Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

На 5.04.2020 г. at 11:46, domakinka написа:

Здравейте! Превода за Kindergeld получих с чек по пощата това ми е първия превод и незнам как да постъпя в случая с този чек.При подаване на молбата бях посочила банковата си сметка но нямам превод там.Трябва да се осребри ли този чек и в коя банка трябва да отида в случая в банката която е изпратила чека или в банката където ми е сметката.На някой случвало ли се е така? Благодаря!

Съжалявам,но не мога да ви отговоря. Мен до сега ми ги превеждаха само по банков път. Но за месец март така и не ги получих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте на всички,

много ще се радвам, ако някой може да ми съдейства с отговорът на един мой въпрос.

Днес получих писмо, с което ме уведомяват, че трябва да им изпратя попълнено "Удостоверение за семейно положение за отпускане на детски надбавки"(Familienstandsbescheinigung für die Gewährung von Kindergeld). Какво какво трябва да попълня в т.5 (виж снимката)?

Другият ми въпросът е аз трябва да се свържа с моята фамилиенкасе тук в Германия и те да ми извадят този Е401 "Удостоверение за семейно положение за отпускане на детски надбавки"(Familienstandsbescheinigung für die Gewährung von Kindergeld) или трябва аз да го изискам от България и след това да го преведе. Това не ми е ясно? И ако трябва да го изисквам от БГ от коя институция е това?

Много Ви благодаря предварително за отговорите! Лека вечер.

-5-.thumb.JPG.a6b16d9b0dfe63d7930cc870e0b80eea.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравявам всички. Получихме пореден въпросник за правото на получаване на детски. Писмото е получено от адреса на  фамииенкасе Майнц.  Обаче в отдясно  горе в писмото са посочени данните на фамилиенкасе Саарбрюкен.  Малко съм объркана на кой адрес трябва да се изпрати въпросника? Мисля ,че всички българи получаващи детски от Германия са получили такъв въпросник.

Редактирано от Люси
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5/24/2019 at 11:14, Ednorog написа:

Има спънки когато детето не е в Германия , но начини винаги има , те са упорити но и вие трябва да бъдете, имам позната със същият казус ще разбера как е постъпила ако желаете ще ви кажа

Здравейте,изчетох всичко написано по темата за детските надбавки в Германия,но не разбрах когато бабата има право да получава детските,молбата е от нейно име или има документ,които удостоверява кой са членовете на домакинството.Детските ми бяха отказани,защото децата живеят в България с мойте родители и трябвало бабата да подаде документи.Децата са от първия ми брак,от втория ми брак нямам деца.Вторият ми съпруг работи от две години в Германия,аз съм при него и ходя на Интеграционен курс,а за децата водим дела с бившия за извеждането им от страната.Моля,за малко разяснение относно подаването на документи за детски в Германия от бабата.   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, Malina написа:

Здравейте,изчетох всичко написано по темата за детските надбавки в Германия,но не разбрах когато бабата има право да получава детските,молбата е от нейно име или има документ,които удостоверява кой са членовете на домакинството.Детските ми бяха отказани,защото децата живеят в България с мойте родители и трябвало бабата да подаде документи.Децата са от първия ми брак,от втория ми брак нямам деца.Вторият ми съпруг работи от две години в Германия,аз съм при него и ходя на Интеграционен курс,а за децата водим дела с бившия за извеждането им от страната.Моля,за малко разяснение относно подаването на документи за детски в Германия от бабата.   

Бабата трябва да подаде молба за децата ,ако те живеят при нея сега.Трябва да вземете формуляр от касата пращате го, там има поле за обяснение ,защо Бабата подава молбата и каква е причината.Дано да съм полезна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Добър ден! 

Подадох необходимите първоначални документи от България за получаване на детски надбавки в Германия, но ме мъчи един въпрос. Моля за отговор! 

Съпруга ми работи в Германия, а аз и детето сме в България. Аз и детето сме на един  постояннен адрес, а съпруга ми на друг постояннен адрес в Бг.

Въпроса ми е: Може ли да сме на различни адреси в България и да ме одобрят за получаване на детски?

Благодаря! 

