Jump to content

Декларация за пътуване на дете извън България с един родител или без родител


Recommended Posts

Здравейте!

Предстои ми сега по празниците да пътувам сама с децата от Германия към България. Тъй като при идването ни в Германия преди 3 месеца пак летях сама с децата и имах пълномощно на български език. Въпросът ми е, сега като пътувам от Германия към България ще трябва ли от тук да вадя отново пълномощно на немски език? Всички сме с български паспорти.

Благодаря Ви!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 61
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Здравейте,

не, не ви трябва ново пълномощно от Германия. Това, според наши наблюдения, се иска само от българска страна. Ние до сега не сме имали никога проблем.

Поздрави,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

А някой може ли да сподели опит, когато дете пътува само от и до Германия необходимо ли някакъв документ да подготвим. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте..

искам да попитам дали щте ми триябва пълномощно от германия за България 

със самолет щте патувам   със децата щте патувам без бащта 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Наскоро разбрах, че пълномощно за пътуване на дете може да се направи напълно безплатно в Германия в общината, като се попълва една бланка с данните на детето и на родителите и съответно се полагат подписи и печат.

Бланката е многоезична английски, немски и френски, като вътре се уточнява дали детето ще пътува само или с някого и т.н. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 години по-късно...
На 13.08.2018 г. at 16:29, veronik_veronik написа:

Наскоро разбрах, че пълномощно за пътуване на дете може да се направи напълно безплатно в Германия в общината, като се попълва една бланка с данните на детето и на родителите и съответно се полагат подписи и печат.

Бланката е многоезична английски, немски и френски, като вътре се уточнява дали детето ще пътува само или с някого и т.н. 

 

Здравейте на мен също в момента ми издават такава декларация!Бихте ли ми споделили важи ли тази декларация пред Бг властите.Трябва ли нещо друго да се прави?Ще пътувам със самолет с дъщеря ми от София!От общината ме уверяват,че много хора са ползвали тази декларация за извеждане на дете от Бг,но тъй като незнам как стоят нещата се съмнявам,да не ми направят проблем,че не е нотариално заверена и да не мога да пътувам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази деклорация подписана по надлежния ред важи в цял свят по принцип. Не смесвайте нещата с България, ако в България тази услуга се извършва от нотариуса и така го е регламентирала държавата, в Германия това се прави от Общината и това е официален документ със съответните подписи и печати.

Направете си копия на документа, за да им оставите едно такова. Носете акта за раждане на детето. По законов ред всичко е наред и не би трябвало да имате проблем, всъщност няма за какво да има проблем. Ако ви направят такъв, защото българските чиновници обичат да дописват законите и да се правят на интересни, отстоявайте правата си. Вие сте в правото си!

Редактирано от veronik_veronik
,
  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, veronik_veronik написа:

Тази деклорация подписана по надлежния ред важи в цял свят по принцип. Не смесвайте нещата с България, ако в България тази услуга се извършва от нотариуса и така го е регламентирала държавата, в Германия това се прави от Общината и това е официален документ със съответните подписи и печати.

Направете си копия на документа, за да им оставите едно такова. Носете акта за раждане на детето. По законов ред всичко е наред и не би трябвало да имате проблем, всъщност няма за какво да има проблем. Ако ви направят такъв, защото българските чиновници обичат да дописват законите и да се правят на интересни, отстоявайте правата си. Вие сте в правото си!

