Jump to content

Право на Wohngeld в Германия


Recommended Posts

Преди 9 часа, nelsan83 написа:

Да точно това имам във предвит дали трябва да ги уведомя ако изтегля кредит

В едно такова междинно положение, в което нито кредита е одобрен, нито решението за Wohngeld е излязло, мога да се говори само по принцип. Вариантът с отпускането на кредит при наличие на Wohngeld го обсъдихме вече.

По отношение на получаването на Wohngeld, когато човек (домакинството) притежава и кредит ситуацията е следната - задължително е Wohngeldstelle-то да бъде известено за това. Има формуляр за целта, мисля че е т.нар. Bescheinigung über die Aufnahme von Fremdmitteln (или просто Fremdmittelbescheinigung). Прилага се заедно с останалите документи (ако кредита е наличен в момента на подаване на документите за Wohngeld) или на по-късен етап, ако човек успее да получи кредит при наличие на Wohngeld.

Не трябва да имате притеснения, защото в общия случай наличието на кредит не се разглежда като доход (Einkommen) от Wohngeldstelle, но задължително подайте формуляра.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
преди 15 минути, Vanko Dimchev написа:

Здравейте искам да ви попитам от джоп център ме пращат на Wohngeld  и kinderschulg да пускам молба искам да знам какво следва

Ами какво имаш във предвид какво следва.Подаваш една камара документи и после чакаш решение зависи от дохода и тн.А за киндерцушлаг там е много трудно да вземеш пак една камара док. Но е сложноАко имаш въпроси питай аз ще ти кажа какви док да приготвиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте, аз и партньорката ми подадохме документи в джобцентъра за прарична помощ за квартира. Намерихме квартира която отговаря на изискванията и от джоб центъра ни дадоха потвърждение да сключим договор с хазяйна.Сключихме договор , регистрирахме се на този адрес, но няма пари преведени по сметката на наемодателя. Трябва ли по някакъв друг начин да ни потвърдят че сме одобрени за квартирата примерно чрез писмо и т.н. или одобряванвто става в самия джобцентър.Даже подадохме и молба за пари за мебели и от джобцентъра изпратиха хора ,които огледаха квартирата ,че действително е празна и съставиха списък какво е нужно. Има ли вероятност да не са ни одобрили понеже имаме притеснения относно това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здрвейте,

въпросът ми е бях подала Antrag  auf Wochngeld имам Bescheid че ми пускат 298 евро имам ли право да откажа Wochngeld та всъщност да кажа че тези пари са ми недостатъчни тъй като и преди съм получавала тези пари от Wochngeld и наистина бяха недостатъчни и да подам Antrag za Jobcenter. Искам да добавя че съм бремена и след месец чакам бебе съпругът ми получава 500евро заплата и имаме 465евро квартира. Благодаря ви предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 24.5.2018 at 12:03, Filiz Salif написа:

Здрвейте,

въпросът ми е бях подала Antrag  auf Wochngeld имам Bescheid че ми пускат 298 евро имам ли право да откажа Wochngeld та всъщност да кажа че тези пари са ми недостатъчни тъй като и преди съм получавала тези пари от Wochngeld и наистина бяха недостатъчни и да подам Antrag za Jobcenter. Искам да добавя че съм бремена и след месец чакам бебе съпругът ми получава 500евро заплата и имаме 465евро квартира. Благодаря ви предварително.

 

Здравейте Filiz Salif,

имате ли други деца? Питам, защото системата е така направена, че двата алтернативни източника на помощи, т.е. ALG II и съответно Wohngeld + Kinderzuschlag (ако имате деца), осигуряват почти едни и същи месечни постъпления и общо взето е все едно кой от двата източника ще се ползва. Така че ако имате деца алично би ви посъветвал да се поинтересувате и за Kinderzuschlag , така че да запълните дупката в бюджета. Имаме вече такава тема:

 

Дори и да нямате деца, щом сте бременна след раждането нещата така или иначе ще се променят. Ще имате право на Elterngeld, което прави историята съвсем различна и отново ще трябва да решавате кое кранче (на социални помощи) да затворите и кое да отворите. Погледнете и темата за Elterngeld:

 

Накрая още веднъж накратко: пари, които семейството получава като социално подпомагане в крайна сметка са едни и същи и няма как да намерите място, от което да ви дават много повече. Това че преди от Jobcenter сте получавали дадена сума не значи, че и към днешна дата ще я получавате същата. Нещата са динамични, може нещо да се е променило във вашата житейска ситуация и в крайна сметка да се окаже, че само сте си губили времето, като сте се занимавали да спирате Wohngeld и сте се върнали към Jobcenter.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Последният път вашите съвети ми помогнаха много!

Сега сме подали молба за помощ за жилище, защото само за това знам до момента, ние сме родители със син на година и аз го гледам.