 

 

Редактирано от marieta. st
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,живея със семейството си от септември 2019 в Германия.Миналата седмица подадох всички необходими документи. Във формуляра бях посочила,че не съм работила досега в Германия,аз до 01.04.2020 работех homeoffice на трудов договор за българска фирма,както и на свободна практика. Искат да им представя фишове за заплата.Ок,ще ги приложа,мисля и копия от гражданските ми договори да приложа. Според вас необходимо ли е да се превеждат тези документи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, tonic написа:

Здравейте,живея със семейството си от септември 2019 в Германия.Миналата седмица подадох всички необходими документи. Във формуляра бях посочила,че не съм работила досега в Германия,аз до 01.04.2020 работех homeoffice на трудов договор за българска фирма,както и на свободна практика. Искат да им представя фишове за заплата.Ок,ще ги приложа,мисля и копия от гражданските ми договори да приложа. Според вас необходимо ли е да се превеждат тези документи?

 А кой работи в Германия за да подадете молба.Може ли малко повече подробности

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Ednorog написа:

 А кой работи в Германия за да подадете молба.Може ли малко повече подробности

да,съпругът ми работи,но както казах,цялото семейство живеем в Германия. Детето е ученик,приложих сл.бележка от училището. Днес говорих с фамилиенкасе,казаха,че тъй като молбата е от мое име,съответно не са им необходими фишове от заплата на мъжа ми.Помолиха да им опиша в свободен текст от какво естество са доходите ми,но забравих да ги попитам,дали искат превод на гражданските ми договори и фишовете,а свързването с тях се оказа почти мисия невъзможна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, tonic написа:

да,съпругът ми работи,но както казах,цялото семейство живеем в Германия. Детето е ученик,приложих сл.бележка от училището. Днес говорих с фамилиенкасе,казаха,че тъй като молбата е от мое име,съответно не са им необходими фишове от заплата на мъжа ми.Помолиха да им опиша в свободен текст от какво естество са доходите ми,но забравих да ги попитам,дали искат превод на гражданските ми договори и фишовете,а свързването с тях се оказа почти мисия невъзможна.

  Но аз разбрах ,че вашият договор не е бил немски(или не съм разбрала правилно)Молбата може да е от ваше име но , ако той работи давате неговите фишове.И разбирам че детето учи в Германия ,нали.Имате ли вече някакъв отговор от фамилиен касе, освен разговора по телефона

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Ednorog написа:

  Но аз разбрах ,че вашият договор не е бил немски(или не съм разбрала правилно)Молбата може да е от ваше име но , ако той работи давате неговите фишове.И разбирам че детето учи в Германия ,нали.Имате ли вече някакъв отговор от фамилиен касе, освен разговора по телефона

Точно така,договорът ми не беше немски. Бях изпратила по пощата попълнена молба,адресни регистрации,сл.бел.от немското училище на сина ми,данъчните номера и на трима ни,здравни застраховки и т.н. В отговор-писмо те поискаха фишове от мои заплати. Тогава се обадих по телефона и обясних,че мога да приложа такива от БГ работодател и обясних как съм работила до сега.Помолиха всичко това да им върна описано в свободен текст. Да,бих могла да приложа фишовете на мъжа ми,но служителката ми обясни,че няма смисъл,след като молбата е от мое име.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, tonic написа:

Точно така,договорът ми не беше немски. Бях изпратила по пощата попълнена молба,адресни регистрации,сл.бел.от немското училище на сина ми,данъчните номера и на трима ни,здравни застраховки и т.н. В отговор-писмо те поискаха фишове от мои заплати. Тогава се обадих по телефона и обясних,че мога да приложа такива от БГ работодател и обясних как съм работила до сега.Помолиха всичко това да им върна описано в свободен текст. Да,бих могла да приложа фишовете на мъжа ми,но служителката ми обясни,че няма смисъл,след като молбата е от мое име.

