Jump to content

Данъчно облагане и данъчен клас (Steuerklasse) при трудов договор в Германия


Recommended Posts

Здравейте, разведох се. Имам дете на 10 г. Преди да се разведа бях клас 3, сега ме прекараха на 4.  Какво тръбва да направя, за да не плащам много данъци?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 94
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Оказа се, че службата пропуснала да й изпрати документи за моите доходи в България. Сега ще ги попълваме и пак ще чакаме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Ние със съпруга ми сме от три месеца в Германия. Съпругът ми е шофьор, а аз все още не работя. Ще започвам работа от 01.11.2018.На първия фиш от заплата беше Stoerklasa 3 сега на втория са му я сменили на Stoerklasa 4.Аз отидох в Finanzamt и ни промениха на 3/5.само че от 01.11.2018.Една приятелка ми каза че от фирмата на моят съпруг ще му върнат разликата за надвзетите пари. Това възможно ли е? Или трябва да чакаме до края на годината и да подаваме данъчна декларация? За месец октомври пак ли ще му удържат много голям данак? ЕДИН СЪВЕТ КЪМ ВСИЧКИ СЪНАРОДНИЦИ. ВЕДНАГА ЩОМ КАТО ЗАПОЧНЕТЕ РАБОТА В ГЕРМАНИЯ ОТИВАТЕ В   FINANZAMT И СИ ПРОВЕРЯВАТЕ КОЯ STOERKLASA СТЕ, АКО НЕ Е ПРАВИЛНАТА СИ Я ПРОМЕНЕТЕ ВЕДНАГА, ЗАЩОТО Е МНОГО ТРУДНО СЛЕД ТОВА ДА СИ ВЪЗВЪРНЕ НАДВЗЕТИТЕ ПАРИ! !!!!! Само да допълня, аз ще работя на Minijob. 

Редактирано от Nikolinka
Допълнение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, съпругът ми заминава да работи в Германия от 19.11.2018г. Понеже от всичко изчетено тук, разбирам че ще е Stoerklasa 1, понеже ние нямаме брак, но пък имаме дете. Въпросът ми е трябва ли да представи многоезично извлечение от акта за раждане на детето, за да премине по ниска класа, въпреки че нямаме брак. И вторият ми въпрос е какви документи са необходими за клас 1,5 или това се отнася само за майките? Благодаря предварително на всички и на целият сайт че Ви има и помагате на начинаещи като нас.  До скоро.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, nikolowa9 написа:

Здравейте, съпругът ми заминава да работи в Германия от 19.11.2018г. Понеже от всичко изчетено тук, разбирам че ще е Stoerklasa 1, понеже ние нямаме брак, но пък имаме дете. Въпросът ми е трябва ли да представи многоезично извлечение от акта за раждане на детето, за да премине по ниска класа, въпреки че нямаме брак. И вторият ми въпрос е какви документи са необходими за клас 1,5 или това се отнася само за майките? Благодаря предварително на всички и на целият сайт че Ви има и помагате на начинаещи като нас.  До скоро.....

Здравейте nikolowa9,

при тази ситуация няма измъкване от Steuerklasse 1. Ще се опитам да актуализирам една графика на първа страница, която в момента не се вижда. Там нагледно е посочено кой каква Steuerklasse може да получи.

По втория ви въпрос - не съм сигурен, че сте разбрали правилно. Няма такова нещо като Steuerklasse 1,5. Има едно друго понятие, свързано с данъците, което се представя с подобни коефициенти (0,5 / 1,0 / 1,5 / 2,0), но то не е толкова важно.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Крякащата тайфа написа:

Здравейте nikolowa9,

при тази ситуация няма измъкване от Steuerklasse 1. Ще се опитам да актуализирам една графика на първа страница, която в момента не се вижда. Там нагледно е посочено кой каква Steuerklasse може да получи.

По втория ви въпрос - не съм сигурен, че сте разбрали правилно. Няма такова нещо като Steuerklasse 1,5. Има едно друго понятие, свързано с данъците, което се представя с подобни коефициенти (0,5 / 1,0 / 1,5 / 2,0), но то не е толкова важно.

