Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

На 21.6.2018 at 11:15, gami написа:

Добър ден,

Отдавна следя вашия сайт и  предоставената информация ми беше много полезна.От 6 месеца кореспондираме с Familien Kasse , в последното им писмо изискват от нас документ ,че не получаваме никакви семейни помощи в България. Въпросът ми е дали има такъв европейски формуляр или трябва да ми го издадат от Социални грижи в свободен текст?

В мненията на предишните страници ще разберете защо не е ваша работа да се грижите за този документ. Ако все пак желаете сами да го осигурите, търсете написаното за Е-411. Това е докуменът, които все още неправомерно се изисква от Familienkasse.
 

На 27.7.2018 at 21:08, roki1234 написа:

Здравейте,

Тези, които получавате детски след колко време получихте решението?

Минималният срок е 3-4 седмици (ако всички документи са предадени в срок, изрядни са и детето не е в България).

Забавянето може да бъде неограничено 6, 12, 18 или повече месеца, ако детето е в България или в процеса на подаване на документите непрекъснато нещо се бави и не се предоставя своевременно. Забавянето от 6, 12, 18 месеца не означава, че това е период, в който нищо не се случва. Ако за период от 1 месец не получите някакво писмо от Familienkasse е необходимо да се обадите и да се поинтересувате дали документите ви се обработват. Ако ви кажат да се обадиде след 1-2-3 месеца, непременно го правите и така до получаване на окончателното решение.

 

На 11.8.2018 at 18:11, gami написа:

Здравейте, искам да попитам дали е възможно да се даде сметка в България за изплащане на детските надбавки, и има ли значение на кой от двамата от родителите е сметката???

Благодаря :)

Може да се даде банкова сметка в България. Няма значение кой е титуляр на сметката. Може да се даде сметка на който и да е от родителите или дори на трето лице.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Питам точно и конкретно и моля за отговор, имам срок от по малко от 1 месец да наема адвокат и да съдя касата.

Има ли някой сред вас, на който детето е в България с другия родител и този родител вече да е сключил брак с друг партньор?

Именно това ми казаха, че била причината на мен в Германия да ми спрат детските надбавки. Детето било в домакинството на другия родител в България. Това досега не им пречеше да ми дават детски, а бракът е сключен година преди да ми ги спрат и не се връзва това да е причината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, mancheff написа:

Питам точно и конкретно и моля за отговор, имам срок от по малко от 1 месец да наема адвокат и да съдя касата.

Има ли някой сред вас, на който детето е в България с другия родител и този родител вече да е сключил брак с друг партньор?

Именно това ми казаха, че била причината на мен в Германия да ми спрат детските надбавки. Детето било в домакинството на другия родител в България. Това досега не им пречеше да ми дават детски, а бракът е сключен година преди да ми ги спрат и не се връзва това да е причината.

Добре де, ако приемем, че детските надбавки не са награда за направа на дете, а финансова помощ за отглеждането му то вие на какво основание имате претенции към тази помощ след като детето е "в домакинството на другия родител в България"? Проблемът ви е не как ще осъдите касата, наивно е дори да предполагате, че имате основание. Проблемът ви е, че може да получите искане да върнете надвзетата сума за това, че не сте обявили промяната в семейното състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки месец пращам на детето си в България по 300 евро, раборя в Германия и както на всеки работещ ми взимат данъци,  следва и да ми дават това което се полага на другите плащащи данъци. До сега го правиха. Никъде в документите не питат за семейно положение на майката и не виждам. Моля както казах ако има някой отговарящ на гореописаните условия да пише. Искане да връщам сума няма, което ме кара да мисля, че не са прави, в писмото с отказа не дават тази причина за отказ, а неща които са непроменени от самото начало, когато ми отпуснаха детските. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам дали трабва да се обърнеш към адвокат или първо към някои от организациите помагащи на семейства при различни проблеми, може и Каритас, Hilfe für die Familie мисля, че се казваше организацията.

Ако нямаш застраховка за адвокатски услуги, може да ти излезе доста солено. 

Освен това, като изпращаш пари, пишеш ли в платежното, че са издръжка на детето ти и след това, в данъчната декларация да се отрази. Ако не си, поинтересувай се.

