Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Благодаря за отговора Крякащата тайфа.Съвсем легално работи съпругът ми там  ,не знам защо досега не предприехме нищо.Той там е питал уж запознати с темата българи които явно чрез агенция са подали документи.Те са му казали че първо се чакало 2 месеца за някакъв номер може би данъчния номер.А такъв явно съпруга ми има  защото съвсем скоро си върна данъците от Германия.Мисълта ми е че той другата седмица се прибира в Бг и едва ли ще успее да подаде молба в фамилната каса и да му дадат там каквито и да е документи за попълване .Тоест когато вече е тук без никакви формуляри и документи от Германия можем ли ние от БГ  да попълним изтеглените  от интернет документи ( молбата, Е401  ,гражданското състояние и акта за раждане на детето и служебни бележки  ,тоест всичко нужно) и от България да ги пуснем до фамилната каса или по мейл или по поща?Или това не е правилно? Къде се посочва че вече не работи в Германия ?Благодаря предварително ,хубав ден желая на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

На Sunday, May 22, 2016 at 8:57, vanq_z написа:

Благодаря за отговора Крякащата тайфа.Съвсем легално работи съпругът ми там  ,не знам защо досега не предприехме нищо.Той там е питал уж запознати с темата българи които явно чрез агенция са подали документи.Те са му казали че първо се чакало 2 месеца за някакъв номер може би данъчния номер.А такъв явно съпруга ми има  защото съвсем скоро си върна данъците от Германия.Мисълта ми е че той другата седмица се прибира в Бг и едва ли ще успее да подаде молба в фамилната каса и да му дадат там каквито и да е документи за попълване .Тоест когато вече е тук без никакви формуляри и документи от Германия можем ли ние от БГ  да попълним изтеглените  от интернет документи ( молбата, Е401  ,гражданското състояние и акта за раждане на детето и служебни бележки  ,тоест всичко нужно) и от България да ги пуснем до фамилната каса или по мейл или по поща?Или това не е правилно? Къде се посочва че вече не работи в Германия ?Благодаря предварително ,хубав ден желая на всички.

Здравейте vanq_z,

за съжаление 1 седмица е твърде кратък срок за задвижване на процедурата по Kindergeld. За да вземете правилното решение как точно да действате е необхидимо да сте наясно какви са плановете на съпруга ви. Ако той напуска трайно Германия, това означава прекратяване на адресната регистрация в Германия (нали няма да забрави да го направи?).

Ако той не планира връщане в Германия до юли 2017 г., когато изтича последния срок за подаване на документи за Kindergeld, значи остава варианта за подаване на документи от България. Това само по себе си не е нещо необичайно. Проблемът е, че няма начин комуникацията с Familienkasse да се води по електронна поща, а когато става въпрос за кореспонденция между България и Германия, просто се губят писма. Въпреки всичко, когато съпругът ви се прибере, стартирайте процедурата. В мнението ми от 28.05.2015 на първа страница ще намерите списъка на документите, с които да започнете. Съветвам ви да подадете молбата от ваше име, а не от името на съпруга ви, ако децата са били в България, докато той е работил в Германия.

Когато съпругът ви прекрати адресната си регистрация в Германия, прилагате копие на документа към останалите, за да знае Familienkasse за тази промяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря отново за отговорите Крякащата тайфа.Ще опитаме от БГ да подадем документи ,знам колко ще е трудно и колко спънки ще имаме със  сигурност.Благодаря за вниманието и съветите които ми дадохте.На всички пожелавам успех и на себе си също.Ако има някакво развитие веднага ще пиша .Благодаря отново,всичко добро ви желая

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кратък обзор на днешното ми ходене до Фамилната каса за подаване на документи. Учудващо всичко (без чакането да влезеш) се случи за 5-минути. Мнителният ми български манталитет ми казва, обаче, че нещо не е наред. Влязох, казах за какво съм там и пльоснах два джоба с подготвени документи, от които служителката  си взе само Молбата, приложението, акта за раждане на детето и си снима адресната регистрация. Чак останах разочарован че не се заяде за нещо :) 

Даже изрично и казах че нося всякакви документи като: свидетелство за брак, актове за раждане, договор за работа и дори договор за наем. Каза че не и трябвали. Само ме попита дали в България съм получавал детски и остана озадачена от факта че в родината са обвързани с доходите.

След като ми каза че това е всичко я попитах: "И сега какво следва - писмо ли да очаквам?" Жената каза: "ДА и очаквайте парите по сметката".

 

Редактирано от electrified
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Аз също имам въпрос и дано ми помогнете. Живеехме при мъжа ми в Германия и получавахме и в момента получаваме детски за едното ни дете, но се наложи края на миналата година да се приберем. Почнах работа тук в БГ на договор, родих тук и сега получавам майчински. Ще ходим отново при него в края на август или началото на септември, но той е получил писмо от фамилиен касе че не сме ги уведомили за настъпилите промени. Колкото и наивно да звучи даже не бяхме и чували за документа KG45. Какво можем да направим? Не намирам никъде превод на документа на български - има ли го някъде? И въобще какво можем да очакваме?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте !!!