Много ви Благодаря!Успокох се,търсех варианти за пълномощно,и ми предложиха жена Българка,която работи в общината и може да ми издаде такъв документ.Свързах се с нея,жената ми каза че може да ми издаде този докумен,който ползват всички,включително и тя,но нали българите сме си неверни и се усъмних,не знаех дали да си резервирам полет,защото бях чела за една дълга процедура при нотариус,заклет преводач,Апостил и.т.н Жената ми даде и координати на заклет преводач и ми каза:щом ви се плаща,може да се обърнете към тях!След вашият отговор се почуствах още по-неловко,заради недоверието.Благодаря ви ще се възползвам от тази декларация!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо да се чувствате неловко, не знаете, притеснявате се, това са нормални неща. Информацията е най-ценният ресурс. По принцип тази декларация впредвид, че детото е с български паспорт е нужна само на български власти, за да излезе зад граница. За ваше успокоение следващия път направете такава декларация пред нотариус в България и нещо, което аз някога не направих в България, беше, че подписахме такава пред нотариус, но вътре има възможност да се включи и да пътува детето само при необходимост. Тази декларация се прави еднократна и важи до 18 г. на детето.

Този форум е за взаимопомощ, моля споделяйте и вие и всички, които четете неща, които считате за важни и полезни за другите. Ако няма тема, пуснете такава.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 11/3/2021 at 21:30, veronik_veronik написа:

Защо да се чувствате неловко, не знаете, притеснявате се, това са нормални неща. Информацията е най-ценният ресурс. По принцип тази декларация впредвид, че детото е с български паспорт е нужна само на български власти, за да излезе зад граница. За ваше успокоение следващия път направете такава декларация пред нотариус в България и нещо, което аз някога не направих в България, беше, че подписахме такава пред нотариус, но вътре има възможност да се включи и да пътува детето само при необходимост. Тази декларация се прави еднократна и важи до 18 г. на детето.

Този форум е за взаимопомощ, моля споделяйте и вие и всички, които четете неща, които считате за важни и полезни за другите. Ако няма тема, пуснете такава.

На 11/3/2021 at 21:30, veronik_veronik написа:

Защо да се чувствате неловко, не знаете, притеснявате се, това са нормални неща. Информацията е най-ценният ресурс. По принцип тази декларация впредвид, че детото е с български паспорт е нужна само на български власти, за да излезе зад граница. За ваше успокоение следващия път направете такава декларация пред нотариус в България и нещо, което аз някога не направих в България, беше, че подписахме такава пред нотариус, но вътре има възможност да се включи и да пътува детето само при необходимост. Тази декларация се прави еднократна и важи до 18 г. на детето.

Този форум е за взаимопомощ, моля споделяйте и вие и всички, които четете неща, които считате за важни и полезни за другите. Ако няма тема, пуснете такава.

Да 

20211112_215537.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11/12/2021 at 21:58, agenchev910 написа:

Да 

20211112_215537.jpg

Здравейте Veronik_Veronik! За същата декларация ли говорим,с това ли се пътува без да е нотариално заверено?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, agenchev910 написа:

Здравейте Veronik_Veronik! За същата декларация ли говорим,с това ли се пътува без да е нотариално заверено?

Никъде не са ми сложили подпис и печат,попълнена е в общината такава бланка и съпругът ми се е подписал.Вече имам резервиран билет и адски много се притеснявам дали пътуването ми няма да е напразно,не за друго но дъщеричката ми много иска да дойде за малко при нас и да не и разбия мечтите.Жената,която ми помогна за тази декларация,ми заяви на няколко пъти ,че тя също е пътувала със синът си с такава декларация,тъй като е разведена,но аз все още не съм спокойна.В понеделник пътувам , моля се на Господ дано всичко е наред!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурна съм, че всичко ще е наред. И от Общината са ви казали, проверено е. Защо се притеснявате толкова. Носете акта за раждане, ако сте в брак, акта за граждански брак, за ваше спокойствие. Има различни бланки, явно тази щом е и на български език още по-добре. Успокойте се и ще се радвам да пишете, как в понеделник всичко е било наред. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Моля, ако някой е наясно да ме ориентира как да постъпя. Приятелката на сина ми е на 16 г. и искаме да дойде с нас до България. Момичето е германка, родителите са разведени,  като баща й има пълните права върху нея. Въпросът ми е, само баща й ли трябва да подготви този документ от общината, че може да пътува сама?  Логично да, но би ли имало проблем на границата, защо фигурира само единя родител и въобще да имаме някакви проблеми. Необходимо ли е още нещо да подготвим? Незнам още с какво ще пътуваме, но минавайки през Сърбия ако сме с кола, личната карта както и при нас е достатъчна нали? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Да ви споделя какво стана, ако някой има същата ситуация. Бях в общината, където живея, обясних случая и служителя ми каза, че е достатъчно само единият родител да даде съгласи. Принтира ми бланката от ADAC. Прилагам линк: https://www.adac.de/reise-freizeit/ratgeber/reiserecht/reisevollmacht-kinder/

