнете ми!Подайте ми ръка,моля Ви! Предварително благодаря!  Мария

Редактирано от maryradeva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Преди няколко дни Ви писах,но все още нямам отговор и тъй като не съм сигурна дали сте получили имейла ми,Ви пиша отново.

Инвалид съм-100%-първа група с чужда помощ.Заболяването ми е прогресиращо.Имам го  от доста години,но се развиваше бавно и постепенно,а и затова не му обърнах сериозно внимание.Сега всичко прогресира           и се развива с бързи темпове.Тук не ми правят никаква рехабилитация.Искам да емигрирам и то колкото е възможно по-скоро!Разбрах,че Германия би могла да ме приеме,но ще ми осигури ли подслон?Ще ми се признае ли сегашното ми Телково решение??Ще мога ли да  се надявам на рехабилитация?Не зная немски(говоря  английски)-ще ми превежда ли някой..поне в началото?Ако ми предложат работа,подходяща  за сегашното ми състояние,с радост ще приема..А колко пари ще ми искат?

Моля Ви..умолявам Ви,отговорете ми!Благодаря  предварително!

Мария

Редактирано от maryradeva
прибавих изпуснато изречение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте госпожо Радева,

до сега никой не ви е отговорил за да не поеме вината на човек изглеждащ груб. Настоявате за отговор за това ще опитам да споделя всеобщото мнение. Очевидно имате грешна представа за Германия. Няма кой да ви приеме, както се изразявате. Много хора пристигат и много си отиват. И за най-малката победа е необходимо да се полагат огромни усилия понякога свързани и с унижения. Дори често се губи идеята за крайна цел. Това, което очаквате е невъзможно, защото е извън схемата. Германия се нуждае от хора, които да й работят повече от нормалното срещу заплащане по-ниско от нормалното и да й раждат деца. Това е. 

С уважение, 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте!

Казвам се Йорданка Атанасова и ще Ви разкажа нашия случай.

Много се надявам да получа отговор, за което Ви благодаря предварително.

Съпругът ми замина за работа в Германия декември 2018 година.

Веднага му беше направена адресна регистрация и подписа договор за работа в немска фирма.

За съжаление в края на Януари беше приет в болница по спешност.

След дълги изследвания беше диагностициран с Неходжкинов лимфон-4-ти стадии.

В момента прави химиотерапия и най-вероятно след това ще бъде дълго време в болничен.

Въпросът ми е-Има ли право на някаква социална или инвалидна пенсия, тъй като най-вероятно няма да може да работи след лечението?

Какво трябва да направим и къде трябва да отидем?

Предварително Ви благодаря!

С уважение: Йорданка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
На ‎2‎/‎24‎/‎2017 at 12:01, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Radeva,

по тази тема отдавна се готвех да публикувам повече информация. Слава Богу нямам личен опит, но съм съдействал на други и имам някои впечатления ...

Здравейте  аз съм нова тук  с трансплантиран бъбрек с телк 95% и бих искала да замина в Германия някой  може  ли да ми помогне какви са документите  за да пребиваване там  ще ви бъда предварително  благодарна 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Здравейте аз също със съпруга ми обмисляме до месец два да заминем за Германия, аз съм 100%  ТЕЛК с ЧП  придвижвам се с помощта на инвалидна количка. Изчетох много информация за това какво като помощ бих получавала от Германия, но пък има и хора които ми казаха, че не всичко което пише е вярно. То е ясно ,че ние не можем да взимаме немска пенсия , защото не сме се осигурявали в Германия, но дали дали когато минеш  тяхната комисия отпускат някаква сума ,нещо като за личен асистент  .Ако има някой който е минал по този път ,моля Ви ще очаквам отговор. Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте!Имам и аз няколко въпроса на които не мога да намеря отговори и затова реших да попитам тук.Става въпрос за млад човек 30г с диагноза рак , живеещ и осигуряващ се в БГ, пенсионер по болест , но с право на работа и работещ.Интересува ме как може да влезе и да ползва здравно осигурителната система на Германия?Четох, че може да вземе някакъв образец S1  и да попълни и да си направи адресна регистрация в Германия и с двете да отиде - къде? и изисква ли нещо за тази адресна регистрация и ако има право като пенсионер на някакви права какви са те. На мен целта ми е при евентуална нужда да ползваме лечение в Германия само плащайки здр осигуровки .Не искаме ТЕЛК или пенсии, или някакви др обезщетения, единствено да ползваме тяхното лечение и процедури, терапии и ще имаме ли достъп до всичко.Дано успях да обясня, благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Korneliq написа:

