Jump to content

Recommended Posts

Здравейте, група ! На 31 ви ни предстои среща за регистрация в джоб център...трябва да попълня формулярите...но имам проблем...някой знае ли как се попълват? Ако е да то би ли могъл да ми помогне....или ако знаете при кой да отида? Живеем в град Фюрт..до Нюмберг...Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

На 15.10.2016 at 18:18, alena66 написа:

Здравейте, група ! На 31 ви ни предстои среща за регистрация в джоб център...трябва да попълня формулярите...но имам проблем...някой знае ли как се попълват? Ако е да то би ли могъл да ми помогне....или ако знаете при кой да отида? Живеем в град Фюрт..до Нюмберг...Благодаря!

Здравей alena66,

има ли конкретен документи или въпроси, които те затрудняват? Ако има е добре да ги напишеш, за да може да ти се отговори конкретно. Ако въпросите ти са толкова много, че не знаеш откъде да започнеш, защо не опиташ да си помогнеш с документа Указания за попълване на Федералната агенция по заетостта (Arbeistamt) към формулярите на заявления за обезщетение за безработица II (Arbeitslosengeld II)? Погледнах го и мисля, че нещата са описани доста ясно, при това на български език.

Другият вариант е да се ориентираш към безплатна консултация при някоя от организациите, които предлагат такива. Най-близките до теб адреси ще намериш в темата Безплатни консултации на български език по въпроси от ежедневието на имигрантите

До скоро ...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм на джобсцентър и до сега и не съм била, но следя с интерес законодателните промени, които искат да приемат, касаещи гражданите на ЕС. Наясно ли сте дали ще се приемат и какво ще стане, ако спрат кранчето на българите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото успях да проследя написаното в медиите, предимно на български, става въпрос за новодошлите към момента от ЕС и закона е приет. Получавахме помощ от Джоб центъра от юли до септември тази година, но вече - не, защото мъжа ми започна работа.

Редактирано от raza68
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Нас ни изпратиха вече да си търсим училище да учим немски и само чакат договора за наем да занесем,значи ли това че след като ни дадоха зелени карти с номера вече сме с одобрение за джоб център или все още нищо не е ясно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, Margoto74 написа:

След регистрация (не само в Джобцентър, но и за всичко, по принцип), трябва да получите решение (писмо, в което ще пише дали сте одобрени, ако да- за колко време; колко ви отпускат. Ако не- на какво основание ви отказват). След като получите това решение, изпращате копие от него+ попълнен документ за БАМФ и те ви отпускат курса. Решението излиза, когато обработят документите. По принцип имат срокове за отговор: от 4 до 6 седмици. Ако са по- бързи и по- бързо може да ви дойде решението.

Гласят се промени в законодателството, с които искат да ограничат помощите за гражданите на държавите- членки на ЕС. Тези, които не са работили да нямат право на помощи, а тези, които са раборили да имат право на такива, ако са повече от 5 години в Германия. Никой още не е наясно с този закон и всеки е в очакване какво ще се случи. 

Успех!

Редактирано от ptpetrova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор,по принцип имаме документи за започване на интеграционен курс по немски,казаха да си намерим до края на месеца училище и да им занесем договор защото те го плащат обучението,което вероятно означава че все пак имаме шансове да получаваме помощи,аз работя но на 130 евро на месец

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Margoto74 написа:

Благодаря за бързия отговор,по принцип имаме документи за започване на интеграционен курс по немски,казаха да си намерим до края на месеца училище и да им занесем договор защото те го плащат обучението,което вероятно означава че все пак имаме шансове да получаваме помощи,аз работя но на 130 евро на месец

Тогава чакайте да ви дойде одобрението по пощата. Понякога превеждат пари преди да е дошло решението, така че си проверявайте понякога контото. А за курса- няма да сбъркате. Страхотен старт за живота в Германия е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да утре отиваме да се запишем на училище а във вторник ще им предоставим договора за наем и ще чакаме вече решение и плащане

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес предоставихме и последните документи на джоб център които ни бяха поискани,та въпроса е след колко време пращат писмо с решението си.От арбайтсамт за седмица след представяне на документите днес изпратиха писмо в което пише че нямам право на обезщетение за безработица след представяне на PD U1 от Бг

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, въпроса ми е дали ако подам документи за подпомагане в джоб център и ми предложат да уча или работя, после мога да се отпиша когато поискам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Работих 5 месеца в една фирма записах се в джоб центъра давах всеки месец всочки документи редовно и след 5 месеца все още нямам решение преди 1 седмица отидох с преводачка в джоб центъра за да попитам какво ми става с документите и човека от джоб центъра ми каза че човека при които работих е нямал право да отвори фирма в Германия и дефакто аз съм работил уж на черно въптеки че са ми платени всякакви осигуровки и дадох редовни документи !!!

Дайте ми съвет какво да направя ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега съм с нова работа но много хора ми казаха че и с старата работа ще стане защото всичката тази объркания не е по моя вина и също така ми казаха че ако получа отказ ще трябва да ги съдя .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

      Здравейте,имам спешен въпрос и ще се радвам на бърз отговор ,по възможност.Кандидатствах в Джобцентър,макар да знаех на 80 процента,че не няма да получа одобрение.Бързо получих отговор,в размер на 3 листа.Кое успях да преведа сама,кое с помощта на моята хазяйка...... Гугъл преводач няколко пъти ми превежда текстовете по различен начин.А ясно в писмото имам срок за отговор и добавяне на други документи.Та намерих малко свободно време и преведох дума по дума писмото.Оказа се ,че ме препращат да кандидатствам за Wohngeld i Kinderzuschlag.Именно второто ме обърка,тъй като още не получавам Kindergeld,а и хазайката ми толкова разбира от законодателството си,че ме дообърка,че просто трябва да приложа само  входящият номер на Kindergeld (само с това разполагам).Най-отдолу в писмото имам срок до 23.06.2017,т.е. утре да подам тези молби ,иначе ще загубя правото си на помощ. Та въпросът ми е следния? Кое право ще загубя?- това на помощ от Джобцентъра или на това на WOhngeld i Kinderzuschlag? Те обвързани ли са по някакъв начин? От прочетеното из форума ,останах с убеждението,че не са,и дори напротив? Мога ли да кандидатсвам за Kinderzuschlag без още да имам реално одобрение за Kindergeld? И не е ли мое пожеланието,кога да кандидатствам за Wohngeld? И защо Джоб център ми изисква тези молби за помощи? За мен това е признак на отказ и препращане към други институции,но обвързан отказ със някакъв срок? Ако някой е компетентен или се е сбъсквал с подобна ситъация,ще се радвам на отговор.Благодаря!

Редактирано от Iliana Koceva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте..ние минахме този път с джобса..но не са ме пращали на Wohngeld..мислех че нямям право или пък не съм го разбрала добре...а имам нужда...от джобса е малща помощта...и все още неможем да се оправим защото мъж ми започна курс и докато учи неможе да работи....още сме на критичната точка....уф...много е трудно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎6‎/‎22‎/‎2017 at 9:54, Iliana Koceva написа:

      Здравейте,имам спешен въпрос и ще се радвам на бърз отговор ,по възможност.Кандидатствах в Джобцентър,макар да знаех на 80 процента,че не няма да получа одобрение.Бързо получих отговор,в размер на 3 листа.Кое успях да преведа сама,кое с помощта на моята хазяйка...... Гугъл преводач няколко пъти ми превежда текстовете по различен начин.А ясно в писмото имам срок за отговор и добавяне на други документи.Та намерих малко свободно време и преведох дума по дума писмото.Оказа се ,че ме препращат да кандидатствам за Wohngeld i Kinderzuschlag.Именно второто ме обърка,тъй като още не получавам Kindergeld,а и хазайката ми толкова разбира от законодателството си,че ме дообърка,че просто трябва да приложа само  входящият номер на Kindergeld (само с това разполагам).Най-отдолу в писмото имам срок до 23.06.2017,т.е. утре да подам тези молби ,иначе ще загубя правото си на помощ. Та въпросът ми е следния? Кое право ще загубя?- това на помощ от Джобцентъра или на това на WOhngeld i Kinderzuschlag? Те обвързани ли са по някакъв начин? От прочетеното из форума ,останах с убеждението,че не са,и дори напротив? Мога ли да кандидатсвам за Kinderzuschlag без още да имам реално одобрение за Kindergeld? И не е ли мое пожеланието,кога да кандидатствам за Wohngeld? И защо Джоб център ми изисква тези молби за помощи? За мен това е признак на отказ и препращане към други институции,но обвързан отказ със някакъв срок? Ако някой е компетентен или се е сбъсквал с подобна ситъация,ще се радвам на отговор.Благодаря!

Здравейте Iliana Koceva,

ако не отговорите на писмото или закъснеете с отговора си, ще загубите правото на Arbeitslosengeld 2 (парите, за които сте кандидатствали към Jobcenter). Възможността да получавате Wohngeld и Kinderzuschlag няма да бъде засегната, защото парите за тях не се отпускат от Jobcenter.

С текста от въпросното писмо, препращащ към Wohngeld и Kinderzuschlag най-вероятно само са ви ориентирали, че има  алтернатива на Arbeitslosengeld 2 и ви предлагат да се възползвате от нея. Дали ще го направите (ще кандидатствате) е ваш личен избор. Потърсете по темите, писали сме доста за Wohngeld и Kinderzuschlag. Аз лично съм обяснявал защо комбинацията Wohngeld + Kinderzuschlag е за предпочитане пред Arbeitslosengeld 2.

Успех!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.06.2017 г. at 13:28, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Iliana Koceva,

ако не отговорите на писмото или закъснеете с отговора си, ще загубите правото на Arbeitslosengeld 2 (парите, за които сте кандидатствали към Jobcenter). Възможността да получавате Wohngeld и Kinderzuschlag няма да бъде засегната, защото парите за тях не се отпускат от Jobcenter.

С текста от въпросното писмо, препращащ към Wohngeld и Kinderzuschlag най-вероятно само са ви ориентирали, че има  алтернатива на Arbeitslosengeld 2 и ви предлагат да се възползвате от нея. Дали ще го направите (ще кандидатствате) е ваш личен избор. Потърсете по темите, писали сме доста за Wohngeld и Kinderzuschlag. Аз лично съм обяснявал защо комбинацията Wohngeld + Kinderzuschlag е за предпочитане пред Arbeitslosengeld 2.

Успех!

 

    Благодаря за отговора,с който потвърдихте това,което и аз си мислех.Че всъщност ,не съм одобрена за  Arbeitsongeldи , и че ме препращат към друг вид помощи.Изчела съм всичко писано във форума по темата за Wohngeld i Kinderzuschlag,което ми беше доста полезно.Изтеглих си формуляра от нета и сега сядам да се мъча с попълването му.И аз се надявам на успех.Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте,не знам точно къде да ви пиша за което се извинявам, но имам  въпрос и ще се радвам  отговор, предстои ни да заминем за Германия след около 2 седмици, имаме място за отсядане, което ще ни бъде адресната регистрация, но нямаме работа. Детето ще започне учебната година 4 клас там, имаме малко средства да се издържаме, но ме притеснява евентуално ако не можем да си намерим работа и средствата ни свършат - та въпросът ми е : може ли да се запишеш в джоб център без да си работил в Германия с надеждата те да ни насочат на някаква работа ако ще да е за 4-5 часа, и при такава ситуация имаме ли право на някакви помощни средства.Предварително ви благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Ние сме записани в джобса. но аз имах работа..само мъж ми не работи. Беше дълга и трудна процедура. Много документи и много термини. Зачавиха ни с 6 месеца. После ни платиха всичко наведнъж. Може би някой ще отговори който е записан след януари 2017...ние сме от октомври 2016

Успех...всичко се нарежда с много търпение и упоритост!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря alena66 , ще чакам още коментари, не знам колко време ще сме безработни, което много ме притеснява ако ни свършат средствата поне съпругът ми ако си намери работа ще търпим някак си поне имаме къде да останем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте ,

за първи месец сме към джобцентъра, т.е. 1 месец след отпускане на средствата.Можете ли да ми кажете освен фишове от заплати какво друго се изпраща?

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, имам въпрос и ще съм ви благодарна ако някои по компетентен от мен ми отговори. Та от 1 месец съм в Германия и кандидатствах за интеграционен курс към БАМФ и ме удобриха и исках да ви попитам може ли да кандидатствам в Джоб центъра или в някоя друга институция, за да ми плащат курса? Благодаря!

Редактирано от 'Стилиана Коева
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 18.10.2016 г. at 10:58, ptpetrova написа:

Не съм на джобсцентър и до сега и не съм била, но следя с интерес законодателните промени, които искат да приемат, касаещи гражданите на ЕС. Наясно ли сте дали ще се приемат и какво ще стане, ако спрат кранчето на българите?

Zdr..moje li da mi pomognete s registriraneto mi v jobcenter..popalnih vsi4ki neobhodimi dokumenti..sega mi tarsqt i nqkakvi ot bg.i ne znam kvi to4no..iskaha mi dokumenti za dvijimo i nedvijimo imu6testvo..predstavih im takav koito mi go izpratiha ot ageciqta po vpisfaniqta..no mi kazvat 4e ne bil sa6tiq..a kakvi to4no trqbva da badat?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 21 часа, Stano написа:

Zdr..moje li da mi pomognete s registriraneto mi v jobcenter..popalnih vsi4ki neobhodimi dokumenti..sega mi tarsqt i nqkakvi ot bg.i ne znam kvi to4no..iskaha mi dokumenti za dvijimo i nedvijimo imu6testvo..predstavih im takav koito mi go izpratiha ot ageciqta po vpisfaniqta..no mi kazvat 4e ne bil sa6tiq..a kakvi to4no trqbva da badat?

Прилагам на вашето внимание извадка от правилата на форума, които сте приела регистрирайки се в сайта:

5.    Да пише на кирилица. Форумът на “Родени в България” е български и официалният език и писменост на него са българските. Явни демонстрации на нежелание да се улеснява комуникацията във форума ще се смятат за “неуважение към останалите участници”. Мнения на участници, които отказват да пишат на кирилица, ще бъдат редактирани, отстранявани или прехвърляни в категория „Кошче“.

Вероятно сте забелязал, че модераторът на форума си е направил труда да преработи първата ви публикация. Уважавайте труда му за да ви уважаваме и ние.

Следваща подобна публикация ще бъде изтривана без предупреждение!

Поздрави,

П.С.- Zdr. не може да е поздрав или обръщение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравйте моля за вашата помощ!Бих се радвала ако някой минал по този път да ми отговори.

В Германия сме от две седмици аз с малко бебче дойдохме при съпруга ми който е на трудов договор имаме и направена регистрация и чакахме до сега за регистрационен номер. Но уведомиха съпруга ми че не им трябват повече хора и до седмица ще го освободят.Въпросът ми е имали право да се забише на джоб центъра за нова работа той е в Германия от 6 месеца, и имаме ли право на нещо, защото съм мн притеснена как ще се справим ако той неработи.

Благодаря на всеки предварително ще отдели от времето си за да ми отговори

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
преди 2 часа, Дани С. написа:

След като имам регистрация ,какво е нужно за да се регистрирам за получаване на помощи за безработни

На първо място ви е нужно голямо търпение, докато минат 5-те години буферен период. Ако нещо междувременно не се промени, в началото на 2023 г. може да поговорим отново по темата, защото едва тогава ще имате право да предприемете някакви действия по въпроса.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва някой от вас двамата да е работил минимум 3 месеца и след това имате право на социал т.е. на помощи.

Другият вариант е Арбайтс амт /Бюрото по труда/, където ако имате труда  стаж в страна членка на ЕС имате право на обезщетение за безработица. Във форума вече е писано по въпросът, така че намерете и прочетете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..