Jump to content

Данъчно облагане и данъчен клас (Steuerklasse) при трудов договор в Германия


Recommended Posts

Приходи и данъци

В Германия, в зависимост от получените доходи, трябва да плащате данъци и налози за социална осигуровка.

Като наето лице, получавате на банковата си сметка преведена нетна сума на приходите си. Вашият работодател вече е платил вноските за здравна и пенсионна осигуровка, както и за обгрижване и безработица. Данък общ доход,такса за солидарност и евентуалния църковен данък отиват директно в данъчната служба. Самостоятелно заетите лица / занаятчии трябва да се погрижат сами за социалната си осигуровка, а също така и за данъците си. Нетните приходи варират според данъчния клас. В зависимост от семейното положение и приходите, в Германия има различни данъчни класове.

Пример:

Наето лице без деца, данъчен клас I, над 23 години

Брутна заплата - 1500 евро

Облагаема заплата 1.500,00 евро

Необлагаеми доходи 0,00 евро

Сума на доходите 1.500,00 евро

Данък общ доход 98,75 евро

Данък „Солидарност” 3,55 евро

Църковен данък 0,00 евро

Здравна осигуровка 123,00 евро

Осигуровка за обгрижване 19,13 евро

Пенсионна осигуровка 141,75 евро

Застраховка за безработица 22,50 евро

Други удръжки 0,00 евро

Сума на удръжките 408,68 евро

Изплащане / нето 1.091,32 евро

Германска данъчна система, данъчна система Германия, данъчно облагане в Германия, Видове данъчно облагане в Германия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • Отговори 94
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Мнението е прехвърлено от темата Детски надбавки, детска градина и училище (ред. 1984)

Здравейте!

Не откривам тема, касаеща моя въпрос и реших да се обърна отново към Вас.

Съпругът ми е притеснен, че в Германия се води 1-ва Steuerklasse /във фишът за заплатата е записано SCK и доколкото разбрах е някаква група по отношение на данъка върху доходите/. В началото е бил 3-та, а от този месец е 1-ви. Бихте ли разяснили какви са тези класификации. Може ли това да се е случило поради непредставяне на някакви документи и ако е така, какви? Може ли нещо да се промени и какви стъпки да предприема той?

Предварително благодаря и се извинявам, че въпросът ми е извън темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Съпругът ми е притеснен, че в Германия се води 1-ва Steuerklasse. В началото е бил 3-та, а от този месец е 1-ви. Бихте ли разяснили какви са тези класификации. Може ли това да се е случило поради непредставяне на някакви документи и ако е така, какви? Може ли нещо да се промени и какви стъпки да предприема той?...

Привет!

Имам само бегла представа по темата, но ми е известно, че за да получите по-конкретен отговор е важно да се знае къде ви е т.нар. обичайно местопребиваване (за повече от 183 дни в годината):

- в Германия и живеете със съпруга си

- в Германия, но живеете отделно от съпруга си

- не живеете в Германия

Едно уточнение от ваша страна ще помогне много на тези, които решат да ви отговорят  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Независимо от моментната данъчна класа горещо Ви препоръчвам на Вас и съпругът Ви да си направите данъчна декларация след края на годината. Ако Вие все още сте в България, може да Ви се издаде от НАП документ за вашите доходи и да се приложи -- EWR. По принцип доходи до 8.472 Euro на година са за 2015-та година необлагаеми, съответно ако подадете данъчното като женени тази сума се удвоява и от нея се изваждат вашите доходи от България.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Съпругът ми е притеснен, че в Германия се води 1-ва Steuerklasse /във фишът за заплатата е записано SCK и доколкото разбрах е някаква група по отношение на данъка върху доходите/. В началото е бил 3-та, а от този месец е 1-ви. Бихте ли разяснили какви са тези класификации. Може ли това да се е случило поради непредставяне на някакви документи и ако е така, какви? Може ли нещо да се промени и какви стъпки да предприема той?

Здравей j.koseva,

доходите на работещи по трудов договор в Германия се облагат по 6 различни данъчни класове, които съответстват на различна данъчна тежест. Правилата за определяне на това в какъв данъчен клас (Steuerklasse) ще бъде вкаран човек са много ясни и силно зависими от семейното му положение. При описаната от теб ситуация е било грешка, че съпругът ти е започнал със Steuerklasse 3. Той би трябвало от самото начало да бъде Steuerklasse 1, т.е. направената корекция и прехвърлянето му от 3 към 1 е правилна.

