Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

На 3/15/2015 at 16:36, Dani Ella написа:

Относно  декларацията за детските надбавки- актовете за раждане на децата ако са в новия формат, който се прави на три езика не се нуждаят от превод на немски или апостил, същото важи и за вашите актове за раждане, ако ги изискват в някоя институция. Съветвам всички при първа възможност да си направите тези документи, издават ги в общината по место живеене. Нашите, дори и с превод на немски не ги признаха. Ще си спестите много нерви и ходене по мъките.

Здравейте относно детските искам да попитам в Германия подготвила съм всичко трите бележки са преведени на немски трябва ли да ги изпращам до София за печат? Белжките са ми Социално подпомагане и адреса на мен и на дъщеря ми мъжът ми е в Германия и споря с него относно APOSTIL печат заверка от София ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

На ‎5‎/‎20‎/‎2015 at 11:36, Крякащата тайфа написа:

Много често хората, подали молба за Kindergeld, получават писмен отговор от Familienkasse, с който се изисква изпращане на допълнителни документи. Когато децата живеят все още в България, в 99% от случаите ще ви изискат да изпратите за попълване в България и да върнете на Familienkasse формуляри Е 401 и Е 411.

...

Оооф аз пак не разбрах :) извинявам се от София заверки трябва ли да правя на бележките за постоянен адрес на мен и на детето и от социално подпомагане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Pipilota.

Аз и моето семейство в момента събираме документите за детски надбавки. От всичко прочетено във форума останах с впечатление, че не е необходимо да се представя адресна регистрация на живеещите в България, но щом си ги взела не вреди. Относно превода знам, че там си имат преводачи, така че можеш и на български да ги пратиш. Не знам дали си заслужава да даваш пари за превод, при условие, че може би не им трябват. Данните за местожителство все пак ги попълваш в молбите. По-важно е мъжът ти да си вземе бележка за адресна регистрация в Германия. Относно бележката от социално подпомагане не разбрах за какво е. Предполагам дали получаваш или не детски надбавки. Нея не пречи да я преведеш, но за апостил мисля, че няма нужда. Ако имаш предвид пък формулярите Е 401 и Е 411 аз бих те посъветвала да направиш това което мислим да направим и ние, а именно когато получиш готовите формуляри на български просто да пренесеш данните в екземплярите на немски и след това да изпратиш и двата варианта. 

Дано успях да ти помогна. Надявам се да не съм ти подала грешна информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Крякаща тайфа ,

Благородно е това ,което правите за всички запътили се към Германия и няма да остане невъзнаградено.

Благодарение на информацията тук по темата за детски надбавки ,започнах да подготвям документи.

Ще опиша съвсем накратко положението ни .Съпруга ми работи в Германия от септември 2014 но има адресна регистрация едва от февруари 2015,въпреки че имаме законен граждански брак ,са му удържани данъци като ерген.Работодателя му българин ,не си мърдаше пръстта за нищо ,съпруга ми е с университетско образование от бг ,но работи работа под нивото си в Германия ,естествено не знае немски ,говори английски език,ние с дъщеря ми ,която е на 4 сме в България .Той живее на пансион и 4 месеца не може да намери обзаведена квартира ,въпреки ,че шефа му е готов вече да плати калцион  ,само противни празни стаи  ,излишно е да казвам ,че иска да вземе квартира за да дойдем с дъщеря ни и да сме заедно като семейство и да започнем да си потърсим тези детски надбавки за 1 година и нещо назад,не можа да намери квартира ,той работи в Херфорд ,Северна Вестфалия ,регион Детмолд ,Бад Зацуфлен,Сега ще заминем аз и той без детето защото ще живеем в пансион ,където само за нас двамата искат 1000 евра на месец,ние и в Бг сме на квартира така че се надявам да намерим квартира бързо и да вземем дъщеричката ни.Наясно съм че детето трябва да бъде с немска адресна регистрация .Исках да попитам следното.

Изготвила съм следните документи

2 триезични акта за раждане на мен и съпруга ми .

Триезично удостоверение за граждански брак.

Триезичен акт за раждане на дъщеря ни.

