Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

А, ако родителят, който е в България с детето, е на трудов договор, но е вече повече от шест месеца в неплатен отпуск за отглеждане на дете и ще бъде още шест месеца в такъв, вписва ли се някъде? Т.е. това има ли някакво значение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

...Искам да ви попитам, след като молба - декларацията е на Български език, логично според мен е че трябва да се попълни на Български. В един форум четох, че се попълва с латински букви - ( вярно или не вярно)

Здравейте keti,

с пускането на двуезичните формуляри Familienkasse дава възможността на хора като мен и вас да попълваме информацията в тях на майчиния си език. После документите, попълнените на български, език се дават за превод за сметка на Familienkasse, което забавя процедурата с няколко месеца.

Но това, че основният език на формулярите е български не означава, че те трябва да се попълнят непременно на български. Препоръчвам дори и на хора без особени езикови познания да се опитат да си попълнят документите на немски, което е различно от простото заместване на кирилицата с латиница (както разбирам , че сте прочели в другия форум). Какво имам предвид, катто казвам "на немски? Ами много е просто и правилата са следните:

  • при имената и адресите се прави транслитерация (кирилицата се заменя латиница), като се спазват правилата за транслитерация. Например: когато се изписва адреса и трябва да се напише "ул.Струма, бл.18, вх.Б, ап.15" се попълва по следния начин "ul. Struma, bl.18, vh.B, ap.15".
  • при някои допълнителни уточняващи текстове се прави превод на немски, например в графата за пол при женски пол не се пише "zhenski", а "weiblich" т.н.
  • при числата си се използват арабските цифри, а не се заместват с римски  ;)

Тъй като съпруга ми работи в Германия на трудов договор от 05.2014 година, мога ли да напиша молба - декларацията със задна дата или как да изискваме изплащането на детските за по стар период? (не сме получавали детски досега нито в България, нито в Германия)

По отношение на периодите за плащане на Kindergeld със задна дата - никъде не е предвидено да се посочва периодът, за който имате претенции. Поне за момента формулярите са така направени и подобни полета лиспват. Familienkasse решава това на база декларираната информация при подаване на молбата и приложените към нея копия на документи. После ви изпраща решението си. Ако не сте съгласни с написаното в него (най-често се случва за миналите периоди) и мислите, че имате право на Kindergeld за време, което не е посочено в решението, тогава се подава възражение, така както вече се случи с ptpetrova (вижте случая й, описан по-горе).

И още един въпрос: Решихме да подадем писмото до familienkasse препоръчано по пощата. След като избера кода на населеното място 74842 Billigheim, излизат няколко адреса ( familienkasse Tauberbischofsheim, Haidelberg  и Ludwigsburg ). Та се притеснявам, кой от адресите да напиша на писмото и дали ще пристигне там за където е предназначено.

Вашата Familienkasse е тази в Tauberbischofsheim. Ако сте търсили в сайта www.ortsdienst.de вероятно там са ви дали и адресите на другите две каси, но те се показват просто като разположени в близост до вашето населено място (Weitere Behörden in der Nähe von Billigheim). Информацията ми може да потвърдите за себе си и на следните два сайта, като в полетата за търсене в горната им част въведете вашия пощенски код или името на населеното място:

www.familienkasse-info.de

www.kindergeld.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, ако родителят, който е в България с детето, е на трудов договор, но е вече повече от шест месеца в неплатен отпуск за отглеждане на дете и ще бъде още шест месеца в такъв, вписва ли се някъде? Т.е. това има ли някакво значение?

Здравей MilenaSlavena,

използването на неплатен отпуск от родителя в България няма отношение към правото/размера на Kindergeld и тази информация не трябва да се попълва никъде в актуалните към днешна дата формуляри. Всичко това е вярно, при условие, че няма прекъсване на трудовите правоотношения. Всяко едно прекъсване, възникнало през последните 5 г., трябва да се отрази надлежно в "Приложение Чужбина ...", макар че също няма особено значение за отпускането на Kindergeld.