Здравейте!Имам и аз няколко въпроса на които не мога да намеря отговори и затова реших да попитам тук.Става въпрос за млад човек 30г с диагноза рак , живеещ и осигуряващ се в БГ, пенсионер по болест , но с право на работа и работещ.Интересува ме как може да влезе и да ползва здравно осигурителната система на Германия?Четох, че може да вземе някакъв образец S1  и да попълни и да си направи адресна регистрация в Германия и с двете да отиде - къде? и изисква ли нещо за тази адресна регистрация и ако има право като пенсионер на някакви права какви са те. На мен целта ми е при евентуална нужда да ползваме лечение в Германия само плащайки здр осигуровки .Не искаме ТЕЛК или пенсии, или някакви др обезщетения, единствено да ползваме тяхното лечение и процедури, терапии и ще имаме ли достъп до всичко.Дано успях да обясня, благодаря

Здравейте Корнелия , 

във вашия случаи с инвалидна пенсия от България за да ползвате здравно осигурителната система в Германия и човека да се лекува напълно там , единственото от , което имате нужда е , да намерите адрес в Германия . Да наемете нещо малко за човека или да намерите близки там , който могът да го регистрират на адрес при тях . След , като има адресна регистрация в България , в здравна каса отива и казва , че иска формуляр S1 защото ще живее в Германия . Подпълва го и до 1 или 2 седмици му издават документ с, който в Германия най- често здравна каса AOK си взима немска здравна карта , с която може да си се лекува в Германия напълно . 

Поздрави , 

Лаура 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново!Благодаря ви за отговора , но понеже се рових из нета и попаднах на една бланка за кандидатстване за член на АОК, но ми направи впечатление, че никъде нямаше отметка за пенсионер, а питат за работодател, та в нашия случай дали трябва да работи пенсионера по болест за да може да се осигури, освен адресна регистрация в Германия др изискване дали няма да има нещо, което да ни спъне така да се каже и ако се регистрира в АОК , колко време се чака за тяхната здр . карта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Korneliq написа:

Здравейте отново!Благодаря ви за отговора , но понеже се рових из нета и попаднах на една бланка за кандидатстване за член на АОК, но ми направи впечатление, че никъде нямаше отметка за пенсионер, а питат за работодател, та в нашия случай дали трябва да работи пенсионера по болест за да може да се осигури, освен адресна регистрация в Германия др изискване дали няма да има нещо, което да ни спъне така да се каже и ако се регистрира в АОК , колко време се чака за тяхната здр . карта?

Здравейте , 

не не трябва да работи , документа S 1 ще му даде право да има здравна карта . S 1 в България го дават , само на хора с пенсия , инвалидна или заради възрастта . Но за да ви го дадат ще искат да имате адрес в Германия . 

Правите си адресна регистрация в Германия , или взимате документ , че живеете на даден адрес там , с него отивате в Българската здравна каса , във вашия град и казвате , че ви трябва документ S1 защото ще живеете в Германия и показвате адреса на , който ще живеете . Ще подпълните документ за S1 , до седмица , две ще ви го издадат и с него всеки офис на АОК ще ви направи здравна карта в Германия , без никаква работа там . 

Поздрави , 

Лаура 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, бихте ли ме насочили към немския вариант на българската НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА, за да се ориентирам за заболяванията и съответните проценти неработоспособност? Интересувам се и от информация какво социално подпомагане се полага на инвалиди при различните инвалидни проценти и различните букви пред процентите - книжка/брошура от социалните? Предварително Ви благодаря! Работя в Германия от 6 години. Разговорния ми немски не е на много високо ниво. Заболяванията ми са мозъчен аневризъм и дискова херния, “придобити” в Германия. Преди няколко месеца получих българско телково решение с 50% за аневризмата, 30 % за дисковата херния, както и 50% + 35% за атрофия на зрителен нерв (не виждан с едното око по рождение), общо 73%. Но не мога да се ориентирам за подобно в Германия. Единствено знам, че имам право на такова и тук в Германия, но не съм сигурен, до колко ще ми е от полза.

Поздрави,

Мартин

Редактирано от mdmark
Допълване
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.9.2019 at 15:28, mdmark написа:

Здравейте, бихте ли ме насочили към немския вариант на българската НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА, за да се ориентирам за заболяванията и съответните проценти неработоспособност? Интересувам се и от информация какво социално подпомагане се полага на инвалиди при различните инвалидни проценти и различните букви пред процентите - книжка/брошура от социалните? Предварително Ви благодаря! ...