Ето кога човек се облага по данъчен клас 1 (изключително неблагоприятен с много високи удръжки):

  • неженени/неомъжени работещи по трудов договор
  • работещи по трудов договор, които имат регистрирано съжителство
  • вдовци, вдовици, разведени и живеещи отделно
  • семейни работещи по трудов договор, чийто брачни партньори живеят в чужбина

Единственото, което можете да направите, за да бъде променен данъчния клас на съпруга ти към по-изгоден (3 или 4) е да се преместиш да живееш при него. Иначе може да опитате да си върнете някакви данъци, като пуснете т.нар. Einkommensteuererklärung mit Zusammenveranlagung) съгласно описаното по-горе от Георги Трендафилов. Но ако изобщо успеете да върнете нещо, то ще е многократно по-малко от парите, които ще спестите, ако бъде сменен данъчния му клас от 1 на 3.

Поздрави ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

... Съпругът ми е притеснен, че в Германия се води 1-ва Steuerklasse /във фишът за заплатата е записано SCK и доколкото разбрах е някаква група по отношение на данъка върху доходите/. В началото е бил 3-та, а от този месец е 1-ви. Бихте ли разяснили какви са тези класификации. Може ли това да се е случило поради непредставяне на някакви документи и ако е така, какви? Може ли нещо да се промени и какви стъпки да предприема той?

Здравей j.koseva,

... При описаната от теб ситуация е било грешка, че съпругът ти е започнал със Steuerklasse 3. Той би трябвало от самото начало да бъде Steuerklasse 1, т.е. направената корекция и прехвърлянето му от 3 към 1 е правилна...

... Единственото, което можете да направите, за да бъде променен данъчния клас на съпруга ти към по-изгоден (3 или 4) е да се преместиш да живееш при него ...

Здравейте j.koseva,

в предишното си мнение съм дал информация, която вероятно не е актуална и може би е коректно съпругът ви да си бъде все пак Steuerklasse III, а не Steuerklasse I, въпреки че вие не живеете при него.

След последния прочит на текста в § 1a Abs. 1 Nr. 2 EStG, който направих вчера съм на малко по-различно мнение от това, което имах преди 2 месеца. Според текста дори и единият брачен партньор да няма немска адресна регистрация, достатъчно е той да живее в ЕС или ЕИП, така че живеещият в Германия брачен партньор да има право да поиска да бъде прехвърлен към Steuerklasse 3. Т.е. вече не е задължително и двамата съпрузи да имат адресни регистрации в Германия, за да е възможно това. Все пак не съм съвсем сигурен дали правилно тълкувам текста на закона и ще бъде най-добре, ако проблемът бъде обсъден със специалист от Finanzamt. Струва си съпругът ви да отдели време и да го направи, а после се надявам да споделите резултата с нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Здравейте !!

Днес са отговорили на съпруга ми, че не може да бъде Steuerklasse III, защото не съм регистрирана в Германия, а живея в България.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте !

Здравейте !!

Днес са отговорили на съпруга ми, че не може да бъде Steuerklasse III, защото не съм регистрирана в Германия, а живея в България.

Здравейте !

Имам продължение...  След кратък размисъл на ситуацията  съпруга  ми реши  да изчака служителката която  му каза че няма да стане  Steuerklasse III  да излезе в обедна почивка  и да пробва при друга . Втория път има по-добър резултат или може да се каже  по-добро обслужване.

Дали са му  -  Antrag auf Behandlung als unbeschränkt einkommensteuer-pflichtiger Arbeitnehmer nach §1 Abs. 3, §1A EStG (Antrag)/Молба за третиране на работник като подлежащ на неограничено подоходно облагане съгласно § 1, ал. 3, § 1а от Закона за данъка върху общия доход.  Документа намерих ето тук http://www.news.inbalance.bg

Два екземпляра на български и един на немски .С тези документи аз трябва да отида в българското данъчно и да ми ги попълнят,подпис,печат.Този документ е за потвърждаване от БГ власти че имам постоянен адрес в България ,и че че не е известно нищо, което да е в противоречие с посочените в тази молба данни за личните отношения и за размера на доходите.  НО  това се отнася за моите доходи в БГ .  Какво общо има с  Steuerklasse III. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.2.2016 at 8:56, ЕМ2002 написа:

Здравейте !

Имам продължение...  След кратък размисъл на ситуацията  съпруга  ми реши  да изчака служителката която  му каза че няма да стане  Steuerklasse III  да излезе в обедна почивка  и да пробва при друга . Втория път има по-добър резултат или може да се каже  по-добро обслужване.

