Jump to content

Помощ за попълване на данъчна декларация (Einkommensteuererklärung)


Recommended Posts

Тема, която може да се разглежда с продължение. В последно време се навъдиха доста "фирми" предлагащи услугата попълване и подаване на данъчните декларации на хора работещи с GEWERBE.Това което трябва да знаете е че парите които те ви искат са прекалено много.Обикновено един нормален счетоводител би ви взел около 30 евро на месец, а тези фирми ви дерат за 50 до 80 евро на месец без никакво основание. Ако някой ви иска такива пари, това означава, че не му е чиста работата. Работещите с обикновено GEWERBE издават по една, две фактури на месец, в много малко случаи те са няколко, но въпреки всичко те не са задължени да правят счетоводство всеки месец, декларация се подава до началото на новата година.

Едно малко допълнение, ако се обърнете към нормален счетоводител, то той ще ви иска заплащане за услугите си в края на годината, а не всеки месец, както биха ви искали не регламентираните "помагачи". Това се отнася за хората с обикновено GEWERBE.

Ето малко информация относно приспадащи се от данъците разходи - Arbeitnehmer:

Werbungskosten

* продължение на образованието, усъвършенстване, квалификация, курсове, помощни материали (до 4 000 евро год.)

* преводи на дипломи, такси за легализация и за апостил

* кабинет, работна стая, бюро-обзавеждане, декорация (до 2500 евро год.) – най-добре извън жилището, на отделен етаж или с отделен вход. Трябва изрично да се упомене, че се използва само за работа

* компютър и периферия, телефон, факс, интернет

* канцеларски материали на неограничена сума

* вестници, списания, книги, абонаментни издания, които са свързани с професията

* работни дрехи и обувки

* Bewerbung-материали и всичко свързано с намиране на работа - пощенски марки, квитанции за препоръчани писма, книги със съвети

* езиков курс, само ако професията изисква определена терминология или сертификaт за завършен такъв

* пътувания за учене на език – ако са придружени с езиков курс, необходим за работа

* Bewirtungskosten (почерпка) – по случай фирмен празник, може и в не служебно помещение, но задължително присъстващи само служители на фирмата, нужни са имената на всички

* пътуване към работа, Entfernungspauschale 0,30 цента на км. от 21-вия км. разстояние и само един път на ден - ако е с личен автомобил могат да се представят касовите бонове от бензиностанциите, ако сте ги загубили се пресмятат според "durchschnittlichen Benzinverbrauchs in Verbindung mit dem durchschnittlichen Benzinpreis''. Да се пазят карти за градски транспорт, билети, билетчета от паркавтомати

* служебни пътувания, конгреси, конференции, командировки с пренощуване - Dienstreisepauschale (до 4 500 евро год.) или действителните разходи при касови бележки

Fahrtkosten:

Kraftwagen - 0,30 Cent

Motorrad - 0,13 Cent

Moped - 0,08 Cent

Fahrad - 0,05 Cent

* Wartungskosten für ein Fahrzeug sind "Privatvergnügen" und Reparaturkosten sind nur absetzbar, wenn es sich um die Beseitigung eines Unfallschadens auf dem Arbeitsweg handelt

* разходи за шофьорска книжка се признават само с документ от фирмата, че е нужна за служебни пътувания

* посещение на панаир, чиято тема е свързана с работата ви (z.B. Buchmesse bei Verlagsangestellten, Musikmesse bei Musikern, CEBIT bei Computerfachleuten, Bildungsmesse bei Lehrern)

* преместване, разходи по преместването, ремонт, мебели

* двойно домакинство, ако за да сте по-близо до работата си живеете отделно от семейството си

* телефонни разговори при двойно домакинство, пътувания между двете, самолетни билети ако семейството ви е в България

* такса за данъчен съветник или разходи за програми за попълване на документи

Sonderausgaben

* Baukredit, Bausparvertrag, Altersvorsorge, частни застраховки

* дарения – до 20 % от годишните приходи

* платен църковен данък

* Kinderbetreuungskosten (до 4000 евро на дете до 14 год.) - такса за детска градина, бавачка

* издръжка на преки роднини в БГ (майка, баща, баба, дядо) - ако получават под 2396 евро годишно и ако нямат собственост, надхвърляща 15 500 евро по закон. Размерът на издръжката, която може да се приспадне от данъците, е 1920 евро на човек

1. Удостоверение от пенсионното за получените пенсии на всеки - преведено на немски от официален преводач (с печат)