Благодаря Ви! Да възможно е, видях този коефициент в едно от изказванията тук и не ми беше ясно какво е точно! Отново Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Моля някой да ми каже, класата за какъв период от време се сменя? За телущата година или за една календарна година? Съпругът ми е в Германия от  август месец, изпратих всички необходими документи за смяна, но той ги подаде на 03,12,2018г

Около 10.01.19 му казват по телефона че класата е сменена, но днес счетоводителката в работата му е казала че е сменена само за 12.18, а от януари пак ще е първа клас а не трета(от Финанцамт така са се обадили в работата и са казали)

Утре ще звънят във Финанцамт да ги питата какво по дяволите още искат и така ли се сменя класа само за период от есин месец

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Процедурата е много лесна, явно при вас става въпрос за някакво недоразумение и вероятно препредаване на изкривена информация. Просто съпругът ви отива във Финанцамт, попълва се една бланка и това е, всичко трае 5 минути, без изпращане, телефонни обаждания....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, работя и живея в Германия от началото на 2015 година. Женен съм и имам 2 деца, които живеят заедно със съпругата ми в България. От началото на 2016 година съм щоерклас 3, но от Януари 2019 отново ме върнаха към клас 1. Шефът ми се обажда до Финанцамт и са му казали, че на всеки 3 години трябва да се подават наново документи за клас 3. Въпросът ми е, сблъсквал ли се е някой с подобен проблем и какви точно документи трябва да се представят. Първоначално подадох формулярът за щоерклас вексел, но са му обяснили че това не е точният формуляр. Сега са ми изпратиха друг формуляр: Молба за третиране като работник, подлежащ на неограничено подоходно облагане съгласно §1, ал.3, §1a от Закона за ДОД за 2019 г. Той е в 3 екземпляра, един на немски език и 2 на български. Те обаче трябва да се подпишат и подпечатат от НАП в България, а на жена ми са и казали, че след като аз съм титуляр, трябва аз лично да ги подам. Имал ли е някой подобен проблем и как го е решил, и това ли е точният документ който трябва да се представи във Финанцамт, защото чета във форума и за друг документ: Anträge zu den elektronischen Lohnsteuerabzugsmerkmalen - ELStAM за който обаче не ми стана много ясно при каква ситуация точно се подава.

Поздрави и успешна седмица на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 15.01.2019 г. at 22:18, Марина написа:

Моля някой да ми каже, класата за какъв период от време се сменя? За телущата година или за една календарна година? Съпругът ми е в Германия от  август месец, изпратих всички необходими документи за смяна, но той ги подаде на 03,12,2018г

Около 10.01.19 му казват по телефона че класата е сменена, но днес счетоводителката в работата му е казала че е сменена само за 12.18, а от януари пак ще е първа клас а не трета(от Финанцамт така са се обадили в работата и са казали)

Утре ще звънят във Финанцамт да ги питата какво по дяволите още искат и така ли се сменя класа само за период от есин месец

Тъй като съпругът ви е сам в Германия всяка година ще трябва да подава декларация за Щоер. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчвам Ви, да отидете на място във Финанцамт. Ако още нещо не уточняват, да подадете писменно запитване, така ще имате отговор "черно на бяло". За първи път чувам за такива документи да се подпечатан в НАП, ако все пак това е така имате 2 варианта. Да попитате дали може това да стане с ПИК код, ако имате такъв, втори вариант трябваше да нося едни документи в НАП и мои познат беше написал пълномощно саморъчно, без нотариална заверка да подавам документите от негово име в деловодството. Освен това може да се изпратят директно и по куриер принципно и не би следвало да ви върнат. Изпратете и едно писменно запитване до НАП, така ще стиковане няколко отговора. Понякога устно нещо казано, дори от служител на институцията не е достатъчно, да не забравяме как се "дописват закони" навсякъде. Лично ми се е налагало в институция Х, да оборвам служителка, че това което казва не е вярно и в закона пише друго.

Редактирано от veronik_veronik
доп.
  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте предстои ми да получа първата си заплата тук в Германия .Но поради това че не съм получила идентификационен номер все още работодателя ми каза , че ще бъда обложена с по високи данъци. 