Справка -декларация за получаваните от мен детски в България с печат -само преведена на немски ,нужно ли е да се легализира ???

Ясно ми е ,че от работодателя на съпруга ми са нужни документи ,които да се приложат .

Смятаме да подадем искане за изплащане назад откакто е започнал съпруга ми да плаща данъци в Германия а ,именно Септември 2014 ,мислите ли ,че както много описани и тук случаи могат да започнат да се правят на луди да казват ,че откакто има адресна регистрация той или детето ,детето ще има адресна регистрация от 2017 защото ,тогава ще дойде .От всичко написано тука излиза ,че ония от фамилиенкассе ще се заяждат и няма да искат  изплатят това за което бащата се е изгърбил от работа почти 2 г и половина са му събирани данъци ,прочетох за едно семейство ,което с помощта на крякащата тайфа тук като нас са успели да си получат полагаемите им детски със задна дата .Поздравления за Вас.Четох за възраженията и колко много сте помогнали.възхищавам Ви се.

Ако мога да се осмеля да помоля ,ако имаме подобни проблеми ,бихте ли ни помогнали ,готови сме да заплатим за труда Ви ,защото ние идваме в Германия само за си получи тези суми ,целта ни е англоговоряща страна,аз съм преподавател по английски език,владея руски ,френски и малко гръзки и италиански .И нито дума немски език .Мислите ли ,че бих могла да си намеря някаква работа каквато и да е с английски език ,освен другото ми образование ,което е без значение имам диплом за готвач и масаж -класически ,знам 2 ,3 думи немски ,дали ще е възможно си език работа в Херфорд .Шовинизма на немците и липста на владеене на английски език дори у младите им хора ,които работят в банки и агенции за недвижими имоти меко казано ме тревожи.

 

Ще съм Ви много задължена ако ми отговорите.

Благодаря Ви предварително!

Ел-Гибор

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎10‎/‎13‎/‎2016 at 10:21, chukche написа:

Здравейте, моля ви за отговор на два въпроса:

1. Семейството ми вече не е в Германия,аз  очаквам отговор от Фамилиенкасе за детски със задна дата.Възможно ли е това да се отрази отрицателно на отговора им?

2.В момента се намирам в положение АЛГ1.Посещавам интеграционен курс по немски.Запазвам ли Правото си на редовните  детски имайки предвид че съм на АЛГ1 и децата вече ги няма и няма да се връщат?

Към т.1: не, промяната в обстоятелствата няма да промени отношението на Familienkasse. Там при работа не влагат емоции - нито положителни, нито отрицателни. Дори и някой чиновник да има предубеждения, пак ще трябва да си свърши работата, било то и с отвращение

Към т.2: запазваш, докато получаваш обезщетението ALG1

Много важно!

Familienkasse трябва да бъде уведомена за всички тези промени в житейската ситуация - преместване на част от семейството, обезщетението за безработица и т.н. Ако не се направи или се забави, може в един момент да си поискат част от парите обратно, докато се изясни ситуацията.

 

На ‎10‎/‎23‎/‎2016 at 9:33, mancheff написа:

Крякаща тайфа, днес прочетох в брошурата на български език следното:

Чуждестранни помощи, касаещи деца, изключват правото на получаване на детски надбавки и тогава, когато са по-ниски от германските детски надбавки. Това обаче не се отнася за семейни помощи, които се отпускат от друга държава членка на Европейския съюз, на Европейското икономическо пространство или от Швейцария.
Тук евентуално съществува право на получаване на диференцираща добавка като частични детски надбавки.
 
Оказва се, че няма да получавам пълния размер от 190 евро все пак, а на писмото, за което ти ми направи дори и бланка, с което трябваше да поискам да ми дадат срок за окончателно решение, още няма отговор. Точно един месец след изпращането му. Изпратих го дори с ruckschein за застраховка. Сега искам, ако може само да ми потвърдиш, че правилно съм разбрал ситуацията и че имат право да ми дават частични детски вместо пълния размер. Не искам да ме гложди съмнение, че не съм направил, каквото трябва, за да получа пълния размер. Благодаря!