Но си казах, добре, но аз нямам друг документ доказващ, защо само баща й се подписва. В общината, където живее момичето казаха, че е достатъчен само неговият подпис и издадоха документ, че тя живее при него.

Не исках проблем на границата и изпратих писмо, прилагайки Einverständniserklärung  и документа, че живее при него до митницата на летището от което излитаме, от там получих отговор, че това е достатъчно и всичко е наред. Реших, че е добре не просто да се обадя, а да го имам "черно на бяло". След няколко дни обаче, получих отново имейл в който искат и подпис на майката за да може да мине границата. Майка й подготви  същия документ. На границата щателно провериха документите, само на излизане от Германия. Аз бях посочена, като придружаващо лице, задодоха уточняващи въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

по повод темата да се включа с малко информация. Края на март жена ми с децата се прибра до България. Бяхме направили пълномощно тук заверено от немски нотариус, че съм съгласен да пътува навсякъде с децата. На летището тук, разбира се никакви проблеми. Дори ми звъннаха любезно по телефона докато и преглеждат документите за да потвърдя, че всичко е ОК пожелаха ми приятен ден и се извиниха за безпокойстото. В България обаче на връщане...се оказа драма голяма. На летище София първоначално отказваха да ги пуснат, въпреки и моето видео включване и потвърждаване. После се обясняваха, че само български норариус може да издаде такова пълномощно и че "Как така ще пътувате с подобни документи, нас това не ни интересува трябва ви пълномощно". Или ако искаме да е от Германия трябва да е задължително с апостил...В крайна сметка след 1 час разправии ги пуснаха и се прибраха успешно, но с изрично предупреждение, че "другия път няма да минете". Силно разочарование...как може един документ да важи в цяла Европа, а в нашата родина не...

Според мен не е правилно, но наистина най-добрия вариант е документ от нотариус в България за да излизате спокойно от БГ. За навсякъде другаде си направете документа който е споделен по-горе и със една заверка на подпис при нотариус(20-30€) нямате проблеми в цяла Европа. Поне ще си спестите посещението при Консулство.

 

ПС. Иначе не ми признаваха немското пълномощно в България, но поискаха да им изпратя уведомление, че децата са регистрирани тук на същия адрес на който и ние с майка им. Не знам, като твърдяха, че не разбират немски как го прочетоха и преведоха, но....

 

Редактирано от f.miteff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повод вашата история, дори не е нужна заверка от нотариус, а само от общината по местоживеене при това безплатно. Има двуезични формуляри, включително и немски-български. Прилагам линк. На български език, формуляра е втория поред, в секция  Download долу, а иначе изброих 17 възможни варианта за двуезични формуляри.

https://www.oeamtc.at/thema/reiseplanung/vollmacht-fuer-allein-reisende-kinder-vorlagen-zum-download-16182598

Знам, че трябва да се носи и многоезичен акт за раждане на децата, но е добре явно и адресната им регистрация да е налична. Това не го знаех. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен. Моето пълномощно е 90% същото...10% е различен шрифт и формат. На Летище София обаче бяха категорични, че е нужно пълномощно с печат от български нотариус или с апостил от консулството иначе сме били в нарушение и сме нямали право да излизаме. Може и просто ние да сме попаднали на...