Здравейте Мартин,


Законът, който регламентира проблемите на хората с увреждания се казва Bundesversorgungsgesetz. С него върви и наредбата Versorgungsmedizin-Verordnung. Има ги в интернет. В брошурата Versorgungsmedizinische Grundsätze би трябвало да намерите отговор на въпросите си, защото тя съдържа т.нар. Grad der Behinderung (GdB). Там обаче има поне 100 страници информация с таблици и класификации. Вероятно Stichwortverzeichnis от стр. 150 ще ви помогне да се ориентирате по-бързо, но така или иначе най-правилният начин е да стартирате процедурата в Германия за определяне на степента на инвалидност.

В брошурата Behinderungen - Sozialrechtliche und psychosoziale Informationen е представена пълната информация, която е необходима на човек, който живее в Германия и има някаква степен на увреждане. Пълно е със съвети от практиката, примери и разяснения на закона. По напред в темата потребителите също са дали доста съвети.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Здравейте! Имам няколко въпроса. Планираме преместване в Манхайм ( съпругът ми вече е там от няколко месеца), аз чакам да завърши детето 7 ми клас. Тъй като то е с ТЕЛК имам няколко въпроса.

1. Признава ли се ТЕЛК от България и дали има право на помощи?
2. В какво училище трябва да я запиша?
3. Дали ще мога да работя, дори  и на 4 часа?
4. Как стои въпроса с езика, тъй като тя досега е учила английски, немски не знае, сега ще започваме по малко да го учим?

Имам още доста въпроси, но ще питам в последствие. Благодаря!

Редактирано от 1984
Публикацията е преместена във вече съществуваща тема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, mimi2535 написа:

Здравейте! Имам няколко въпроса. Планираме преместване в Манхайм ( съпругът ми вече е там от няколко месеца), аз чакам да завърши детето 7 ми клас. Тъй като то е с ТЕЛК имам няколко въпроса.

1. Признава ли се ТЕЛК от България и дали има право на помощи?
2. В какво училище трябва да я запиша?
3. Дали ще мога да работя, дори  и на 4 часа?
4. Как стои въпроса с езика, тъй като тя досега е учила английски, немски не знае, сега ще започваме по малко да го учим?

Имам още доста въпроси, но ще питам в последствие. Благодаря!

Привет mimi2535, преместих мнението ви във вече съществуваща подобна тема, макар и да не е сüециално за деца с увреждания. Разгледайте другите мнения тук и ще намерите отговор поне на част от въпросите си.

И един съвет - ако и занапред продължите да посещавате форума ни (за което само може да се радваме), преди да публикувате нови въпроси, първо се опитайте с търсачката на форума да намерите подобни публикации от други потребители. Много рядко има теми, които действително да са изцяло нови. Повечето от въпросите на мигрантите вече сме ги коментирали частично в една или друга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...
  • 10 months later...

Искам да задам и аз един въпрос .
Един познат, който от 6 години работи в Германия взе сина си шизофреник при себе си да го гледа.Сина му е на 31 години с телково решение 87% от България.Някой трябва да се грижи за него.Досега за него в България са се грижили бабата и брата на моя познат.От април месец сина е регистриран в Германия и живее при него.
Регистрираха го в АОК и чакат здравната карта.След това ще си избере личен лекар и както е описано по-горе.Ходиха до Саритас и там са каза ли, че могат да го настанят в хайм, но трябва да се разбере кой ще плаща.Доколкото разбрах от темата след получаване на здравната карта, той ще е здравно осигурен в Германия и би трябвало да няма проблем за това.Обадиха се на Социалзамта и Джобцентъра за помощи. Отказаха им тъй, като момчето няма 5 години в Германия.Чудно ми е социалзамта, който отговаря за основно осигуряване защо не им е помогнал?
Сега момчето някой трябва да го гледа.Бащата попитал шефа си може ли да работи , като взима сина си със себе си на работа.Отказано му е.
Бащата се принуждава да вземе неплатен отпуск, за да го гледа.Ще дойде момент в който ще му дадат кундигунг за напускане и ще загуби работата си.Но и ще има наказание от 3 месеца неплащане на паритеот Арбйтагентурата.
По какъв начин могат да го изгонят, но да не е санкциониран от АрбейтАгентурата?
После те ще му търсят работа, която той няма да може да работи, защото е възпрепятсван от това, че трябва гледа сина си.Моя познат иска да работи, но ако може да взима сина със себе си.Какво се прави в този случай или трябва ли да кандидатсва и къде за работа, че гледа сина си?

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има опция да го оставя само през деня, докато е на работа, взимат ги с едни бустчета и се грижат за тях. Питайте в АОК мисля, че се наричаха Sozialberater, които могат да го насочат. Нека да развърти и телефоните на различни организации, които предлагат помощ и тук във форума има координати.  Където може нека да попита. Иначе настаняването в хайм е опция има различни нива и съответно касата според диагнозата плаща. Има и тип семейни къщи, където се грижат за такива хора. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..