Jump to content

Мюнхен или Дрезден?


Recommended Posts

Привет,

Питането ми може да ви се стори елементарно, лишено от смисъл и прочие.

Въпеки това питам:

Ако тепътва заминавам къде би било по-добре да се установя? Мюнхе или Дрезден? Равни са ми и двата града, нямам познати.

Изоорът е такъв защото познавам двата града. Наясно съм, че в Дрезден нивото на заплащане е по-ниско, какрто и вероятно услугите са така. Видях обаче, че цените на местата за настаняване не се различават много. Или може би аз не доглеждам нещо? В Мюнхен вероятно ще има повече работа... И такива като мене също.

Обикновено във форуми (с научна тематика) обяснявам. За пръв път питам, странно е усещането.

Благодаря

Поздрави, Г

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 8
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Здравей Георги,

тези два града са много различни и по тази причина е лесно да се направи избор. Виж, ако се сравняват Берлин и Мюнхен или Мюнхен и Щутгарт, тогава става по-трудно.

Има няколко основни фактора, които биха дали предимство на единия или другия град. Според мен това са едни от най-важните, като съм се опитал да ги подредя по важност:

  • сам ли си или ще живееш със семейството си (1, 2, 3 деца)?
  • каква е разликата в заплащането, което ще получаваш в двата града? Ако е под определена граница може и да не си струва ...
  • какъв тип си (споменавам само крайностите): артистичен / технократ; активен нощен живот / домошар; флегматик или сангвиник / холерик?
  • колко добре владееш немски език?
  • смяташ ли периодично (съответно) често да пътуваш до България и как - автомобил, самолет?

 

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор (Редактирано)
преди 59 минути, Крякащата тайфа написа:

Здравей Георги,

тези два града са много различни и по тази причина е лесно да се направи избор. Виж, ако се сравняват Берлин и Мюнхен или Мюнхен и Щутгарт, тогава става по-трудно.

Има няколко основни фактора, които биха дали предимство на единия или другия град. Според мен това са едни от най-важните, като съм се опитал да ги подредя по важност:

  • сам ли си или ще живееш със семейството си (1, 2, 3 деца)?
  • каква е разликата в заплащането, което ще получаваш в двата града? Ако е под определена граница може и да не си струва ...
  • какъв тип си (споменавам само крайностите): артистичен / технократ; активен нощен живот / домошар; флегматик или сангвиник / холерик?
  • колко добре владееш немски език?
  • смяташ ли периодично (съответно) често да пътуваш до България и как - автомобил, самолет?

 

До скоро ...

 Привет Крякащата тайфа,

  •  Намеренията ми са да живея със семейството - 1 дете, но първоначално да отида сам, както следва да постъпи човек, който трябва да се установява;
  • Близо, но под два пъти, доколкото съм забелязал,  трябват още проучвания и да разширя обхвата... Не си казват много заплатите за работа като моята.
  • Технократ по-скоро и домошар. Считам, че съм почти уравновесен на 4-те полюса, няй-големите дялове ще са в полетата сангвиник и флегматик;
  • Като всеки пишман емигрант не много, изкарах и "А2", и смятам, че мога да го защитя. Не ме питаш, но да си кажа - имам още и английски - B2, и руски някъде там, може да достига B1;
  • Не. Не смятам често да пътувам до БГ, иначе най-вероятно - със самолет. Това обаче юе зависи от начинът ми на живот при добро стечение на обсоятелствата;

Едит: Благодаря, че се включи

До скоро

Редактирано от Георги Семерджиев
Допълнение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте,

малко късно се включвам в темата. Въздържах се, защото обикновено мненията ми са малко крайни и категорични и не исках да влияя негативно върху избора. И все пак това е може би най-интересната, за момента, тема във форума.

И така, ако трябва да избирам между Дрезден и Мюнхен бих зачеркнал на секундата Дрезден и бих добавил друг град. Първо Дрезден е част от бившата източна Германия. Разликите все още стоят най-вече в манталитета на хората и донякъде в сивия цвят на околностите. Друг важен момент е езика. С моя слаб немски установявам, че почти не разбирам хората и от двете области. Имах познат немец, който идваше от Бавария, който ми сподели, че като дошъл в Хамбург му се наложило отново да учи немски!!! 

Малко съм пристрастен, но според мен най-добрият избор за град за живеене и първоначално установяване е Хамбург. 107 квартала, много паркове, красота и история, пристанище, хубави хора, толерантност към чужденците, ужасен трафик, скъпи и трудни за намиране квартири, безплатни детски градини и много възможности за развитие. Освен това ако изберете Хамбург може да разчитате на нашата скромна помощ. 