Не мисля, че е така.Ако някой от групата има друго мнение може да Ви каже.Но аз мисля че за да получите от тук от фамилиенкасе , трябва да имате немски договор.Децките са данъчно облекчение в Германия.Изпратила съм ви лично съобщение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подава този, който има немски договор, доколкото разбирам вашият съпруг. Защо подавате документи вие? Доколкото знам предпоставката е именно немският договор и това, че в немската държава внасяне данъци. С български договор какво допринасяте за немската държава. Плащате си данъци и осигуровки в България и просто ги обявявате в данъчната си декларация тук, защото живеете в Германия и сте длъжни да обявите световния си доход.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, veronik_veronik написа:

Подава този, който има немски договор, доколкото разбирам вашият съпруг. Защо подавате документи вие? Доколкото знам предпоставката е именно немският договор и това, че в немската държава внасяне данъци. С български договор какво допринасяте за немската държава. Плащате си данъци и осигуровки в България и просто ги обявявате в данъчната си декларация тук, защото живеете в Германия и сте длъжни да обявите световния си доход.

до колкото знам не е задължително условие да работя,ако например съм домакиня,нямам право на детски ли? Ние сме трайно установени тук,аз въпреки,че нямам социално и пенсионно осигуряване все още,плащам здравно осигуряване,данъцит,наем на жилище,немско частно училище,спортни такси към немски клубове на сина ми,имам банкова сметка и т.н. Не съм съвсем съгласна,че с нищо не допринасям тук,плащам си точно и коректно за всичко. Както и да е,ще приложа и фишове от заплатите на мъжа ми и ще видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие не ме разбрахте, мъжът ви на немски трудов договор ли е? Това, че плащате такси на клубове, наем въобще не касае детските надбавки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, veronik_veronik написа:

Вие не ме разбрахте, мъжът ви на немски трудов договор ли е? Това, че плащате такси на клубове, наем въобще не касае детските надбавки.

прекрасно ви разбрах,но понеже вие зададохте въпроса с какво допринасям на немската държава,та ви отговорих.Да,знам,че таксите за клубове нямат отношение към детските. Въпреки че от Фамилиенкасе ми казаха да не изпрашам фишовете на мъжа(да,той е служител към немска фирма),все пак смятам да го направя. Благодаря ви за съветите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново! Искам да поздравя всички, които помагат и отговарят на всичките ни въпроси. Чудесен форум!

Ние подадохме документи за Kindergeld от октомври 2019г., през април ни върнаха писмо, в което имаше 4 документа за допълване, един от които беше да им изпратим Заявление от "Дирекция социално подпомагане" - причината за прекратяване на детските в България. Така и написахме : поради възможността на бащата да кандидатства за детски в Германия. Върнаха ни писмо, в което сме одобрени, но пише че ще ни удържат по 23,01Е на дете на месец. Защо се получава така и какво можем да направим? Благодаря!

Inked96587899_376100359949854_3852877035093360640_n_LI.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, tonic написа:

прекрасно ви разбрах,но понеже вие зададохте въпроса с какво допринасям на немската държава,та ви отговорих.Да,знам,че таксите за клубове нямат отношение към детските. Въпреки че от Фамилиенкасе ми казаха да не изпрашам фишовете на мъжа(да,той е служител към немска фирма),все пак смятам да го направя. Благодаря ви за съветите.

Просто е трябвало в началото съпругът ви да подаде документите за детските и нямаше да имате проблем. И мисля, че е по-добре да не изпращате фишове, а формуляра, който се попълва от неговият немски работодател с който се удостоверява, че вашият съпруг е служител на тази фирма, този формуляр е в основният пакет документи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да поздравя всички вас, които помагате на сънародниците си.  Отговори на сложни въпроси намерих точно тук в форума.

Отскоро получихме от  Фамилиенкасе едни формуляри за да подадем отново на детски. Странно. Може би защото дъщерята  ни навършва 18 г.  Със съпруга ми се чудим какво да пишем в Антграга там ,където се изисква да попълниш данните от коя фамилиенкасе до сега си получавал детски..  Но ние никъде не го намерихме.

Пиши в формуляра така:  От коя каса  за семейни надбавки (Детски добавки № , служебен номер?)

Може би още някой получи подобни.

Благодаря. Моля помогнете да разберем какво трябва да се пише.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, Люси написа:

Искам да поздравя всички вас, които помагате на сънародниците си.  Отговори на сложни въпроси намерих точно тук в форума.

Отскоро получихме от  Фамилиенкасе едни формуляри за да подадем отново на детски. Странно. Може би защото дъщерята  ни навършва 18 г.  Със съпруга ми се чудим какво да пишем в Антграга там ,където се изисква да попълниш данните от коя фамилиенкасе до сега си получавал детски..  Но ние никъде не го намерихме.