Вече мога да се похваля с добра новина .

Преди една година подадохме документи за детски .След много питане ,попълване на документи, преводи ....и нерви , вече получихме детските . Чакането си струва.  

Голямо БЛАГОДАРЯ  на Крякащата тайфа за оказаната помощ. 

Желая успех на всички !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Friday, June 03, 2016 at 21:45, tani4ka написа:

Здравейте! Аз също имам въпрос и дано ми помогнете. Живеехме при мъжа ми в Германия и получавахме и в момента получаваме детски за едното ни дете, но се наложи края на миналата година да се приберем. Почнах работа тук в БГ на договор, родих тук и сега получавам майчински. Ще ходим отново при него в края на август или началото на септември, но той е получил писмо от фамилиен касе че не сме ги уведомили за настъпилите промени. Колкото и наивно да звучи даже не бяхме и чували за документа KG45. Какво можем да направим? Не намирам никъде превод на документа на български - има ли го някъде? И въобще какво можем да очакваме?

Здравейте,

предполагам, че тона в писмото на Familienkasse е съвсем културен, въпреки направеното от вас нарушение. Това нарушение го правът волно или неволно хиляди родители ежемесечно, така че нищо кой знае какво драматично не се е случило :rolleyes:. Със сигурност на Familienkasse им е дошло до гуша, но не могат да си позволят да ви го кажат в прав текст, така че попълнете и изпратете въпросния документ, като приложите копия на необходимите документи, които имат отношение към съответните промени. Опитайте се да го направите още този месец. Ще следва преизчисление на получените през тези месеци Kindergeld и ако в България сте започнали да получавате детски, ще се наложи да връщате част от парите (каква част е това - ще намерите по-напред в темата).

След това, ако през месец август/септември пристигнете и се установите отново в Германия, подавате непременно нов формуляр Veränderungsmitteilung (KG45), с който да уведомите Familienkasse за промените в житейската ви ситуация. Това е ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново!

Скоро споделих, че вече получаваме детските надбавки и сме много доволни. Сега обаче искам да помоля за съвет. Съпругът ми получава детските в Германия, но от сумата приспадат парите, които аз получавам като надбавки в България. Сега вече ми прекратиха детските в България, понеже не подадох декларация- заради доходите. Взех документ от Социално подпомагане, но не знам по какъв начин да уведомим Familienkasse за тази ситуация и да поискаме да се изплаща пълния размер на надбавките. Трябва ли да попълним някакъв формуляр? Трябва ли да се преведе на немски документа за прекратените надбавки? 

До скоро...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора на крякащата тайфа. Не съм виждала досега човек който толкова усърдно да помага на другите без да очаква нещо насреща. Страхотно е че все още има такива хора.

Имам и друга молба. Бих искала да помоля някой който е попълвал Veränderungsmitteilung или си е превел бланката да ми пише, тъй като ни е доста трудно да я попълним.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
На 31.05.2016 г. at 22:06, electrified написа:

Кратък обзор на днешното ми ходене до Фамилната каса за подаване на документи. Учудващо всичко (без чакането да влезеш) се случи за 5-минути. Мнителният ми български манталитет ми казва, обаче, че нещо не е наред. Влязох, казах за какво съм там и пльоснах два джоба с подготвени документи, от които служителката  си взе само Молбата, приложението, акта за раждане на детето и си снима адресната регистрация. Чак останах разочарован че не се заяде за нещо :) 

Даже изрично и казах че нося всякакви документи като: свидетелство за брак, актове за раждане, договор за работа и дори договор за наем. Каза че не и трябвали. Само ме попита дали в България съм получавал детски и остана озадачена от факта че в родината са обвързани с доходите.

След като ми каза че това е всичко я попитах: "И сега какво следва - писмо ли да очаквам?" Жената каза: "ДА и очаквайте парите по сметката".

 

И след месец получих писмото, в което ми казват, че ще ми изплащат детски. Само че няма да ми платят за април - предполагам, защото нямаме пълен месец. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Получих решението за детски от Германия, пишат за евентуално обжалване в едномесечен срок. Кога би трявало да преведар сумата? Дали след изтичане на едномесечния срок за обжалване или?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С помоща на Крякащата тайфа и форумът,успях да събера и подам всички необходими във Familienkasse. 

За което изказвам истинските си сърдечни благодарности.

Искам само да допълня,че получих отговор от Familienkasse, в което ме уведомяват че всички документи са приети НО...Трябва да удостоверя в срок  1 месец  че децата ми са заедно с майка си на един и същ постоянен настоящ адрез в България .Тоест ,от България по местожителство трябва да се вади Удостоверение за постоянен настоящ адрез,както за децата,така и за човекът,когото сте декларирали че се грижи за децата.Това се отнася само за деца живеещи в България. 