Ще се радвам, да пишеш как се развиват нещата, за да може и друг в подобна ситуация да се възползва от твоят опит. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен казвам се Сузана живея от две години в германия ии искам да попитам дали някой може да ми помогне за тези децки надбавки не ми пуснаха цялата сума аа само за 2 месеца имам две деца едното дете е родена в германия казаха ми че съм истарвала някаква дата ии другите пари не мога да ги получа моляя някой да ми помогне☺☺

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 8/25/2018 at 16:58, veronik_veronik написа:

Незнам дали трабва да се обърнеш към адвокат или първо към някои от организациите помагащи на семейства при различни проблеми, може и Каритас, Hilfe für die Familie мисля, че се казваше организацията.

Ако нямаш застраховка за адвокатски услуги, може да ти излезе доста солено. 

Освен това, като изпращаш пари, пишеш ли в платежното, че са издръжка на детето ти и след това, в данъчната декларация да се отрази. Ако не си, поинтересувай се.

Ще се радвам, да пишеш как се развиват нещата, за да може и друг в подобна ситуация да се възползва от твоят опит. 

Не знам вече, майката ли да пусне молба, какво ли. Дали въобще има право тя да взима от немската фамилна каса се чудя.

Редактирано от mancheff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте бях си обърнала към адвокот но и тя нищо не можа да направи каза ми че нямам шанс да си взема тези останали парички отидах и при каритас ии те същото ми казаха ии ми казаха няма смисъл тези пари вика че са изгорелии 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте група,

Искам да ви разкажа нещо ъпсурдно, незнам дали само на мен се случват такива неща тук в Германия но положението е много "интересно".Подадох документите за kindergeld преди 1 година и 3 месеца изплатиха ми ги до март тази година с решение че ще получавам детски надбавки за синът ми-подчертавам всичко за да видите че ми изплащат за дълъг период от време!И сега получавам писмо че трябва да предоставя документ как се прехранваме тук в Германия иначе трябва да се откажа от надбавките.АЗ живея, тук със синът си мъжът ми работи съвсем нормално и неговата заплата ни е напълно достатъчна, Сега като се замисля май аз нещо не съм в час.

В крайна сметка се обърнах към адвокат сега чакам да видя какво ще ме посъветва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Ednorog написа:

Здравейте група,

Искам да ви разкажа нещо ъпсурдно, незнам дали само на мен се случват такива неща тук в Германия но положението е много "интересно".Подадох документите за kindergeld преди 1 година и 3 месеца изплатиха ми ги до март тази година с решение че ще получавам детски надбавки за синът ми-подчертавам всичко за да видите че ми изплащат за дълъг период от време!И сега получавам писмо че трябва да предоставя документ как се прехранваме тук в Германия иначе трябва да се откажа от надбавките.АЗ живея, тук със синът си мъжът ми работи съвсем нормално и неговата заплата ни е напълно достатъчна, Сега като се замисля май аз нещо не съм в час.

В крайна сметка се обърнах към адвокат сега чакам да видя какво ще ме посъветва

 Може би просто мъжът Ви трябва да получава детските, защото той работи, но не знам, само гадая. Може ли контакти на адвоката, да се консултирам и аз по моя въпрос. Колко струва консултацията при него?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на мен ми казаха пък че новият закон влязал ии не може да получавам цялата сума откакто съм регистрирана ии от когато съм пуснала молбата за децки ии Адвокатката ми каза че нямам шанс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎26‎/‎2018 at 22:39, mancheff написа:

Може би просто мъжът Ви трябва да получава детските, защото той работи, но не знам, само гадая. Може ли контакти на адвоката, да се консултирам и аз по моя въпрос. Колко струва консултацията при него?

Неразбирам точно какво ме питате.Сега има ново прието решение да се връщат до някошло месеца назад , но моето решение е за напред, не за назад във времето

Детките са на мое име защото аъм майка на детето, а то има право на тях защото бащата има работа тук, адвоката все още не ми е отговорил нищо, незнам дали ще се обади изобщо.Свързах се с друг  , каза че ще звънне днес, нека да се отзове и ще ви дам тел за връзка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, ходихме до фамилната каса и предоставихме отново една камара документи, учтиво ни обясниха че понеже сме българи затова така се налагало да процедират.Написахме опровержение и сега ще чакаме отново!Попринцип и други хора казват, че има вариант да те въртят , но се моля сагата да има някакъв край вече!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, след много време тишина.Отново имам въпрос свързан с детските надбавки.Получаваме ги редовно от 2 години. Сега обаче ми предстои развод със съпругата ми. Тя напусна с децата Германия .Разбрах, че в момента в който развода ни стане факт съм длъжен да уведомя Фамилиенкасе. Моят щоерклас автоматично преминава от 3 в 1-ви, а детските надбавки ги спират.Въпросът ми е съществува ли някакъв вариант, при който детските мога да продължа да ги получавам?Знам , че при развод детските се полагат на родителя при когото децата живеят. Имам съображения, поради които не е приемливо съпругата ми да получава тези пари. Ще бъда благодарен на всеки знаещ нещо по темата, да коментира. С удоволствие ще отговоря и на въпроси, ако има такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте група можели някой да ми каже някакв адвокат в германия с български език който помагат за такива случай за децки в Германия намирам се близо до Мюнстер и бих искала от там да е адвоката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, chukche написа:

Здравейте отново, след много време тишина.Отново имам въпрос свързан с детските надбавки.Получаваме ги редовно от 2 години. Сега обаче ми предстои развод със съпругата ми. Тя напусна с децата Германия .Разбрах, че в момента в който развода ни стане факт съм длъжен да уведомя Фамилиенкасе. Моят щоерклас автоматично преминава от 3 в 1-ви, а детските надбавки ги спират.Въпросът ми е съществува ли някакъв вариант, при който детските мога да продължа да ги получавам?Знам , че при развод детските се полагат на родителя при когото децата живеят. Имам съображения, поради които не е приемливо съпругата ми да получава тези пари. Ще бъда благодарен на всеки знаещ нещо по темата, да коментира. С удоволствие ще отговоря и на въпроси, ако има такива.

Възможно ли е да ги изплащат немските добавки на съпругата Ви в държавата, в която е отишла? Важно ми е да разбера, защото моята ситуация е много подобна и не знам дали да не пуснем молба от нейно име.

Поне единия да ги взима искам, те пак отиват за детето, независимо кой.

На мен категорично ми отказват вече, въпреки, че ние никога не сме били женени и не могат да се обосноват в писмото, просто казват, че детето е при майката в България и тя има право на детски, и това изключва моето право (ето отговор на Вашия въпрос, разбраха че се е омъжила, от което явно според тях следва, че сме разделени и ми спират на мен детските, отхвърлиха ми и възражението).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!
Поздравления за прекрасния сайт и помощта, която оказвате.

 

Ще представя накратко и нашия случай и ще помоля за съвет.

Синът ми е на 18 години и тази година от 01.09. е приет като  студент в Германия. Замина на 02.08. и живее там при дядо си..въпросът ми е има ли право дядо му да подаде молба за детски, и ако има кои документи трябва да подаде? Доколкото разбрах от сайта на Фамилната каса, има право при положение, че са с еднаква адресна регистрация. 

Синът ми:

- има адресна регистрация на същия адрес, на който живее и дядо му

- започна работа средата на август, има трудов договор на миниджоб. Получава до 450 евро и работи по 15-20 часа на месец.

- има пенсионен и данъчен номер

- няма здравна осигуровка, ползва Здравно европейска карта - ЕЗОК

- при положение, че е на миниджоб работодателя не е длъжен да го осигурява здравно, затова е с картата ЕЗОК. Като студент може да остане с нея по време на обучението.

Дядо му:

- има еднаква адресна регистрация  с внука

- работи на  трудов договор от 01.01.2018

- има пенсионен и данъчен номер, работодателя го осигурява здравно

Детски съм получавала последно за юни 2018, тъй като след това завърши училище и те се прекратяват автоматично от държава.

Ние, родителите живеем в България и не сме регистрирани по никакъв начин  в Германия

 

Редактирано от Стела
  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Стела написа:

Здравейте!

Ще представя накратко и нашия случай и ще помоля за съвет.

Синът ми е на 18 години и тази година от 01.09. е приет като  студент в Германия. Замина на 02.08. и живее там при дядо си..въпросът ми е има ли право дядо му да подаде молба за детски, и ако има кои документи трябва да подаде? Доколкото разбрах от сайта на Фамилната каса, има право при положение, че са с еднаква адресна регистрация. 

...

 

Здравейте Стела,

точно дядото е човекът, който трябва да подаде молбата за Kindergeld. За мен единственото неясно положение в конкретната ситуация е дали синът ви действително работи на Minijob. Ако седмично прави 15-20 ч., това при минималната за момента часова ставка означава месечно заплащане над 450 евро. Но все пак е важно какво пише в трудовият му договор, а не колко часове труд полага реално.

Ако има още нещо неясно, не се притеснявайте да попитате.

До скоро ...

ПП: Един съвет извън темата - ако дядото има т.нар. gesetzliche Krankenversicherung, тогава е добре да се разходи до офиса на своята здравна каса и да поиска да включи внука си към неговата застраховка под формата на Familienversicherung für Enkelkinder. На него няма да му струва нищо допълнително, а синът ви ще получи право на достъп до много други здравни услуги, които няма да му бъдат осигурени по линия на ЕЗОК.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащата тайфа искренно ви благодаря за бързия отговор!

Ами синът ми работи по 15-20 часа на месец, не на седмица, а относно здравната - проверихме, но на дядото му отказаха..

Предполагам, че данни на родителите не трябва да пиша в молбата, само на дядото, тъй като той я подава. Ще приложим молба-декларация KG1 и приложението към молбата KG1 , нещо друго като документ от Фамилната каса дали ще ни трябва? Акт за раждане на дядото трябва ли? Ще приложим:

документи на сина ми

- акт за раждане, многоезичен

- трудов договор

- адресна регистрация

- сертификат за записване от университета

- идентификационен номер/данъчен номер

документи на дядото

- адресна регистрация

- трудов договор

- данъчен номер

- здравна карта

- лични карти и на двамата

Бихте ли погледнали документите, според вас дали ще трябва нещо друго?

И последен въпрос.. за сега :)) имате ли представа дали наистина едно от условията е дядото и внука да имат еднаква адресна регистрация?

Редактирано от Стела
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да изкажа огромното си учудване от бързата работа в общината.

Днес отидох до общината за издаване на многоезичен акт за раждане и срещу сумата от 10лв за експресна поръчка, която по принцип е до два дни, акта стана готов точно за пет минути и ми го дадоха веднага.

Редактирано от Стела
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Стела написа:

Крякащата тайфа искренно ви благодаря за бързия отговор!

Ами синът ми работи по 15-20 часа на месец, не на седмица, а относно здравната - проверихме, но на дядото му отказаха..

Предполагам, че данни на родителите не трябва да пиша в молбата, само на дядото, тъй като той я подава. Ще приложим молба-декларация KG1 и приложението към молбата KG1 , нещо друго като документ от Фамилната каса дали ще ни трябва? Акт за раждане на дядото трябва ли? Ще приложим:

документи на сина ми

...

документи на дядото

...

Бихте ли погледнали документите, според вас дали ще трябва нещо друго?

И последен въпрос.. за сега :)) имате ли представа дали наистина едно от условията е дядото и внука да имат еднаква адресна регистрация?

Здравей Стела,

разбираемо е желанието ти да подготвиш по възможност предварително всички необходими документи. Надявам се да не ме разбереш погрешно, но е много трудоемко за непрофесионалисти като мен да дават по всяко едно време актуална систематизирана информация и изчерпателни списъци с документи. За щастие тази информация се е натрупала с времето в настоящата тема и съм сигурен, че ти сама би се справила с това да прецениш кои формуляри на Familienkasse ще са нужни за вашата конкретна житейска ситуация. Всичко необходимо е казано в първите 2-3 страници на темата.

Все пак ще се опитам да дам един примерен списък, който няма да коментирам. Така или иначе е нормално след подаване на първоначалната молба и приложения да следват писма от Familienkasse, с които ще се искат допълнителни неща.

Формуляри от Familienkasse:

  • Antrag auf Kindergeld (KG1)
  • Anlage Kind zum Hauptantrag Kindergeld (KG1-AK)
  • Haushaltsbescheinigung für das Kindergeld (KG 3a) - само ако живеят на един адрес в Германия, необходима е заверка в Meldestelle
  • Lebensbescheinigung für das Kindergeld (KG 3b) -  само ако живеят на различни адреси в Германия
  • Erklärung zu den Verhältnissen eines über 18 Jahre alten Kindes (KG 5d)


Копия на документи, които не си споменала по-горе:

  • 3-те последни фиша от заплатите на дядото
  • Банкови извлечения, доказващи превод на пари към банкова сметка на студента (ако има такива)
  • Krankenversicherungsbescheinigung (Krankenversicherungsnachweis) - получава се безплатно от офис на немската здравна каса


Основната задача, върху която дядото трябва да се фокусира е да помисли как да докаже един ден, че се грижи за издръжката на студента и по тази причина има право на претенции за Kindergeld. Този въпрос неминуемо ще бъде зададен в някакъв момент от Familienkasse и ще са нужни доказателства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, Stella написа:

Здравейте, отново! Бихте ли ми казали тук какво трябва да запиша?