Многоезичните актове бяха представени заедно с документа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

На 29.4.2022 at 20:25, f.miteff написа:

В крайна сметка след 1 час разправии ги пуснаха и се прибраха успешно, но с изрично предупреждение, че "другия път няма да минете".

Всъщност има някои подробности, които вероятно не знаете. Колкото и абсурдно да звучи тези хора заслужават една кутия бонбони, защото са ви направили страхотен жест нарушавайки правилата. Става дума за това, че действително в Бг не се признават немските нотариални заверки заради липсата на споразумение между Бг и Де. Това ми го обясни немски адвокат след като бях кипнал до небето след подобна неразбория. В моят случай трябваше да пратя пълномощно на близък за пред една кирлива бг банка, съзнателно се старая да използвам меки думи. От банката бяха ми казали изрично, че пълномощното трябва да е заверено от бг нотариус - в моят случай с апостил в посолството ни в Берлин. Та се дигнах от Хамбург до Берлин, наложи се да нощувам у приятел, защото те не работят и на немските и на българските празници, а аз уцелих 6-ти май. Изчаках си опашките, платих и изпратих пълномощното по DHL. После банката каза, че признавала пълномощни само по нейна бланка, която после ми изпратиха по мейл та се наложи да повторя цялата процедура стараейки се да не извършвам убийство в състояние на афект.

Това, което мога да ви посъветвам при пътуване е винаги да следите дали ви връщат оригинал или копие, защото копия при следващо пътуване не се признават. Две поредни години ядохме тази идиотска попара и вече се научихме. Дори бяхме стигнали до омбудсмана. В противен случай детето трябваше да остане на летището.

По мое мнение, спогодба за признаване на немски нотариус в Бг липсва, защото това е една хубава, сладка машина за пари от която посолствата печелят. Нашите нерви и време не са от значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По този повод, сега се порових още.Информацията е от mfa.bg.

При нотариалното удостоверяване („Notarielle Beurkundung“), което съответства на българското разбиране за “нотариално удостоверяване на подпис и съдържание“, освен че удостоверяват самоличността и подписът е положен пред тях собственоръчно, германските  нотариуси извършват проверка за съответствие на текста с действителната воля на упълномощителя, като му разясняват  правите последици от акта. В този случай те са задължени да прочетат подготвеният текст на глас и да се убедят, че той съответства на действителната воля на упълномощителя. При съгласие, упълномощителят и нотариусът  подписват заедно документа (пълномощното) и нотариусът вписва акта в своя нотариален регистър.

Външното несъответствие между изискванията на  Гражданския процесуален кодекс на Република  България и правните норми на други държави (в случая  -  на германското законодателство) е преодоляно чрез разпоредбата на чл. 61 от Кодекса на международното частно право, според която е достатъчно да са спазени условията за валидност на сделката в държавата по нейното местоизвършване. Пълномощното е едностранна сделка и затова, когато чуждият нотариус е удостоверил волеизлиянието  на упълномощителя по правилата на националния си закон, това пълномощно може да породи действие в Република България.

Иначе за мен това еднозначно означава, че пълномощното ми от тук важи на 100% в България, ако ще да е написано и на Хинди. А нашите власт имащи органи си тълкуват нещата спрямо "Чух, че трябва да е задължително от Български нотариус. Така ми каза съседката дето пътува редовно-2 пъти за последните 2 години. Значи и наредбата е така".

Иначе трябва да се направи разлика между, заверка на подпис и нотариална заверка на съдържание и подпис. Не че на границата знаят как да ги различат отделните документи.

Редактирано от f.miteff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повод пълномощните от немски нотариус, доколкото знам от българка, на която и се наложи да завери при немски нотариус, пълномощно на български език. Обясни му, че става въпрос за някакви имоти, той го завери, а в България минаха превод и заверка само на печата. А по повод пълномощното за дете, наистина е най-добре да се направи такова еднократно до навършване на 18 г. и да се представя всеки път копие на границата и да няма проблеми, но все си мисля, че не е редно това да е единствената възможност. Преди месец беше писала една жена по подобен повод с документ заверин от общината, но така и не сподели дали всичко е минало безпроблемно.