До нови срещи ... в тази и други теми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново! По моя случай Kindergeld със задна дата, вече има  развитие. След като с моя съпруг подадохме възражение, от Familienkasse ни отговориха, че ще преразгледат случая и отново ще получим по пощата  писмо с решение за детските със задната дата.

Нека само да припомня, че в писмото, с което ни отпуснаха детските от датата на регистрация на детето, не се споменаваше нищо за детските надбавки от датата на регистрация на моя мъж, т.е. Kindergeld със задната дата, при което ние поведохме борба с Familienkasse. Подадохме възражение и те сега се активираха и ще разгледат миналия период, за който се правеха на ударени, че не съществува. Борбата с тази институция я започнахме с помощта на Крякащата тайфа. Страшно много съм му благодарна, че ни помага, защото от наша страна без език  нищо нямаше да се получи.

Ще си почакаме още малко и отново ще пиша във форума, като има развитие по случая. Предполага се, че ще започнат да мотаят с искане на документи, но няма как- не дават така лесно детските със задна дата.

559e60fcb5c54.JPG

559e61197c171.JPG

559e61305acf9.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎7‎/‎6‎/‎2015 at 13:49, ptpetrova написа:

... Подадохме възражение и те сега се активираха и ще разгледат миналия период, за който се правеха на ударени, че не съществува... Ще си почакаме още малко и отново ще пиша във форума, като има развитие по случая. Предполага се, че ще започнат да мотаят с искане на документи, но няма как- не дават така лесно детските със задна дата.

Здравей ptpetrova,

служителите от регионалната ти Familienkasse се изразяват по много интересен начин. В 90% от писмото ти обясняват, как възражението ти е неоснователно, но в крайна сметка случаят ти щял да бъде препратен за разглеждане в компетентната Familienkasse.

Казаното в края на трета страница в точката "Weitere Hinweise" е най-важното. За мен това означава, че претенциите ви за миналия период все пак са препратени, предполагам към офиса в Nürnberg.

В следващите няколко седмици ще получите писмо от този офис, защото там се разглеждат случаите на трансгранично право на Kindergeld.

Междувременно ти препоръчвам (не е задължително) да действаш по издаване на E401 и E411 от България, защото рано или късно може да ти ги поискат и е добре да са на разположение. Информацията в тях трябва да обхваща периода, за който имате допълнителна претенция: август 2014 - май 2015.

В темата Формуляри за Kindergeld (детски надбавки) в Германия съм писал малко по-подробно за тези формуляри.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

дано задавам въпросите си на правилното място. Наясно съм, че не сте адвокати или данъчни съветници, но имате опит с документи и законодателство. Снощи в чата говорих с Крякащата тайфа като гост, но се надявам тук, във форума, въпросите ми да бъдат видени от повече хора, някой може да има същият проблем или да му хрумнат и други варианти.

1. Баща работи в Германия, Дортмунд, на трудов договор. В БГ има дете на 15 /РАЗВОД, родителски права на майката/, за което плаща 100 лева издръжка. /Настоява за изпращане по банков път/. Полагат ли му се Kindergeld при положение че има развод? Четох много във форумите, но не срещнах такъв казус за разведени родители.

П.П. Имаме подозрение, че бащата "усвоява" разликата 183 евро - 35 лв. детски в БГ, но трябва да знам какво точно казват немските закони по този въпрос.

2. Приспадат ли му се данъци /четох за 1900 евро годишно ако се изпраща издръжка на роднини/ щом праща по банков път издръжка на детето си в БГ? Ще бъде много неприятно, ако бащата се облагодетелства от пари, които немската държава отпуска на децата. Четох тук, че някои родители наистина злоупотребяват с Kindergeld, и те не стигат до децата им.

Предварително благодаря за отговорите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, имайте предвид, че след като човекът няма родителски права, то той няма как да получава детски надбавки. А колкото до данъчните облекчения, не съм сигурна, но дори и да е така, защо си мислите, че 1900 евро са сума? Вярно, еквивалента на тази сума в левове изглежда голяма, но за Германия е напълно нормална. Приятна вечер!