Не си разбрал текста съвсем правилно. Имат право и изплащат т.нар. частични детски (Differenzkindergeld), само ако и в България за детето се получават детски надбавки. Трябва да се провери и това е работа на Familienkasse. Твоето дете нали не получаваше детски в България? Ако е така, в момента, в който приключи проверката, ще ти бъде възстановена разликата, която ти се удържа.

Проверката може да продължи от 3 до 6 месеца, дори и повече. Важното е ти да поддържаш огъня, като се обаждаш да питаш какво става и защо нямаш отговор (или някой друг се обажда от твое име). АКо някой друг се обажда от твое име или трябва да има твоето съгласие (за което ще те попитат), или трябва да разполага с всички твои данни (адрес, имена, дати на раждане, Kindergeld-Nr. и т.н., и т.н.).

 

На ‎10‎/‎17‎/‎2016 at 11:44, Svilbg написа:

Здравейте ! 
Някой, който е наясно с този документ - Haushaltsbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse -може ли да даде малко инфо?
Какво се попълва, защо се попълва ? 

П.С: Детето живее в България, а бащата в Германия.

Благодаря ! :)


Здравейте Svilbg,

този документ има декларативен характер. Предполагам, че поради злоупотреби от Familienkasse се презатраховат с тази информация, която така или иначе би трябвало да я имат. Както и да е ...

Преди няколко години не се искаше подобен документ. Сам по себе си формулярът не е кой знае какво. Попълва се само част А. Прилагам примерно попълнен формуляр. В синьо са данните на детето. Ако има неясноти по самото попълване - питайте тук.

Haushaltsbescheinigung.pdf

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Крякащата тайфа написа:

Не си разбрал текста съвсем правилно. Имат право и изплащат т.нар. частични детски (Differenzkindergeld), само ако и в България за детето се получават детски надбавки. Трябва да се провери и това е работа на Familienkasse. Твоето дете нали не получаваше детски в България? Ако е така, в момента, в който приключи проверката, ще ти бъде възстановена разликата, която ти се удържа.

Проверката може да продължи от 3 до 6 месеца, дори и повече. Важното е ти да поддържаш огъня, като се обаждаш да питаш какво става и защо нямаш отговор (или някой друг се обажда от твое име). АКо някой друг се обажда от твое име или трябва да има твоето съгласие (за което ще те попитат), или трябва да разполага с всички твои данни (адрес, имена, дати на раждане, Kindergeld-Nr. и т.н., и т.н.).

Не са получавани детски в България. Фамилиенкасе знае това. Първия пък като им се обадих казаха, че ще ми изплатят разликата, втория път, че са се свързали с институцията в БГ и там са им казали, че не сме подавали молба и затова Фамилиенкасе нямало да ми платят разликата, да съм им покажел молба. Полсе ти ме посъветва да им напиша официално писмо и ми даде примерно такова. Направих го и го изпратих с обратна разписка и сега вече мина повече от месец без отговор от тях. Сега на кой да се оплача, че нямам отговор?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли представа дали Фамилиен касе има практика да превежда парите на датата на РД на детето? Питам защото следващият "транш" би трябвало да го получа на 08.11.16, а днес(на РД на детето ) по сметката имам преведени 171 €?! По-малко са и предполагам че останалите 20€ ще ги получа или на датата - 08.11.16, или с декемврийските.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,мъжът ми работи в Германия от 5.юли.2014г ,но работодателят му е Българска фирма.Отдържат му обаче и данъци там.Счетоводителката от немска страна им е казала,че могат да кандидатстват за въпросните надбавки!Ние нямаме брак,но имаме общо дете.То живее с мен в БГ.Мъжът ми(така го наричам),ми изпрати въпросните 3 документа да ги попълня от негово име и той само да се разпише.Срещам обаче много трудности?Моля за помощ

1.Може ли някой да ми снима попълнени формулярите:

-Antrag auf Kindergeld

-Anlage Ausland zum Antrag auf deutsces Kidergeld vom...

-Anlage Kind zum Antrag auf Kindergeld vom...

Аз ще се ориентирам къде какво се попълва..или да ми напишете на български в полетата със по-специфични въпроси,като изключим имена и дати..това го разбирам

Много ще съм ви благодарна!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей VERONIC.

