Jump to content
Родени в България
Ненко

Помощ за попълване на данъчна декларация

Recommended Posts

Здравейте, предстои ми попълване на Данъчна декларация, която да изпратя по пощата до Финансова служба в Германия. Използвам приложението ElsterFormular, но срещам следните затруднения в графата „Anschrift“.

Малко пояснения. През 2017 година работих в немска фирма като сезонен работник за срок от три месеца. Бях регистриран на адрес в Германия за срока на договора. В момента съм в България.

Интересува ме кой адрес трябва да впиша в данъчната декларация, този от Германия или постоянния в България?

Целта на Данъчната декларация е да си върна частта от внесените данъци, резулат на разликите в данъчното облагане в двете държави.

Още нещо,нямам данъчен номер.Имам някъкъв „еTin“ и  „Personalnummer “, и дали ще ми изпратят някакво запитване? Сега нямам време да изпращам аз запитване за данъчния си номер, а още повече програмата позволява да продължа  попълването.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вписва се настоящия постоянен адрес. Ще си получите данъчното у дома в България. Не забравяйте да въведете актуална банкова сметка. Когато нямате данъчен номер, защото не сте получили още такъв, се вписва, че очаквате нов ... Neuaufnahme. Посочвате данъчната служба според последния постоянен адрес в Германия. Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Ненко написа:

...

Малко пояснения. През 2017 година работих в немска фирма като сезонен работник за срок от три месеца. Бях регистриран на адрес в Германия за срока на договора. В момента съм в България.

...

Целта на Данъчната декларация е да си върна частта от внесените данъци, резулат на разликите в данъчното облагане в двете държави.

Здравей Ненко,

при случаи като твоя има едно фундаментално правило, наречено "център на жизнени интереси". В страната, в която си живял и работил поне 183 дни за дадена година, става твой "център на жизнени интереси" и там плащаш данъците си. Има разни вариации на това правило, като случаите, в които семейството ти е в една държава, а ти в друга. Или ако за съответната година си живял например в три държави по равен брой дни т.н. Но това не е твоя случай.

При теб ситуацията е сравнително проста и ясна - щом си работил и живял само 3 месеца в Германия през 2017 г., значи изобщо не трябва да пускаш немска данъчна декларация. Твоят "център на жизнени интереси" е бил в България и е необходимо да подадеш българска данъчна декларация по чл.55 от ЗДДФЛ. Към другите приложения прилагаш и приложение за доходи от чужбина (или както там се казва в момента), към което прикрепваш справката за облагането от Германия за трите месеца работа. Преди няколко години данъчните в България искаха превод на документа от Германия. Не знам дали сега нещо се е променило.

Това е, забрави за немските формуляри, докато не направиш поне 183 дни престой със семейството си в Германия.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко по-горе е вярно, не сте длъжен да пуснете данъчна декларация, но не е и забранено. Ако искате да си получите поне част от данъците ... пуснете си една декларация. Аз съм го правил с български адрес и съм си връщал данък ... иначе няма да о споменавам. Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 17.12.2018 at 15:42, Георги Трендафилов написа:

Всичко по-горе е вярно, не сте длъжен да пуснете данъчна декларация, но не е и забранено. Ако искате да си получите поне част от данъците ... пуснете си една декларация. Аз съм го правил с български адрес и съм си връщал данък ... иначе няма да о споменавам. Успех!

Георги, все ми се струва, че при теб фактическата обстановка е била друга, когато си подавал данъчната декларация в Германия. Т.е. за съответния период, за който си я подал, си отговарял на условията за местно лице в Германия (били си за съответната година > 183 дни в Германия) и по тази причина са ти я разгледали.

Аз съм 100% сигурен, че на Ненко в най-добрия случай от Finanzamt в Германия ще му върнат едно писмо, с което да му кажат, че няма работа при тях. В по-лошия случай документите му ще отидат директно в кошчето и няма да ынае дали да чака нещо или не.

А ако подаде българска данъчна декларация и добави приложението за доходи от чужбина (каквото е моето мнение по неговия случай), със сигурност ще му върнат данъци. Лично аз не го съветвам да подава две данъчни декларации - не е забранено, но само усложнява ситуацията с изясняването на задълженията му.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)

Здравейте! Аз и съпругът ми също работихме в Германия миналата година и подобно на Ненко нямаме 183 дни пребиваване в Германия. Имаме ли право да подадем годишна данъчна декларация за Германия защото на съпругът ми му бяха натвзели доста пари заради щорекласа? Задължително ли трябва да имаш 183 дни? Тогава ни казаха подавате данъчна декларация и ви връщат парите. 

Редактирано от Nikolinka
Правописна гре5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние първата година бяхме от края на август в Германия и подадохме декларация. Сумата си заслужаваше. Още не се бяхме ориентирали в Германия и се свързахме с една фирма с офис в България и те направиха всичко. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 3/9/2019 at 11:04, veronik_veronik написа:

Ние първата година бяхме от края на август в Германия и подадохме декларация. Сумата си заслужаваше. Още не се бяхме ориентирали в Германия и се свързахме с една фирма с офис в България и те направиха всичко. 

Привет @veronik_veronik

Бихте ли допълнила къде подадохте декларацията- в България или в Германия? Предполагам в България, но от постовете в темата не мога да се ориентирам достатъчно добре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Германия подадохме декларация, но фирмата която попълни декларацията беше с офис в България. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване