Jump to content

Помощ за попълване на данъчна декларация (Einkommensteuererklärung)


Recommended Posts

Не мога да помогна на 100 %, защото така и не ни приеха разхода, защото парите не се получаваха директно от тях, а от роднина. А документите са за родствени връзки, за дохода на пенсионера от НОИ и декларация за издръжка подписана и подпечатана в общината, в която на български и немски се пооълват подробности. Но пак казвам не знам дали щеше да мине, от познати чувам че успяват. 

По моя въпрос: каква причина може да има, че да го подпомагаме? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 83
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

преди 8 минути, sisa написа:

По моя въпрос: каква причина може да има, че да го подпомагаме? 

На тази възраст - само инвалидност и то във висока степен. Радвам се, че при вас случаят не е такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6.3.2020 at 14:21, Крякащата тайфа написа:

Използвам възможността да ви помоля да споделите какво се прави за родител-пенсионер. Ще бъде чудесно, ако намерите време да разкажете. Нещата много се затегнаха през последните години и става все по трудно да ти приемат подобен разход, особено когато парите отиват в чужбина.

Ако пенсионера - родител има собственост в България и му се изпращат пари, в този случай не се признава за разход нали? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

      Здравейте! 

  Искам да ви попитам за някакъв контакт с човек, който се занимава с подаване на данъчни декларации за връщане на пари от данъци, който да е в Берлин. 

  От 2017-та година (16-ти Август) работя в Германия. По една или друга случайност разбрах за връщане на пари от данъци. От колега на колега и хоп, озовах се сам във Финандзамта в Науен, провинция Бранденбург :) Искам да споделя, че с Немския съм много скаран,говоря "едно към гьотере", обаче, изненадващо за мен, хората ме разбират и някои от тях са доста приятно-настроени:D  Та, първата година си подадох документите, изискаха ми декларация от БГ, че не дължа данъци там и не след дълго ми върнаха доста пари. Аз съм Kraftfahrer и тогава бях Щойерклас 1. 2018-та Февруари се ожених за моята жена и промених Щойера на клас 3. Това повлия на заплатата ми, както и на върнатите пари от данъци за следващата Година. Тази година още не съм подавал декларация, защото до колкото разбрах има някои неща, като например работно облекло до 150 евро без доказване на закупуване), както и по 0,30 цента на километър в едната посока до работното ми място ( което се намира на 15км.), които би могло да ми се върнат, но не знам какво точно трябва да впиша в декларацията. Идеята  ми е,че след като две години подред сам се оправям, което не е особено трудно, дали да продължавам така или да потърся помощ от счетоводител? 

     Благодаря предварително! :) Бъдете здрави и се пазете! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Не се доверявайте на българи, които просто правят декларации и много разбират. Изискайте задължително фактура, за сумата която сте платили и се обърнете най-добре към професионален щойербератер.

Използвам случая да кажа, че има голяма разлика при кого ще си направите декларация. Аз също изпатих от самозван бератер. Само да уточня, че досега същият не включваше Betriebskostenabrechnung за жилището, което сме наели. Само от това възстановихме отделно сума, от новият бератер, който ни обслужва. Да, фактурата идва декември, като за целта трябва да се информира Финацамт. Добре е официално, но може и по телефона само дори и така декларацията се подава по-късно. Мои познат с много малко разходи първоначално възстанови много малка сума, след това има срок няколко седмици за опровержение. Направи го, чрез фирма за възстановяване на данъци и възстанови повече от 1000 Е допълнителна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4/12/2020 at 21:37, veronik_veronik написа:

"Мои познат с много малко разходи първоначално възстанови много малка сума, след това има срок няколко седмици за опровержение. Направи го, чрез фирма за възстановяване на данъци и възстанови повече от 1000 Е допълнителна."