Върни се малко назад във форума. Ще намериш подпълнени от мен формуляри, а след това и коригирани от Крякащата тайфа. Прикачени са като снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎10‎/‎31‎/‎2016 at 21:59, veronic написа:

Здравейте,мъжът ми работи в Германия от 5.юли.2014г ,но работодателят му е Българска фирма.Отдържат му обаче и данъци там.Счетоводителката от немска страна им е казала,че могат да кандидатстват за въпросните надбавки!Ние нямаме брак,но имаме общо дете.То живее с мен в БГ.Мъжът ми(така го наричам),ми изпрати въпросните 3 документа да ги попълня от негово име и той само да се разпише.Срещам обаче много трудности?Моля за помощ

1.Може ли някой да ми снима попълнени формулярите:

-Antrag auf Kindergeld

-Anlage Ausland zum Antrag auf deutsces Kidergeld vom...

-Anlage Kind zum Antrag auf Kindergeld vom...

Аз ще се ориентирам къде какво се попълва..или да ми напишете на български в полетата със по-специфични въпроси,като изключим имена и дати..това го разбирам

Много ще съм ви благодарна!!!!

Здравейте veronic,

съжалявам, но не мога да ви изпратя копия на документи за Kindergeld. Тези, които имам, са твърде стари и нещата са много променени. Защо не погледнете мнението ми от 21.10.2016 малко по-горе на тази страница? Както и jolajo ви спомена, там ще намерите точно трите основни формуляра, които са примерно попълнени. Има и някои коментари, които също ще ви ориентират.

Погледнахте ли изобщо тези документи?

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля те за още малко помощ...

Мъжът ми се води -разведен с дете от предишният брак и още едно от мен,като ние не сме женени.В удостоверението за Гражданско състояние му излиза,:Разведен,а отдолу пише имената на 2те му деца. 

На мен ми излиза- Неомъжена и мойто дете отдолу.Той не потдържа никакви отношения с предишната си съпруга и дете!!!Въпросът ми е...трябва ли да пише името на това дете,някъде във формулярите,и ако„ Да”,къде и дали няма да имаме главоболия след това с представяне на документи и за него?

Как да постъпя?,защото при превода на това удостоверение ще се вижда ,че е с 2 деца а ние кандидатстваме само за мойто момиче?

Притеснявам се да не объркам нещо,защото във формуляра видях някъде,че има подобен въпрос?

Стана дълго,но ще съм ви благодарна за помощта

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно този въпрос не съм много компетентна, но мисля, че това не е проблем. В крайна сметка вие кандидатствате за детски само за едното дете нали?

Просто си впишете данните на вашето дете. Все пак дано и някой друг да ти даде съвет.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 28.10.2016 г. at 9:34, electrified написа:

Някой има ли представа дали Фамилиен касе има практика да превежда парите на датата на РД на детето? Питам защото следващият "транш" би трябвало да го получа на 08.11.16, а днес(на РД на детето ) по сметката имам преведени 171 €?! По-малко са и предполагам че останалите 20€ ще ги получа или на датата - 08.11.16, или с декемврийските.

Пояснение относно моя случай. Оказа се че заради дългата почивка в Заксен-Анхалт( писмата са пуснати на 25.10.16, а ги получих на 01.11.16) пояснителните писма относно тези пари са се забавили. Получих цели три. Вече половин година живея тук, но като получа някое официално писмо от някаква институция, все едно е написано на патагонски - нищо не разбирам. Благодарение на Крякащата Тайфа, писмата бяха успешно дешифрирани и се оказа че ми изплащат парите за първият месец (който не е пълен и за който не бях получил Киндергелд) от пребиваването ми тук. И понеже съм от 7.04.16 ми удържат предполагаемите детски, които евентуално съм взимал в България. Педстояла проверка и ако се окажело че не съм получавал детски в България, щели да ми изплатят разликата. А това че паричният превод се е паднал точно на РД на детето, явно е чиста случаЕност. И те така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо бих искала да се извиня ,че не пиша на кирилица, но клавиатурата не ми го позволява.
И така моят проблем е следният, ако мога да го нарека така, но изчетох почти всичко що е изписано по темата и нищо НЕ ВДЪВАМ :(