Понеже това е първоначалния ви комплект документи, в полето Kindergeld-Nr не се пише нищо. След време, когато дойде първото писмо от Familienkasse, в него ще бъде споменат бъдещия ви Kindergeld-Nr и ще може да го използвате при последващо подаване на документи. Но за момента това поле във всички формуляри остава празно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето моя принос за форума, който на мен ми струва 115 евро за адвокат, защото тук никой не можа да ми отговори.

Когато майката на детето ми е женена и работи в България и живее с детето, аз нямам право на детски явно, адвоката каза че в някои случаи отпускат, ако пусна декларация от майката, че се грижа за детето и полагам материални и нематериални грижи.

Важното обаче е, че майката има право да получава детски от фамилната каса, въпреки че е в България и работи там, случаят се разглеждал, като че ли и тя е тук в Германия.

Сигурен съм, че имаше хора които можеха да ми спестят 115 евро, но повечето искат само да получат информация тук и гледат себе си, ето на пук аз пък да дам нещо на форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, mancheff написа:

Ето моя принос за форума, който на мен ми струва 115 евро за адвокат, защото тук никой не можа да ми отговори.

Когато майката на детето ми е женена и работи в България и живее с детето, аз нямам право на детски явно, адвоката каза че в някои случаи отпускат, ако пусна декларация от майката, че се грижа за детето и полагам материални и нематериални грижи.

Важното обаче е, че майката има право да получава детски от фамилната каса, въпреки че е в България и работи там, случаят се разглеждал, като че ли и тя е тук в Германия.

Сигурен съм, че имаше хора които можеха да ми спестят 115 евро, но повечето искат само да получат информация тук и гледат себе си, ето на пук аз пък да дам нещо на форума.

Поздравления, че все пак си решил да споделиш и така трябва да бъде. За съжаление ако разгледаш постовете ми, ще видиш колко често апелирам за това, но за съжаление манталитетът си е манталитет. Мисля, че в твоят случай, имаш шанс явно за детски и ако в стандартният такъв човек може да се свърши всичко само, ако отдели време и прочете написаното в темата, при теб по-скоро е, някой да ти напише добре и аргументирано писмата. Успех!

Пиши дали в крайна сметка, ще продължиш или се отказваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащата тайфа, вече ми е неудобно, но бихте ли ми казали и за този документ (Haushaltsbescheinigung) на мястото на въпросителните какво трябва да напиша? Аз предполагам, че трябда да се напише датата на която сина ми се е записал на адреса и живее в Германия....превеждам с гугъл преводач и превода понякога е напълно безмислен

Scan0006.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Стела написа:

Вече ми е неудобно, но бихте ли ми казали и за този документ на мястото на въпросителните какво трябва да напиша?

Scan0006.pdf

Предлагам ти като приключиш с всички документи да събереш възникналите въпроси и да ги пратиш заедно. Правя предложението си с най-добри намерения. И да не съобразиш с него, пак ще отговоря на въпросите ти, ако мога.

По въпроса - ако Никола е роден син на Димитър, то тогава тогава в полето Haushaltsaufnahme се пише отново датата на раждане на Никола. Ако детето е осиновено, припознато и т.н. се пише датата, от която се намира в домакинството на Димитър.

В полето In Deutschland seit не се пише нищо, ако детето е в България. Ако е вече в Германия се вписва датата на първата му адресна регистрация в Германия.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти,

Димитър е дядото, синът ми е студент и живее при него. Дядото подава документите..И двамата живеят заедно на един адрес

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Стела написа:

Благодаря ти,

Димитър е дядото, синът ми е студент и живее при него. Дядото подава документите..И двамата живеят заедно на един адрес

Оф, забравих тази подробност по вашия случай. Тогава в полето Haushaltsaufnahme се вписва датата на адресната регистрация на Никола в Германия, т.е. същата като в полето In Deutschland seit

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Стела написа:

А най-отдолу до подписа, коя дата пиша?

На всеки един формуляр до подписа се слага датата, на която е положен подписа. Разбира се, добре е слагането на датата и подписа върху всички формуляри от пакета да е по едно и също време, а не с две седмици разлика. Така че това се прави накрая, когато човек е приключил с попълването на всичко във всички формуляри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да ви уведомя че чакам отново решение за моя син от фамилиен касе, изпратихме по пощата всички документи, които ми искаха и за по сигурно и ги занесохме и на место, званях миналата седмица и ми казаха че ще изпратят отново писмо да чакам!Може да е за още документи може да е превод, то голяма борба голямо нещо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..