Jump to content

Recommended Posts

Здравеите а 12 февруари престигнахме в германиа с сапругатами и 2 те ни деца сапругатами започна на работа в един реторант на трудов договор с заплата от 460 евро подадохме и молби за киндергелд която беше удобрена миналата седмица ходихме и до джбсцентара където не ни дадоха молби само ни попитаха дали някои от нас работи и ни поиска личните документи на нас и на децата и адресната регистрациа поикани тел за връска но вече 2 седмици нищо въпросами някои да ни посаветва нещо какво да направим предварително благодарим

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 66
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

На ‎4‎/‎11‎/‎2018 at 1:39, Dani Xristov написа:

Здравеите а 12 февруари престигнахме в германиа с сапругатами и 2 те ни деца сапругатами започна на работа в един реторант на трудов договор с заплата от 460 евро подадохме и молби за киндергелд която беше удобрена миналата седмица ходихме и до джбсцентара където не ни дадоха молби само ни попитаха дали някои от нас работи и ни поиска личните документи на нас и на децата и адресната регистрациа поикани тел за връска но вече 2 седмици нищо въпросами някои да ни посаветва нещо какво да направим предварително благодарим

Много малко вероятно е, без да сте подали заявление, да последба нещо. Има възможност докато сте били на разговора, служителят там да е попълнил документите. Дадоха ли ви да подпишете нещо? Ако сте подписвали - изчакайте още две седмици за някакво писмо-отговор. Ако не, няма какво да чакате повече, а си пускайте документите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте група, 

Искам да попитам, някой знае ли колко са минималните работни часове изисквани от Джоб център. Предварително благодаря на всички, които ще ми отговарят. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Здравейте! Искам да попитам следния въпрос :Съпругът ми работи на трудов договор в Германия от 20.08.2018г.и ще работи до 23.11.2018г.в тази фирма. Подал си е предупреждение за напускане на работа защото не го устройва заплащането. Има ли той право да се запише в jobszentar и да получава помощи за безработица при условие че той по негово желание напуска фирмата? Колко месеца трудов стаж трябва да имаш в Германия за да получаваш помощи за безработица? Той август месец напусна фирмата в България и август месец започна работа в фирмата в Германия т.е няма прекъсване. Има ли срокове и какви документи са нужни? П

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетете какво пише във форумът. Писано е вече, ползвайте търсачката. Пиша ви единствено, защото разбирам в каква ситуация се намирате и че не е никак лесно.

Само ще ви уточня, че щом напуска сам ще има право но обезщетение след 3 месеца чак, но поне за този период ще има осигуровки. На място ще го консултират и регистрират. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Привет на всички!Имам нужда от помощ.Става въпрос за следното.От пет месеца живея в Германия,а тази година,юли месец идва и моето семейство. Аз имам работа с договор.Съпругата ми обаче няма.Ще търсим работа за нея.Питането ми е следното-може ли съпругата ми да бъде регистрирана като безработна? Ако е да-къде трябва да се регистрира?След като аз работя и плащам данъци,тя има ли право на парично обезщетение за времето,през което ще ѝ търсим работа?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съпругата ви е добре още от сега да учи немски, дори и с малко познания е по-добре, отколкото с никакви. А имате доста време.

За получаването на обезщетение за безработица от Арбайтс амт във форумът вече е писано, за целта след като подадете документи в съответната институция, се заявява в НОИ, европейски формуляр PD U 1, това става с електронен код за достъп, който се издава от НОИ. Изпращат го на адреса в Германия, абсолютно безплатно. Съпругата ви трябва да е работила в България или друга страна членка на ЕС. Не се превежда и легализира. Има вариант да се прехвърли обезщетението и от България, но е по-сложно.

Тъй като законите се менят постоянно е добре да се провери на място и на двете места и е препоръчително да споделите тук.

Мое мнение е преди да се търси вариант за обезщетения, социални...да се набляга на езикът, търсенето на работа....