П.П Относно желанието да се изпращат парите по банков път- отчитат се като разход и освен това е доказателство, че се изплаща издръжката редовно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами в Германия не знаят че бащата няма родителски права, детето има същата фамилия, носи човека акта за раждане, бележка от училището  и толкова, нали?

Интересува ни точно как стои закона в този случай, защото  ако прибира 166 евро месечно, а дава 50 евро издръжка, т.е. печели от детето си, трябва да се търси адвокат или служба, за да го издири.

1900 евро на фона на моята, в БГ, заплата от 400 лева, е огромна сума, повярвайте ми! И никак не е добре да му бъдат опростени като данъци/признати като разход, вместо да ги изпрати на детето си в БГ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Ангелина, тази работа не е толкова проста както, вероятно ви изглежда. Дани достатъчно ясно ви го каза още вчера. Бъдете спокойна, този лош (за вас) човек няма как да се облажва за сметка на детето си. Излишно е да изброяваме надълго и широко причините поради, които немската система не може да бъде излъгана лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Поводът да пиша отново толкова скоро е, че днес се получи финалното писмо от Familienkasse, с което отпускат тези прословути детски надбавки със задната дата. Решението дойде много бързо и определено не очаквахме веднага да отпуснат сумата, а да ни мотаят с документи.

На всички, които рано или късно им предстои да минат по моя път, им пожелавам успех.

На Крякащта тайфа съм му много БЛАГОДАРНА, както аз, така и моят съпруг, защото благодарение на него се стигна до този положителен за нас резултат.

Благодарна съм и на модераторите, че от мое име качват снимков материал, че аз нещо не успявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено моя грешка че се регистрирах тук и попитах.  Това е форум за взаимопомощ на българи в Германия, не на българи в България, нали?

Получих вял отговор, колкото да не е без хич, и ирония между редовете. В края на краищата вие сте избягали от БГ точно за да не сте в положението на такива като мен с по 400 лева заплата, затова и отношението към моите въпроси е толкова откровено неприятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Госпожо, беше ви отговорено така, както стоят нещата тук, а не така както на вас би ви се искало. Няма ирония, това е положението, никой не е бягал, и ние имаме близки в България, законите тук са такива. Ако ви се струва несправедливо, според мен трябва да си търсите правата по законният ред. Форумът не разрешава семейни проблеми, той има за цел само да информира. Лек ден и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Г-жо, Ангелина,

1. Детски надбавки в Германия не се отпускат само на база акт за раждане на детето и служебна бележка- в случай, че детето не живее в Германия, още по-сложно се отпускат детските. Ако бащата на детето Ви взема такива, то това е неправомерно и в един момент, когато немските власти разберат за това, ще трябва да бъде върната цялата сума до цент. Вие няма как да се ползвате от тези пари, тъй като те са неоснователно получени, ако изобщо се получават такива. След като родителските права не се упражняват от него, той няма никакво право да получава детски надбавки, независимо в коя държава на света се намира!

2. Вие сте в пълното право, ако след постановената от съда издръжката, са настъпили обстоятества за промяна на нейния размер, да подадете иск за увеличаване на размера й, но ще Ви трябва адвокат, защото промяната в тези обстоятелства става само по съдебен ред.

3. В Германия данъците се определят по класи, които са 5. Трета и пета класа заплащат по-малко данъци, но бащата на дедето Ви не попада в тези двете. Аз лично познавам мъже, които са разведени- с деца или без деца, заплащат по-висок данък, отколкото един мъж, който е в действащ брак, и до сега не съм чула да са им върнали по 1900 евро. Следователно, това което са Ви казали, че бившият Ви съпруг получава данъчно облекчение в размер на 1900 евро, мисля, че е неотговарящо на действителността.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте отново  :),

Исках да споделя с вас, че изпратихме всички документи на фамилиенкасе началото на месеца и сега само можем да чакаме. Притесняваме обаче факта, че напоследък в интернет пространството се въртят всякакви коментари, че от 01.01.2016 г.щели да спират детските на родители чиито деца не живеят и не са регистрирани в Германия тоест нямат ID номер. Като примерно това http://www.kindergeld-kompakt.de/ . Има ли нещо вярно или времето ще покаже? Чувал ли някой за подобна информация? Щом получа отговор от касата, какъвто и да е той ще споделя с вас.

