Jump to content

Процедура за придобиване на немско гражданство (Einbürgerung)


Recommended Posts

Здравейте, бих искала ако някой е запознат като цяло с процедура, срокове, колко струва да сподели. Мен по-специално ме интересува не за цялото семейство, а само за детето ми /13 г./. Има ли право на двойно гражданство? Колко минимум трябва да е пребивавало в Германия? Възможно ли е само за него да кандидатстваме. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 16
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Брей, през последните седмици и за мен това е една актуална тема. Интересувал съм се доста, но все още не съм предприел конкретни стъпки, така че не мога да ти дам информация от първа ръка, но от втора ръка имам доста.

Има две много важни условия, които са пречка пред повечето кандидати:

  • определени години непрекъснат престой в Германия. В общия случай - поне 8 години. При успешни преминат интеграционен курс и издържан тест (Einbürgerungstest) - 7 години. При забележи постижения в процеса на интеграция (каквото и да значи това) - 6 години. При супер-мега-заслуги, като изравяне на важна политическа фигура от лавина или останки от заметресение, спасяване от пожар и т.н. - веднага (това е шега, разбира се :))
  • наличие на достатъчни доходи (към момента на кандидатстване да не се получават социални помощи под каквато и да е форма)

Има и други по-дребни и преодолими изисквания. Иначе се подава молба за Einbürgerung in Deutschland и съответните приложения, има интервю с чиновник и други формалности. Процедурата сама по себе си е сравнително проста, но решението е доста субективно (на конкретния чиновник), който обработва документите.

Мисля, че само за дете няма да стане, защото ще го отрежат по линия на доходите. Но все пак не съм сигурен. И да, има право на двойно гражданство, ако е български гражданин. Но това може и да се промени скоро.

На мен във връзка с тази тема ми е по-интересен въпроса какви са предимствата и евентуално неудобствата от получаване на второ (немско) гражданство. Дано да има някой, който да сподели нещо по въпроса ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо Благодаря ти за пореден път. Явно сме на една вълна в момента :D. Моята причина не е просто за идеята, а защото уважавам неговите мечти и желания за бъдеща професия, която задължително изисква немско гражданство. 

Ще се радвам да споделиш, защо имаш желание за немско гражданство, ако желаеш разбира се.

За нас няма смисъл според мен. В ЕС сме. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, veronik_veronik написа:

Първо Благодаря ти за пореден път. Явно сме на една вълна в момента :D. Моята причина не е просто за идеята, а защото уважавам неговите мечти и желания за бъдеща професия, която задължително изисква немско гражданство. 

Ще се радвам да споделиш, защо имаш желание за немско гражданство, ако желаеш разбира се.

За нас няма смисъл според мен. В ЕС сме. 

Ние на семейно ниво не сме предприели стъпки в тази посока. Все още се чудим, четем, питаме и претегляме нещата, но тока и не можем да кажем дали искаме немското гражданство като второ или ще си караме само с българското.

Единствено дъщеря ни има сериозни намерения по отношение на второто гражданство, за които си има и конкретна причина. Тази година завършва и планира да продължи обучението си на друг континент. С българското гражданство вероятността да получи необходимата виза е почти нула. С немско гражданство няма да има проблеми. Но тя и без това има вече навършени 18 г. и ще трябва сама да си реши проблема. Нашата задача е да й помогнем да направи добър избор.

Лично при мен има нещо, което много ме нервира години наред и за момента като че ли това е единствената смислена причина да поискам и аз второ (несмко) гражданство. Причината е, че  за много дейности е необходимо да предоставя актуална адресна регистрация в Германия, което значи не по-стара от три месеца. Това означава, че ако искам да си подновя разрешителното за паркиране или да прехвърля автомобил, или да даря кръв, или още 100 други работи, аз трябва да си вадя актуална адресна регистрация, което струва около 10 евро. Чесно казано взе да ми писва вече и се чудя дали с една немска лична карта да не си реша този проблем. Преди това обаче проучвам възможността дали не мога да си извадя някакъв друг заместващ документ, в който да е вписан постоянния ми адрес в Германия.