Редактирано от alexbont
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎6‎/‎9‎/‎2016 at 22:31, tani4ka написа:

Благодаря за отговора на крякащата тайфа. Не съм виждала досега човек който толкова усърдно да помага на другите без да очаква нещо насреща. Страхотно е че все още има такива хора.

Имам и друга молба. Бих искала да помоля някой който е попълвал Veränderungsmitteilung или си е превел бланката да ми пише, тъй като ни е доста трудно да я попълним.

Здравейте tani4ka,

оправихте ли се с Veränderungsmitteilung-а. Не съм се занимавал да го превеждам, но ако е необходимо мога да ви помогна в попълването на документа. Просто ми пратете едно лично съобщение, за да уточним детайлите.

 

На ‎7‎/‎10‎/‎2016 at 23:26, iveto77 написа:

Получих решението за детски от Германия, пишат за евентуално обжалване в едномесечен срок. Кога би трявало да преведар сумата? Дали след изтичане на едномесечния срок за обжалване или?

Здравейте iveto77,

в писмото на Familienkasse трябва изрично да е посочено от кой месец започва изплащането на Kindergeld и вашето евентуално обжалване не играе роля. Ако направите такова и това доведе до някаква промяна в решението на Familienkasse, тогава ще се направят съответните преизчисления и ще трябва да върнете или съответно да получите допълнителна сума.

Така че парите ще ви бъдат преведени на съответната дата в посочения в писмото начален месец. Датата на плащане(Auszahlungstermin) зависи от последната цифра във вашия номер за Kindergeld. На страницата Kindergeldauszahlung 2016 - Auszahlungstermine  ще намерите детайлна информация за датите на плащане през 2016 г. по месеци.

 

На ‎7‎/‎11‎/‎2016 at 0:06, alexbont написа:

С помоща на Крякащата тайфа и форумът,успях да събера и подам всички необходими във Familienkasse. 

За което изказвам истинските си сърдечни благодарности.

Искам само да допълня,че получих отговор от Familienkasse, в което ме уведомяват че всички документи са приети НО...Трябва да удостоверя в срок  1 месец  че децата ми са заедно с майка си на един и същ постоянен настоящ адрез в България .Тоест ,от България по местожителство трябва да се вади Удостоверение за постоянен настоящ адрез,както за децата,така и за човекът,когото сте декларирали че се грижи за децата.Това се отнася само за деца живеещи в България. 

Здравей alexbont,

Първо малко уточнение: Удостоверение за постоянен адрес и Удостоверение за настоящ адрес според мен са два отделни документа, но нито единия от тях няма да ти свърши работа. Това, което ти трябва, е документ Е 401. Формулярът на български език ще намериш на началната страница на сайта. Можеш да си го изтеглиш, а как да го попълниш. Но мисля, че преди време водихме веднъж точно този разговор за Е401 и Е411 с теб и мислех, че всичко вече е ясно. Ако си пратил вече веднъж Е401 до Familienkasse не знам защо го искат пак. Какво точно пише в писмото? Можеш ли да го снимаш/сканираш и да ми го пратиш?

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Крякаща Тайфа,

Благодаря ти, но трябваше да взема решение преди да изтекат двете седмици и преди да ми отговориш действах со кроце со благо, защото и без това ходих до БГ. Попълниха ми формулярите и вече са във фамилната каса. Дано сега не се заяждат за постоянните адреси. Майката и синът ми живеят на един адрес, но той е временен. Ще пиша пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, живея и работя в Германия от един месец. Наскоро разбрах от интернет, че имам право да получавам Kindergeld за двете ми деца, които живеят в България със съпруга ми. Подробно изчетох почти всичк тук във форума, запознах се обстойно с всички документи, които трябва да подготвя. Благодаря на хората, които така безкористно помагат на такива като мен с толкова подробна информация. Чест Ви правя. Добре е , че има все още такива добри и готови да помогнат българи! 

Аз обаче имам един въпрос, т.к. моят казус е малко по-различен. Много ще съм благодарна, ако някой може да ми даде информация по случая. Както казах 1 месец живея и работя в Германия на трудов договор. Само , че в България съм в неплатен отпуск. По- точно първо трябваше да си взема платения годишен отпуск, който ми е до 18.07.2016 г и от 19.07.2016 съм в неплатен отпуск. Финансови затруднения и големи и непосилни кредити към банкови и други институци наложиха моето идване тук, т.к. аз знам немски и беше по лесно намирането на работа. Намерението ми е в първия удобен момент да взема и семейството ми в Германия. Но реших да не рискувам на 100%, защото нещата може и да не се получат. Затова не напуснах работа, а си взех неплатен отпуск.Ще бъде ли това проблем при подаването на документите за. Kindergeld? В България от 3 години не съм получавала детски.

Благодаря предварително!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получих писмо, в което пише, че ще ми дават детски. Дават и за изминалия период, но приспадат размера на детските в България, независимо, че не сме ги взимали. Казват, че сме имали право и явно е така. Благодаря ти Крякаща Тайфо :).