Редактирано от Desislava Nikolaeva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам дали има връзка между заплатата и идентификацият номер, нали работите все пак. По-скоро може би данъчният клас, който той е обявил е проблемът и трябва да го смените. Но ако още нямате такъв номер, влезте в интернет и попълнете онлайн искане за такъв номер и ще ви го изпратят. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Привет, предстои ми започване на първа работа в Германия от следващия месец. Бих искала (и до колкото се ориентирам би следвало) да съм Steuerklasse различно от 1. Възможно ли е това да бъде уточнено предварително за да избегна надвземане на данъци първия месец и към кого е необходимо да се обърна- да подам съотв. молба и документи във Finanzamt в началото на месеца когато ще си направя и първа регистрация в Германия? Също така- как работодателят определя какви удръжки (зависими от данъчния клас) да направи-  на база информация от Finanzamt или по друг начин? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 17.07.2019 г. at 23:33, Elina__ написа:

Привет, предстои ми започване на първа работа в Германия от следващия месец. Бих искала (и до колкото се ориентирам би следвало) да съм Steuerklasse различно от 1. Възможно ли е това да бъде уточнено предварително за да избегна надвземане на данъци първия месец и към кого е необходимо да се обърна- да подам съотв. молба и документи във Finanzamt в началото на месеца когато ще си направя и първа регистрация в Германия? Също така- как работодателят определя какви удръжки (зависими от данъчния клас) да направи-  на база информация от Finanzamt или по друг начин? 

Ако не се бъркам, определянето на данъчната категория на един започващ първата си работа в Германия (Berufseinsteiger) се определя на база информацията, която се подава по време на извършването на адресната регистрация в общината. Тази информация се препраща до Finanzamt и работодателя, т.е. те лично не определят нищо, а то става автоматично на база подадената от вас информация.

Ако сте семейна и съпругът ви не е в Германия, има вероятност действително да ви поставят първоначално в Steuerklasse 1. Но това може да го изясните още по време на адресната регистрация, ако е необходимо.

До скоро ...

 

Малко допълнителна информация ...

Днес бях до Finanzamt по един друг въпрос и попитах за данъчните класове. Правилото за семейните е следното:

  1. Ако и двамата съпрузи са в Германия и се регистрират едновременно в общината е необходимо да носят многоезично извлечение за граждански брак и многоезични извлечения на актовете за раждане на децата (ако имат такива). Тогава получават автоматично данъчни класове 4/4, който могат да сменят на 3/5 до 30.11 на текущата година.
     
  2. Ако двамата съпрузи не се регистрират едновременно в общината или не могат да представят многоезично извлечение за граждански брак, тогава получават данъчен клас 1, който могат да сменят на 3/5 или 4/4 до 30.11 на текущата година.

Това е!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, работя в Германия и началото на Август правя 6 месеца. За сега не знам дали ще ме задържат на работа (работодателя е германец). Ако ме освободят и отида на борсата, дали ми се поалага някакво месечно обезщетение и какви права имам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Здравейте, искам да попитам точно кой Antrag се подава за смяна на класа. Намерих един документ, но е от 2016,дали е същия или е сменен. Ще съм благодарна, ако някой качи файл или ме опъти от къде да го изтегля. Съпруга ми в момента е 1,понеже вече сключихюе брак иска да го смени на данъчен клас 3.Благодаря ви. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Цитат
На 7/18/2019 at 15:54, Крякащата тайфа написа:

Ако не се бъркам, определянето на данъчната категория на един започващ първата си работа в Германия (Berufseinsteiger) се определя на база информацията, която се подава по време на извършването на адресната регистрация в общината. Тази информация се препраща до Finanzamt и работодателя, т.е. те лично не определят нищо, а то става автоматично на база подадената от вас информация.

Точно така се случиха нещата и при мен. 

Цитат

 Правилото за семейните е следното:

  1. Ако и двамата съпрузи са в Германия и се регистрират едновременно в общината е необходимо да носят многоезично извлечение за граждански брак и многоезични извлечения на актовете за раждане на децата (ако имат такива). Тогава получават автоматично данъчни класове 4/4, който могат да сменят на 3/5 до 30.11 на текущата година.
     