  Коя е тази фирма и имате ли някакъв интернет-адрес за връзка? Или най-малкото да видя къде имат филиали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, Незнам, дали тук е мястото да попитам, но все пак ще пробвам. Въпросът ми е следният: със съпругът ми живеем и работим в Германия, разбрахме, че се подават някакви декларации за разходи, след които ще имаме данъчни облекчения ,като например, че се грижиш за пряк роднина (баща,майка,баба, дядо), който не е Германия, разходи за горивото, което изразходваш до работа и обратно, съпругът ми също изплаща издръжка за дете, тъй като има предишен брак. Къде трябва да се подадат тези декларации и какви документи са ни нужни? Благодаря, предварително!

Редактирано от 1984
Преместване на въпроса в правилната тема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте ,

получиме писмо от данъчните ,че дължим пари за 2018г.,не сме подали декларация за което трябва да платим глоба от 250€ +480€данъци.Лошото е че наистина не знаехме ,че трябва да подадем декларация при положение ,че сме 3-5 щоерклас.Извиках една счетоводителка да  направи декларацията за 2018 и  каза :да имате да доплащате данъци.Като разход вкара само моя път до работа в едната посока ,застраховката на колата и разходите за една инвитро процедура от 1500€.Каза че разходите за наем на жилище не влизат.....Попълни и за 2019 и каза и за нея година ще имате да доплащате 550€ данъци.

За 2018 работих на мин.ставка по 6 часа на ден ,мъжът ми е шофьор и е 12€на час.,за 2019г аз не работих,а получавах обещетение за безработица.Нямаме супер високи доходи ,а имаме да даваме ние на данъчните..Не мога да разбера ,как хората  пускат декларации и им връщат пари.

И да допълня ,че нямаме деца ,от там ли идват високите данъци?И влиза ли като разход наема на жилището?

Ако може да ми препоръчате данъчен консултант ще се радвам много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към професионален стойербератер ли се обърнахте? До този момент моя опит е;

- мед. разходи, във вашият случай ин витро, стоматологични услуги...всичко онова, което сте плащали.

- разходи за транспорт до мед. услуга т.е. списък, писмо от мед. практика, кога точно сте посещавали практиката по дати.

- в аптеката в която купувам медикаменти отбелязват на моето име или на съпругът ми. Преди беше на едно, но заради защита на личните данни, вече е по отделно. На края на годината ми принтират списъка, това е достатъчно, няма нужда от касовите бележки. Отделно касови бележки от др. аптеки, ако имате.

- фактурите от езикови курсове + фактурата за учебниците 

- небенкостен годишната обобщена фактура. Тъй като нашата идва декември. Подадохме отново декалрация и ни възстановиха допълнително към 170 Е само от това. Стойербератера може да ги информира и да се подаде по-късно дори декларацията.

- разходите за раб. облекло и обувки, имах касова бележка, но се правело автоматично.

- раз. за пътуване до раб. място само в едната посока, не се прилага фактури за гориво ако пътувате с автомобил, ако е с др. транспорт добре е да ги пазите.

- застраховките, доп. пенсионно осигуряване, застраховка на автомобила, другите незнам дали влизат, не съм питала.

- ако сте правили някакво дарение, също прилагате документи.

- ако сте изпращали пари за издръжка, също, но при определени условия.

- прилагате дохода от заплати, без мини джоб, доходи от акции, приложих възстановени разходи от здравната каса за ортодонтско лечение и сумата от год. бонус за проф. прегледи. 

Друго не се сещам.

Понякога се налага да се доплаща, не винаги се възстановяват пари. Поради тази причина е добре да приложите възможно най-много разходи.

Дано някой допълни още нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние не купуваме много лекарства ,няколко пъти поръчвам само болкоуспокояващи през интернет.

За небенкостена със сигурност не го е вписала, сто пъти викам ами вода ток и др...   ,приват били

Здравните застраховките били включени към год.отчет от работа.

За работното облекло ,освен обувки ,другото ни го дават от работа ,но бележки нямам....

Посещенията в клиниката за инвитро ,как и с какво да ги доказвам ,как да се сетя колко пъти съм била там....сложна работа. 

Колко е професионалист не знам ,питах комшийката и ми я предложи ,не взимала много и разбирала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Artemis написа:

....Нямаме супер високи доходи ,а имаме да даваме ние на данъчните..Не мога да разбера ,как хората  пускат декларации и им връщат пари.