Знаеш ли, дали ако остана безработен, ще продължат да ми дават детски? Имам един период в който не съм работил, но тогава нямах право и на обезщетения за безработица. Бях работил само 6 месеца. Та за този период няма да ми дадат и за в бъдеще също не знам.

Редактирано от mancheff
забравих да добява нещо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На Saturday, July 23, 2016 at 18:37, mancheff написа:

Получих писмо, в което пише, че ще ми дават детски. Дават и за изминалия период, но приспадат размера на детските в България, независимо, че не сме ги взимали. Казват, че сме имали право и явно е така. Благодаря ти Крякаща Тайфо :).

Знаеш ли, дали ако остана безработен, ще продължат да ми дават детски? Имам един период в който не съм работил, но тогава нямах право и на обезщетения за безработица. Бях работил само 6 месеца. Та за този период няма да ми дадат и за в бъдеще също не знам.

Обичайната процедура е точно такава - първо се изхожда от предположението, че са получавани детски надбавки в България, при което се отпуска непълния размер на Kindergeld. Не е ли споменато някъде в писмото, че тече проверка и ще получиш ново известие, ако действително не си получавал детски в България?

Иначе след като формулярите Е401 и Е411 бъдат обработени (може да отнеме и няколко месеца) е нормално да дойде ново писмо от Familienkasse, в което ще ти съобщят, че проверката е приключила и ще получиш и удържаните пари (разликата) със задна дата. Ако обаче в настоящото писмо тази проверка не е упомената изрично, аз не бих чакал второто писмо, а бих взел инициативата и бих им писал, че вече информацията от България (формулярите Е401 и Е411) са надлежно попълнени и предадени на Familienkasse и че настояваш за преразглеждане на решението, т.е. за получаване пълния размер на Kindergeld.

По втория ти въпрос - aко човек остане безработен има право или на Arbeitslosengeld 1, или на Arbeitslosengeld 2. Когато човек получава Arbeitslosengeld 1 си вървят и детските надбавки. При Arbeitslosengeld 2 това не е така. Но то споменаваш "обезщетения за безработица", което си е Arbeitslosengeld 1, което означава, че се получават и Kindergeld .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Sunday, July 17, 2016 at 14:19, lenka774 написа:

Здравейте, живея и работя в Германия от един месец. ...

Аз обаче имам един въпрос, т.к. моят казус е малко по-различен. Много ще съм благодарна, ако някой може да ми даде информация по случая. Както казах 1 месец живея и работя в Германия на трудов договор. Само , че в България съм в неплатен отпуск. По- точно първо трябваше да си взема платения годишен отпуск, който ми е до 18.07.2016 г и от 19.07.2016 съм в неплатен отпуск. Финансови затруднения и големи и непосилни кредити към банкови и други институци наложиха моето идване тук, т.к. аз знам немски и беше по лесно намирането на работа. Намерението ми е в първия удобен момент да взема и семейството ми в Германия. Но реших да не рискувам на 100%, защото нещата може и да не се получат. Затова не напуснах работа, а си взех неплатен отпуск.Ще бъде ли това проблем при подаването на документите за. Kindergeld? В България от 3 години не съм получавала детски.

Здравейте lenka774,

това, че се водите на работа в България няма отношение към получаването на Kindergeld. Попълвате си коректно документите, без да изкривявате умишлено информацията и после всичко се случва по естествен път. Лично аз ви съветвам след като получите безсрочния трудов договор да си прекратите договора в България. Ако не искате да го направите, в такъв случай съвета ми е да си подавате годишните данъчни декларации в Германия.

Успех!

ПП: Малко страни от темата, но е важно... Нали сте проверили в кой данъчен клас са ви поставили? Би трябвало да е "3", ако имате официален брак.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякаща тайфа, уж го четох това писмо и си го превеждах, но това което казваш не знам дали го пише точно в този смисъл. Виж моля:

 

Scan0004.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за отговора на Крякаща тайфа, благодаря, че те има и че помагаш със съвети и изключително изчерпателна информация!

След като написах писмо до Familienkasse с въпрос какви документи да приготвя за детски, от офиса им в Нюрнберг ми изпратиха формулярите за детски- молба за детски, по едно приложение към молбата за всяко от двете ми деца и приложението за деца ,живеещи в чужбина. Наред с това са ми изпратили и Familienstandbescheinigung, което пише че във втората си част трябва да бъде попълнено от българските служби. Това въпросният Е 401 ли , т.к.  Изглежда много различно от формуляра, който е наличен във форума.Там трябваше само да попълня моите данни, тези на съпруга ми и на децата ми и най -отзад последната точка е потвърждение от българските служба, която да потвърди истинността на написаното от мен с подпис и печат. Изпратих го в Бг на сестра ми, която има пълномощно от мен за да го даде да го потвърдят. Дано се съгласят. Другото, което искат от мен е цитирам точно" Nachweis über den Erhalt/Nichterhalt von Familienleistungen in Bulgarien"

Това формуляр Е 411 ли е? Писах до Агенция Социално подпомагане, но от там ми отговориха, че това е документ, който се обменя по служебен път. Не зная как да процедирам. Ще пратя сестра ми до Социални грижи в Бургас, дано да не й откажат. Но въпросът ми за колко години назад да е бележката?