2. Удостоверение от родителите (Beduerftigkeitbescheinigung), с което те потвърждават, че са получили сумата за издръжка, че са получили толкова и толкова пенсия (колкото е в документът от пенсионното), и че тази пенсия е недостатъчна за издръжката им - свободен текст: "Долуподписаните родители, лични данни, адрес, пенсионери от дата, майка/баща на.., омъжен(а)

Удостоверяваме, че сме получили от сина си ... сумата .. за подпомагаме на издръжката ни. Получената пенсия за година .. е в размер ... (за всеки - тук се прилага и документа от пенсионното) и е недостатъчна за покриване на жизнените ни нужди"

Това се подписва пред нотариус, превежда се и се легализира.

3. Доказателство за предоставената сума:

- При носене на ръка при пътуване до България: извадка от банковата сметка, от която личи, че сумата е изтеглена до две седмици преди пътуването (копие) и копие от паспорта с печатите за влизане в България

- При банков превод: авизото на банката, извършила превода и извадка от банковата сметка. В нареждането на банката трябва да се укаже че превода е за издръжка (Unterstuetzung in Geld fuer Unterhaltungsbeduerftigen). Един от двамата родители трябва да има в БГ сметка на негово име, до която се прави превода. Може и до друга сметка, но трябва да се доказва, че родителите имат достъп до нея.

По закон тези суми трябва да се правят всяко тримесечие, но ги признават и два пъти годишно.

* Steuerbonus – 300 евро годишно получават хората, които доброволно полагат 20 часа месечно общественополезен труд при болни, стари хора и инвалиди

Außergewöhnliche Belastungen

* развод

* медицински разходи, пътят до лекаря, лекарства

* почивката като лечение или като посещение на болен роднина, санаториум

* хранителни добавки, витамини

* диетични храни ако болестта ги изисква

* очила, контактни лещи – изисква се медицинско свидетелство

* Praxisgebühr – квитанциите от 10 евро на тримесечие, които заплащате при преглед

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • Отговори 83
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Попаднах на нещо много интересно. Този сайт: https://www.taxango.de/ предлага възможност да си попълните онлайн, сами, данъчната декларация, а срещу 10 евро декларацията се препраща директно на финанцамт. До сега не бях срещал подобна възможност. Последно платих на счетоводител 350 евро за да ми направи декларация. Сега смятам да се пробвам да я направя сам. Знам, че има и безплатен софтуер, който всеки може да си инсталира, но този сайт ми се видя много прост и добре направен. Някой има ли опит с това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Относно това в кои случаи трябва да се подава данъчна декларация и в какви срокове:

Задължение и срокове за подаване на данъчна декларация в Германия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте! Имам следното питане: семейството ми е в Германия от май 2015г, от тогава аз съм назначена на трудов договор, а съпругът ми все още си търси работа. През май месец съм била клас 6, след представяне на удостоверение за граждански брак през юни са ме направили автоматично 4. След молба от моя страна и попълване на съответния документ от юли месец вече съм клас 3. Трябва ли да подам декларация за да ми бъде възстановена надвзетата сума за месеците май и юни, или това ще стана автоматично от счетоводството на моята фирма. Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте! Имам следното питане: семейството ми е в Германия от май 2015г, от тогава аз съм назначена на трудов договор, а съпругът ми все още си търси работа. През май месец съм била клас 6, след представяне на удостоверение за граждански брак през юни са ме направили автоматично 4. След молба от моя страна и попълване на съответния документ от юли месец вече съм клас 3. Трябва ли да подам декларация за да ми бъде възстановена надвзетата сума за месеците май и юни, или това ще стана автоматично от счетоводството на моята фирма. Предварително благодаря!

Здравейте  DKamenova,

не съм запознат в детайли с материята, но според мен е необходимо е да подадете данъчна декларация (Еinkommensteuererklärung) за 2015 г. По този начин ще ви бъде възстановен надвзетия данък общ доход (ДОД). Ще бъде необходимо да приложите и информация за доходите от януари до април 2015 г., които евентуално сте реализирали в България. Има си специални приложения към декларацията за тази цел - Anlage AUS както и Anlage N-AUS.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Изключително неподготвено се изказвате! С гевербе може да имате и по сто фактури на месец! Мой клиент има по 400 фактури месечно! Няма как месечната такса да бъде 30€! Счетоводните къщи ( сериозните) работят по тарифите на Bbh! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Mariya Uhing написа:

Изключително неподготвено се изказвате! С гевербе може да имате и по сто фактури на месец! Мой клиент има по 400 фактури месечно! Няма как месечната такса да бъде 30€! Счетоводните къщи ( сериозните) работят по тарифите на Bbh! 