Пиши в формуляра така:  От коя каса  за семейни надбавки (Детски добавки № , служебен номер?)

Може би още някой получи подобни.

Благодаря. Моля помогнете да разберем какво трябва да се пише.

За да не гадаем за какво става въпрос, най-добре дайте номера на формуляра (намира се вляво-долу и е завъртян) или точното име на формуляра (написано е с удебелен шрифт).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, 1984 написа:

За да не гадаем за какво става въпрос, най-добре дайте номера на формуляра (намира се вляво-долу и е завъртян) или точното име на формуляра (написано е с удебелен шрифт).

това е вKG-1 - bg Anlage Kind  - Stand September 2019,  стр 2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че трябва да попълните номера на детските от накой от формулярите, които някога сте получили и съответно вътре пише, коя е касата. Този номер се намира в горния десен ъгъл и се състои от букви и цифри.

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте. Вчера ни бяха изплатени детските със задна дата. В крайна сметка бях приложила само исканите от мен документи, а именно фишове от заплати, в случая от България,тъй като до април тази година се водих на договор там +  доказателство за прекъснат трудов договор. От тези документи, само споразумението с работодателя дадох за превод на лицензиран преводач. Все пак, реших да не изпращам фишовете от заплатите на мъжа,тъй като изрично ми бяха казали, че търсят информация само от лицето,подало молбата. И тъй като имаше малко полемика тук,дали имам право на тези детски,след като не работя и не съм работила в Германия, явно - да. Не съм прилагала формуляри от социалните в БГ, но ние и тримата живеем тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Живея в България моя син е студент а съпруга ми подаде документи в Германия защото живее и работи там от 2 години ,имаме брак .В Приложението Чужбина което попълвам аз от мое име защото ми го пратиха от Familienkasse , точка 4 )назначена съм на трудов договор в България и работя 10 години в тази фирма нужно ли е да представя някакви документи в допълнение ,и другия ми въпрос в относно точка 4.2) прекъсвах през последните пет години ,имам една година болничен  поради продължително заболяване РМЖ ,след което ТЕЛК тук дали отново са нужни документи да бъдат приложени и какви ,ако някой знае ще съм благодарна да ми каже .

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 14.8.2020 at 11:17, andriana3333 написа:

Живея в България моя син е студент а съпруга ми подаде документи в Германия защото живее и работи там от 2 години ,имаме брак .В Приложението Чужбина което попълвам аз от мое име защото ми го пратиха от Familienkasse , точка 4 )назначена съм на трудов договор в България и работя 10 години в тази фирма нужно ли е да представя някакви документи в допълнение ,и другия ми въпрос в относно точка 4.2) прекъсвах през последните пет години ,имам една година болничен  поради продължително заболяване РМЖ ,след което ТЕЛК тук дали отново са нужни документи да бъдат приложени и какви ,ако някой знае ще съм благодарна да ми каже .

Здравейте andriana3333,

вашите отговори във формуляр KG 51 имат само декларативен характер. По мое скромно мнение не е  необходимо да прилагате документи, с които да доказвате верността на една или друга информация. Ако е необходимо, Familienkasse ще поиска документите, които прецени че са й необходими.

Според мен обаче няма да се наложи да пращате допълнително документи, с които да доказвате кога и къде сте работила, нито кога сте били в продължителен болничен. Просто попълнете полетата във формуляра, това е достатъчно. Причината е, че свързаната с вас информация е третостепенна отношение получаването на Kindergeld, поради което едва ли ще ви поискат нещо. В пъти по-важно е документите, които подава бащата да са изрядни, за да не следва протакане на процедурата.

Като нещата приключат, пишете кое как е станало, ако намерите време за добрия стар форум, разбира се :)

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , имам нужда от помощ за документи изискани от Фамилиенкассе. Мъжът ми работи в Германия от миналата година, детето ни се роди през Януари. От юли месец и ние с детето имаме регистрация и се намираме в Германия.  

Проблем се явяват предните месеци/ оженихме се през юли/, детето е регистрирано на моя адрес в България. 

Имаме писмо с което ми изискват още доста документи, ще съм благодарна ако някой го погледне и ме Ориентира за какво иде реч сега. 

