Jump to content

Немски ниво B2 или Berufbezogenekurs


Reni8212

Recommended Posts

Здравейте на всички! Спешно се нуждая от помощ. Завърших интеграционния курс, но след него започнах работа на половин ден. Сега искам да продължа със следващото ниво, но единият вариант е като частен клиент, което струва повече от 1400 евро, а другият е Arbeitagentur  да ме изпрати на Berufsbezogenekurs,  но понеже работя и него трябва да платя. Някой знае ли ако си платя курса и успешно взема сертификат, мога ли да кандидатствам за възстановяване на част от сумата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 4
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни дни

Най-активни в темата

Най-активни дни

преди 53 минути, Reni8212 написа:

Здравейте на всички! Спешно се нуждая от помощ. Завърших интеграционния курс, но след него започнах работа на половин ден. Сега искам да продължа със следващото ниво, но единият вариант е като частен клиент, което струва повече от 1400 евро, а другият е Arbeitagentur  да ме изпрати на Berufsbezogenekurs,  но понеже работя и него трябва да платя. Някой знае ли ако си платя курса и успешно взема сертификат, мога ли да кандидатствам за възстановяване на част от сумата?

Здравейте Reni8212,

според мен има най-различни възможности, с които да си помогнете финансово и да намерите някой друг, който да плати таксата (т.нар. Kostenübernahme). Казвате, че работите само на половин работен ден, но от отва не става ясно дали получавате Arbeitslosengeld II от Jobcenter или не? Това е основното, което трябва да се изясни. Защото ако човек получава Arbeitslosengeld II (или Arbeitslosengeld I), най-лесният път е такъв курс да се финансира от Agenturen für Arbeit, например под формата на Bildungsgutschein или Prämiengutschein. Но това всичко може да се коментира, ако имате вземане-даване с Jobcenter.

Ако не получавате пари от Jobcenter под някаква форма, тогава може би най-простият начин е да попитате работодателя си за (съ)финансиране. Ако фирмата е малка (< 10 души), е много вероятно да получи помощ директно от държавата. Ако е голяма е вероятно да има предвидени разходи за обучение в бюджета си за 2019 г. На ръководството на фирмата е все едно за какво ще се дадат тези средства. За вас 1400 евро са доста пари, но за някои мои колеги това са парите за посещение на 3-дневен семинар (вкл. пътни и нощувка), който те представят после за обучение. Така че не пренебрегвайте и тази възможност.

Впрочем за колко часа ви искат тези 1400 евро? Питам, понеже гледам, че да учи човек В2 е станало доста сложно. Преди имаше курсове за 200 часа, после започнаха да разделят на В2/1 и В2/2 и станаха 300 часа. Сега гледам, че се говори за 400 и дори 500 часа!?

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз говоря за В2 kurs Allgemeinsprache-   така го водят , но той е само за хора, които си плащат сами. Мисля, че са 250 уч.часа, но като ми казаха цената и точно забравих да питам за друго. Някои уч.центрове наистина разделят нивото на 2части. Моята мисъл е дали знаете ако си го платя дали БАМФ може да ми възстанови процент, както при интеграционния курс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, Reni8212 написа:

Аз говоря за В2 kurs Allgemeinsprache-   така го водят , но той е само за хора, които си плащат сами. Мисля, че са 250 уч.часа, но като ми казаха цената и точно забравих да питам за друго. Някои уч.центрове наистина разделят нивото на 2части. Моята мисъл е дали знаете ако си го платя дали БАМФ може да ми възстанови процент, както при интеграционния курс

Не съм много сигурен дали за ниво В2 можете да контактувате директно с BAMF и да договорите частично/пълно възстановяване на цената на курса. За тях историята ви е приключила, след като сте докарали нещата до В1.

Както вече ви споменах - или Agentur für Arbeit/Jobcenter, или вашият работодател трябва да говори с тях и да обсъдят какви са възможностите да получите разрешение (Berechtigungsschein) за следващ курс. Дори и да получите такова разрешение, което автоматично означава частично (или дори пълно) възстановяване на цената на курса, говорим за berufsbezogene Deutschsprachförderung, а не за нормален езиков курс. Но в това не виждам особена драма

За да си направите още едно ниво стандартен езиков курс, като някой друг да плати разходите, единственият познат на мен вариант е да убедите работодателя си колко важно е това. Може би има и други начини, но не се сещам за тях. Но през BAMF съм почти 100% сигурен, че курсът В2 е само и единствено професионално ориентиран.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във VHS има вечерни курсове подходящи за работещи, както В2, така и С1. Курсът започва от 18:00 или 19:30, 2 пъти в седмицата или 1 път в събота, т. нар. интензивен курс до обяд. Курсът се разделя на 2 части всяко ниво, цената е 184 Е за половин ниво или поне аз толкова платих. Вижте в нета според мястото където живеете, какво предлага VHS. Тази алтернатива е добра според мен, за възстановяване на стойността на курса нямам идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..