Добра среща, Mariya Uhing!

Радвам се, че между нас се появяват и хора, които могат да се изкажат подготвено. Надявам се да го направите, ако имате желание, разбира се. Хора, които имат какво да кажат и желаят да го споделят с другите, са винаги добре дошли на това място.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, Mariya Uhing написа:

Изключително неподготвено се изказвате! С гевербе може да имате и по сто фактури на месец! Мой клиент има по 400 фактури месечно! Няма как месечната такса да бъде 30€! Счетоводните къщи ( сериозните) работят по тарифите на Bbh! 

Не разбрах. Кой се изказва неподготвено и кой оспорва, че може да имате и по сто фактури на месец? Относно месечната такса, като няма как да е 30 евро на месец аз как съм плащал толкова? Ясно е, че има сериозни счетоводни къщи, но и обикновенният буххалтер върши работа в по-простите случаи, както и възможността за самостоятелно онлайн подаване на декларация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се радвам, че сте заплащали по 30,00 € на месец, но както вече писах важен е документооборота. Предполагам, че вашият е бил крайно малък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Mariya Uhing написа:

Много се радвам, че сте заплащали по 30,00 € на месец, но както вече писах важен е документооборота. Предполагам, че вашият е бил крайно малък.

Споделям вашата радост, но не виждам какво общо има това с темата и нивото на компетентност. Следва да се отбележи, че много българи в Германия, работещи на гевербе, издават по една фактура на месец. Имам предвид проблемите свързани с шайнзелбщендихкайт. Вие, в качеството си на експерт, бихте могли да разясните това в отделна тема.

Поздрави,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте, предстои ми попълване на Данъчна декларация, която да изпратя по пощата до Финансова служба в Германия. Използвам приложението ElsterFormular, но срещам следните затруднения в графата „Anschrift“.

Малко пояснения. През 2017 година работих в немска фирма като сезонен работник за срок от три месеца. Бях регистриран на адрес в Германия за срока на договора. В момента съм в България.

Интересува ме кой адрес трябва да впиша в данъчната декларация, този от Германия или постоянния в България?

Целта на Данъчната декларация е да си върна частта от внесените данъци, резулат на разликите в данъчното облагане в двете държави.

Още нещо,нямам данъчен номер.Имам някъкъв „еTin“ и  „Personalnummer “, и дали ще ми изпратят някакво запитване? Сега нямам време да изпращам аз запитване за данъчния си номер, а още повече програмата позволява да продължа  попълването.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вписва се настоящия постоянен адрес. Ще си получите данъчното у дома в България. Не забравяйте да въведете актуална банкова сметка. Когато нямате данъчен номер, защото не сте получили още такъв, се вписва, че очаквате нов ... Neuaufnahme. Посочвате данъчната служба според последния постоянен адрес в Германия. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Ненко написа:

...

Малко пояснения. През 2017 година работих в немска фирма като сезонен работник за срок от три месеца. Бях регистриран на адрес в Германия за срока на договора. В момента съм в България.

...

Целта на Данъчната декларация е да си върна частта от внесените данъци, резулат на разликите в данъчното облагане в двете държави.

Здравей Ненко,

при случаи като твоя има едно фундаментално правило, наречено "център на жизнени интереси". В страната, в която си живял и работил поне 183 дни за дадена година, става твой "център на жизнени интереси" и там плащаш данъците си. Има разни вариации на това правило, като случаите, в които семейството ти е в една държава, а ти в друга. Или ако за съответната година си живял например в три държави по равен брой дни т.н. Но това не е твоя случай.

При теб ситуацията е сравнително проста и ясна - щом си работил и живял само 3 месеца в Германия през 2017 г., значи изобщо не трябва да пускаш немска данъчна декларация. Твоят "център на жизнени интереси" е бил в България и е необходимо да подадеш българска данъчна декларация по чл.55 от ЗДДФЛ. Към другите приложения прилагаш и приложение за доходи от чужбина (или както там се казва в момента), към което прикрепваш справката за облагането от Германия за трите месеца работа. Преди няколко години данъчните в България искаха превод на документа от Германия. Не знам дали сега нещо се е променило.

Това е, забрави за немските формуляри, докато не направиш поне 183 дни престой със семейството си в Германия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко по-горе е вярно, не сте длъжен да пуснете данъчна декларация, но не е и забранено. Ако искате да си получите поне част от данъците ... пуснете си една декларация. Аз съм го правил с български адрес и съм си връщал данък ... иначе няма да о споменавам. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 17.12.2018 at 15:42, Георги Трендафилов написа:

Всичко по-горе е вярно, не сте длъжен да пуснете данъчна декларация, но не е и забранено. Ако искате да си получите поне част от данъците ... пуснете си една декларация. Аз съм го правил с български адрес и съм си връщал данък ... иначе няма да о споменавам. Успех!

Георги, все ми се струва, че при теб фактическата обстановка е била друга, когато си подавал данъчната декларация в Германия. Т.е. за съответния период, за който си я подал, си отговарял на условията за местно лице в Германия (били си за съответната година > 183 дни в Германия) и по тази причина са ти я разгледали.

Аз съм 100% сигурен, че на Ненко в най-добрия случай от Finanzamt в Германия ще му върнат едно писмо, с което да му кажат, че няма работа при тях. В по-лошия случай документите му ще отидат директно в кошчето и няма да ынае дали да чака нещо или не.

А ако подаде българска данъчна декларация и добави приложението за доходи от чужбина (каквото е моето мнение по неговия случай), със сигурност ще му върнат данъци. Лично аз не го съветвам да подава две данъчни декларации - не е забранено, но само усложнява ситуацията с изясняването на задълженията му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте! Аз и съпругът ми също работихме в Германия миналата година и подобно на Ненко нямаме 183 дни пребиваване в Германия. Имаме ли право да подадем годишна данъчна декларация за Германия защото на съпругът ми му бяха натвзели доста пари заради щорекласа? Задължително ли трябва да имаш 183 дни? Тогава ни казаха подавате данъчна декларация и ви връщат парите. 

Редактирано от Nikolinka
Правописна гре5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние първата година бяхме от края на август в Германия и подадохме декларация. Сумата си заслужаваше. Още не се бяхме ориентирали в Германия и се свързахме с една фирма с офис в България и те направиха всичко. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
На 3/9/2019 at 11:04, veronik_veronik написа:

Ние първата година бяхме от края на август в Германия и подадохме декларация. Сумата си заслужаваше. Още не се бяхме ориентирали в Германия и се свързахме с една фирма с офис в България и те направиха всичко. 

Привет @veronik_veronik

Бихте ли допълнила къде подадохте декларацията- в България или в Германия? Предполагам в България, но от постовете в темата не мога да се ориентирам достатъчно добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Здравейте :)

Миналата година имам работени  6 месеца в Германия (до 30.06.2018) след което се върнах в България.  За предните години в които живях там винаги подавах данъчна декларация чрез счетоводителка, която правеше всичко. Тази година обаче  се сетих едва сега. Не мога да намеря тук фирма или някой който да ми попълни документите и да ги изпрати. не знам дали и има някакъв срок за подаване, който съм изтръвал. Моля, да ми разясните това и да ме насочите как да действам.

Предварително ви благодаря. :)

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, NET написа:

Здравейте :)

Миналата година имам работени  6 месеца в Германия (до 30.06.2018) след което се върнах в България.  За предните години в които живях там винаги подавах данъчна декларация чрез счетоводителка, която правеше всичко. Тази година обаче  се сетих едва сега. Не мога да намеря тук фирма или някой който да ми попълни документите и да ги изпрати. не знам дали и има някакъв срок за подаване, който съм изтръвал. Моля, да ми разясните това и да ме насочите как да действам.

Предварително ви благодаря. :)

Здравейте NET,

силно се колебая, дали да ви отговоря. От една страна знам какво да напиша и не ме мързи да го направя. Но от друга страна сякаш ми лиспва мотивация, защото не са един и двама потребителите, които идват, задават въпросите си и после дори не четат какво са им отговорили. Да видим какво ще се случи с вашето питане ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Крякащата тайфа написа:

Здравейте NET,

силно се колебая, дали да ви отговоря. От една страна знам какво да напиша и не ме мързи да го направя. Но от друга страна сякаш ми лиспва мотивация, защото не са един и двама потребителите, които идват, задават въпросите си и после дори не четат какво са им отговорили. Да видим какво ще се случи с вашето питане ...