 

Към nelson83, не ви трябват агенции и тем подобни организации за да си подадете документите за детски. Ако прочетете внимателно написаното по горе ще ви се изясни всичко. Хората като "крякащата тайфа" и Дани Узунова, достатъчно ясно са обяснили какво, как и къде. Също така са достатъчно търпеливи и отделят време за да отговарят на нашите въпроси много точно и коректно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, въпросът ми е следният и много ще съм благодарна ако някой ми отговори. Доста четох не не можах да разбера за нашия казус.

Мъжът ми е в Германия, а аз и децата все още сме в БГ. Предстои ни пътуване в началото на септември.

Той е подал за детски, но днес е получил писмо, че искат адресна регистрация на децата. Това от общината ли да го взема или е нещо друго. Децата естествено са с моята регистрация в БГ. Наистина се обърках. Този документ е на български, нали? Не съм чувала да има многоезичен такъв.

Моля, ако някой може да разясни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, въпросът ми е следният и много ще съм благодарна ако някой ми отговори. Доста четох не не можах да разбера за нашия казус.

Мъжът ми е в Германия, а аз и децата все още сме в БГ. Предстои ни пътуване в началото на септември.

Той е подал за детски, но днес е получил писмо, че искат адресна регистрация на децата. Това от общината ли да го взема или е нещо друго. Децата естествено са с моята регистрация в БГ. Наистина се обърках. Този документ е на български, нали? Не съм чувала да има многоезичен такъв.

Моля, ако някой може да разясни.

Определено (най-вероятно) става дума за немска адресна регистрация. Това е основният документ в Германия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой беше казал, че това се прави с цел да се пресекат практиките да се получават детски за деца извън Германия. Тук има по-запознати от мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎5‎/‎2015 at 16:39, dty_76 написа:

Здравейте, въпросът ми е следният и много ще съм благодарна ако някой ми отговори. Доста четох не не можах да разбера за нашия казус.

Мъжът ми е в Германия, а аз и децата все още сме в БГ. Предстои ни пътуване в началото на септември.

Той е подал за детски, но днес е получил писмо, че искат адресна регистрация на децата. Това от общината ли да го взема или е нещо друго. Децата естествено са с моята регистрация в БГ. Наистина се обърках. Този документ е на български, нали? Не съм чувала да има многоезичен такъв.

Моля, ако някой може да разясни.

Здравейте dty_76,

за съжаление от подадената от Вас до момента информация е трудно да се даде категоричен отговор. Много въпроси и условности ще отпаднат, ако просто снимате/сканирате и качите писмото в темата, за да видим пълния текст. С това мое искане не поставям под съмнение езиковите познания на съпруга ви, но просто една снимка на писмото ще спести стотици "ако ...".

В случай, че се затруднявате да прикачите снимката в темата, просто ми я изпратете на E-Mail и аз ще ви съдействам.

Иначе формулярът Е401 има подобни функции и в т.2 / т.3 се попълва точно тази информация, а именно къде живеят в момента децата. Българският вариант на този формуляр съм го прикачил към мнението си от 02.08.2015 в тази тема. Ако считате, че това дава отговор на въпроса ви, тогава действайте и не си играйте да прикачвате писмото от Familienkasse.  В темата Формуляри за Kindergeld (детски надбавки) в Германия съм писал подробно как се действа с Е-формулярите.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте  :),

Искам да попитам следното: Съптругът ми работи на трудов договор, но все още е в пробен период - това има ли някакво значение при подаването на документи за детски?

(Аз и детето сме в България)

Благодаря предварително за отделеното време!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Искам да попитам следното: Съптругът ми работи на трудов договор, но все още е в пробен период - това има ли някакво значение при подаването на документи за детски?

(Аз и детето сме в България)...