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички,

Нов съм във форума и имам няколко въпроса.Много ще съм благодарен за адекватни отговори!

От септември започвам работа в Дрезден и имам изпитателен срок 3 мес., надявам се всичко да е ОК и да подпиша след това постоянен трудов договор.

Та на вътроса:

Мога ли да подавам документи за детски надбавки за детето ми което още живее в България или да изчакам да мине изп.период ?

Дъщеря ми посещава детска градина и от там ли трябва да взема сл.бележка ?

Формуляри Е401 и Е411 от мое име ли трябва да са подадени или от името на съпругата ми (че не получава детски в Б-я) ?

Копието на докумемните за самоличност трябва ли да са преведени!

И последно за данъчната класа съм подготвил многоезични АКТ за раждане на детето и св.за гр.брак , нещо друго трябва ли?

Благодаря предварително за отговорите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и аз, подготвихме всички посочени тук документи и съпругът ми отиде лично, макар че пътува около 30 км. Оказа се, че са прекалено много и повечето неща не ги искаха. Дори служителката го е попитала, защо толкова много неща е подготвил. Ако говорите добре езика е най-добре да се обадите и да ви кажат точно какво искат, явно на различните места, искат различни неща. Не искаха нито раб. договор, нито фишове за заплати, дори не са искали акта за граждански брак. Тъй като преди това е имал и друга адресна регистрация е поискала да представи всички адресни регистрации в Германия, а не само последната. Тъй като имахме да получаваме пари и за период в който аз и детето сме били в България, ни ги изплатиха със закъснение, като не са ни искали горе посочените формуляри от България, че не получаваме детски и т.н. Явно са си проверили сами по служебен път, без да ни занимават. Благодаря на Крякащата тайфа, за ценните насоки, които ми даде. Изпратихме ми едно писмо, те не ни отговориха въобще и след около 2 месеца получихме частта от парите, за времето когато детето е било в България. Не е толкова сложно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Имам въпрос.Немски гражданин съм родена съм в Германия ,майка ми е германка.Но от няколко години живея в България.Омъжих се в България имам и дете.Наскоро една приятелка ,която живее в Германия ми каза ,че имам право да получавам детски за детето ми .Искам да попитам дали е верно това и ако наистина имам право каква е процедурата .благодаря ви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎13‎/‎2016 at 22:43, Nadine написа:

Здравейте!Имам въпрос.Немски гражданин съм родена съм в Германия ,майка ми е германка.Но от няколко години живея в България.Омъжих се в България имам и дете.Наскоро една приятелка ,която живее в Германия ми каза ,че имам право да получавам детски за детето ми .Искам да попитам дали е верно това и ако наистина имам право каква е процедурата .благодаря ви

Здравейте Nadine,

най-вероятно с приятелката ви говорите за различни неща. На първа страница в темата съм посочил двата закона, по които се изплащат детски надбавки от Familienkasse, като моментното местонахождение на детето не играе роля. Но мисля, че това не е така за неговите родители, т.е. при тях нещата са ясно регламентирани. За да не се повтарям, погледнете мнението ми от 13 май 2015 на първа страница в темата и ако се разпознаете като правоимаща, подайте документите.
Действително има немски граждани, които живеят в чужбина и получават Kindergeld от Familienkasse (военни в мисия зад граница, командировани лица, дипломати, пенсионери и др.). Впрочем, нищо не пречи просто да подадете документите, без да се интересувате повече от това имате ли право или не. От Familienkasse ще ви отговорят най-ясно може ли или не.

Единственият вариант да се вземат Kindergeld от Familienkasse е, ако е имало период до преместването ви в България, в който сте живели, работили и плащали данъци в Германия и детето е било родено. За този период може да поискате пари със задна дата (най-много до август 2012), но това ще бяде еднократно. За бъдещ период бихте получавали, ако отговаряте на условията.

Надявам се да се срещнем и в други теми, защото съм сигурен, че разполагате с много и полезна информация.
До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякаща Тайфа, гледам всеки ден в очакване на отговора ти.

В писмото което последно получих пишеше, че независимо дали сме получавали детски в България, разликата ще бъде приспадана и в момента ми превеждат по-малко дори.

Доволен съм на колкото дават, но ако има начин да взема и разлиакта и не го направя ще ме е яд.

Аз не го и поставих под съмнение въпроса, след като ми казаха как стоят нещата, но после ти каза, че обичайно първо ги приспадат 18-те евро БГ детски и после ги дават.

