Jump to content

Издаване на първа лична карта на 14 години.


Recommended Posts

Искам да Ви споделя как се издава първа лична карта на дете, какво да подготвите и как да НЕ ПЛАЩАТЕ за това.

Първа лична карта се издава на 14 години, ако поръчката е бавна т.е. едномесечна е необходимо да отидете в общината по местоживеене, ако не е

 в Дирекция “Български документи за самоличност” (БДС) в МВР, на бул. “Мария Луиза” №46 за София, ако сте от София.

https://www.mvr.bg/dbds/дейности/административни-услуги/lichna_karta

Там никой не ми отговори на телефоните позвънявания, но успях да се свържа с общината по местоживеене и от там ме насочиха, иначе щях да загубя още половин ден. 

Отидохме в централното им управление. Нямаше кой да ни упъти, нямаше и система за номера за гишетата, беше пълно с хора. Сякаш бях попаднала в соц  администрация от преди 60 години, нямаше въздух, едва се разминавахме. Стисках здраво дамската си чанта и се чудех, защо е всичко това. Защо няма номера, защо трябва да висим с часове и защо трябва в това малко пространство да се натоварвам с драмите на хората, на всеослушание, едните разказваха на служителката искането на съдията да измамница напуснала страната, кога и как е станало, друг трябва утре да е на преглед в Турция, на трети самолетът му е утре сутринта и му трябва спешно лична карта. 

Така се наредихме на някакво гише, от там ни препратиха на друго, вече на третото направиха справка и ни изпратиха на четвърто. Наредихме се, като още преди това ни казаха, че ще ни глобят, защото детето е навършило 14 г. преди повече от 1 месец, веднага уточних, че детето живее в чужбина и този срок започва да важи от датата на влизане през граница. На следващото гише, отново започнахме същият разговор за глобата. След което ни казаха за платим такса за издаване на картата в банката. Веднага отговорих, че ако трябва въобще да плащам нещо, защото е първа лична карта и тя е безплатна, то искам да го направя на пос терминал. Аааа всъщност не трябвало да плащам за първа карта. И така ако не бях чела и не се бях информирала, щях за платя един път глоба и комисионна на банката и един път такса за иначе безплатната първа лична карта и отново комисионна на банката.

Стикери, че има пос терминали няма, в ъгъла най-горе има една бележка.

Оказа се, че години наред  съм плащала такси за документи в клона на банката, при условие, че има терминали. Пос терминалите не са видими, няма стикери. Ако не бях търсила из интернет, нямаше да попадна на тази информация и да знам, че това съществува.

Копия на документи не правят, затова за да не тичате до съседният копирен център, подгответе:

1. Копие на Акта за раждане на детето /носете и оригинала/

2. Копие на първата страница и на печатът, където е посочена датата на влизане.

Първа лична карта, независимо от поръчката е БЕЗПЛАТНА ако се издава в България.

Ето тук може да намерите информация, ако искате да го направите в чужбина в някое от консулствата ни.

http://www.mfa.bg/embassies/austria/3623

Присъствах само аз на издаването и на получаването, прочетох противоречива информация, но в крайна сметка отидох сама и ни издадоха личната карта за един ден.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..