  2. Ако двамата съпрузи не се регистрират едновременно в общината или не могат да представят многоезично извлечение за граждански брак, тогава получават данъчен клас 1, който могат да сменят на 3/5 или 4/4 до 30.11 на текущата година.

Това нямах възможност да потвърдя-  исках да бъда записана от първия ми месец тук в данъчен клас 2. От Finanzamt ми казаха, че това е възможно само ако и от момента, от който детето живее и е регистрирано в моето домакинство- това се случи в следващия месец (септември) след моята регистрация. Реших да уведомя лично Finanzamt и да им занеса документите, въпреки че така или иначе ще си ги получат служебно. Така първия месец останах клас 1, сега би следвало да съм вече клас 2. Все още не съм получила известие за смяната на класа,  но предполагам ще разбера със сигурност от фиша ми за следващата заплата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

Съпругът ми работи от 7 месеца в Германия, а аз съм в България. За да му променят данъчния клас на 3 искат да предостави Antrag auf Behandlung als unbeschränkt einkommensteuerpflichtiger Arbeitnehmer nach § 1 Abs. 3, § 1a EStG für 201_ (Anlage Grenzpendler EU/EWR zum Antrag auf Lohnsteuer-Ermäßigung) прикачва файл с документа. Ако може някой да ми каже къде трябва да го заверя в България, написано е в данъчното, но ми се струва малко невъзможно те да заверят документ, с който удостоверяват моя постоянен адрес и доход.

bulgarisch (2).pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Днес посетих Finansamt Erfurt за да се информирам за необходимите документи ,за промяна на Steuerklasse 1 на 3.

Разполагах с многоезично ''извлечение от акт за сключен граждански брак'' което не ми искаха, питах и за ''удостоверение за семейно положение'' , казаха ,че не е необходимо.Необходимите документи , които трябва да представя:

1. Bescheinigung EU/EWR  за 2019 г./ ''Удостоверение, издавано за ЕС/ЕИП'' от чуждестранния данъчен орган за целите на данъчната декларация.

Срок за подаване 30.11.19 г.

2.Antrag auf Behandlung als unbeschrankt einkommensteuerpflichtiger Arbeitnehmer nach § 1 Abs. 3, § 1a EStG fur 2020.

Срок за подаване - януари, февруари 2020г.

 

EU-EWR bulgarisch.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте , отново.

Нуждая се от помощ относно попълването на :  Bescheinigung EU/EWR  . Това което разбрах е , че документа се изисква за 2019 г. ,така ми е записано : für 2019 bis 30.11.19 . Днес в НАП при посещението на съпругата ми са обяснили , че могат да  попълнят доходите за 2018г. в този документ, а за предполагаемото трудово възнаграждение т.е  за 2019г. - в Antrag auf Behandlung als unbeschrankt einkommensteuerpflichtiger Arbeitnehmer.

Това което намерих е , че   - предназначен да послужи пред данъчната администрация на Германия, като информацията, предоставена чрез него, служи за извършване на преценка относно основателността за връщане на надвзети данъци от минали години.

Работя в Германия от юли 2018г. та вероятно данните от НАП би трябвало да са за 2018.

 Ще съм благодарен на компетентна помощ.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 14.10.2019 at 20:52, kirovd написа:

Здравейте , отново.

Нуждая се от помощ относно попълването на :  Bescheinigung EU/EWR  . Това което разбрах е , че документа се изисква за 2019 г. ,така ми е записано : für 2019 bis 30.11.19 . Днес в НАП при посещението на съпругата ми са обяснили , че могат да  попълнят доходите за 2018г. в този документ, а за предполагаемото трудово възнаграждение т.е  за 2019г. - в Antrag auf Behandlung als unbeschrankt einkommensteuerpflichtiger Arbeitnehmer.

Това което намерих е , че   - предназначен да послужи пред данъчната администрация на Германия, като информацията, предоставена чрез него, служи за извършване на преценка относно основателността за връщане на надвзети данъци от минали години.

