Jump to content

Лекуване на епилепсия в Германия


Recommended Posts

здравейте,нова съм тук и моля да ме извините за допуснати грешки или неправилни публикации.Съпругът ми работи от една година в Германия с пълна здравна застраховка и това лято смятаме да се преместим при него(аз и трите ни деца–на 11,6 и 2 години).Аз съм с епилепсия и тук в България само се поддържам с медикаменти...Там ще мога да започна лечение.Как стоят нещата със здравните осигуровки за лечение?Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 7
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Здравейте Ана,

един мой колега тук в Германия има в семейството си човек с епилепсия. Ще го разпитам и ще ви пиша по същество , като имам отговор.

В момента мога да ви дам само най-обща информация, но вие ще трябва да прочетете сама някои свързани материали във форума. Не знам доколко ви е позната немската здравноосигурителна система, но пред вас има следните две възможности: задължително здравно осигуряване (GKV) или частно здравно  застраховане (PKV). На страницата Здравно осигуряване в Германия една от големите немски здравни каси се е постарала да обясни всичко най-важно на чист български език.

Задължително здравно осигуряване (Gesetzliche Krankenversicherung)
Дали ще имате семейна или индивидуална задължителна здравна застраховка е все едно. Вноските ви няма да бъдат увеличени, заради наличието на това заболяване. Ще получите необходимите медикаменти и лечение, които избраната от вас здравна каса поема по-голямата част от разходите. Недостатък понякога е, че най-модерните лекарства и процедури може би не се покриват (не че при часните ястрахователни компании това винаги е така). За тази цел е добре да се посетят няколко от големите здравни каси в района и да се попита какво по-добро предлагат те на клиенти във вашето състояние, което конкурентите им не го предлагат. Ако изобщо има разлика в услугите, задължително предимствата ще бъдат изтъкнати. Всяка здравна каса иска да има колкото е възможно повече клиенти.

Частно здравно застраховане (Private Krankenversicherung)
Тук нещата са малко по-сложни, защото тези здравни каси се интересуват от здравния статус на клиента, преди да определят размера на месечната вноска. Поради това, че заболяването е налично преди да решите да се запишете (евентуално) към часната застрахователна компания, то вноските ви ще бъдат завишени с т.нар. Risikozuschlag, като големината на тази добавка за едно и също заболяване е твърде различна при различните часни застрахователни компании. Впрочем това важи за всички хронични заболявания, а не конкретно за вашия случай.

Погледнете и темата:
 

 

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново Ана,

въпреки че след поставянето на въпроса си, повече не сте посещавала официално форума, аз обещах да дам малко повече допълнителна информация и го правя. Надявам се все пак да прочетете написаното и то да е от полза на детето ви.

Говорих с моя колега и неговата препоръка е при подобни случаи винаги да се търси помоща на някой Sozialpädiatrisches Zentrum (SPZ), разположен в близост. Консултантите там ще отговорят на всичките въпроси, свързани с вашата ситуация. Ще отговорят дори на тези, които няма да се сетите да зададете. Действително в Германия се полагат изключително много грижи за децата, без те да са VIP-клиенти на някоя здравна каса.

Ако се затруднявате да намерите такъв център в близост до вас, не се колебайте да попитате във форума ни.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...
На 12.01.2018 г. at 16:19, Ана написа:

здравейте,нова съм тук и моля да ме извините за допуснати грешки или неправилни публикации.Съпругът ми работи от една година в Германия с пълна здравна застраховка и това лято смятаме да се преместим при него(аз и трите ни деца–на 11,6 и 2 години).Аз съм с епилепсия и тук в България само се поддържам с медикаменти...Там ще мога да започна лечение.Как стоят нещата със здравните осигуровки за лечение?Благодаря

Здравейте Ана ! Заминахте ли за Германия и получихте ли лечение там ? Моля за малка информация , аз също съм с това заболяване и клоня да замина за Германия!  Благодаря! 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎9‎/‎15‎/‎2018 at 10:58, Verginiq Vladimirova написа:

Здравейте Ана ! Заминахте ли за Германия и получихте ли лечение там ? Моля за малка информация , аз също съм с това заболяване и клоня да замина за Германия!  Благодаря! 

 

Здравейте Вергиния,

Ана не е посещавала форума ни повече от година, но ще се опитам да се свържа с нея и да я помоля да погледне въпроса ви и евентуално да отговори, ако има какво да каже по темата.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Здравейте имам дете на 1год с неуточнена епилепсия искам да направя консултация в германия,защото нашите лекари са в пълна неизвестно,как стоят нещата със здравната застраховка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

От 1 месец съм в Г-я . Имам дете ,което е на 4 год. И е със диагноза Епилепсия и е със 60% Телк. Въпросът ми е - Признава ли се Телк от Бг в Германия ? Какво трябва да предприема за да получи каквото му се полага като помощи в Г-я? Ще ви бъда много благодарна за всяка информация!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎11‎/‎2‎/‎2019 at 18:31, Rosi_birtanem написа:

От 1 месец съм в Г-я . Имам дете ,което е на 4 год. И е със диагноза Епилепсия и е със 60% Телк. Въпросът ми е - Признава ли се Телк от Бг в Германия ? Какво трябва да предприема за да получи каквото му се полага като помощи в Г-я? Ще ви бъда много благодарна за всяка информация!

Привет Rosi_birtanem,

първото, което направих, е да свържа темата ви с друга подобна тема. Освен това ви давам препратка и към по-общата тема, свързана с въпросите та ТЕЛК. Надявам се с помощта на информацията в настоящатат тема и другата по-долу да се ориентирате в обстановката.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..