И да допълня ,че нямаме деца ,от там ли идват високите данъци?И влиза ли като разход наема на жилището?

Здравейте Artemis,

първо искам да ви успокоя и да не страдате много поради факта, че са ви глобили за неподаване на данъчна декларация. Станалото - станало, сега въпросът е как да продължите занапред.

Искам да ви успокоя и за още нещо - имате да давате на Finanzamt, не защото сте глупави и не сте наясно със схемите, а защото за дадената финансова година сте били с данъчна комбинация 3/5. Другите, които имат да взимат от Finanzamt, обикновено са с данъчна комбинация 4/4.

Това не значи, че 3/5 са вечно губещите, а 4/4 е щастливата комбинация на почелившите. Няма такова нещо. Ситуацията е следната - двойките с комбинация 3/5 плащат през годината сумарно по-малко данък общ доход. Просто алгоритъмът е такъв и по тази причина хората с 3/5 са длъжни да подадат данъчна декларация, за да се изчисли точно дължимия данък, което води и до доплащане.

От двойките с комбинация 4/4 Finanzamt прибира през годината повече данък общ доход, в сравнение с двойките 3/5 (много повече от необходимия). И съответно при изравняването чрез годишната данъчна декларация Finanzamt има да връща. Точно по тази причина за двойките 4/4 подаването на данъчна декларация не е задължително и те не са стимулирани да го правят, защото на тях държавата не би искала да им връща пари. Колкото и странно да е, познавам много семейства с комбинация 4/4, които не подават данъчна декларация, защото не било задължително и не им се занимава и по този начин подаряват пари на държавата.

Накратко - при комбинация 3/5 от семейството се прибира малко по-нисък данък през годината и след изравняване трябва да се доплаща. При семействата с комбинация 4/4 се прибира малко по-висок данък от дължимия през годината и ако решат да изравнят, ще им се върне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глобата е прежалихме ,не сме знаели ...сега вече ще знам.

Много от хората с 3/5 пак им връщат данъци(неща прочетени в нета) ,както и моя братовчед... ,затова сега търся да разбера дали е попълнена правилно декларацията ми .

Но и не знам на кого да се доверя ,от къде да знам кой е добър и  правилно ще попълни декларацията.А моят немски е наникъде за да се справя сама..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, Artemis написа:

Но и не знам на кого да се доверя ,от къде да знам кой е добър и  правилно ще попълни декларацията.А моят немски е наникъде за да се справя сама..

Добре, понеже е невъзможно да се представи немското финансово законодателство само с няколко примера, просто ще изброя кои са задължителните неща, които трябва да намерят място в данъчната декларация (Eikommensteuererklärung) на физическите лица, които нямат кой знае какви приходи и разходи, освен нормалните. Вие се опитайте да се ориентирате дали не сте пропуснали да впишете важен разход, който да е довел до увеличаване на данъчното облагане.

Идеята е в данъчната декларация Einkommensteuererklärung да се съпоставят приходите и разходите ви и да се прецени дали случайно не дължите или не трябва да ви се връща надвзет данък.
 

Приходи, които трябва да се декларират:

  • от работна заплата (Einkommen aus nichtselbstständiger Arbeit)
  • доходи като самонает / Gewerbe (Einkommen aus selbstständiger Arbeit)
  • от наеми (Vermietung, Verpachtung)
  • от капиталови вложения - лихви, дивиденти, продажба на акции (Zinsen, Dividenden,  Aktienverkäufen)
  • обезщетения за безработица (Arbeitslosengeld I)
  • пенсии (Renten)
  • печалба от аренда, земя, гори (Land- und Forstwirtschaft)
  • други приходи (те са толкова разнообразни, че е трудно да се изброят и е по-добре при наличие на даден приход да се провери дали е необходимо да се декларира)
     

Приходи, които не се облагат с данък общ доход, но в някои случаи все пак се декларират:

  • майчинство и помощи за отглеждане на дете (Mutterschaftsgeld, Erziehungs- bzw. Elterngeld)
  • детски надбавки (Kindergeld)
  • обезщетения от застраховки (Kranken-, Pflege- und gesetzlichen Unfallversicherung)
  • социални помощи (Sozialhilfe, Arbeitslosengeld, Lohnersatzleistungen nach Arbeitsförderungsgesetz)
  • подпомагане на наема (Wohngeld)
  • помощ за учащи/студенти (Einnahmen nach dem Ausbildungsförderungsgesetz, BAföG)
  • добавки за извънреден труд (Zuschläge für Sonntags-, Feiertags- und Nachtarbeit)
  • доходи на доброволци (Aufwandsentschädigungen für ehrenamtliche Tätigkeiten)
  • някои добавки към пенсионното осигуряване (Zuschüsse zur betrieblichen und privaten Altersvorsorge)
Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и най-интересната част. Ще се опитам да направя обобщение на информацията, публикувана от @Daniela Uzunova и @veronik_veronik и да изброя разходи, които могат да се включат в данъчната декларация. Пак ще подчертая, че говоря за лица с доходи изключително от трудови правоотношения.

Основни разходи

  • доплащане при медицински/стоматологични прегледи, медицински процедури, очила, зъбни имплантати, помощни средства и лекарства. Приемат се за разход, само ако надхвърлят Zumutbarkeitsgrenze (zumutbare Belastung). За 2019 г. това са 1.346 € при доходи от 50.000 €
  • застраховка "Гражданска отговорност" МПС (Kfz-Haftpflichtversicherung), лична застраховка "Гражданска отговорност" (Privathaftpflichtversicherung)
  • пътни разходи до работата (без значение дали пътувате с велосипед, обществен транспорт или лично МПС)
  • една част от режийните, включени в наема за жилището - чистене на сняг, почистване на комините, поддържане на двора и градинките (Haushaltsnahe Ausgaben)
  • такси за данъчен съветник или софтуер
  • посещения на специализирани изложения, семинари
  • подготовка на документи за кандидатстване за работа (изпратени вкл. по електронен път)
  • такси за детска градина, занималня
  • изплащане на издръжка

 

Други разходи, които могат да се включат

  • оборудване на работна стая (компютър, телефон, факс, принтер, мебели, канцеларски материали и т.н.)
  • официално направени дарения
  • работно облекло и обувки, пране на работно облекло
  • издръжка на родители в България (приемат се за разход, но не много лесно)
  • членски внос в професионална организация
  • превод на дипломи, книги за работа, професионални абонаментни издания
  • специализирани курсове, свързани с работата
  • преместване (приемат се само при определени условия)
  • поддръжка на второ жилище / двойно домакинство (приемат се само при определени условия)
  • ремонт на личния автомобила, ако повредата е настъпила при пътуване към/от работа


За всички тези разходи трябва да имате съответните документи. При подаване на данъчната декларация (Einkommensteuererklärung) първоначално не е прилагат фактури и касови бележки, но може да бъдат поискани на по-късен етап от Finanzamt.

 

Редактирано от Крякащата тайфа
  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за отделеното време ,да ми обясните нещата,

За приходи имаме само от заплатите си и през 2019,обезщетение за безработни.

От разходите ,доколкото разбирам от написаното по горе ,небенкостен ,здравната застраховка (тя се удържа от заплатата),и примерно разходи за раб.обувки ,които не вярвам да обърнат много нещата ,не са вписани.

И идва питането ми към кой счетоводител да се обърна ,за да ги види тези неща.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎6‎/‎14‎/‎2020 at 17:27, Artemis написа:

Благодаря много за отделеното време ,да ми обясните нещата,

За приходи имаме само от заплатите си и през 2019,обезщетение за безработни.

От разходите ,доколкото разбирам от написаното по горе ,небенкостен ,здравната застраховка (тя се удържа от заплатата),и примерно разходи за раб.обувки ,които не вярвам да обърнат много нещата ,не са вписани.

И идва питането ми към кой счетоводител да се обърна ,за да ги види тези неща.

Идеята на този твърде дълъг списък не е вие да си го разпечатате и да казвате на данъчния си консултант какво да впише в данъчната декларация, а да се ориентирате доколко сериозно се отнася той към работата си. Той самият трябва да ви попита за всички тези неща и дори за поне още толкова, за които в момента не се сещам, но после ще допълня в списъка си. Ако не го прави, значи не става и отивате при друг.

Най-добре е да съберете мнения от познати и да намерите данъчен съветник в района. Данъчната декларация при описаната от вас житейска ситуация не е сложна за попълване и дори стажант в някоя кантора би трябвало да се справи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Artemis написа:

Посещенията в клиниката за инвитро ,как и с какво да ги доказвам ,как да се сетя колко пъти съм била там....сложна работа. 

Колко е професионалист не знам ,питах комшийката и ми я предложи ,не взимала много и разбирала.

Artemis, 

изпратете имейл или се обадете в клиниката. Аз от някои получих официално писмо, от други отговор по имейла. И двете връщат работа.

Професионално ли се занивава или просто "може" да попълва данъчни декларации? Добре е да получавате фактура за услугата, първо, защото така е редно и второ носи отговорност за извършената работа.

преди 3 часа, Artemis написа:

За небенкостена със сигурност не го е вписала, сто пъти викам ами вода ток и др...   ,приват били

При нас в Betriebskostenabrechnung влиза водата, зимно почистване, лятно косене на трева, коминочистач един път годишно.....ток и газ - не. До сега не беше включван, защото декларацията ни я правеше не щойербератер,  а застрахователя ни. След като разбрах, че и това се включва, а същия отричаше, отидох в специализирана данъчна фирма и независимо, че бяхме изпуснали срока за опровержение, те написаха писмо и ни преведоха парите.

Станалото станало, щом получите декларацията обратно по пощата, вътре пише законовият срок за обжалване. Отивате при друг бератер и това, което е пропуснато го прилагате и декларацията се подава наново. 

Радвам се, че стана хубава дискусия. И благодарности на Крякащата тайфа за отлично структуриранят и точен отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и в нашия небенкостен не влиза ток ,плаща ме си го отделно .

Но влиза вода ,застраховка на къщата и др подръжки .

Фактура за услугата й не съм получила и не знам дали се занимава проф.или просто знае.

За посещенията в клиниката ,не ми е ясно какво точно трябва да попитам и да поискам и какво точно ще се приспадне ,разход за път?Аз приблизително ,ако седна да го мисля мога да преброя посещенията.Иначе си имам фактурите от разходите.

А пътни до БГ влизат ли като разход?

Декларацията ,тя е попълни в интернет.Аз днес е разпечатах ,трябва да я разпишем и пратим ,така каза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казвате, че искате във връзка с разходите за транспорт,  датите на които сте посетила клиниката. Да, приспадат пътните разходи.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте! 

Предстои ми да попълвам данъчна декларация за мъжът ми, но се колебая дали тази или догодина (тук сме от 2019 с минимални доходи и разходи миналата година).
Мноого е сложна и дълга историята, ако някой проявява интерес, ще разгърна. Ще се опитам каквото мога, но ако не се справя, ще се обърна към специалист.

На 6/14/2020 at 14:29, veronik_veronik написа:

- разходи за транспорт до мед. услуга т.е. списък, писмо от мед. практика, кога точно сте посещавали практиката по дати.

Въпросът ми е, малко излишен сигурно, но - разходи за транспорт до мед. услуга - включват ли женска консултация при бременност? Ако да, трябва да се обърна към гинеколога ми и да направи детайлна справка, кога съм ходила на преглед, и на база къде съм живяла да се направят калкулации (това не разбирам как се регулира, защото половината бременност бяхме на един адрес, после се преместихме на друг)? Същю разходи до болницата за настаняване и изписване след раждане, напр.?

Благодаря предварително! :)

П.П. Забравих да споделя, че позната ми препоръча ел. форма на ЕЛСТЕР. Ставало супер лесно, според нея. Подадох необходимата информация, трябва да получа цифров сертификат, както и по пощата допълнителни кодове за сигурност. Като се сблъскам по-подробно ще пиша. А още по-хубаво ще е, ако някой вече е минал през това.