Дали са му  -  Antrag auf Behandlung als unbeschränkt einkommensteuer-pflichtiger Arbeitnehmer nach §1 Abs. 3, §1A EStG (Antrag)/Молба за третиране на работник като подлежащ на неограничено подоходно облагане съгласно § 1, ал. 3, § 1а от Закона за данъка върху общия доход.  Документа намерих ето тук http://www.news.inbalance.bg

Два екземпляра на български и един на немски. С тези документи аз трябва да отида в българското данъчно и да ми ги попълнят, подпис,печат. Този документ е за потвърждаване от БГ власти че имам постоянен адрес в България, и че че не е известно нищо, което да е в противоречие с посочените в тази молба данни за личните отношения и за размера на доходите.  НО  това се отнася за моите доходи в БГ .  Какво общо има с  Steuerklasse III.

 

Сега вече нещата изглежда ще си дойдат на мястото. Аз също продължавам да мисля, че съпругът ти има право да бъде поставен в Steuerklasse III. Разбрах, че при първия отказ на Finanzamt не е писмено мотивиран, а е само устен. Това е неприятно, защото не са ясни мотивите и съответно човек не може да ги оспорва. Така че винаги е по-добре комуникацията да се води писмено, макар и нещата да стават по-бавно.

Сега искам да направя някои допълнения към твоя отговор. Изглежда, че в различните райони Finanzamt действа по различни начини. Начинът, по който ви карат да действате е единият от възможните и предполагам , че в крайна сметка ще се достигне до желаната Steuerklasse III за съпруга ти. Твоите доходи в България нямат никакво отношение към това в коя Steuerklasse да бъде поставе съппуга ти.

Има и друг начин, по който да се действа и според мен той е по-правилния, но не и единствения правилен. Според мен обаче е доста по-прост.

Слагате всичко в плик и го пращате до офиса на Finanzamt за вашия регион или просто той отива и го пуска в пощенската им кутия или го предава на място. Ако не го предава на място, след 1 седмица непременно се обажда до офиса на Finanzamt или пита на място дали документите са пристигнали / дали молбата му е постъпила.

След 3-4 седмици би трябвало да получите решението за промяна на Steuerklasse.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, незнам дали това е точната тема за моят въпрос,но все пак ще го задам тук.Може ли да ми дадете кратко обяснение каква е разликата и по скоро(облекченията) при смяна на Steuerklase 1 kum Steurklase 4. Благодаря предварително !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎9‎/‎2016 at 20:20, Иво Иванов написа:

Здравейте, незнам дали това е точната тема за моят въпрос,но все пак ще го задам тук.Може ли да ми дадете кратко обяснение каква е разликата и по скоро(облекченията) при смяна на Steuerklasse 1 kum Steurklasse 4. Благодаря предварително !

 

Първо е важно да си наясно с разликите между отделните данъчни групи (Steurklasse) и защо човек бива поставян точно в определена такава.

Инфографика: Подходящата данъчна група за вашата житейска ситуация

18048ca90b.jpg

Не знам дали си наясно, но щом говориш за преместване в Steuerklasse 4, значи имаш съпруга, която също работи и плаща данъци по тарифата за Steuerklasse 4. В този случай можете да избирате дали да бъдете и двамата с еднакви данъчни групи (4/4) или ще ви бъде по-изгодно да сте в различни (3/5). Хората избират еднакви данъчни класове 4/4, когато брутното им месечно възнаграждение е приблизително еднакво (дават най-често като максимално допустимо съотношението 60:40) и различни, когато това съотношение е по-голямо (3 за лицето с по-висок доход и 5 за лицети с по-нисък доход). Като погледнеш графиката по-горе ще ти стане още по-ясно.

За да е ясна ползата при преминаването от Steuerklasse 1 към Steuerklasse 4 е достатъчно да вкарате годишния си брутен доход в този данъчен калкулатор. В зависимост от това дали имате деца и как е разпределен Kinderfreibetrag, ще получиш различни стойности на дължимия данък (Lohnsteuer).