Работя в Германия от юли 2018г. та вероятно данните от НАП би трябвало да са за 2018.

 Ще съм благодарен на компетентна помощ.

Здравейте kirovd,

не може да се каже, че написаното от мен по-долу е 100% вярно, понеже не се занимавам професионално със счетоводство. Все пак се опитвам да следя новостите в тази област, защото те засягат и мен. Ето какво знам аз:

  • до 31.07.2019 г. беше крайния срок за подаване на немската данъчна декларация (Lohnsteuererklärung) за 2018 г. Този срок се отнася за онези, които подготвят декларацията си сами, без помощта на данъчен консултант (Steuerberater). За другите срокът е още по-дълъг.
  • понеже през тази година се подават декларациите за 2018 и понеже през 2018 г. вие сте имали за първите 6 месеца доходи извън Германия е нормално от НАП да попълнят формуляра Bescheinigung EU/EWR с данните за 2018 г. Вие не попълвате нищо. Ако след юли 2018 си живеете и работите в Германия, не би трябвало да искате от НАП каквото и да било повече.
  • ако обаче решите да използвате от възможността, която съществува в Германия, да поискате облагане на общия ви семеен доход (вашия в Германия + онзи на съпругата ви в България), тогава ще са ви необходими документи от НАП, но за нея. Този вид облагане се нарича Zusammenveranlagung von unbeschränkt einkommensteuerpflichtigen Staatsangehörigen der EU/des EWR mit ihren im EU/EWR-Ausland lebenden Ehegatten, но аз лично не виждам полза от подобна гимнастика, по простата причина, че ДОД в България все още е 10%. Ако поискате взаимно подоходно облагане, тогава според мен ще се наложи да довнесете данък, поради по-ниския данък, платен в България.
  • накратко - според мен единственото, което сте длъжен да направите е да приложите към немската си данъчна декларация за 2018 г. формуляра Bescheinigung EU/EWR с данните за 2018 г., който да е попълнен от НАП. Другото смислено нещо, щом сте семеен, е да поискате Lohnsteuerklasse 3, ако все още не сте го направили. Това става чрез формуляра Anträge zu den elektronischen Lohnsteuerabzugsmerkmalen.

 

Следните неща по вашия случай не са ми ясни:

  • през по-голямата част от календарната година в Германия ли живеете и работите?
  • според мен или Finanzamt е погрешно информиран за вашата житейска ситуация, или вие  неправилно разбирате информацията в писмото от Finanzamt, или просто Finanzamt показва некомнепентност. Не виждам защо изобщо говорите за Anträge auf Behandlung als unbeschränkt einkommensteuerpflichtiger Arbeitnehmer, след като този документ се отнася за хора, които работят в Германия, но нямат адресна регистрация там и си спят вкъщи (основно поляци и чехи).
  • ако работите и живеете в Германия след юли 2018, то би трябвало взаимоотношенията ви с НАП да приключат с попълването на формуляра Bescheinigung EU/EWR с данните за 2018 г. Или има някакъв начин за взаимно подоходно облагане на вас и съпругата ви в България (аналогичен на този в Германия) и по този начин искате да си върнете част от данък общ доход, който сте платили в Германия? На мен поне не ми е известно дали и как става това.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един коментар към всички, които живеят и работят в Германия, а съпруга/съпругата са в България. Коментарът ми е и в отговор на питанията на EM2002, Vilma79, kirovd по въпроса.

Ако вашият случай е такъв, имате право да поискате да бъдете прехвърлен към Lohnsteuerklasse 3. Много от вас вече са писали/питали по този въпрос и искат да знаят как стават нещата. Споделят, че от Finanzamt са им изискали документа Antrag auf Behandlung als unbeschränkt einkommensteuer-pflichtiger Arbeitnehmer nach §1 Abs. 3, §1A EStG (Antrag), което е абсурдно. Още в началото на този документ е посочено, че се прилага за работещи в Германия "които нямат нито местожителство, нито обикновено местопребиваване във Федерална Република Германия". Това са т.нар. Grenzpendler, т.е. хора, които преминават ежедневно границата, за да работят в Германия и вечер се прибират, за да си спят вкъщи.