Здравейте Deny,

надявам се да не съжалявате, че сте отделили време да се регистрирате във форума ни. Ще бъде чудесно, ако останете активен потребител и продължим да се срещаме във форума  :)

А сега по въпроса ви - той е достатъчно конкретен, така че и отговорът е сравнително лесен. Съпругът ви има право да получава Kindergeld, независимо от това, че все още работи в изпитателен период и не е преминал на безсрочен трудов договор. Това, че вие и децата все още сте в България, също е без значение. Така че нека подава документите.

Внимание:

Проблем възниква, когато човек подаде документи и започне да получава Kindergeld, но на по-късен етап договорът му не бъде продължен. Тогава той трябва да информира незабавно Familienkasse за така възникналата ситуация. Има сънародници, които забравят да го направят и за няколко месеца след уволнението си продължават да получават неправомерно Kindergeld. В момента, когато им поискат да ги върнат се оказва, че те вече са ги похарчили и се получава неприятна ситуация. Надявам се, че във вашия случай съпругът ви ще си продължи трудовите взаимоотношения и няма да се налага да му спират детските. Желая му го най-сърдечно - на него и на вас!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, прочетох доста по темата, но не намерих отговор на въпроса си.

Казусът ни е следният. Съпругът ми работи в Германия от 2013. Подадохме документи за детски януари месец, като отидох с човек говорещ немски във Фамилиенкасе по район. Подадохме нужните документи и след 3 месеца дойде писмо с формуляр Е401, Е411 които трябваше да изпратим в България да бъдат попълнени от "Социални грижи" Документите са занесени лично от майка ми в СГ и със съдействието на служителите са придвижени до София. Всички тези документи ни бе казано, че задължително се придвижват по служебен път.

Вчера получаваме писмо отново с изпратен формуляр Е411 който трябва да се попълни и искане за доход което също сме дали при подаване на документите във ФК.

Ние със сина ми живеем в Германия при съпруга ми от септември 2014, а дъщеря и е студент в България. Като за доказателство сме подали исканите документи. При обаждане от съпруга ми в ФК преди два месеца да попита дали всички документи са наред, му е отговорено, че всичко нужно е там и само трябва да изчакаме 2-3 месеца.

Какво да предприемем сега? Трябва да подадем отново екземпляра в СГ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Подадохме нужните документи и след 3 месеца дойде писмо с формуляр Е401, Е411 които трябваше да изпратим в България да бъдат попълнени от "Социални грижи" Документите са занесени лично от майка ми в СГ и със съдействието на служителите са придвижени до София. Всички тези документи ни бе казано, че задължително се придвижват по служебен път.

Вчера получаваме писмо отново с изпратен формуляр Е411 който трябва да се попълни и искане за доход което също сме дали при подаване на документите във ФК. ... При обаждане от съпруга ми в ФК преди два месеца да попита дали всички документи са наред, му е отговорено, че всичко нужно е там и само трябва да изчакаме 2-3 месеца.

Какво да предприемем сега? Трябва да подадем отново екземпляра в СГ?

Здравейте daneto,

доста подробно описвате ситуацията, но както вече нееднократно съм писал и до други потребители, важно е какво точно пише в писмото от Familienkasse, с което ви изпращат новия формуляр E411. Така че най-добре просто го снимайте/сканирайте и качете писмото тук, за да видим пълния текст. Разбира се, заличете личните данни. Ако се затруднявате да направите това, просто ми пратете снимката по E-Mail и аз ще придвижа нещата вместо вас.

Иначе по проблема ви има няколко хипотези, но бих коментирал едва, когато видя писмото, защото признавам си ме мързи да описвам всички възможни хипотетични причини.

Надявам се молбата ми да не ви се стори твърде претенциозна, така че до нови срещи ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички, пиша за първи път тук, уверението от училище и удостоверението от социалната служба, че не получаваме детски надбавки трабва да е само преведено или съответно трябва да се легализира, ако е необходимо да се легализира, след като се преведе, къде трябва да се отиде и колко ще ми струва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, veronik_veronik!Според мен тези документи само трябва да се преведат, не е нужна и легализация.