Пример 1: ти получаваш 3000 €/мес. (бруто), приятелката ти 2000 €/мес. (бруто) и нямате деца

Общо дължим годишен данък (с голямо приближение):
=> Steuerklassenkombination 1/1: 5274 € + 2358 € = 7632 €


Пример 2: ти получаваш 3000 €/мес. (бруто), приятелката ти 2000 €/мес. (бруто) и имате 1 дете

Общо дължим годишен данък (с голямо приближение):
=> Steuerklassenkombination 1/1: 5302 € + 2373 € = 7675 €


Пример 3: ти получаваш 3000 €/мес. (бруто), съпругата ти 2000 €/мес. (бруто) и нямате деца

Общо дължим годишен данък (с голямо приближение):
=> Steuerklassenkombination 3/5: 2942 € + 5518 € = 8460 €
=> Steuerklassenkombination 4/4: 5888 € + 2727 € = 8615 €


Пример 4: ти получаваш 3000 €/мес. (бруто), съпругата ти 2000 €/мес. (бруто) и имате 1 дете

Общо дължим годишен данък (с голямо приближение):
=> Steuerklassenkombination 3/5: 1360 € + 2993 € = 4353 €
=> Steuerklassenkombination 4/4: 3929 € + 1011 € = 4940 €


А ето как изглеждат нещата, ако и двамата получавате по 2500 €/мес. (бруто) и нямате деца
=> Steuerklassenkombination 3/5: 1360 € + 7158 € = 8518 €
=> Steuerklassenkombination 4/4: 3929 € + 3929 € = 7858 €


А така изглеждат нещата, ако и двамата получавате по 2500 €/мес. (бруто) и имате 1 дете
=> Steuerklassenkombination 3/5: 452 € + 5518 € = 5970 €
=> Steuerklassenkombination 4/4: 2727 € + 2727 € = 5454 €


Последните два примера ги давам само като илюстрация на това, колко неизгодно е при еднакви доходи да се избере съотношението 3/5


Допълнение:

Всички посочени по-горе изчисления са доста условни и зависят от много фактори, които могат да бъдат различни от тези, които аз съм използвал при пресмятането (Jährl. Steuerfreibetrag, Kinderfreibetrag и др.). Абсолютните стойности не са толкова интересни, по-важното е човек да придобие най-обща представа за посоката на промяната, ако избере една или друга данъчна категория.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора! Случаят е такъв... месечните ни доходи са почти еднакви , но от Декември месец имаме официално брак.Ест. преди брака бяхме със Steuerklasse 1 но сега при тези обстоятелства и след като разгредах таблицата е най-логично да сме 4/4. В тази връзка беше моят въпрос какви облекчения и ползи има от тази смяна.И ако правилно съм разбрал.... облекчението е ,че се плащат по малки данаци след като вече сме семейство?! Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора! Случаят е такъв... месечните ни доходи са почти еднакви , но от Декември месец имаме официално брак.Ест. преди брака бяхме със Steuerklasse 1 но сега при тези обстоятелства и след като разгредах таблицата е най-логично да сме 4/4. В тази връзка беше моят въпрос какви облекчения и ползи има от тази смяна.И ако правилно съм разбрал.... облекчението е ,че се плащат по малки данаци след като вече сме семейство?! Благодаря!

Здравей отново,

значи предположението ми е вярно. Докато нямате деца, няма и да усетите разлика след преминаването към данъчната комбинация 4/4. т.е. след облагането ще получавате (почти)същите нетни заплати, както и при данъчната комбинация 1/1. Но законите са такива, че след сключен граждански брак човек не може да избира дали да остане на 1/1. Преминаването към 4/4 е автоматично и може да се избира само дали 4/4 да се смени с 3/5. Пиши ни, след като получиш първия фиш с новата данъчна категория, дали има разлика в нетния ти доход. Ще ми бъде интересно да разбера дали има изобщо има някаква разлика.

Искам да направя още едно уточнение за останалите потребители. Споменатите по-горе удръжки се отнасят само за данъка Lohnsteuer. Има още редица други удръжки, след свалянето на които се получава нетната заплата.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Аз имам жена и две деца във България, но съм без граждански брак, и в момента ме водят Steuerklasse (1)

Август ще си ходя на България и ще сключа граждански брак.

Та въпросът ми е при наличието на две деца и документ за граждански брак,КОЯ Steuerklasse отговаря на моят случай  ?

Лично ли трябва да подам молба във Finanzamt за смяна на Steuerklasse,или работодателят ми трябва да го стори ?

Изискват ли се документи от България, и какви ?.Благодаря 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Tuesday, May 24, 2016 at 17:07, alexbont написа:

Аз имам жена и две деца във България, но съм без граждански брак, и в момента ме водят Steuerklasse (1)

Август ще си ходя на България и ще сключа граждански брак.

Та въпросът ми е при наличието на две деца и документ за граждански брак,КОЯ Steuerklasse отговаря на моят случай  ?

Лично ли трябва да подам молба във Finanzamt за смяна на Steuerklasse,или работодателят ми трябва да го стори ?