Арбайтс амт, работи за разлика от опита ни в България. Могат да и предложат курс, но пак изпращат къде да кандидатства и после да изпраща потвърждение. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероника, благодаря за отговора!Но пак не ми стана много ясно.Арбайтсамт и Джобцентър са две различни институции,така ли е? Къде трябва да регистрираме жена ми,за да си търси работа?И къде може да я регистрираме,за да получава евентуално някаква парична помощ, докато си намери работа?Тя и синът ми в момента учат немски.Но знаете,че тук се говори различно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.arbeitsagentur.de/privatpersonen

Това е институцията. Там се прави регистрацията от там се получава ОБЕЗЩЕТЕНИЕ за безработица. Пиша го с големи букви, защото едно е обезщетиние друго е социални помощи. За обезщетение се имаше предвид стажа в държава от ЕС последните 2 години, като това се доказва с PD U 1. Социална помощ се получава от друга институция, но тя няма право на такава, защото трябва да е работила няколко месеца в Германия. На никого не препоръчвам да потъне в "Голямата изгода" на социала, впредвид възможността за работа и доходи в Германия.

Bundesagentur für Arbeit.

https://jobboerse.mobil.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html;jsessionid=orYwh6KjZQaxZWpwOVZLk73wb9GDoKQD67uF7jMpriEzsTEz_FLa!1812795705?aa=1&m=1&kgr=as&vorschlagsfunktionaktiv=true

Това е линк, където може да напишете населеното място и да видите всички обяви в района.

За ученето на езикът, както и да се говори тук е важно да се учи книжовния немски, после диалектът лесно се свиква. 

За търсенето на работа ви препоръчвам, освен чрез Арбайтс амт, да намерите посредническите фирми в района и да им изпратите св или директно да направите среща. Препоръчвам ви още от България да подготвите св на немски, превод и легализация по възможност на диплом ата/ите за завършено образование, препоръки...

При регистрацията в Арбайтс мат изискват да представите св. на немски език.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора!Сега разбирам какво трябва да правим.Само искам да спомена,че изобщо нямаме намерение да чакаме на помощи.Жена ми е специалист, сто по-добре е да намери добра работа.Имам леко притеснение относно това,дали ще се справим с една заплата.За това попитах за обезщетение, все пак са пари.

Редактирано от arenzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте от 6 месеца съм в Германия работя със договор реших да се запиша в джоб център изпратих всичките документи въпроса ми е след колко време идва отговор и кога се заплаща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
преди 40 минути, Galina91 написа:

Здравейте да попитам за помощите на децата всеки месец ли трябва да се праща фиша за заплата за да ми ги изплащат?

Кои помощи за деца имате предвид - Kindergeld или Kinderzuschlag?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да попитам какви документи се изискват за  задните детски от както мъжът ми е регистриран?

Редактирано от Galina91
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 30.04.2019 г. at 22:45, Stanimir написа:

Здравейте от 6 месеца съм в Германия работя със договор реших да се запиша в джоб център изпратих всичките документи въпроса ми е след колко време идва отговор и кога се заплаща.

Всичко зависи в кой район сте в Германия,по принцип от 4 до 6 седмици Ви изпращат отговор с писмо дали Ви отпускат или какви документи още трябва да предоставите и пак срок за чакане 4 до 6 седмици

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 17.07.2019 г. at 13:14, Galina91 написа:

Искам да попитам какви документи се изискват за  задните детски от както мъжът ми е регистриран?

Може ли някой да ми отговори?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте!

От няколко месеца живея в Германия при моя приятел.. безработна съм. Как мога да се запиша в джоб център и какви документи са ми нужни? 

Благодаря предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте, аз живея от една година в Берлин. Одобрен съм от джоб центъра за плащане жилище, за детски надбавки и бащински надбавки, но аз реших да се преместя в Нюрнберг. Дали ще важат документите ми или всичко на ново трябва да стане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Да, документите важат, но трябва да искате разрешение от Джобцентъра за преместване в друг град и след като отидете на новото място там ще подадете един-два формуляра, като посочите и БГ номера си. Останалото следва автоматично. Относно детските надбавки трябва да се обадите във Фамилиенкассе -те работят на жентрално ниво и да ги уведомите за промяната на адреса Ви. Съответно ще Ви изискат новата адресна регистрация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 10.10.2019 at 14:03, didee написа:

Здравейте!