Здравейте ptpetrova,

чудесно е, че взехте отношение по питането на veronik_veronik. Аз също хвърлих едно око на темата и видях, че много други потребители вече са минали по пътя, по който е тръгнала veronik_veronik, т.е. би трябвало да имат отговор на въпросите й. Надявам се поне някои от тях да прочетат това мое мнение, да си спомнят какви са ги вършили и да отговорят на питането на veronik_veronik. Така де, трябва да предаваме полученото нататък. Нали уж сме се събрали на място, където българи помагат на българи. По този начин форумът ни най-после ще заприлича на истински форум. До момента изглежда по-скоро като блог на 3-4 потребители.

Ето и потребителите, които ми се струва, че биха могли да вземат отношение по въпроса: swetljki, dddsi, zicos75rs, j.koseva, ЕМ2002, keti, Роска, dty_76, Deny.

Ще следя темата с трепетно очакване за включването с отговор на поне половината от тях  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравеѝте

Преди два дена пуснах документите по пощата. Като получа отговор ще пиша какво е положението.

Здравейте dddsi,

чудесно е, че се включихте отново в темата. Все пак мисля, че още преди да получите отговор от Familienkasse, в отговор на въпроса на veronik_veronik може да споделите вие лично прилагали ли сте служебна бележка от дирекция "Социално подпомагане" и служебна бележка от учебно заведение в България? Ако сте го правили, бяха ли преведени и легализирани въпросните служебни бележки? Ето това е въпросът, на който veronik_veronik очаква отговор час по-скоро.

Иначе като получите решението на Familienkasse пак се включете в темата, за да ни кажете кое и как е станало. Ще се радваме да споделите с нас постигнатия успех.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

първо да се извиня, ако съм оставила впечатление единствено като "консуматор" на информация. Не смея да давам отговори на въпроси, тъй като и аз сега събирам нужните документи. Поради тази причина смятам, че към момента отговора ми не би бил достоверен, а само предположение. И все пак - аз само превеждам нужните документи. Някъде прочетох, че служебната бележка от социалните може да бъде издадена многоезична (като извлеченията от акта за раждане и свидетелството за брак), но на мен ми я дадоха на български. Ако тепърва ще ходите до тази служба попитайте ги, може да си спестите един превод :)

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Формуляри Е 401 и Е 411 се опитах да си ги извадя от България,но дори и с връзки ми отказаха и ми беше обяснено че се изискват само по служебен път. Постоянно имали искания от Германия и обикновенно ги обработвали и изпращали за 10 работни дни.

Извадих служебна бележка от училище само за едното дете защото другите са под 6 години и не съм я превеждала на немски защото ми казаха че в Familienkassen имат служебни преводачи които вършат тази работа,само че става малко по бавно.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Deny, dddsi - супер сте и много се радвам, че взехте участие с отговори по въпросите на veronik_veronik  :)

В потвърждение на написаното от dddsi:

Служебната бележка от училище е достатъчно да бъде преведена на немски от заклет преводач, но дори и това не е задължително да бъде направено. Има случаи, в които хората прилагат тази бележка само на български език, а Familienkasse я дава на свои преводачи за превод (както написа и dddsi). Все пак, ако бележката се изпрати с превод, документите ще бъдат обработени по-бързо.

По отношение на служебната бележка от дирекция "Социално осигуряване" - тя няма стойност пред Familienkasse и няма смисъл да се дават пари за превода й на немски.  Няма да е грешно, ако бъде приложена към документите, но информацията, която е вписана в нея се обменя така или иначе по служебен път между Familienkasse и съответната  дирекция "Социално осигуряване" в България.

Ако в много краен случай Familienkasse си позволи да наруши правилата (уж за да станели нещата по-бързо), тогава човек получава формуляр Е 411 и бива помолен да го предаде за попълване в България. Не сте длъжни да го правите, дори най-вероятно ще ви откажат да ви го попълнят (както спомена по-горе dddsi). Ако все пак човек реши да опита, прилагам по-долу българския вариант на формуляр Е411. По отношнение попълването на Е-формулярите съм писал подробно на стр. 1 в темата.

