Jump to content

Проблеми със неплатени здравни осигуровки (от минал период)


Recommended Posts

Здравейте!
Имам въпрос към групата.
Наскоро ми се наложи да си направя операция, тук в Германия.Осигурена съм, към немската здравна каса от 07.11.2016г.
Преди няколко дни получих писмо от същата каса, с което трябва да ги уведомя къде и как съм била осигурявана в периода от 01.01.2015г., до 31.07.2017г.
Ситуацията при мен е следната, поради ред причини, нямам здравни осигуровки  за 16 месеца(назад).
По-точно, от периода, преди да пристигна тук, в Германия и до момента, в който, започнах работа на трудов договор.
Въпросът ми е следният. Да внеса ли дължимите здравни осигуровки в НЗОК (в България) или да изпратя отговор, че просто имам период на прекъснати здравни осигуровки? И какво би последвало тук, в Германия, след това?
И още един въпрос по тази тема.
В случай, че внеса здравните си осигуровки в България, мога ли да се ползвам от правото, за неплащане на три месеца от тях, без да изгубя здравните си права?
(Това, според реда на НЗОК, е възможно).
Благодаря предварително за отговорите ви!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Петя,

бихте ли погледнали още веднъж годините, които сте посочила? Ако са верни, не разбирам защо от немската здравна каса се интересуват за 2017 г. при положение че сте започнала здравно осигуряване в Германия още в края на 2016 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор (Редактирано)

Здравейте!
Да, годините, които съм посочила, са абсолютно точни.
А защо ми търсят от 01.07.2017, защото преди се осигурявах в друга немска здравна каса.
Тук, явно няма информация, между касите.
Но, това е друга тема.:unsure:
За другата здравна каса имам документи, дати и т.н. Това не е проблем.
Проблем са другите(неплатени) здравни вноски.
Това ми е по-големият проблем в момента.
И най-вече се питам, защо ги търсят едва сега?
Има ли връзка,болничният ми?Операцията?....

Редактирано от Димитрова Петя
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За посоченият период от здравната каса в Германия си внесете здравните осигуровки в България и изискайте формуляр  Е 104, който представете пред немската каса.

Ако изпратите писмо, че не сте били осигурявана през това време в друга държава членка ще ви изпратят фактура да си платите здравните осигуровки според немските ставки.

Българската здравна каса може да е толерантна за 3 месеца, но немската такава не се интересува т.е. във формуляра се посочва периода и за времето през което има нямате здравна осигуровка ще ви изпратят пак да плащате. 

Вие семейна ли сте? Ако сте семейни, знаете че може да бъдете прикрепена  към осигуровката на съпруга ви. Това важи само ако имате официален брак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..