По отношение на твоя случай, ако детето отговаря на условието за минимален непрекъснат престой, задължително трябва да проведете поне 2 предварителни разговора при различни служители, за да сте сигурни, че липсата на двойно гражданство на родителите няма да се окаже проблем. Естествено трябва да се пита и за още доста работи. Мисълта ми е, че когато му подадете документите и платите всички такси, може в крайна сметка да се окаже, че му отказват гражданство поради някаква глупава причина, която сте пропуснали в началото. Само че, ако на някой му откажат гражданство, после не му връщат парите. За непълнолетно лице не са кой знае колко (около 50 евро), но за пълнолетни е към 250 евро.

Сещам се и за още една мноооооого важна подробност, свързана с процедурата за придобиване на гражданство, т.нар. Namensangleichung и Namensänderung. Много добре трябва да се помисли върху това как точно ще исглеждат имената в немските документи за самоличност, защото това се заява още в началото. Последваща корекция е възможна, но за промяна дори и на буква във фамилното име струва 1000+ евро.

Ей такива ми ти работи ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересни неща споделяш, за които не бях се замисляла. Особено за имената, при условие, че според българската именна систем бащиното име е задължително. Може да се постави към Vorname, но на мен лично това не ми харесва. 

За адресната регистрация до сега не ми се е налагало да представям актуална такава със срок до 3 месеца, винаги давам първата и дори нямах представа, че може да има такъв казус въобще, че и такса дори.

За дъщеря ти дори и с БГ гражданство, ще получи виза със сигурност, но ще си скъсате нервите ако се налага допир с български институции и незнанието им на основни законови положения и документи. Със сигурност с немски паспорт ще е доста по-спокойно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Крякащата тайфа написа:

Лично при мен има нещо, което много ме нервира години наред и за момента като че ли това е единствената смислена причина да поискам и аз второ (несмко) гражданство. Причината е, че  за много дейности е необходимо да предоставя актуална адресна регистрация в Германия, което значи не по-стара от три месеца. Това означава, че ако искам да си подновя разрешителното за паркиране или да прехвърля автомобил, или да даря кръв, или още 100 други работи, аз трябва да си вадя актуална адресна регистрация, което струва около 10 евро. Чесно казано взе да ми писва вече и се чудя дали с една немска лична карта да не си реша този проблем. Преди това обаче проучвам възможността дали не мога да си извадя някакъв друг заместващ документ, в който да е вписан постоянния ми адрес в Германия.

Вместо да сменяш гражданството може би е време да смениш града (провинцията). До сега, в Хамбург, не съм се сблъсквал с проблемите, които описваш :rolleyes:

Иначе темата и за нашето семейство е актуална и много интересна. Периодично се сещаме за това и все намираме причини да отложим процедурата, която всъщност е много проста. Истината е, че каквото и да се коментира, немското гражданство дава една голяма сигурност и защита за цялото семейство.

Редактирано от Aleksander
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Аз взех наскоро немско гражданство. Общо взето е както е написано по-горе. Таксата е 265 евро. Ако имаш ниво немски В2 можеш да вземеш гражданство след 6 години пребиваване, това е най-късият срок. При В1 трябват 7 години, иначе 8.

Аз го взех почти на осмата година, въпреки, че имам В2 и можех да го взема още преди 2 години, но не бях особено мотивиран.