Сами разбирате, че български граждани трудно могат да отговорят на това условие. По тази причина е необходимо да действате съгласно описания от мен начин в мнението ми от 04.02.2016 г.

 

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте!

Имам въпрос относно Steuerklasse.Съпругът ми дойде в Германия два месеца преди мене и почна работа обаче от първия му Abrehnung видяхме че е 6 класа. В момента работя и аз и съм 4 класа.Как може да си го смени съпругът ми за да сме 4/4 какви са стъпките? Имаме граждански брак и две деца от които единия е студент и са в България.Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Здравейте! Съпругът ми работи от септември в Германия и този месец за първи път получи фиш и заплата. Оказа се,че са объркали данъчният клас вместо 3 те са му удържали от 6'ти клас. Още в началото той представи свидетелство за граждански брак преведен на немски, и са го направили клас 3. Искам да попитам какво трябва да направим сега? Възможно ли е това да се поправи и ако да, ще му върнат ли парите за септември? Аз с двете ни деца сме все още в България, но в най скоро време и ние ще се преместим при него.Прощавайте за невежеството, но все още сме в началото на емиграцията.  

Редактирано от ayshesabri1988
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само, като прочетох, че сте превели свидетелството  за граждански брак ми стана ясно, че въобще не сте чели форума. Сама знаете колко струва този превод и вероятно легализация и ако бяхте изчели тук детайлно щяхте да си спестите тези пари. Аз няма да ви отговоря на въпроса, защото вече е писано многократно и ви препоръчвам щом планували цялото семейство да сте заедно в Германия да изчете всичко написано, така не само ще сте информирана какво да подготвите, но и ще си спестите доста излишни разходи от финансова гледна точка и още куп други проблеми, които съпътстват едно пренасяне неизбежно. Тук имате възможност не само да се информирате, да сравнете мнения, да получите наготово какво да направите и да "минете" по лесния път. Редовните потребители са добронамерени и отговарят, но вие първо трябва да прочетете  и ако има нещо за уточняване да попитате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свидетелството за граждански брак е многоезично от общината, аз просто от бързане не съм го уточнила и се извинявам! Всеки ден следя темите в този форум, и съм благодарна,че попаднах тук! Прочетох за данъчните класове в Германия, но нашият случай е малко по различен. Съпругът ми след като е представил всички нужни документи във Finanzamt и са го определили клас 3, как е възможно да му удържат данък от клас 6. Знам,че има доста неща които не са ми ясни, и поради тази причина се обърнах към Вас! Благодаря Ви все пак! Все ще намерим начин да се справим с трудностите. Не всеки отива в Германия перфектно подготвен, така че и ние ще ги научим нещата щом сме тръгнали по този път. Лек ден! 

Редактирано от ayshesabri1988
  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напишете в търсачката данъчен клас и ще ви излезе много информация, както и какво трябва да подаде съпругът ви, като документи. Предполагам, че както в масовият случай, съпругът ви е предоставил на работодателя необходимите документи и съответно работодателя ги е подал към финанц амт. Макар, че най-малко вероятно е да са го обложили с дан. клас 6, но няма да навлизам в детайли, а и може и вие да не сте съвсем точна в посоченият клас, защото в повечето случай автоматично прилагат дан. клас 1.

Вашият случай всъщност не е необичаен, а по-скоро масов. При нас имаше също неточност в данъчният клас в първият фиш, отидохме на място и на следващият месец класът беше коригиран, при мои познати документите за промяна ги подаде дан. им консултант.

Корекции по възстановяването на надвзети суми става с подаването на годишната данъчна декларация. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, искам да попитам за конкретен случай - моя позната идва да работи в Германия и при регистрацията я записват женена, но не споменават че мъжът й живее в България. Вече втори месец е щоер класа 5, има голяма удръжка от заплатата си за данъци и не знае какво да направи. В тези документи за промяна на данъчния класа, виждам че са за семейни, не е упоменато никъде като опция единият да живее в друга държава? Може ли някой да разсяни? Благодаря! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..