П.П. 2 За първи път ни е всичко това, така че проба/грешка.

П.П. 3 По темата за Steuer класовете 5/3 проблемът е, че ако неработещият от двамата започне да работи, веднага трябва да се сменят класовете. Повечето хора това им убягва и затова се получава това връщане не връщане на пари.

Редактирано от bloodlessness
допълване на информация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От мед. практика, болница искате да ви напишат по дати, кога сте ги посещавали и го представяте на данъчният ви консултант. Същото е и с км. до работното място, изчислява се от адреса ви.

Дайте повече информация за Елстер да разбирам, че вие сами ще я попълвате декларацията? 

Това за класовете, което сте написали не е така. Вие в момента сте клас 5, но дори и да започнете работа, но сте със значително по-нисък доход е добре да останете клас 5. Ако печелите относително еднакво и двамата, тогава е желателно да сте 4-4. Изчетете информацията, кой клас в кой случай е най-добре и освен това може да изчислите сама с данъчните калкулатори и да видите разликата. 

Редактирано от veronik_veronik
-
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нищо не им разбирам все още на тези декларации .....платих ме си това което дължим за 2018 с глобичката ,сега декларацията за 2019 излиза пак че ще имаме да даваме 560€ и тази моята “счетоводителка” каза че разходите от 700€ лечение в клиниката ,150€ пътни разходи до клиниката няма да окажат влияние върху сумата която дължим отново ,защото били под 1000€.Какви разходи трябва да докажем за да повлияят ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 7/26/2020 at 23:28, veronik_veronik написа:

От мед. практика, болница искате да ви напишат по дати, кога сте ги посещавали и го представяте на данъчният ви консултант. Същото е и с км. до работното място, изчислява се от адреса ви.

Дайте повече информация за Елстер да разбирам, че вие сами ще я попълвате декларацията? 

Това за класовете, което сте написали не е така. Вие в момента сте клас 5, но дори и да започнете работа, но сте със значително по-нисък доход е добре да останете клас 5. Ако печелите относително еднакво и двамата, тогава е желателно да сте 4-4. Изчетете информацията, кой клас в кой случай е най-добре и освен това може да изчислите сама с данъчните калкулатори и да видите разликата. 

Благодаря за информацията! Предполагам същото важи и за транспортни разходи до езиков курс (курсът, обаче не е за наша сметка, а е от работодател).

За Елстер все още чакам верификационни кодове, идват по физическата поща. За съжаление ще уча и пиша в движение. Ако има какво да споделя, ще пиша.

За класовете, да, забравих да спомена, че трябва 4/4 само ако и двамата работят на пълен работен ден. Т.е. ако единия е на пълен, другия на нещо като mini job, няма смисъл от промяна на класа.

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 4/4 е по-скоро ако имат приблизително еднакъв доход.

Аз търся информация и мнение на 4/4 с фактор, това ли е по-добрият вариант или 3/5 в случай, когато единят печели значително повече от другия. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 28.7.2020 at 14:06, Artemis написа:

Аз нищо не им разбирам все още на тези декларации .....платих ме си това което дължим за 2018 с глобичката ,сега декларацията за 2019 излиза пак че ще имаме да даваме 560€ и тази моята “счетоводителка” каза че разходите от 700€ лечение в клиниката ,150€ пътни разходи до клиниката няма да окажат влияние върху сумата която дължим отново ,защото били под 1000€.Какви разходи трябва да докажем за да повлияят ???

Изчетете темата от начало, какви разходи да приложите е написано, след това ако имате още питания просто пишете. Освен това кой ви прави декларацията, сложи ли сте "стчетоводителка" в кавички. Имате ли брак, деца....всичко има значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 29.07.2020 г. at 0:04, veronik_veronik написа:

За 4/4 е по-скоро ако имат приблизително еднакъв доход.

Аз търся информация и мнение на 4/4 с фактор, това ли е по-добрият вариант или 3/5 в случай, когато единят печели значително повече от другия. 