Получихме документ който хазаина трябва да попълни и , документа е свързан с информация за жилището ВЪПРОСЪТ ми е-как постъпвам ако той не иска да го попълни!Прави се че уж неразбиране, неразбирам защо отказва, нали тези пари са помощ за нас!

Казва че не разбира и не ни отговаря а срокът ми минава,

Трябва да попълня и документи за помощ за детето и незнам дали изобщо да го питам защото вече става непоносимо!

Публикацията е преместена във вече съществуваща тема по въпроса. Моля занапред да се преглеждате наличните във форума теми, преди да публикувате нова такава. За улеснение може да използвате функцията за търсене (Модератор 1984).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Ednorog написа:

Последният път вашите съвети ми помогнаха много!

Сега сме подали молба за помощ за жилище, защото само за това знам до момента, ние сме родители със син на година и аз го гледам.

Получихме документ който хазаина трябва да попълни и , документа е свързан с информация за жилището ВЪПРОСЪТ ми е-как постъпвам ако той не иска да го попълни!Прави се че уж неразбиране, неразбирам защо отказва, нали тези пари са помощ за нас!

Казва че не разбира и не ни отговаря а срокът ми минава,

Трябва да попълня и документи за помощ за детето и незнам дали изобщо да го питам защото вече става непоносимо!

Имахме подобен проблем с нашия хазяин преди години. Обявихме на място, че отказва да попълни съответният документ. От службата му се обадиха в наше присъствие и го попитаха защо. На следващият ден проблемът беше решен. Ставаше въпрос за нещо друго, но ситуацията е аналогична. 

Редактирано от Aleksander
  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли вероятност да ме накарат да напусна жилището, защото хазаинът не иска да попълни документа и съответно не иска такива хора!Просто това са разправии, нали разбирате може просто да попълни документа или просто да каже няма да го направя и толкова!Неразбирам аз вредя ли му по този начин, питам защото наистина нямам представа как стоят нещата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Ednorog написа:

Има ли вероятност да ме накарат да напусна жилището, защото хазаинът не иска да попълни документа и съответно не иска такива хора!Просто това са разправии, нали разбирате може просто да попълни документа или просто да каже няма да го направя и толкова!Неразбирам аз вредя ли му по този начин, питам защото наистина нямам представа как стоят нещата

Мисля, че предходния коментар е много точен. Направи същото. Какво ти си обяснил, той какво мисли няма значение. Вие си плащате коректно, нали? Институцията си поема комуникацията с наемодателя ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравйте,

Бях до институцията и направих препоръчваното от вас!Служителят каза че те поемат комуникацията, сега остава само да чакам някакво решение!

Благодаря, ако някой има нужда от помощ да пише

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 29.06.2018 г. at 13:19, Ednorog написа:

Здравйте,

Бях до институцията и направих препоръчваното от вас!Служителят каза че те поемат комуникацията, сега остава само да чакам някакво решение!

Благодаря, ако някой има нужда от помощ да пише

Здравейте ние имаме нужда от помощ 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте, тъй като сме решили да подаваме документи за Вонгелд, изчетох цялата информация по темата. Доста полезна, но имам един въпрос, който ме вълнува. Тъй като от миналият месец сме ново наематели на по- голямо жилище, за което успяхме да се преборим с последната ми месторабота. Последните ми 3 фиша бяха доста добри. Но към момента на сключване на договорът , аз вече бях безработен. Естествено получавам Арбайтлосгелд,но наемодателят ми няма и представа а и не желая да научава, тъй като съвсем нови наематели се страхувам да не загубим доверието му и да ни даде един бърз кюндигунг. Доколкото ми стана ясно в покета документи за вонгелд фигурира и формуляр , който се попълва от наемодателят. Всъщност той задължителен ли е?Или в зависимост от конкретната ситуация. Ние сме тричленно семейство и си отговаряме на квадриатурата на жилището.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да този документ е задължителен и няма как да не разбере. Обяснете му човешки как стоят нещата, ако все пак имате проблем на мои познати от самата институция се свързаха с наемодателя и той го попълни. Но все пак мое мнение по-добре да си намерите работа, много по-добре е, отколкото да разчитате на тези пари. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, благодаря. Разбира се, вариантът работа е най- добър.На първо  ми предстои завършване на интеграционнен курс, а после аусбилдунг, а мини джоб не стига за нищо. Все пак благодаря за отговорът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет, на всички във форума.  На кратко да поясня подали сме документи за Wohngeld от 11-12. 2018 (вече се обърках) от тогава до сега изпратихме камара , какви ли не документи , които те поискаха. Последно документ , който попълниха хазяите и даже те го изпратиха, та сега ми връщат това( ще кача) не знам немски (още чакам за курсове) правилно ли си превеждам ,че искат разрешително за постоянно пребиваване?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..