Скоро ще заминавам пак за България и ми се иска да получа отговор преди това, защото по техните думи излиза, че за 18-те евро трябва в България да се подадат документи от майката, евентуално може и аз да трябва да взема някой документ от тук.

Извинявай, ти си ми отговорил: " настояваш за преразглеждане на решението, т.е. за получаване пълния размер на Kindergeld " но все пак, след като в писмото изрично казват, че не ги интересува дали са взимани в България детски, все още ли ме съветваш да искам преразглеждане?

Прикачил съм последното писмо на от Фамилната каса в последния си пост - на миналата страница.

Благодаря ти!

Редактирано от mancheff
пропуск
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, може ли да попитам за нашия казус.Много ще съм Ви благодарна.

Става въпрос за детските.Мъжът ми е в Германия,живее и работи там.Има адресна регистрация,от работата е с договор.Другият месец- септември, ще заминаваме двете с дъщеричката ни,за да живеем там.Та исках да ви попитам,тъй като не съм наясно ,а и тук мн. ме объркаха в социалните.Трябва да прекратя тук детските,това ми е ясно,но каква бележка трябва да взема.За целия период детски- от когато е родена до сега - това са 5 години.Тъй като от социални,ми казаха ,че мога да ги прекратя,и да ми дадът бележка- за 1 година получени детски,тоест 1 година назад вземани детски ,когато сум подала последно документите за детските.Казват ми ,че за този целия период ,вече 5 та година,неможели да ми издадът бележка ,че детето ни ,тук в България е вземало детски.

Много Ви моля,ако може ми кажете какво да правя.Мн. съм притеснена,да не се окаже ,когато отидем там,и нещо тук не съм взела или пропуснала.

Благодаря Ви предварително за отговора Ви.

Успешна и спорна седмица на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Първо... поздравления за страхотния и полезен форум!

Бих се радвал да получа някакви напътствия и по моя въпрос. Та... работя в Берлин от началото на 2015. Семейството ми не беше с мен в началото. Подадох молба за детски надбавки и по някое време ми върнаха плик с документи които трябваше да попълня и да върна. Аз понеже съм си калпазанин, поради невпознаване на езика, а и тогава имах други грижи на главата, се забавих доста с тези документи, както и с двата формуляра които искаха от България. Та, на финала получих писмо че молбата ми е отхвърлена. Както и да е, задвижих наново цялата процедура, и получих писмо че са взели решение за периода Февруари 2016 до сега, а понеже предната ми молба е била отхвърлена, няма да изплатят надбавките за 2015. По-долу пише че решението може да се обжалва в едномесечен срок.

Та въпроса ми е, някой има ли опит с това? И какви са шансовете при евентуално обжалване? 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎2‎/‎2016 at 17:17, lenka774 написа:

След като написах писмо до Familienkasse с въпрос какви документи да приготвя за детски, от офиса им в Нюрнберг ми изпратиха формулярите за детски- молба за детски, по едно приложение към молбата за всяко от двете ми деца и приложението за деца ,живеещи в чужбина. Наред с това са ми изпратили и Familienstandbescheinigung, което пише че във втората си част трябва да бъде попълнено от българските служби. Това въпросният Е 401 ли , т.к.  Изглежда много различно от формуляра, който е наличен във форума.Там трябваше само да попълня моите данни, тези на съпруга ми и на децата ми и най -отзад последната точка е потвърждение от българските служба, която да потвърди истинността на написаното от мен с подпис и печат. Изпратих го в Бг на сестра ми, която има пълномощно от мен за да го даде да го потвърдят. Дано се съгласят. Другото, което искат от мен е цитирам точно" https://www.arbeitsagentur.de/web/content/DE/Formulare/Detail/index.htm?dfContentId=L6019022DSTBAI516433"

Това формуляр Е 411 ли е? Писах до Агенция Социално подпомагане, но от там ми отговориха, че това е документ, който се обменя по служебен път. Не зная как да процедирам. Ще пратя сестра ми до Социални грижи в Бургас, дано да не й откажат. Но въпросът ми за колко години назад да е бележката?

Благодаря предварително!

Здравейте lenka774,

По отношение на Familienstandbescheinigung:
Според мен с вашите документи работи или некомпетентен чиновник, или някой стажант. Ако номера на документа е KG 53 (пише го някъде по периферията му), това е прадядото на формуляр Е401. Не се използва от поне 7-8 години. Ако не се притеснявате да проведете разговор по телефон, обадете се на сервизния номер +49 800 4555530 и първо насолете здраво чиновника, а после поискайте да ви изпратят актуалния наследник на този формуляр. Актуалните формуляри, които се използват при подаването на документи за Kindergeld са на страницата Formulare Kindergeld  и там Familienstandbescheinigung (KG 53) отдавна го няма. Паралено с това може да ги насолите и по писмен път, за да не излезе, че не отговаряте на писмата им. Също така може да действате по попълването на формуляр Е401 в България, ако изобщо се съгласят да го направят.