Успех на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

искам първо да Ви благодаря за чудесния и много полезен форум! Следвайки всички Ваши указания успях да попълня голяма част от формулярите за детски надбавки. Оказа се обаче, че имам един проблем: пристигнах миналия месец в Германия при съпруга си, който работи в немска фирма с договор, а ние с децата живеем в България. Наложи се и аз да направя Anmeldung, за да оправим неговия проблем с Steuerklassenkombination и сега не знам кой адрес да посоча в молбата за детски, след като скоро ще се връщам в България- този в Германия или в България? Ако отпиша регистрацията, това ще навреди ли на Steuerklassenkombination? И още един въпрос-на приложение дете- разбрах, че за всяко дете трябва отделно приложение, но и за двамата ми сина Lfd. Nr. като 1 или като поредни номера да напиша? Единият от тях през февруари ще навърши 18. Това счита ли се за скоро и в такъв случай да попълвам ли т. 3 от приложението?

Благодаря Ви предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... пристигнах миналия месец в Германия при съпруга си, който работи в немска фирма с договор, а ние с децата живеем в България. Наложи се и аз да направя Anmeldung, за да оправим неговия проблем с Steuerklassenkombination и сега не знам кой адрес да посоча в молбата за детски, след като скоро ще се връщам в България- този в Германия или в България? Ако отпиша регистрацията, това ще навреди ли на Steuerklassenkombination? И още един въпрос-на приложение дете- разбрах, че за всяко дете трябва отделно приложение, но и за двамата ми сина Lfd. Nr. като 1 или като поредни номера да напиша? Единият от тях през февруари ще навърши 18. Това счита ли се за скоро и в такъв случай да попълвам ли т. 3 от приложението?

Благодаря Ви предварително!

Здравейте neco999,

макар че питането ви обхваща различни теми, ще се опитам да ви отговоря на въпросите тук. Ако все пак възникнат допълнителни въпроси по отношение на данъчното облагане ви моля да ги поставите за разискване в някоя от съществуващите теми за данъците или просто да създадете нова, за да се запази прегледността на настоящата.

Първо по въпросите ви за Kindergeld:

  • приложенията "Приложение Дете" ("Anlage Kind") се номерират с поредни номера
  • според мен няма ясна дефиниция за "Скоро" ("in Kürze"), която е използвана във формуляра на "Anlage Kind". Моята интерпретация е, че под "Скоро" ("in Kürze") се разбира период от около е месец преди навършване на 18 г. на детето, защото 1 месец е и минималният период, за който могат да се изплатят Kindergeld. Във вашия случай си попълвате т.3 на "Приложение Дете"
  • адресната ви регистрация няма никакво отношение към придобиване право на детски надбавки в Германия

По неясна е ситуацията около решението за адресна регистрация в Германия и макар че е извън темата ще си позволя кратък коментар.

Ясно е, че сте я направили, за да премине съпруга ви в по-благоприятен данъчен клас. Това е напълно разбираемо и предполагам, че става въпрос за преминаване от Steuerklasse I към Steuerklasse III. Но според актуалното законодателство (§ 1a Abs. 1 Nr. 2 EStG) излиза, че дори и единият брачен партньор да няма немска адресна регистрация, достатъчно е той да живее в ЕС или ЕИП, в резултат на което живеещият в Германия има право да поиска да бъде прехвърлен към Steuerklasse III. Т.е. вече не е задължително и двамата да имат адресни регистрации в Германия, за да е възможно това. Все пак не съм съвсем сигурен дали правилно тълкувам текста на закона и ако имате някаква допълнителна информация, моля да я споделите с нас.

По отношение на адресната регистрация мисля, че не сте задължени поради връщането си в България да се отписвате от немския адрес, след като на него остава да живее съпруга ви.

Най-точна информация обаче ще получите, ако погледнете какво пише в т.нар. Meldegesetz на федералната провинция, в която сте регистрирани или ако попитате в съответното Meldestelle. Но независимо дали ще го направите или не, в документите за Kindergeld е добре да посочите българския си адрес.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..