След като подадеш документите за гражданство, включително издържан тест "Einbürgerungstest", който се предлага почти във всяко Фолксхохшуле и струва 25 евро, и общо взето е доста лесен, те проверяват по всякакви канали в продължение на около 6 месеца. Дали имаш дългове, дали си на социални помощи, дали си финансово независим, дали си осъждан и прочие. След като проверката приключи и ако е успешна, получаваш удостоверение че си вече германски гражданин. После с него отиваш в Бюргербюрото в твоя град и първо си сменяш изписването на имената ако искаш, това струва 30 евро, аз си смених имената, както са ми сега в профила, изписването иначе беше с KS вместо Х и фамилията с V вместо W и махнах бащиното име, защото иначе щеше да бъде записано като две първи имена, което е тъпо. След смяната на същото място попълваш Антраг за лична карта и плащаш още 28 евро, тя струва толкова. След 2-3 седмици получаваш писмо по пощата, в което има пин-код за онлайн удостоверяване на самоличността. Получаването на кода означава, че вече картата ти е готова и те чака в Бюргербюрото. Отиваш и си я вземаш. Мога да си взема и задграничен паспорт, той струва 60 евро и е валиден 10 години. С немски паспорт се пътува в 176 държави по света безвизово. Нито един друг паспорт не дава такава свобода на пътуване както германският. Мисля че това е най-голямото предимство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сред документите, които ви трябват са преведен на немски и легализиран акт за раждане и писмено потвърждение от работодателя ви, че наистина работите при него. Акта за раждане може да се прати на някое преводаческо бюро, което има лиценз за легализиране, онлайн, от там като го преведат и легализират ви го пращат по пощата. Аз така направих, това беше най-лесния начин. Струва различно, направих запитвания на различни места и избрах най-евтиното, около 37 евро ми излезе една страница превод и легализация.

В момента на подаване на молба за гражданство не бива да сте безработен или да вземате някаква форма на социални помощи като добавка към заплатата ви. Но ако сте били преди безработни, а в момента имате прилично платена работа, не е пречка даването на гражданство. Ако в момента сте безработен, нямате право да кандидатствате за гражданство. Не бива да сте осъждан.

Гражданството веднъж получено, не може да бъде изгубено повече по никакъв начин. Единствено ако приемете гражданство на държава извън ЕС, тогава губите автоматично немското. Но други варианти за загубата му няма.

Редактирано от Maxim Tetowski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
На 3.5.2018 at 19:50, Maxim Tetowski написа:

Сред документите, които ви трябват са преведен на немски и легализиран акт за раждане и писмено потвърждение от работодателя ви, че наистина работите при него. Акта за раждане може да се прати на някое преводаческо бюро, което има лиценз за легализиране, онлайн, от там като го преведат и легализират ви го пращат по пощата. Аз така направих, това беше най-лесния начин. Струва различно, направих запитвания на различни места и избрах най-евтиното, около 37 евро ми излезе една страница превод и легализация.

В момента на подаване на молба за гражданство не бива да сте безработен или да вземате някаква форма на социални помощи като добавка към заплатата ви. Но ако сте били преди безработни, а в момента имате прилично платена работа, не е пречка даването на гражданство. Ако в момента сте безработен, нямате право да кандидатствате за гражданство. Не бива да сте осъждан.

Гражданството веднъж получено, не може да бъде изгубено повече по никакъв начин. Единствено ако приемете гражданство на държава извън ЕС, тогава губите автоматично немското. Но други варианти за загубата му няма.

Благодаря Ви за информацията, само искам да отбележа, че вече преведените и легализирани актове за раждане са заменени с Многоезични такива, които се издават от общината, където е издаден първият такъв и таксата в зависимост от поръчката е между 5 и 10 лв., не се превеждат и не се легализират.

Но за съжаление други документи подлежат на превод и ще се радвам да споделите за

"легализиране, онлайн, от там като го преведат и легализират ви го пращат по пощата"

Това немска или българска фирма е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 години по-късно...
На 18.1.2018 at 17:06, veronik_veronik написа:

Първо Благодаря ти за пореден път. Явно сме на една вълна в момента :D. Моята причина не е просто за идеята, а защото уважавам неговите мечти и желания за бъдеща професия, която задължително изисква немско гражданство. 

Ще се радвам да споделиш, защо имаш желание за немско гражданство, ако желаеш разбира се.

За нас няма смисъл според мен. В ЕС сме. 

veronik_veronik, предприехте ли процедурата за немско гражданство за сина ти? Или се отказахте?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не сме се отказали, следващата година става на 18 г. и покрива изискването за пребиваване в Германия от 7 г. 

При този случай предполагам няма да се налага доказване на ниво на език, при условие, че има завършен 10-ти клас и в момента прави Ausbildung и необходим ли е

Einbürgerungstest? 

А при вас какво стана минахме ли процедурата? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, veronik_veronik написа:

А при вас какво стана минахме ли процедурата? 

Ами първоначало ставаше въпрос за дъщерята. Докато се натуткаме, тя стана на 16 г., при което вече трябваше сама да си задвижи процедурата. След 16 г. възраст кандидатите сами трябва да ходят по интервютата. Естествено тя започна да се ослушва и прати процедурата в трета глуха.Така и не е задвижила нещата, макар че я подбутваме от време на време.

Сега искаме да задвижим нещата за сина ни, но и той междувременно е на 16 г., така че не ми е ясно докъде ще я докараме. Ще му даваме посока, докато можем. Дано не се остави на течението да го носи насам-натам, а ни послуша.
 

преди 23 часа, veronik_veronik написа:

Не не сме се отказали, следващата година става на 18 г. и покрива изискването за пребиваване в Германия от 7 г. 

При този случай предполагам няма да се налага доказване на ниво на език, при условие, че има завършен 10-ти клас и в момента прави Ausbildung и необходим ли е

Einbürgerungstest?


За да признаят езикови познания и за да не се ходи на Einbürgerungstest, за сина ни поискаха свидетелствата (Zeugnisse) от последните 4 години в немското училище. От раговора ми с нашата персонална съветничка от отдел "Ausländer und Personenstandswesen" останах с впечатлението, че за някои неща няма универсални документи, които да ти изискат. Т.е. може да приложиш това или онова. Въпросът е предварително да се изясни дали ще ги приемат.
 

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Децата не приличат на родителите си, а на времето в което живеят. Така че, ослушването ми е ясно. Догодина и аз ще го понатисна, защото в крайна сметка това е само плюс Да видим какво ще стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ето и още малко актуална информация. Необходимите документи са немско гражданство са:

1. Валиден задграничен паспорт.

2. Акт за раждане.

3. Акт за граждански брак.

4. Фиш от заплата за последните 3 месеца.

5. Договора за работа или Ausbildung.

6. Договора за наем или ако сте собственик 

Grundbuchauszug.

7. Krankenversicherungsnachweis и Renteversicherungsverlauf

8. Няколко формуляра по образец, които ще получите на място.

Ако сте мин 8 г. в Германия В1 ниво, но може да се намали на 7 г., ако имате В2 ниво. Изпита може да положите във VHS, като заплатите съответната такса, около 170 Евро. Съответно във VHS има освен езикови курсове, но също и курс за подготовка за формата на изпита. В ютюб има видеа как протича устния изпит. За писмената част, в гугъл магазин има приложения за това как се пише писмо, отговарящо на ниво В1 или съответно В2. По мои наблюдения, част от фразите би било добре да се научат на изуст и да се приложат в писмената работа. Обикновенно темите са оплакване за нещо, искане на информация и т.н. 

Ако имате Schulabschluss в Германия теста не ви е нужен.

Einbürgerungstest, за тези с Schulabschluss не е нужнин. За останалите да, 33 въпроса, минимум 15 верни отговора, такса 25 Е. Валидност няма.

http://oet.bamf.de/pls/oetut/f?p=514:1:10266128637925:::::

Ето тук може да се упражнявате.

Общо взето това са основните неща, но всеки случай е различен. Добре е да  попитате на място, ако имате документ за владеене на езика от сертифицирана институция да го покажете и да знаете дали го одобряват или не. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Искам да попита, в списъка с документи се изисква акт за раждане и граждански брак, ако има такъв, но ми направи впечатление, че в списъка пише превод на посочените два документа. Аз ходих на място в момента нямаше как да прочета всичко и да задам въпросите си. Затова и в горния ми пост, когато споделих какво ми предоставиха, не обърнах внимание  че пише превод, за мен по подразбиране това е минало и към момента многоезичните варианти са актуални. Моля споделете мнение и опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Според мен нещо с гражданството и помощите не се връзва.

Значи имам познат от 30 години е тук и скоро взе немско гражданство макар и на помощи.

Преди 25 години в строителството е работил и трудова злополука е имал.От тогава работи, но не му стигат парите и социала му плаща.Той как е взел гражданството?

Ако искам да си сменя името и да не е по лична карта да е подобно на немците в паспорта?

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..