Моята история е следната : работя в Германия вече година ,мъжът ми и детето ми бяха в България през цялото време. Но сега взех детето с мен тук, преди няколко дена му направих адресна регистрация в Ратхаус, а днес ходихме и подадохме документи за детски, вече бях попълнила един формуляр на които отстрани пишеше КГ1-01.14

Когато отидохме там ни връчиха още един формуляр, които попълнихме, но не обърнах внимание под какъв номер беше. Направиха ми копиъ на адресните регистрации, на сключения граждански брак, акта за раждане на детето. Питаха ме за някакъв код които аз не знаех, но девойката ме успокои, че те едва ли не ще направят всичката тази справка сами и всичко което им е необходимо по един или друг начин ще си го набавят  и май това беше. И казаха 4 седмици да чакам ..... и сега въпроса ми е какво ще чакам - евентуалното положително решение или евентуално още документи да им нося, тъй като аз в България пари за детето не съм получавала никога, а тук четох че даваш обяснениъ защо не си взимал. Другото което е аз имам документ от БГ справка че не съм получавала детски и в момента се превежда, възможно ли е въобще да не ми потрябва този документ и какво тръбва да направя, за да взема детските за тази предходна година тъй като отново не съм била наясно, че ми се полагат?

Имам още един въпрос въобще не е по темата но от питане глава не боли ;) а може все пак някой да знае нещо - мъжът ми е с ТЕЛК 95 % инвалидност, възнамеряваме цялото семейство да се съберем, този ТЕЛК ще му се признае ли тук или тръбва на ново да се явява, или въобще някой знае ли къде се питат такива въпроси към коя институция да се обърна?

Благодаря предварително за евентуалния отговор
 

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, аз съм компетентен(донякъде) само в първата част на въпросът ти. Номерът за който са те питали, най-вероятно е данъчният номер на детето. Нашият(на детето) пристигна първи в писмо - след около седмица от регистрацията ни. Мен лично само ме попитаха дали съм взимал детски в България и като им казах, че в Бг те се определят от доходите, лелката остана доста учудена. Снима си, както при теб, всичко което и е нужно и ми каза, че остава да чакам решението и парите по сметката. Според мен те очаква положително решение и евентуално, ако детето няма пълен месец от пристигането си след половин година ще ти преведат и сума за първият месец, от която са удържани предполагаемите детски взимани от теб в Бг. Виж по-горе. По втората част не съм компетентен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички. Аз и съпругът ми сме от 6 месеца в Германия. От 3 месеца и децата вече са при нас. Подадохме молба за Kindergeld и вече имаме отговор, че ни разглеждат молбата, но и ни искат още някои документи. Първо трябва да кажа, че първоначалните документи ми ги попълни и изпрати моята шефка - германка. Но не искам пак да я занимавам.

Нуждая от някои насоки, за да се справя. За по-лесно ще добавя снимки.

На последната снимка по т.5 е отбелязано НЕ. Но когато видях формулярите на БГ прочетох, че там трябва да се впише инфо дали съм получавала детски в БГ. А аз съм получавала детски до май месец тази година. След това не съм депозирала молба за такива. Пратила съм и документ от соц. грижи, който удостоверява до кога съм взимала детски и каква е била сумата.

Но както казах първоначалните документи не ги попълвах аз. В такъв случай какво да направя?

kindergeld 3-1.jpgkindergeld 1-1.jpgkindergeld 4-1.jpgkindergeld 5.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎11‎/‎11‎/‎2016 at 2:30, Radeva написа:

Първо бих искала да се извиня ,че не пиша на кирилица, но клавиатурата не ми го позволява.
 

Здравейте Radeva,

първо по проблема с липсата на кирилица. Той е лесно преодолим. Аз също нямам инсталирана кирилица на единия от компютрите, но използвам сайтове като http://rusklaviatura.com или http://www.translit.cc, в които набираният на латиница текст директно се обръща в кирилица. Просто се изисква малко време, докато се свикне с някои клавишни комбинации ...

На ‎11‎/‎11‎/‎2016 at 2:30, Radeva написа:

Моята история е следната : работя в Германия вече година ,мъжът ми и детето ми бяха в България през цялото време. Но сега взех детето с мен тук, преди няколко дена му направих адресна регистрация в Ратхаус, а днес ходихме и подадохме документи за детски, вече бях попълнила един формуляр на които отстрани пишеше КГ1-01.14

Когато отидохме там ни връчиха още един формуляр, които попълнихме, но не обърнах внимание под какъв номер беше. Направиха ми копиъ на адресните регистрации, на сключения граждански брак, акта за раждане на детето. Питаха ме за някакъв код които аз не знаех, но девойката ме успокои, че те едва ли не ще направят всичката тази справка сами и всичко което им е необходимо по един или друг начин ще си го набавят  и май това беше. И казаха 4 седмици да чакам ..... и сега въпроса ми е какво ще чакам - евентуалното положително решение или евентуално още документи да им нося, тъй като аз в България пари за детето не съм получавала никога, а тук четох че даваш обяснениъ защо не си взимал. Другото което е аз имам документ от БГ справка че не съм получавала детски и в момента се превежда, възможно ли е въобще да не ми потрябва този документ и какво тръбва да направя, за да взема детските за тази предходна година тъй като отново не съм била наясно, че ми се полагат?
 

Слочаят ви е малко по-различен от този на electrified и от Familienkasse ще го разделят на две части - преди и след пристигане на детето в Германия. При това отделните периоди ще се разглеждат от различни екипи на Familienkasse. При electrified нещата са улеснени, защото има едновременно пристигане на детето и започване на неговата работа в Германия.

В следващите 3-4 седмици вероятно ще получите решение за отпускане на детските от датата на пристигане на детето в Германия. Това е валидно при условие, че първоначално подадените документи са изрядни и към тях няма въпроси.

По-сложна става ситуацията с детските за периода преди пристигане на детето в Германия. Там е вероятно да ви искат още документи, но може и да не ви искат нищо. Дори няма смисъл да давате за превод документа от България във връзка с (не)получаваните там детски надбавки. Просто изчакайте търпеливо следващите писма от Familienkasse и едва тогава ще стане по-ясно дали трябва да правите още нещо.

 

На ‎11‎/‎11‎/‎2016 at 2:30, Radeva написа:

Имам още един въпрос въобще не е по темата но от питане глава не боли ;) а може все пак някой да знае нещо - мъжът ми е с ТЕЛК 95 % инвалидност, възнамеряваме цялото семейство да се съберем, този ТЕЛК ще му се признае ли тук или тръбва на ново да се явява, или въобще някой знае ли къде се питат такива въпроси към коя институция да се обърна?

Благодаря предварително за евентуалния отговор
 

Тук ви моля да повтори този въпрос, като използвате подходящата тема (мисля, че имаше вече такава, която ще намерите с търсачката на сайта) или просто пуснете нова тема.

Добре е да го направите, за да не се смесва информацията. Освен това темата за хората с някаква степен на инвалидност е важна и си струва да се дискутира подробно на по-подходящо място, а не между другото тук ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякаща тайфа, ще ме побъркат тия от Фамилната каса вече. Не искат да ми дадат пълния размер и това е. Обаждам им се, както ме посъветва, пратих им писмо, както ме посъветва (няма отговор). Сега в последния телефонен разговор ги питах, защо в момента ми изплащат 171 а не пълния размер, след като имам подписа на майката, че е съгласна аз да получавам детските. Отговориха ми, че искат да разберат дали в момента получавала пари от България, до колкото разбрах поне. Попитах ги защо нямам официален отговор на писмото и защо не проверят сами или да ми изискат официално документ, не по телефона. Затвориха ми!!!

Моля те да се обадиш от мое име, ще ти дам номера и адреса ми, защото ще ги поискат. Става ли?

Редактирано от mancheff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Студентка съм в ТУ - Варна, но родителите ми са в Германия и 2015 година попълнихме и изпратихме всички документи, които трябваха, за да мога да получавам надбавки. До преди месец, два всичко си идваше на време, но понеже при попълването на документите писахме и началото и края на учебната година , а тя вече свърши и започна следващата ,спрях да получавам надбавки и трябва отново да попълня документа "Удостоверение за посещаване на училище и висше учебно заведение извън Германия" , но незнам от къде мога да взема този документ. Днес разпитвах в университета, но ми казаха че не могат да ми помогнат понеже и те незнаели от къде мога да взема документа, а на родителите ми , които сега са в Германия са казали че този път не от там а от тук трябва да намеря този документ . Ще се радвам ако успеете да ми помогнете да го намеря

Редактирано от Djani
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново,

след разговора с Касата на 13.10.2016 във който беше потвърдено че крайния срок за получаване на отговор по нашия въпрос свързан с детските със задна дата е 16.12.2016, днес им звъннахме отново.

Отново ни казват, че документите се обработват, но този път промениха крайният срок за през януари.

Въпросът ми е към Крякаща тайфа това нормална практика ли е да се сменя непрекъснато крайната дата за получаване на отговор?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

крякаща тайфа благодаря за отговорите :)
ще се опитам да отворя нова тема за инвалидността , извинявам се за това,че ги смесих .
и с тази клавиатура е къде,къде по-добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Djani, моята дъщеря е студентка също, но до сега не сме попълвали такъв документ, Виждам, че това е документ на Familienkasse. Няма как БГ институция да ти го даде. Може би трябва да се изтегли от сайта на Familienkasse, ako го има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Одобрен съм за kindergelt

Но проблемът е че о държат детските от България 

Предоставил съм абсалютно всички необходими документи удостоверяващи че съпругата ми НЕ получава детцки от една година.

Вече втори месец  от както съм съм пратил повторно документи със възражение на решениeто на familienkasse,и все още нямам отговор.

Преди месец звънях и ми казаха че документите ми се преразгждат.

Преди дни опитах отново да се свържа,но се свързвам единствено с телефонен секретар 

Какво трябва да направя за да си получа остатъка от парите който неправомерно ми се удържат ?

Благодаря . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, аз също бих искала, ако може  да направя един консулт и да ви помоля за съвет как да процедираме във нашата заплетена  ситуация.

Моля, да ме извините за дългото писмо, но искам да опиша всичко подробно какво съм правила, за да мога да ви ориентирам какъв точно е нашият случай, за да може и вие да ми отговорите точно.

Съпругът ми е работил в Германия през периода от месец март 2014 до месец май 2015 г. , през този период аз съм била с заедно с двете ни деца в България, като за периода съм получавала детски надбавки в България до месец февруари 2015 г. През месец юни 2015 г. съпругът ми започна работа в друга фирма в Германия, а през месец септември 2015 г. дойдохме ние с децата, като се установихме и ние да живеем в Германия. През месец октомври 2015 г. заедно с една госпожа, която  помага при проблем с институциите с  превод на немски език ,тъй като моят немски е добър, но подадох молба за детски надбавки и помолих въпросната госпожата, като й обясних каква е ситуацията и че съпругът има право да получи за миналият период  ( т.е. от 03.2014 до 05.2015 г) доплащане, така съм чувала,  че имаме право на доплащане, като се приспаднат парите които съм взимала в България и се добавят останалите 3 месеца, за които не сме получавали никакви детски надбавки, тя говори със служителката и ми отговори че това е молбата, която трябва да пусна и съответните документи които ми изискаха - Адресни регистрации на всички, Трудов договор на съпругът ми, Удостоверения за раждане на децата преведени, Удостоверение за сключен граждански брак - преведено, Ид № на всички и Бележка от социално подпомагане за същият период от България, какво съм получавала като детски надбавки през същият период също преведена. Въпросната преводачка ми  отговори,  че трябва да попълня молбата и че това е всичко не трябват други формуляри. Така аз пуснах молбата, по-късно получих писмо, че сме прехвърлени в Фамилиенкасе - Нюрнберг, и първо решение че от ноември 2015 г. ще получаваме детски и започнахме да ги получаваме от ноември. По-късно помолих една позната, която говори немски добре, да се обади по телефона, тя също обясни ситуацията и попита пак дали трябва друга молба или нещо друго, те са й отговорили че тече проверка и ще получа писмо с решение. През месец януари тази година получихме решение че ни изплащат за периода от месец юни до октомври 2015 г. (т.е. за периода от както съпругътми е започнал втората си работа в Германия, но за периода от 03.2014 до 05.2015 г , периодът когато е бил при първият работодател нищо не споменават. Аз съм описала и двамата работодатели в молбата (може би е грешно тъй като има място само за един, но аз съм го написала по-сбито да има място и за двамата) тъй като не знаех и ми казаха че не трябват други формуляри, като сме представили Удостоверение само от вторият работодател, а от първият съм представила фишовеот заплати до м. май 2015 г, тъй като първият работодател не е предоставил трудов договор на съпругът ми и не разполагаме с друг документ като доказателство че е работил там . Направих консулт с моята позната и тя ми написа едно писмо в което аз пиша, че ще  имам възражение за периода при първият работодател , който съм описала в молбата и в писмото и отново ги попитах трябва ли нещо друго, друга молба или друг документ  и пак пуснах на ново фишовете заплатите от март 2014 до май 2015 г и ги помолих да ми отговорят, Пуснах многократно това писмо от моят български имейл до Фамилиенкасе нюрнберг, но отговор не получих, после реших да изпратя същото писмо препоръчано и отново нищо. Опитах се да се свържа по телефона многократно, но преди около два месеца успях, обади се една госпожа, аз попитах тя ми отговори че трябва да чакам и че ще получа писмо и толкова каза още нещо, което обаче аз не разбрах.  За това по-късно помолих друг човек да се обади и той разговаря с една госпожа, той също й е обяснил ситуацията и тя е казала че не знае точно какво трябва, но  предполага, че може би  трябва да пусна нова молба, само за този период. Във връзка с моето писмо възражение, съм щяла да получа писмо с отказ. Още на следващата седмица получих това писмо отказ, като ми пишат, доколкото можах да разбера, тъй като с гугъл преводач преведох, че ако искам мога да обжалвам в някакъв съд и колко съм била неблагодарна че те тези пари са ми   изплатили, но говорят за парите които ни преведоха по-късно от 06.2015 до 10.2015 г,  но аз за него не съм имала претенции нито съм го споменавала. Периода за който аз  претендирам е друг, не този и аз смятам че някой не е прочел добре или не си е свършил работата, или нещо ме заблуждават и губят времето и да изпуснем срока. Гледала сам в сайтовете на Фамилиенкасе и в други и се чудя защо няма никъде точна информация, при отделните случаи какви молби, образци и документи трябват . Скоро открих вас, за което много се радвам, по-рано съм търсила на много места информация за детските,  но нищо конкретно не съм открила само обща информация. От тук разбрах че трябва да имам и образците Е411 и Е 401 и очаквам да ги получа от България и  да пусна наново молба само за този период с всички документи наново. Не знам дали е трябвало да обжалвам това писмо и дали постъпвам правилно но очаквам да ме посъветвате как да постъпя.

Благодаря Ви много!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прилагам и писмата, които съм съм получила от Фамилиенкасе и писмото от моята поща, което аз съм изпратила многократно към тях.

IMG_0001.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново,

Днес получих отговор от касата .искат ми нови документи.Прилагам файл и ще бъда много благодарен на Крякаща тайфа да сподели какви точно документи се изискват от мен и от къде трябва да ги взема.

IMG_0727.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново,прилагам още 2 файла от същото писмо в случай че могат да бъдат от полза и имам въпрос за какво е този втори лист, ясно е че е формуляр запитване, но за какво точно не ми е ясно

IMG_0728.JPG     IMG_0729.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, вчера получих писмо за Kindergeld , и тук много ме озадачава , защо искат отговор кога ще дойде мъжа ми в Германия, ще приложа документите за да видите за какво точно иде реч . И не ми е ясно отказват ли ми или не ,или след като дам отговора ще стане ясно . При попълването на документите те ме попитаха , а таткото къде е ? Аз казах , че е в бг , но че и той ще дойде и вписах бг адресна регистрация тъй като той не е регестриран тук и не разбирам какво общо има едното с другото ?

WP_20161123_14_49_08_Pro.jpgWP_20161123_14_49_17_Pro.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..