Изискват ли се документи от България, и какви ?.Благодаря 

Здравей alexbont,

както вече ти е станало ясно, съжителството без брак в Германия не дава възможност на партньорите да се възползват от по-изгодните данъчни класове (3/5 или 4/4) или да подават например обща данъчна декларация (Einkommensteuererklärung + Zusammenveranlagung)

Както и да е, щом сте планирали вече събитието, след неговото приключване остава да направите следните три неща:

  • да си вземете необходимите документи от България. По-горе вече съм писал в тази връзка и мисля, да не се повтарям (виж мнението ми от 02.02.2016). Ако имате деца не забравяйте да им извадите многоезични многоезични извлечения от актовете за раждане.
  • да посетите Finanzamt за вашия район и да подадете заявление за смяна на Steuerklasse. За твое улеснение качвам формуляра, за да си го погледнеш (дори и да го попълниш) предварително. Във Finanzamt освен копия на документа/документите от България може да ви поискат и копия на други документи, но може и да не ви поискат
  • Много важно: до края на месец май 2017 г. сте длъжни да подадете данъчна декларация, ако през 2016 г. е имало период, в който и двамата със съпругата си сте работили.


Важно:
За дадена календарна година имате право да променяте своята Steuerklasse само веднъж. Помислете добре коя комбинация да изберете. Вариантите са представени много добре в графиката по-горе.

 

Antrag_Steuerklassenwechsel.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По добри от вас няма

Много съм доволен 

Бог да дава здраве на вас и на хората които обичате

Бъдете щастливи 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, alexbont написа:

По добри от вас няма
Много съм доволен
Бог да дава здраве на вас и на хората които обичате
Бъдете щастливи 

Ех alexbont,

благодаря ти за пожеланията и се надявам един ден ти също да станеш част от тези, които по-често ще обясняват и по-рядко ще питат :)

Не че има нещо лошо в това да се пита и пита, и пита. Въпросът е, че за да има баланс е страшно важно поне част от питащите да се превърнат един ден и в отговарящи. В това отношение нещо ни куца (по принцип е така, а не само в този сайт) и единици са тези, които след като получат отговори на въпросите си се връщат след време, за да видят дали не могат да помогнат на някой друг. Не е вяпрос на липса на време, а на мироглед.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте, 

Не успях да намеря нищо по моя въпрос, затова си позволявам да открия нова тема.

Случая е следния: Женен съм с едно дете. Когато започнах работа тук, бях с данъчен клас 1 тъй като съпругата ми все още беше в България. След 6 месеца цялото семейство се премести при мен и аз минах в Клас 3. Разбрах че бих могъл да си върна разликата между клас 1 и клас 3 за тези 6 месеца. Това вярно ли е? И как трябва да процедирам?

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎22‎/‎2016 at 20:34, Julian70 написа:

Здравейте, 

Не успях да намеря нищо по моя въпрос, затова си позволявам да открия нова тема.

Случая е следния: Женен съм с едно дете. Когато започнах работа тук, бях с данъчен клас 1 тъй като съпругата ми все още беше в България. След 6 месеца цялото семейство се премести при мен и аз минах в Клас 3. Разбрах че бих могъл да си върна разликата между клас 1 и клас 3 за тези 6 месеца. Това вярно ли е? И как трябва да процедирам?

Благодаря предварително.

Здравейте Julian70,

първо едно уточнение - в началото сте били на Steuerklasse 1, не защото съпругата ви е била в България, а защото не сте подали (най-вероятно поради незнание)искане за промяна на Steuerklasse. За повече информация погледнете по-горе в темата. Връщането на надвзети пари от Finanzamt по данъка Lohnsteuer се връщат, само ако се подаде данъчна декларация Einkommensteuererklärung за съответната година. Ако сте били на Steuerklasse 1 още през 2015 г. е необходимо възможно най-скоро да подадете Einkommensteuererklärung за 2015 г. Ако сте били на Steuerklasse 1 само през 2016 г., тогава трябва да пуснете Einkommensteuererklärung за 2016 г. от януари до май 2017 г. По този начин ще предизвикате преизчисление на удържания данък.

Надявам се междувременно да публикувате и вие някаква информация по каквато и да е тема, за да се развива форума ни :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здрвейте сънародници,

искам да попитам някой може ли да ми даде линк къде мога да си проверя щоер класа? Започвам работа на ТД най накрая след почти 2 години с Гевербе и искам да зная кой клас се водя.

