Jump to content

Работа в Германия, права, задължения, трудови правоотношения


Recommended Posts

Работа в Германия

Като български гражданин от 1-ви януари 2014 нямате нужда от разрешително за работа. Разполагате с различни възможности за търсене

на работа. Най-добре е още в България да започнете с търсенето на работа. Центровете за професионална информация на Агенцията

по работа (BIZ) в Германия са на Ваше разположение безплатно. Освен това, работа се предлага в ежедневниците и в интернет.

Дипломите и свидетелствата за професионална квалификация могат да бъдат признати в

Германия при определени условия. По-точна информация ще намерите на www.anerkennung-in-deutschland.de

Заявление за признаване на дипломи и свидетелства можете да подадете и от чужбина.

За това са Ви необходими заверени копия и превод от заклет преводач.

Основа на трудовите правоотношения е трудовият договор.

Той урежда работното време, правото на отпуск, срок на предизвестие за прекратяване на договора, размер на

възнаграждението, както и вида на извършваната дейност. В договора може да бъде уговорен изпитателен период от максимум 6 месеца.

Какви документи ще изисква бъдещият Ви работодател:

1. Името на здравната каса, на която сте член

2. Данните на банковата Ви сметка

3. Данъчен идентификационен номер

(заявихте го в адресната служба)

4. Социално-осигурителна карта

Задължение за социално (обществено) осигуряване в качеството си на наето лице

Щом като имате работа, при която месечното Ви възнаграждение надвишава 450 евро, сте задължен да имате социална осигуровка. Това означава, че с част от заплатата си трябва да плащате здравна и пенсионна осигуровка, както и застраховка за обгрижване и безработица.Отчислението на вноската към здравната ви каса става автоматично от страна на работодателя, при което приблизително половината поема той, а останалата половина Вие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
  • Отговори 5
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Здравейте, доколкото ми е известно бихте могли да отидете предварително или най-късно до три дни след прекратяването на договора ви, при евентуално закъснение, ще ви орежат обезщетението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако договорът е срочен, то тогава Agentur für Arbeit трябва да бъде уведомена тримесеца преди изтичането на договора. Ако договорът с прекрати по други причини, срокът е три дни. Уведомяването може да стане и по телефона. В случай на неспазване на горните срокове настъпва т.нар. Sperrzeit (време, за което обезщетение не се изплаща),който трае една седмица и след него обезщетението започва да се изплаща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работа в Германия

"...Дипломите и свидетелствата за професионална квалификация могат да бъдат признати в

Германия при определени условия. По-точна информация ще намерите на www.anerkennung-in-deutschland.de

Заявление за признаване на дипломи и свидетелства можете да подадете и от чужбина.

За това са Ви необходими заверени копия и превод от заклет преводач...."

Предварително се извинявам ако отговор на въпросите ми се съдържа в посочения сайт, но познанията ми по немски са почти нулеви. Въпросите ми са:

- кой ми заверява копията?

- какво значи заклет преводач, в смисъл трябва някаква лицензирана фирма да ми преведе документите или познат (учителка по немски език в моя случай) може да свърши тази работа. Ако познат ми ги преведе, тогава кой може да удостовери превода?

-къде подавам документите за признаване?

-към копията на оригиналите и съответния им превод на немски език изпраща ли се нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте, един въпрос относно записването в Arbeitsamt. Понеже жена ми е зле с езика и ще започва интеграционен курс, то следва ли да се запише в Arbeitsamt? Уточнявам, че все още сме в България - заминаваме Април и аз съм с осигурена работа и квартира. Доколкото успях да разбера (за разлика от БГ) в Германия не се очаква да премяташ кълки в къщи и да разчиташ на Бюрото по труда да ти намерят работа. По-скоро ти определят термини, на които ходиш и даваш отчет как се справяш ТИ с търсенето на работа - един вид ти трябва да си активната страна - те ти оказват съпорт в намирането на работа. В такъв случай, следва ли да я запишем в Arbeitsamt от самото начало, при условие че няма да има много възможности за търсене на работа, предвид незнанието на езика и посещаването на курс? Или да изчакаме докато понаучи езика и тогава да се запише? И въобще какви са плюсовете и минусите да си записан в Arbeitsamt?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..