Благодаря предварително 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, Вели написа:

Здравейте , имам нужда от помощ за документи изискани от Фамилиенкассе. Мъжът ми работи в Германия от миналата година, детето ни се роди през Януари. От юли месец и ние с детето имаме регистрация и се намираме в Германия.  

Проблем се явяват предните месеци/ оженихме се през юли/, детето е регистрирано на моя адрес в България. 

Имаме писмо с което ми изискват още доста документи, ще съм благодарна ако някой го погледне и ме Ориентира за какво иде реч сега. 

Благодаря предварително 

Здравейте Вели,

ако се нуждаете от превод, може да качите писмото като снимка в темата Помогнете ми с превода ... или да ми го изпратите на електронната поща, която ще ви дам като лично съобщение.

Ако имате просто нужда от насоки по написаното от Familienkasse, тогава по-добре качете писмото в настоящата тема.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите ,аз ги попълних и пуснах така както прецених за правилно ако се получи ще споделя за да мога и аз да помагам когато е нужно на някого 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎22‎/‎2020 at 21:47, denishasanov92 написа:

Здравейте, имам нужда от вашата помощ, От 05.2019 работя в Германия с трудов договор и всичко както си му е реда.Жена ми и детето са в България.Разбрах, че жена ми има право да получава детски надбавки, след като аз работя в Германия.

...

Вече се измина повече от 1 месец откакто говорихме с тях и писмото пак не достига до нас. Жената на която платихме 170 евро +75 за преводи на документи вече вдигна ръце и не й се занимава повече с нашия случай. А иначе в това писмо, което те ни изпращат имало някакъв документ, който трябвало да заверим в Общината за да се докаже, че живеем на един и същ адрес. Според вас какво трябва да направя от тук нататък? 

В кой град сте в Германия.Незнам дали е възможно да дадете адреса си в Германия и там да получавате писмата.Може адреса който сте дали в Бг да е грешен.Трябва нещата да се задвижат отново и мисля че всичко ще започне отначало, защото сте имали някакъв срок и той не е спазен.Ако имате въпроси ми пишете ако мога ще ви отговоря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎22‎/‎2020 at 21:47, denishasanov92 написа:

Здравейте, имам нужда от вашата помощ, От 05.2019 работя в Германия с трудов договор и всичко както си му е реда.Жена ми и детето са в България.Разбрах, че жена ми има право да получава детски надбавки, след като аз работя в Германия.

...

Вече се измина повече от 1 месец откакто говорихме с тях и писмото пак не достига до нас. Жената на която платихме 170 евро +75 за преводи на документи вече вдигна ръце и не й се занимава повече с нашия случай. А иначе в това писмо, което те ни изпращат имало някакъв документ, който трябвало да заверим в Общината за да се докаже, че живеем на един и същ адрес. Според вас какво трябва да направя от тук нататък? 

Ако изчетете цялата тема и попълните формулярите, които лесно ще попълните, защото са и на немски и български, списък с документите, които трябва да приложите също има и ще се справите и без такива съмнитилни помагачи. Дайте си адреса за кореспонденция в Германия, важно е на пощенската кутия да са написано ясно имената за да не върнат писмата. Ако толкова не може да се справите има фирми дори в България, които се занимават с детските в Германия. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, благодаря за ценната информация, която получаваме от форума. Моят въпрос е следният: Каква е процедурата за подаване на документи за детски надбавки за второ дете? Получаваме за първо, но не цялата сума, въпреки, че са ни спряни детските в Бългория. Второто ни се роди преди няколко дни. Аз работя в Германия, съпругата ми с децата е в България.

Редактирано от ashkin_hs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте отново след дълго мълчание!

Случаят е следния: живея и работя в Германия, разведох се миналата година. Децата и бившата ми съпруга не живеят в Германия. Тя не желае да получава детските надбавки на децата, като мотив посочва това, че получава помощ и ще й я спрат ако започне да получава детските от Германия.

Въпросът ми е , при това положение мога ли да пусна молба аз да ги получавам? Знам , че при разведени родители парите получава родителят при когото живеят децата, но той отказва. Тези пари просто се губят при тази ситуация или примерно бих могъл да наема адвокат да защити правото ми  като данъкоплатец на тази държава?

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..