Благодаря на всички предварително за помоща!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 15 часа, DinkoDinev написа:

Здрвейте сънародници,

искам да попитам някой може ли да ми даде линк къде мога да си проверя щоер класа? Започвам работа на ТД най накрая след почти 2 години с Гевербе и искам да зная кой клас се водя.

Благодаря на всички предварително за помоща!

Тази информация можеш да получиш по различни начини. Два от тях raza68 вече ти ги спомена. Ако решиш да отидеш до Finanzamt е необходимо да подадеш молба и ще ти бъде издаден документа Ausdruck der aktuell gespeicherten Daten ELStAM, който съдържа тази информация.


Ето още две възможности:

=> с три натискания на бутона това може да бъде проверено от счетоводството на фирмата, в която започваш работа, като има дадеш рожденна дата и осигурителен номер. Ако фирмата ползва външен счетоводител, тогава е по-трудно.

=> ако ти се занимава, можеш да си направиш безплатна регистрация (ELSTERBasis) на https://www.elsteronline.de/eportal/eop/auth/Registrierung.tax и да си провериш сам данните. След регистрацията ще имаш достъп и до много други полезни неща, които са представени накратко в документа Einsicht in die eigenen ELStAM über das ElsterOnline-Portal.

 

В заключение - данъчният клас, който си получил, може и да не е този, който трябва да бъде. Прегледай началото на темата и ще можеш да се самоопределиш. Ако има разминаване е необходимо да поискаш да бъде остранено, независимо дали е изгодно или не за теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
На 4.02.2016 г. at 9:08, Крякащата тайфа написа:

Сега вече нещата изглежда ще си дойдат на мястото. Аз също продължавам да мисля, че съпругът ти има право да бъде поставен в Steuerklasse III. Разбрах, че при първия отказ на Finanzamt не е писмено мотивиран, а е само устен. Това е неприятно, защото не са ясни мотивите и съответно човек не може да ги оспорва. Така че винаги е по-добре комуникацията да се води писмено, макар и нещата да стават по-бавно.

Сега искам да направя някои допълнения към твоя отговор. Изглежда, че в различните райони Finanzamt действа по различни начини. Начинът, по който ви карат да действате е единият от възможните и предполагам , че в крайна сметка ще се достигне до желаната Steuerklasse III за съпруга ти. Твоите доходи в България нямат никакво отношение към това в коя Steuerklasse да бъде поставе съппуга ти.

Има и друг начин, по който да се действа и според мен той е по-правилния, но не и единствения правилен. Според мен обаче е доста по-прост.

Слагате всичко в плик и го пращате до офиса на Finanzamt за вашия регион или просто той отива и го пуска в пощенската им кутия или го предава на място. Ако не го предава на място, след 1 седмица непременно се обажда до офиса на Finanzamt или пита на място дали документите са пристигнали / дали молбата му е постъпила.

След 3-4 седмици би трябвало да получите решението за промяна на Steuerklasse.

Здравейте на всички, оказа се че в Германия има и обратната версия на това, споделям го защото може да има и други като нас.

Съпругът ми работи на тр.договор от 18.04.2016г, в Гоьотинген Долна Саксония, аз и детето дойдохме на 2.08.2016г.,  един месец бях на мини джоб и от 15.09 съм на тр.договор. През цялото време той беше щоер класа 3, въпреки че аз бях в БГ, т.е горе написаното предположение следва да е вярно, но на мен автоматично ми присъдиха 4 класа с първия фиш (знаете защо) на него също. От фирмата в която работим и двамата ни изпратиха във финанзамт да сменим класите от 4/4 на 3/5. Подадохме на всички известния формуляр в края на м.10 и голямата изненада дойде когато получихме фишовете за м.11 на мъжа ми му бяха сменили щоер класата със задна дата от м.04 от 3-та на 1-ва, до м.08 вкл. т.е когато и аз идвам тук. ШАХ И МАТ с един ход :( 750 евро данък наведнъж му удържаха. Говорихме със счетоводителя и направихме една дебела папка с писмо с искане за корекция + гореописните документи + фишове+ таблици+адересни рег-ии и в Германия на всички и ги пуснах в пощата на Финанзамт на 6.12, днес 13.12 получихме отговор - много са бързи :) той гласи че през 2017 година, двамата трябва да бъдем ТОЙ 3 класа+1 дете, Аз 5 класа без дете и НИТО ДУМИЧКА ЗА 2016 година !?!

Та се чудя, а сега накъде? Да чакаме фишовете за м.12, пак да пишем писмо, да вадя някакви документи за доход от Бг, да подаваме декларация (нея  е задължително да подадем, де)? По горе, прочетох, че надвзет данък се връща само с нея, правилно ли съм разбрала?