От опита ми до момента мога да кажа, че различните варианти в крайна сметка водят до едно и също данъчно облагане. Просто в единия случай (4/4 или 4/4 с фактор) удържаният данък е по-голям и след преизчисляване връщат част от него. В другия случай (3/5) през годината се удържа по-малко, като след преизчисляването се довнася.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
На 14/03/2015 at 8:35, Daniela Uzunova написа:

издръжка на преки роднини в БГ (майка, баща, баба, дядо) - ако получават под 2396 евро годишно и ако нямат собственост, надхвърляща 15 500 евро по закон. Размерът на издръжката, която може да се приспадне от данъците, е 1920 евро на човек

1. Удостоверение от пенсионното за получените пенсии на всеки - преведено на немски от официален преводач (с печат)

2. Удостоверение от родителите (Beduerftigkeitbescheinigung), с което те потвърждават, че са получили сумата за издръжка, че са получили толкова и толкова пенсия (колкото е в документът от пенсионното), и че тази пенсия е недостатъчна за издръжката им - свободен текст: "Долуподписаните родители, лични данни, адрес, пенсионери от дата, майка/баща на.., омъжен(а)

Удостоверяваме, че сме получили от сина си ... сумата .. за подпомагаме на издръжката ни. Получената пенсия за година .. е в размер ... (за всеки - тук се прилага и документа от пенсионното) и е недостатъчна за покриване на жизнените ни нужди"

Това се подписва пред нотариус, превежда се и се легализира.

3. Доказателство за предоставената сума:

- При носене на ръка при пътуване до България: извадка от банковата сметка, от която личи, че сумата е изтеглена до две седмици преди пътуването (копие) и копие от паспорта с печатите за влизане в България

- При банков превод: авизото на банката, извършила превода и извадка от банковата сметка. В нареждането на банката трябва да се укаже че превода е за издръжка (Unterstuetzung in Geld fuer Unterhaltungsbeduerftigen). Един от двамата родители трябва да има в БГ сметка на негово име, до която се прави превода. Може и до друга сметка, но трябва да се доказва, че родителите имат достъп до нея.

По закон тези суми трябва да се правят всяко тримесечие, но ги признават и два пъти годишно.

Здравейте! 
Актуална ли е все още горе-посочената информация?

Моля някой със скорошен опит по темата с издръжка на родител/роднина в България да сподели какви са изискванията и необходимите документи. 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
На 18.12.2020 at 12:44, VRR написа:

Удостоверение от пенсионното за получените пенсии на всеки - преведено на немски от официален преводач (с печат)

Освен това удостоверение, доколкото разбрах трябва и някакъв документ от общината, но така и незнам какво точно. 

Как се доказва също, че нямат собственост? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, veronik_veronik написа:

Освен това удостоверение, доколкото разбрах трябва и някакъв документ от общината, но така и незнам какво точно. 

Как се доказва също, че нямат собственост? 

Finanzamt се нуждае от доказателство за наличието на родствена връзка между този, който е дал и този, който е получил парите. По тази причина към удостоверението/декларацията по т.2 може да се пробави и тази промерна Декларация за издръжка, която се заверява в общината.

По отношение на имотното състояние - тук Finanzamt също ще приеме различни видове декларации или справки от България, стига да са надлежно подписани, подпечатани и преведени. Като доказателство, че не се притежава недвижима собственост, може да се използват например:

  • Справка за имотно/имуществено състояние от Агенцията по вписванията
  • Декларация за имуществено състояние, подадена по някакъв повод до Дирекция социално подпомагане

 

На 18.12.2020 at 12:44, VRR написа:

Здравейте! 
Актуална ли е все още горе-посочената информация?

Моля някой със скорошен опит по темата с издръжка на родител/роднина в България да сподели какви са изискванията и необходимите документи.

Здравейте VRR,

може би вие ще сте човека, който ще актуализира информацията по темата, след като успешно преминете през процедурата :)

Една важна добавка - много вероятно е Finanzamt да не признае парите, дадени на ръка. Такава е тенденцията през последните години и в нея има логика. Така че е добре евентуалните преводи да стават изключително по банков.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..