Прочетох всичко :) Благодаря за отделеното време :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6.11.2019 at 8:47, NET написа:

Прочетох всичко :) Благодаря за отделеното време :)

Приемам, че действително сте прочели всичко, но по някаква причина ви е убягнало следното - работещите в рамките на ЕС подават данъчна декларация за облагане на доходите само на едно място. Това е държавата, за която лицето е местно. А човек е местно лице за мястото, където е неговият център на жизнени интереси. Това е държавата в ЕС, в която човек е пребивавал 183 или повече дни за дадената календарна година. Това важи за т.нар. преки данъци, към които е и ДОД.

И така, във вашия случай е важно колко дни точно сте престояли официално в Германия през 2019, т.е. кога сте се обявили в общината, че напускате Германия. Едва ли е станало точно на 30.06.2018, така че имате поне 183 дни престой в Германия. Следователно енеобходимо да се попълни немската данъчна декларация Einkommensteuererklärung 2018, като освен другите приложение се прилага и Bescheinigung EU / EWR 2018 за доходите ви от България (формуляр на немски и формуляр на български).

Ако прецените, че няма да се  справите с попълването на данъчната декларация в Германия, можете да се обърнете към който и да е данъчен съветник в Германия. Не е необходимо да го прави някой в България. Може да се обърнете и към адвокат Борис Андреев. Той е участник във форума ни и ми се струва, че кантората му предлага и така улуга. Вие трябва да му изпратите обичайните документи, които и до момента сте изпращали, като добавите и приложението Bescheinigung EU / EWR 2018 за доходите ви от България за останалата част от 2018 г. Има и други кантори на български данъчни съветници, които имат офиси както в Германия, така и  в България.

Ако използвате срока на данъчен съветник Steuerberater, крайният срок за подаване на Einkommensteuererklärung 2018 е до 02.03.2020. Ако я попълните сам, срокът за предаване изтече, беше до 31.07.2019. За всеки месец закъснение се дължи глоба (Verspätungszuschlag). Мисля, че минималният размер на глобата за всеки месец закъснение е 25 €.

Ако имате други въпроси, не се притеснявайте да питате. Ако сметнете информацията за полезна,  споделете форума ни в социалните мрежи, за да могат и други да се възползват от написаното.


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че прочетох всичко :) Вече направих точно това което сте описали горе :)

Намерих офисa на фирма, която се занимава с това - Taxback International и подадох нужните документи, както и нужният Bescheinigung 2018 от НАП за доходите си тук в България. Не знам до колко е надеждна, но имам някакви притеснения. Дано са неоснователни и да свършат точно това за което ги потърсих!

Благодаря още веднъж за подробната информация и отделеното време :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажете какво ви притеснява? Първата година, когато дойдохме в Германия и ние ги ползвахме. Ако това е притеснението е неоснователно. Може ли да дадете повече информация за доходите от България и документът, който се взели от НАП. При кои случаи е нужен и т.н. Дано и други се включват, кой доходи и как се доказват от България. Аз също много не съм наясно. 

Доколкото знам доходи от заплати, наеми, но ако наемателя е фирма, тогава не е нужно дори да се декларира в България, защото данъкът от наема се плаща от наемателя на всяко тримесечие. Ето едно професионално мнение по въпросът.

https://www.correctaccountbg.com/bg/blog-post/dokhod-ot-naem-na-fizichesko-lice-zhiveescho-v-chuzhbina

Доходи от продажба на имот в България също не се декларира както в България, така и в Германия, освен при специфични  случай, а именно когато срокът между покупката и продажбата е  3 години и има печалба при продажбата, но това са специфични случаи. 

Ще се радвам да споделите какво знаете по въпросът, защото често хората се сблъскват с този проблем и не са наясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, то и на  мен за първи път ми се налага такова нещо и се надявам да е за последен!  Документът който взех от НАП е за доходите ми тук в България за второто шестмесечие на годината. Тоест след като съм се върнал. Притесни ме сумата, която ми изчислиха и ми съобщиха от фирмата, защото е доста повече от колкото очаквах. Десетократно повече, от колкото са ми връщали предни години. Но при разговор с техния служител всичко се изясни и остава да видим само резултата накрая :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Да подбутнем темичката за данъчната декларация, защото сега му е времето. Искам да попитам следното, защото не ми стана ясно от прочетеното. Искам да изпратя пари на баба ми и дядо ми.

До сега съм изпращал, но не съм правила нищо за да приложа това, като разход към данъчната декларация. Питането ми е, какво точно да подготвят, актуална ли е горе посочената информация

 и ако нямат собственост, надхвърляща 15 500 евро по закон. 

Поне така беше написано. Сега е необходимо да изпратя по-голяма сума за покупка на лекарства т.е. ще има и касова бележка за това. Може ли някой да ми обясни какво да направя и приложа още. 

Второто ми питане е плащам им всички битови сметки, като за целта превеждам пари съм моя сметка в България и от там плащам през онлайн банкиране. Също плащам и сметките на единственото ни жилище в България, което се ползва регулярно от моите родители. Тези сметки признават ли се тук за разход и как се доказва това. Благодаря предварително!

Освен това признават ли се пътните разходи по прибиране един път годишно в България.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, не за първи път подавам данъчна декларация в Германия, но за първи път се сблъсквам с подобен проблем. Изпращам издръжка на единия ми син, който работи сезонно на морето и няма постоянни доходи, не е и регистриран в бюрото по труда. Искам да опиша сумата като разход в декларацията, но незнам какви документи точно той трябва да ми подготви и изпрати от България. Единия документ знам, че трябва да е за роднински връзки, но какъв и откъде е документът за доходи незнам. Има ли и нещо друго? 

Надявам се някой от вас да ме ориентира. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, sisa написа:

Здравейте, не за първи път подавам данъчна декларация в Германия, но за първи път се сблъсквам с подобен проблем. Изпращам издръжка на единия ми син, който работи сезонно на морето и няма постоянни доходи, не е и регистриран в бюрото по труда. Искам да опиша сумата като разход в декларацията, но незнам какви документи точно той трябва да ми подготви и изпрати от България. Единия документ знам, че трябва да е за роднински връзки, но какъв и откъде е документът за доходи незнам. Има ли и нещо друго? 

Надявам се някой от вас да ме ориентира. 

Здравейте sisa,

до момента сама ли сте си попълвала данъчната декларация? Питам ви, защото ако е така, ще съм сигурен, че ще се ориентирате за какво ви пиша.

Питането ви е резонно, но в същото време отговорът зависи от много условия:

  • на каква възраст е синът ви
  • учи ли нещо, когато не поработва на морето
  • подавал ли е някога молба към бюрото по труда
  • под наем ли живее
  • плащате ли конкретни неща като сметки за ток, наем за жилище, здравна осигуровка или пращате просто някакви пари до България

Когато ми отговорите, ще се опитам да споделя това, което знам.


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Не учи, на 29 е, така се случи че миналата година работи много малко в летния сезон, а живее в жилището ни, не плаща наем, но пък има други разходи, не се е регистрирал в бюрото по труда, надяваше се, че ще почне веднага друга работа. За родител пенсионер знам какво се прави, но в неговия случай не. Подавали сме и сами и от счетоводна къща, няма разлика. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, sisa написа:

 Не учи, на 29 е, така се случи че миналата година работи много малко в летния сезон, а живее в жилището ни, не плаща наем, но пък има други разходи, не се е регистрирал в бюрото по труда, надяваше се, че ще почне веднага друга работа. За родител пенсионер знам какво се прави, но в неговия случай не. Подавали сме и сами и от счетоводна къща, няма разлика. 

В така описаната ситуация не мисля, че изобщо ще успеете да убедите Finanzamt да ви приспадне някаква сума от данъците. Но все пак не пречи да опитате.

Известни са ми два варианта за деклариране на издръжка:

  • чрез Außergewöhnliche Belastungen спадат Unterhaltkosten. Außergewöhnliche Belastungen са част от Mantelbogen (основния формуляр)
  • чрез приложението за Unterhaltsleistungen (Anlage U)

И при двата варианта обаче едва ли ще се приеме за разход издръжка на младеж да 29 г. от родителите му, когато той е трудоспособен (да ви е жив и здрав!) и живее в жилището на родителите. По тази причина не разширявам отоговора си с това какви документи за неговите приходи са необходими. Просто от моя гледна точка синът ви не може да бъде сложен в нито една от хипотезите за човек, нуждаещ се от помощ за издръжка. В скучая само един Steuerberater ще е способен да намери някакъв начин, ако изобщо има такъв.

Използвам възможността да ви помоля да споделите какво се прави за родител-пенсионер. Ще бъде чудесно, ако намерите време да разкажете. Нещата много се затегнаха през последните години и става все по трудно да ти приемат подобен разход, особено когато парите отиват в чужбина.

До скоро ...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..