Иначе незнам какви споразумения има, но често чиновниците дописват законите. При вашият случай с банката, ако вашето пълномощно е било с необходимия текст, юридически издържат какво значи само тяхната бланка важи. За мен това също не е редно. Да, ако има пропуски, неточности ок, могат да предложат и техен пълен вариант, за улеснение, а не просто край нашият вариант и нищо друго.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте  @veronik_veronik , има ли алтернатива за пътуване на дете към България  само с единият родител ,с изтекал паспорт ,както и невъзможността за направа на пасаван поради това че липсва пълномощно от другият родител .Например vorläufigen Reisepass като възможност ?

Редактирано от Фиона
маркиране
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, Фиона написа:

Здравейте  @veronik_veronik , има ли алтернатива за пътуване на дете към България  само с единият родител ,с изтекал паспорт ,както и невъзможността за направа на пасаван поради това че липсва пълномощно от другият родител .

НЕ

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Фиона написа:

Здравейте  @veronik_veronik , има ли алтернатива за пътуване на дете към България  само с единият родител ,с изтекал паспорт ,както и невъзможността за направа на пасаван поради това че липсва пълномощно от другият родител .Например vorläufigen Reisepass като възможност ?

С изтекъл паспорт няма как да се мине границата има изискване за минимална валидност от поне 6 месеца.

https://www.mfa.bg/bg/62

Най-добре е единят родител да направи пълномощно на другия и да задвижите процедурата по издаване на паспорт на детето. 

Ако вие и детето сте в България, а другия партньор в чужбина. Вариантите са два, единя пълномощно заверено в някое от дипломатическите ни представителства или пълномощно на български език, заверено пред немски нотариус. Ако варианта е втория все пак минете през общината за да уточните ако има някакви специфики и изисквания. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.05.2022 г. at 18:30, AinStein написа:

А пълномощно за детето имате ли?

Не нямам пълномощно .Проблема е че децата нямат бг паспорти  (изтекоха ),а без пълномощно не мога и пасаван да направя в консулството. Имам актове за раждане и декларация за пътуване .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.05.2022 г. at 19:58, veronik_veronik написа:

С изтекъл паспорт няма как да се мине границата има изискване за минимална валидност от поне 6 месеца.

https://www.mfa.bg/bg/62

Най-добре е единят родител да направи пълномощно на другия и да задвижите процедурата по издаване на паспорт на детето. 

Ако вие и детето сте в България, а другия партньор в чужбина. Вариантите са два, единя пълномощно заверено в някое от дипломатическите ни представителства или пълномощно на български език, заверено пред немски нотариус. Ако варианта е втория все пак минете през общината за да уточните ако има някакви специфики и изисквания. 

Аз и детето сме в Германия ,таткото е в България .Знам за вариант нотариално заверено  пълномощно в Бг и изпращане на документа  в Германия ,с DHL Express например .Но търсех друг вариант дали има. .Декларация за пътуване на дете  в чужбина - безсрочна имам ,също нотариално заверена . Благодаря .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бащата ви прави пълномощно и в най-близкото посолство, си уговаряте час. От там издадат временен паспорт - пасаван. Цена 100 Евро. за един ден. Ако подадете в посолството документи за паспорт на детето се чака доста време. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Моля за съдействие. Ще пътувам от Германия към България сама с бебе. В този случей трябва ли ми пълномощно от бащата или само паспорт?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Здравейте! Моля за съдействие. Ще пътувам от Германия към България сама с бебе. В този случей трябва ли ми пълномощно от бащата или само паспорт?

За децата трябват пълномощно, но за бебета не знам.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..