Поздрави,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Александър.

Много благодаря, че се включихте! Дилемата ми бе продиктувана изцяло от практични съображения. Като град от изтчна Германия, малко по-ниския стандарт педполага и малко по-ниски цени / издръжка. Което предполага по-дълго "оцеляване" в неблагоприятния случай. Е и заплати разбира се, но всякак са по-добри от тези в България. Това, което вземах и бе много добро за БГ, в Германия се боди минимална заплата (минималната часова ставка Х броя на раб.  часове в месеца). Иначе в Дрезден съм бил 2 пъти - командировка и част от почивка... Разликите ги видях предимно в (соц)архитектурата.

Единстен недостатък, който виждам (немалък за съжаление), е че ще липсва или ще е по-трудно достъпна вашата много скромно казано "скромна" помощ, но вие сте я дали и я давате и през форума, а аз ще търся начини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 13.6.2018 at 14:39, Георги Семерджиев написа:

... Дилемата ми бе продиктувана изцяло от практични съображения. Като град от изтчна Германия, малко по-ниския стандарт педполага и малко по-ниски цени / издръжка. Което предполага по-дълго "оцеляване" в неблагоприятния случай. Е и заплати разбира се, но всякак са по-добри от тези в България ... Иначе в Дрезден съм бил 2 пъти - командировка и част от почивка... Разликите ги видях предимно в (соц)архитектурата ...

Ето ме пак в темата, за да неблегна отново на твърдението си, че Мюнхен и Дрезден към днешна дата са несравними.

Мюнхен и подобните на него (Берлин, Щутгарт, Франкфурт и т.н.) според мен са подходящи за българи, които или имат много добра професия, или просто са решили да опитат късмета си и да видят дали няма да изпадне някаква работа. По същата причина стотици хиляди се оказаха в София. За щастие в Германия няма такава концентрация на населението в определени населени места. Според мен всичко друго, което Мюнхен може да предложи, като например занимания за свободното време, образование, здравно обслужване, културна програма, комуникационни връзки и каквото още се сетиш, могат да ти го предложи всеки един друг град в Германия с население примерно над 150000 души.

Съветът ми към всеки един, който е като теб и е решил да започне първоначално сам - ела и започни работа. Къде ще живееш през първите 3-6-9-12 месеца е без особено значение. След като колелото се завърти очите ти ще се отворят за много нови неща. Представите ти ще се изменят, защото които ще виждаш уж познати неща от различен ъгъл.

 

И все пак няколко мили думи за Дрезден, макар че щом си бил там, може би са ти известни тези факти. До началото на Втората световна война Мюнхен и Дрезден са били с приблизително равен брой жители, някъде около 600000 души. Ако в момента Дрезден ти лъха на соц, голям принос имат американските и британските генерали, планирали и реализирали унищожителните бомбардитовки само 3 месеца преди края на войната. На умряло куче нож са извадили. На тази снимка може да видиш какво е останало след бомбардировките им през февруари 1944 г. Просто в Дрезден е останала много малка част от стара архитектура и я няма тази атмосфера, която усеща човек например в Ерфурт (също от бившата Източна Германия).

 

Мисля, че Дрезден е удачен избор (дори по-удачния за теб), защото:

  • отлично училищно образование (провинция Sachsen е известна с това, може би е наследство от соц-а)
  • по отношение на т.нар. Dynamikvergleich (тенденциите в развитието) е неизменно сред първите 20 града в Германия
  • в непосредствена близост само на час път са Sächsische Schweiz (уникален природен парк) и едни от най-добрите в Германия ски куроти
  • университетски град
  • световноизвестен културен център
  • намирането на жилище не е особен проблем
  • ... и совен това в града и околностите има българи, които също са готови да помогнат.


До скоро ...

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за изчерпателния отговор!

Живи и здрави, сигурно юе дойде време и аз да пиша и да помагам. Да, за бомбардировките гид ни разказа (по време на командировката), как по-голямата част от града е издигната наново от комунистите.

И това ми мина през ума - къде ще живея в началото сигурно не е определящо. Зависи де.

Когато си сам наистина оценяваш плюса, че не е особен проблем жилището.

Ще се включа пак по-късно може би, но както казах, рано ми е да давам съвети.

До скоро

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

И аз да се включа с малкото си познания)

Единствен минус има Мюнхен -много скъпи квартири,които се намират трудно ,още повече за семейство с дете.Но пък  в околните градчета е възможно.

Плюс климата е приятен.За Дрезден само знам,че отношението към чужденците е лошо.Ако това не ти пречи,там ще ти е по-лесно началото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..