От няколко месеца живея в Германия при моя приятел.. безработна съм. Как мога да се запиша в джоб център и какви документи са ми нужни? 

Благодаря предварително! 

Здравейте didee,

не са ви необходими никакви документи, защото хората, които от няколко месеца са в Германия при приятеля си нямат право да се записват в Jobcenter.

Но пък ако сте здрава и мотивирана, може да започнете някаква работа и паралелно с това да запишете курс по немски. След година ще знаете езика на достатъчно ниво, за да си намерите по-работа, а след 5 г., ако все още имате необходимост, ще имате и право и да се запишете в Jobcenter.
 

До скоро ...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте . Искам да попитам мъжа ми работи в Германия от 7..8 месеца.. със 400 евро на месец  . Та така и ние със 3 те ми деца дойдохме при него .. Какво трябва да следваме да се записваме на джоб център  и езикови курсове понеже са ученици 9 те клас а единия е 3 годишен 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.2.2020 at 13:16, Nvcn написа:

Здравейте . Искам да попитам мъжа ми работи в Германия от 7..8 месеца.. със 400 евро на месец  . Та така и ние със 3 те ми деца дойдохме при него .. Какво трябва да следваме да се записваме на джоб център  и езикови курсове понеже са ученици 9 те клас а единия е 3 годишен 

Здравейте Nvcn,

в кой град сте? Питам ви, защото в много градове има бюра за безплатна помощ и консултация на български език по подобни въпроси. Той говори ли и други езици?


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Здравейте, мога ли да прехвърля обезщетение за безработица от България в Германия. Подадох молба за издаване на U1 от България,което ще е готово другата седмица. След това към коя институция трябва да се обърна и какви други документи трябва да подготвя? Търсих инфо на сайта на arbeitsagentur,но не откривам нищо,както и тук във форума.Намирам информация само за случаи,при които обезщетението се прехвърля към България.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте казвам се Юсеин и от една седмица съм в Хамбург. Искам да попитам дали мога да се регистрирам в Джоб Център или подобна институция за помощ тъй като съм диабетик на инсулин. Не работя още. Какви документи трябва да приготвя и къде да отида с тях? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Здравейте имам един въпрос и ще се радвам да ми отговорите. Тъй като ни съкратиха от работа, от която имаме 10 работени месеца, се записах е в джоб центъра, подадох е всички документи, скоро ни изпратиха два еднакви екземпляра за училище, единият го подписах че се съгласявам да ходя на училище   и го пуснах в пощата на джоб центъра а другият е в мен, въпросът ми е, трябва ли да го предоставя в училището. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎12‎/‎2020 at 9:22, Kati691 написа:

Здравейте имам един въпрос и ще се радвам да ми отговорите. Тъй като ни съкратиха от работа, от която имаме 10 работени месеца, се записах е в джоб центъра, подадох е всички документи, скоро ни изпратиха два еднакви екземпляра за училище, единият го подписах че се съгласявам да ходя на училище   и го пуснах в пощата на джоб центъра а другият е в мен, въпросът ми е, трябва ли да го предоставя в училището. 

Привет, как се казва документа, който са ви дали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.От няколко месеца съм в Германия ,преместих се от един град в друг,не говоря немски език от което изпитвам затруднения с институции .След като ми приключи договора с фирмата за временна заетост , колегите ми ме посъветваха да информирам джоб центъра .След седмица имах договор към друга фирма за временна заетост.Въпроса ми е към тези които са наясно с подаване на декларация към джобценъра ,какъв вид документ трябва да изпратя за да уведомят , джобценъра че не искам ,помощи  а ги уведомявам ,че имам прекъсване.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..