 Някой да има идея, кое от изброените или друго още бих могла да направя?

Предварително ви благодаря

Редактирано от galinal
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎13‎/‎2016 at 19:37, galinal написа:

Здравейте на всички, оказа се че в Германия има и обратната версия на това, споделям го защото може да има и други като нас.

Съпругът ми работи на тр.договор от 18.04.2016г, в Гоьотинген Долна Саксония, аз и детето дойдохме на 2.08.2016г.,  един месец бях на мини джоб и от 15.09 съм на тр.договор. През цялото време той беше щоер класа 3, въпреки че аз бях в БГ, т.е горе написаното предположение следва да е вярно, но на мен автоматично ми присъдиха 4 класа с първия фиш (знаете защо) на него също. От фирмата в която работим и двамата ни изпратиха във финанзамт да сменим класите от 4/4 на 3/5. Подадохме на всички известния формуляр в края на м.10 и голямата изненада дойде когато получихме фишовете за м.11 на мъжа ми му бяха сменили щоер класата със задна дата от м.04 от 3-та на 1-ва, до м.08 вкл. т.е когато и аз идвам тук. ШАХ И МАТ с един ход :( 750 евро данък наведнъж му удържаха. Говорихме със счетоводителя и направихме една дебела папка с писмо с искане за корекция + гореописните документи + фишове+ таблици+адересни рег-ии и в Германия на всички и ги пуснах в пощата на Финанзамт на 6.12, днес 13.12 получихме отговор - много са бързи :) той гласи че през 2017 година, двамата трябва да бъдем ТОЙ 3 класа+1 дете, Аз 5 класа без дете и НИТО ДУМИЧКА ЗА 2016 година !?!

Та се чудя, а сега накъде? Да чакаме фишовете за м.12, пак да пишем писмо, да вадя някакви документи за доход от Бг, да подаваме декларация (нея  е задължително да подадем, де)? По горе, прочетох, че надвзет данък се връща само с нея, правилно ли съм разбрала?

Здравейте galinal,

споделеният от вас случай е много интересен и в същото време показателен за хаосът и некомпетентността, които си виреят спокойно в някои администрации. Хубавата новина е,че когато в Германия човек има право и си го потърси, в общия случай получава полагащото му се.

Без да съм специалист в тази област, бих ви посъветвал следното

  • изчакайте фишовете за заплатите си за месец декември. В тях трябва непременно да са посочени като данъчни класи 3/5 или 4/4. Вие сами трябва да прецените коя комбинация ви е по-изгодна (обяснено е по-горе). С фишовете трябва да получите и годишна справка (Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung 2016) за получените доходи и направените удръжки
  • непременно подавате данъчна декларация за 2016 г., като задължително използвате помощта на данъчен консултант (Steuerberater). Това е важно по две причини - объркването с данъчните класи и това, че имате по-малко от 6 месеца престой за 2016 г. в Германия, което усложнава малко данъчната декларация. Ще платите около 100 евро комисионна, но той би трябвало да оправи цялата каша.

Надвзетия за 2016 г. данък (включително заради обърканите данъчни класи) ще ви бъде върнат около месец след подаване на данъчната декларация. Ако не стане, пускате възражение, като пак ще трябва да прилагате молби, копия на документи и т.н., и т.н. Надявам се да не се стигне дотам.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • rodenivbg featured this към тема
  • 2 months later...

Здравейте, от 14.11.2016 работя в Германия и към момента продължавам да се водя Steuerklasse 1. Женен съм с две деца, които са в България. Бих искал да попитам какво трябва да направя за да премина на Steuerklasse 3? Предварително ви благодаря!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам да отправя благодарности за съветите на всички активни потребители и да си позволя да дам съвет на nikola_g79 . Споделям опит: моят съпруг работи също от ноември 2016 в Берлин, аз и двете ни деца сме в България. След изчитане на всичко в този форум по темата, а имайте предвид, че въобще не знаехме за съществуването на каквито и да е данъчни облекчения, за тях разбрах именнно тук, вчера е получил документ, че е сменен от Steuerklasse 1 на Steuerklasse 3!!! Истината е, че той се задейства доста късно, по простата причина, че не се оправя с езика, а и по цял ден работи. Аз бях подготвила и изпратила : акт за брак и актове за раждане на децата, т.нар. многоезични издадени от нашата община по място на раждане, изпратих и бележка от социалните, че не съм получавала детски през последната година( по принцип никога не съм получавала), която преведох на немски( само превод - без апостил). Оказа се, че има и един формуляр , който трябваше да бъде подписан и от мен, аз го принтирах и подписах (да не ме подписва той) и изпратих по пощата. Всичко това е подал във Finanzamt по място на адресна регистрация. Изчака 10-ина дни за решението, което дойде вчера. Прочетете всичко във форума,има много конкретни съвети и действайте!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, tonceto написа:

Здравейте! Искам да отправя благодарности за съветите на всички активни потребители и да си позволя да дам съвет на nikola_g79 . Споделям опит: моят съпруг работи също от ноември 2016 в Берлин, аз и двете ни деца сме в България. След изчитане на всичко в този форум по темата, а имайте предвид, че въобще не знаехме за съществуването на каквито и да е данъчни облекчения, за тях разбрах именнно тук, вчера е получил документ, че е сменен от Steuerklasse 1 на Steuerklasse 3!!! Истината е, че той се задейства доста късно, по простата причина, че не се оправя с езика, а и по цял ден работи. Аз бях подготвила и изпратила : акт за брак и актове за раждане на децата, т.нар. многоезични издадени от нашата община по място на раждане, изпратих и бележка от социалните, че не съм получавала детски през последната година( по принцип никога не съм получавала), която преведох на немски( само превод - без апостил). Оказа се, че има и един формуляр , който трябваше да бъде подписан и от мен, аз го принтирах и подписах (да не ме подписва той) и изпратих по пощата. Всичко това е подал във Finanzamt по място на адресна регистрация. Изчака 10-ина дни за решението, което дойде вчера. Прочетете всичко във форума,има много конкретни съвети и действайте!

 

Благодаря ви за бързия и изчерпателен отговор. Повечето от изброените от вас документи имам преведени на немски и мисля да ги занеса лично, но може ли да ми кажете какъв е този формуляр, който съпругата ми трябва да подпише и мога ли да го изтегля отнякъде. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На него му е помогнала колежка и свалила от сайта на Finanzamt. Всъщност са били два формуляра, нещо от работодателя и заявление.

Едното не мога да го отворя е това:

antrag_auf_steuerklassenwechsel_bund_6_11.pdf_star

аз подписах това Steuerklassenwechsel.pdf, което прикачам.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Преди 9 часа, tonceto написа:

Здравейте! Искам да отправя благодарности за съветите на всички активни потребители и да си позволя да дам съвет на nikola_g79 . Споделям опит: моят съпруг работи също от ноември 2016 в Берлин, аз и двете ни деца сме в България. След изчитане на всичко в този форум по темата, а имайте предвид, че въобще не знаехме за съществуването на каквито и да е данъчни облекчения, за тях разбрах именнно тук, вчера е получил документ, че е сменен от Steuerklasse 1 на Steuerklasse 3!!! Истината е, че той се задейства доста късно, по простата причина, че не се оправя с езика, а и по цял ден работи. ...

 

Здравейте tonenceto,

първо искам да ви благодаря за отделеното време и споделения опит. Точно това е нужно на форума ни.

Също така, предполагам на съпруга ви му е известно, че тази година непременно трябва да подаде данъчна декларация в Германия, за да си получи обратно надвзетия данък. Той няма да му бъде върнат автоматично, нищо че данъчната му класа вече е оправена. Ако все още се оправя трудно с немския, нека потърси данъчен съветник (Steuerberater) в населеното място, в което живее и при това нека намери такъв още тази седмица, защото крайният срок наближава и тези Steuerberater-и са много натоварени. Макар че ще плати 150-200 евро комисионна, все пак предполагам, че ще останат пари и за вас.

 

Преди 9 часа, nikola_g79 написа:

Благодаря ви за бързия и изчерпателен отговор. Повечето от изброените от вас документи имам преведени на немски и мисля да ги занеса лично, но може ли да ми кажете какъв е този формуляр, който съпругата ми трябва да подпише и мога ли да го изтегля отнякъде. 

Здравейте nikola_79,

документът, който ви трябва, ви е посочен от  tonenceto, а имено Antrag auf Steuerklassewechsel. Погледнете още веднъж и мненията на предишната страница в тази тема, за да приключите по-бързо с тази задача.

Успех!

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, nikola_g79 , искам да направя една корекция - бележката от социалните не е нужна за Steuerklasse!! Аз Ви обърках, защото я изпратих с подписания формуляр. Тя ще трябва за Kindergeld - при нас това предстои тепърва. Така че без нея за Steuerklasse.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..