По Nachweis über den Erhalt/Nichterhalt von Familienleistungen in Bulgarien:
Тук можете да се опитате да си осигурите Е411 от България. Точно това се има предвид. И него се опитвате да го осигурите от България, но както вече стотици пъти казах, тази информация се обменя по служебен път. Аз лично точно това бих върнал като отговор на Familienkasse и не бих ги оставил да ми вменяват техните задачи.

Все пак хората предпочитат да опитат първо "со кротце, со благо", за да нямат проблеми с Familienkasse и правят какви ли не гимнастики, за да си уредят издаването на Е401 и Е411 в България (които формуляри впрочем също отдавна са изтеглени от обръщение и заменени с други).

Ако има още нещо неясно, не се притеснявайте да питате.

 

На ‎8‎/‎9‎/‎2016 at 9:26, petrovpts написа:

Здравейте на всички,

Нов съм във форума и имам няколко въпроса.Много ще съм благодарен за адекватни отговори!

 

Здравейте petrovpts,

достатъчно ясни ли са отговорите, които mancheff вече ви даде или има още нещо неясно?

 

На ‎8‎/‎18‎/‎2016 at 18:30, mancheff написа:

Крякаща Тайфа, гледам всеки ден в очакване на отговора ти.

В писмото което последно получих пишеше, че независимо дали сме получавали детски в България, разликата ще бъде приспадана и в момента ми превеждат по-малко дори. Доволен съм на колкото дават, но ако има начин да взема и разлиакта и не го направя ще ме е яд.

Аз не го и поставих под съмнение въпроса, след като ми казаха как стоят нещата, но после ти каза, че обичайно първо ги приспадат 18-те евро БГ детски и после ги дават. Скоро ще заминавам пак за България и ми се иска да получа отговор преди това, защото по техните думи излиза, че за 18-те евро трябва в България да се подадат документи от майката, евентуално може и аз да трябва да взема някой документ от тук.

Извинявай, ти си ми отговорил: " настояваш за преразглеждане на решението, т.е. за получаване пълния размер на Kindergeld " но все пак, след като в писмото изрично казват, че не ги интересува дали са взимани в България детски, все още ли ме съветваш да искам преразглеждане? Прикачил съм последното писмо на от Фамилната каса в последния си пост - на миналата страница.

Благодаря ти!

Здравей mancheff,

В писмото на Familienkasse не се казва, че не ги интересува получават ли се детски в България или не. Точно обратното, в предпоследния параграф ясно се казва, че е в процес проверка и се чака отговор от България. Когато стане ясно какво е било положението с детските там, ще последва ново съобщение от Familienkasse с преизчисляване на Kindergeld и изплащане на удържаните разлики. Дори и да се опиташ да си осигуриш Е401 и Е411 в България и после да ги пратиш на Familienkasse, те не ти ги искат е много вероятно просто да отидат в някое кошче. В конкретната ситуация е необходимо просто на 2-3 седмици да се праща запитване по E-Mail или да се звъни и да се пита има ли нещо ново по твоя случай и ако няма искай да ти посочат предполагаем срок, в който се ангажират да се приключи с историята.

Подаването на възражение в твоя случай не е задължително, но все го пусни, ако ти се занимава, просто за да знаят, че се интересуваш от това да си получиш и удържаната разлика. По важното обаче е периодично да ги тормозиш да ти казват дали има нещо ново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 18.08.2016 г. at 19:30, mancheff написа:

Крякаща Тайфа, гледам всеки ден в очакване на отговора ти.

В писмото което последно получих пишеше, че независимо дали сме получавали детски в България, разликата ще бъде приспадана и в момента ми превеждат по-малко дори.

Доволен съм на колкото дават, но ако има начин да взема и разлиакта и не го направя ще ме е яд.

Аз не го и поставих под съмнение въпроса, след като ми казаха как стоят нещата, но после ти каза, че обичайно първо ги приспадат 18-те евро БГ детски и после ги дават.

Скоро ще заминавам пак за България и ми се иска да получа отговор преди това, защото по техните думи излиза, че за 18-те евро трябва в България да се подадат документи от майката, евентуално може и аз да трябва да взема някой документ от тук.

Извинявай, ти си ми отговорил: " настояваш за преразглеждане на решението, т.е. за получаване пълния размер на Kindergeld " но все пак, след като в писмото изрично казват, че не ги интересува дали са взимани в България детски, все още ли ме съветваш да искам преразглеждане?

Прикачил съм последното писмо на от Фамилната каса в последния си пост - на миналата страница.

Благодаря ти!

Здравейте, mancheff!

Ние сме в същото положение. На нас ни удържат разликата, която получавахме в България. Сега вече тези пари са прекратени. Аз взех служебна бележка от българските социални служби, обадих се по телефона на фамилиенкасе и попитах какво трябва да правим. Те ми казаха да напиша накратко какво искам, да приложа копие от служебната бележка и да чакам за преразглеждане на случая. Все още не сме получили нито отговор, нито пари, но ще чакаме, понеже все още е рано. Ще пиша ако има развитие по въпроса. 

Успех....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за пореден пък Крякаща Тайфа! Ти поддържаш този форум. Ще на правя както ме посъветва и ще им се обаждам постоянно.

Иначе формулярите 401 и 411 те ме изнудиха едва ли не да им ги осигуря, за това ходих лично в БГ по институциите и вече са във Фамилната каса. Имат ги и са попълнени. На тях ясно пише, че не сме взимали пари от Българските служби. Та не знам какво толкова проверяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎22‎/‎2016 at 20:01, Mariana написа:

Здравейте, 

... Става въпрос за детските.Мъжът ми е в Германия,живее и работи там.Има адресна регистрация,от работата е с договор.Другият месец- септември, ще заминаваме двете с дъщеричката ни,за да живеем там.Та исках да ви попитам,тъй като не съм наясно ,а и тук мн. ме объркаха в социалните.Трябва да прекратя тук детските,това ми е ясно,но каква бележка трябва да взема.За целия период детски- от когато е родена до сега - това са 5 години.Тъй като от социални,ми казаха ,че мога да ги прекратя,и да ми дадът бележка- за 1 година получени детски,тоест 1 година назад вземани детски ,когато сум подала последно документите за детските.Казват ми ,че за този целия период ,вече 5 та година,неможели да ми издадът бележка ,че детето ни ,тук в България е вземало детски ...

Здравейте Mariana,

в суматохата около преместването си сте забравили да споменете началната дата, от която съпругът ви и е започнал работа в Германия. Тази дата е важна, защото от този момент нататък той има право да търси Kindergeld (освен ако не са минали повече от 4 г.). И така, след като датата е ясна може да опитате още докато сте в България да му осигурите формуляри Е401 и Е411. За тях сме писали доста в тази тема и би трябвало (почти) всичко около тях да е ясно. Дано да ви ги издадат. Другата бележка от социалните не е нужна. Ако склоните все пак чиновниците да ги изготвят, важно е информацията в тях да покрива задължително периода, от който съпругът ви е започнал работа в Германия. Ако не успеете да ги извадите (в момента вероятно и без това сте претоварени с други неща), нищо страшно няма да се случи. Ако от Familienkasse ви ги искат, ще настоявате да си получат информацията по служебен път.

Надявам се, че отговорът ми ви дава някаква яснота. По отношение на Е401 и Е411 може да се обърнете с питане към някой от съфорумците, който скоро е водил тази битка в България (просто погледнете предишните 2-3 страници в темата и ще ги намерите). Предполагам, че ще ви бъде отговорено.

До скоро ...

 

На ‎8‎/‎22‎/‎2016 at 20:22, Julian70 написа:

Здравейте,

Първо... поздравления за страхотния и полезен форум!

Бих се радвал да получа някакви напътствия и по моя въпрос. Та... работя в Берлин от началото на 2015. Семейството ми не беше с мен в началото. Подадох молба за детски надбавки и по някое време ми върнаха плик с документи които трябваше да попълня и да върна. Аз понеже съм си калпазанин, поради невпознаване на езика, а и тогава имах други грижи на главата, се забавих доста с тези документи, както и с двата формуляра които искаха от България. Та, на финала получих писмо че молбата ми е отхвърлена. Както и да е, задвижих наново цялата процедура, и получих писмо че са взели решение за периода Февруари 2016 до сега, а понеже предната ми молба е била отхвърлена, няма да изплатят надбавките за 2015. По-долу пише че решението може да се обжалва в едномесечен срок.

Та въпроса ми е, някой има ли опит с това? И какви са шансовете при евентуално обжалване? 

Благодаря предварително.

Здравейте Julian70,

първо да вметна нещо важно. От Familienkasse са ви "наказали" оп този начин, не защото не сте осигурили документите от България в срок, а защото не сте върнали в срок някакъв (какъвто и да е) отговор. При липса на време или друга причина понякога е достатъчно просто да се върне кратък отговор, че исканата от Familienkasse информация ще бъде изпратена след 2, 3 седмици или дори месеца, защото ... и посочвате някаква причина. Разбира се с подобни отлагания не трябва да се злоупотребява.

По отношение на възможността за обжалване е много важно какво и как точно е написано в писмото от Familienkasse и кои точно искани документи не сте осигурили. Има ли начин да сканирате/снимате писмото, като заличите личните данни в него (номера, имена, адреси, рожденни дати) и да го пуснете във форума за да се види точно какво е написано?

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички! Нова съм във форума.....живея и работя във Фюрт от 2м вече. Дъщеря ми и съпругът ми ще дойдат да живеят тук през м. септември. Взех си документи за детските....но нещо немога да ги попълня. Търсих някъде дали има попълнени формуляри като образец? Ако е да то моля да ми ги изпратите!!! Благодаря ви предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..