Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Здравейте!

След като изчетох тази тема във форума, но не намерих точно отговор на въпросите ми по нашия казус, си позволявам да пусна запитване. Ние живеем в Германия от над 1 година (аз и детето, мъжът ми е тук над 3 години), детето ни ходи на училище, но не работим с немски договор или гевербе. Доходите ни са от фирмата ни в Бг, като мъжът ми е собственик и управител, а аз съм безработна. Съответно той е данъчно задължено лице в Бг, където се осигурява, вкл.здравно, въпреки че тук плащаме здравни. В кризата в момента бизнеса се свива, нямаме възможност да пътуваме до Бг и това се отразява на доходите ни. 

Питането ми е имаме ли право на детски помощи, след като не сме данъчно задължени лица тук. Плащаме единствено здравните тук. Не знам какво означава да съм данъчно задължено лице без никакви ограничения. Като чета условията за получаване на помощи за отглеждане на дете в Германия, не разбирам разликата в изискванията за Kindergeld и Kinderzuschlag - отделно ли се разглеждат, доходите за какъв период се гледат и в случая доходите ни от Бг ще се приравнява ли към необходимия минимум за живот в Германия... Ако е от значение уточнението, че в Бг никога не сме получавали детски, тъй като сме били над прага по доходи.

Ще се радвам на помощ с конкретна информация или къде да търся такава. С четенето на немски се оправям. 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Много интересна тема. Разликата между Kindergeld и Kinderzuschlag e, че първото имат право на всички деца без оглед на дохода, а второто е добавка, която се ползва при ниски доходи.

За данъчно задължено лице, ви препоръчвам да се поинтересувате повече и ви моля да споделите тук. Вие обявявате доходите си в България, плащате си задълженията, но тъй като живеете повече от 6 месеца в Германия, вие сте данъчно задължено лица на Германия и трябва да обявявате тук, своя световен доход. Да, в България съпругът ви развива дейност, като юридическо лице.

https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-bg/граждани-на-европейския-съюз/инфотека/нов-живот-в-германия/данъци

Освен това, до сега не сте ли получили писмо как се издържате в Германия и източник на доходи?  

Ако вие работите, дори почасово, нещо малко може да се осигурявате здравно цялото семейство и да подадете за детски надбавки документи, излизайки от този казус. Но мисля, че при всички положения живеейки тук, да плащате само здравни осигуровки?  Надявам се и други да се включат в темата.

 

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте! Много полезен форум!

Имам следният казус: работя на постоянен договор в Герммания. Жена ми  (в момента в майчинство иначе на постоянен тр.договор в Бг) и малкото ни дете са в България. Преди 2 месеца от името на жена ми подадохме необходимите документи за детски надбавки. Днес са ни изпратили отговор, че ги отказват, защото тя не живее в Германия и не е данъчно задължена там. Имаме един месец за обжалване. Дали има начин и с какви аргументи бихме могли да обжалваме това решение? Дали някой да познава добър адвокат, който би свършил работа?

Благодаря предварително!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адвокати с български език много, просто отворете интернета и ще намерите. Обадете се на "Справедлива мобилност", има координатите във форума и им обяснете случая. Не забравяйте да пишете как се размиват нещата, някой ще попадне в същата ситуация и затова е този форум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте,след дълго чете във форума и водене на записки,се престраших да пиша и до Familienkasse с помоща на Google преводач и да питам за моя случай.Моят случай е следният: имам три деца от първия брак,две от тях са непълнолетни и живеят с мойте родители.Съпругът ми от втория брак живее и работи в Германия на немски трудов договор от три години, като в последствие аз дойдох при него.От втория брак нямам деца.В България живеем на един адрес аз,вторият ми съпруг,двете деца и мойте родители.

Първите пуснати документи от мое име,бяха отхвърлени и отговора беше,че бабата има право на детски.Затова и писах до Familienkasse, да ми изпратят документи за попълване от името на бабата.Тези документи от името на бабата бяха одобрени,но не получавахме пълния размер на детските, затова от прочетеното във форума се обърнах към социалните в България за документ,че не получавам детски от тях.Всички документи са превеждани на немски език в агенция в България.

Изпратих документите и вече получаваме пълния размер на детските и разликата от преди това.Всички писма получавах тук в Германия,като на мен ми отне около година това с детските,така че трябва търпение и упорство.Немската администрация до момента за всичко е била коректна и отзивчива т.е. на каквото сме имали право ни е било дадено.Много е трудно за хора като мен,които не знаят езика и съм много благодарна на всички писали тук във форума и на активния участник "Ednorog" във форума за търпението и подкрепата.

Весело посрещане на Коледните и Новогодишни празници :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Добър ден! За много години! Бих искала да благодаря на всички потребители във този форум, всичко споделено тук ми помогна много! 

Подадох документи за детски надбавки от България през 03 месец 2020 и едва в края на ноември бях одобрена. Но със съпруга ми сме в процес на развод и отказва да ми предостави каквито и да е документи за в бъдеще. Уведомих Фамилиенкасе за това, че сме разделени и за отказа му да ми сътрудничи, но не са ми отговорили до този момент,как да процедирам. 

Съпруга ми работи и живее в Германия, а аз и детето в България. 

Имам няколко въпроса и бих искала да помоля за отговор! 

1.На какъв период се подават отново документи за детски надбавки, след като първоначалните документи съм ги подала 03месец 2020?

2. Отново ли се подават пълния набор от документи, както при първото кандидатстване за детски надбавки? 

3. Знае ли някой, как се процедира след като бащата отказва да ми предостави  необходимите документи като-Lohnsteuerbescheinigungen, Arbeitgeberbescheinigung и др. 

Благодаря Ви предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте,

Много четох по темата, но не намерих точен отговор на моя казус. От 11.2019 г. работя на трудов договор в Германия. Разведен съм с майката на детето ми, които живеят в България. Въпроса ми е имам ли право да получавам детски надбавки от Германия. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При разведени родители детските се получават от човека при когото живее детето. В случая бившата ви съпруга, ако разбира се тя няма нищо против или пък вие. Защото аз имам две деца ( разведен съм) , но майката не желае да получава детските. Хора всякакви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте на всички! Отново се обръщам към вас за помощ:). Фирмата, в която работеше съпруга ми през цайт фирма му предложи договор. Преди няколко дена получи подписан новият договор от фирмата, към която се прехвърля, който влиза в сила от 1.03. Съответно договора му с цайт фирмата се прекратява от вчера. Получаваме детски надбавки. Въпросът ми е трябва ли да подаваме нещо към Familienkasse за промяната на работодателя, какво и дали сме в срок според вас? 

Благодаря на всички прекрасни момичета във форума и бъдете здрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.kindergeld.org/formulare/kindergeld-formulare-in-bulgarischer-sprache.html

Има си всичко,когато потърсим с гугъл,ама пусто мързел....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледах всички тези формуляри от линка ви преди да пиша, благодаря, но KG 53-BG  не намирам. Намерих в нета само GB вариант, но не знам дали ще ми го признаят.

Редактирано от ddd123
  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 27.2.2021 at 8:27, dess1979 написа:

Здравейте на всички! Отново се обръщам към вас за помощ:). Фирмата, в която работеше съпруга ми през цайт фирма му предложи договор. Преди няколко дена получи подписан новият договор от фирмата, към която се прехвърля, който влиза в сила от 1.03. Съответно договора му с цайт фирмата се прекратява от вчера. Получаваме детски надбавки. Въпросът ми е трябва ли да подаваме нещо към Familienkasse за промяната на работодателя, какво и дали сме в срок според вас? 

Благодаря на всички прекрасни момичета във форума и бъдете здрави!

Здравейте des1979,

при подаване на документите за Kindergeld се декларират (вписват) редица информации. Когато настъпи каквато и да е промяна в първоначално предоставените данни, тази промяна трябва да се декларира с документа Veränderungsmitteilung.

Понеже данните за работодателя са част от първоначалния комплект документи, то тази промяна трябва да се отрази. На страница втора се маркират предпоследното и последното квадратче. Със свободен текст се пише, че има нов работодател. Към формуляра се прилага копие на новия трудов договор и документите се пращат по пощата.

Всичко това може да стане и по електронен път на страницата Veränderungsmitteilung zum Kindergeld. Попълвате необходимите данни, маркирате полето "Sonstige Änderungen mitteilen" и продължавате напред. В някакъв момент трябва да прикачите доказателството за промяната, т.е. новия трудов договор. Ако нямата възможност да го сканирате, просто направете хубави снимки с телефона и качете тях. Ак тази процедура ви се струва сложна, използвайте хартиения вариант, описан по-горе. Предимството на електронно подаденото уведомление е, че моментално получавате потвърждение, че информацията ви е получена. При хартиения вариант трябва да пратите препоръчано писмо, за да сте сигурна, че документите са получени, което обаче струва пари.

 

На 8.10.2020 at 19:46, chukche написа:

Здравейте отново след дълго мълчание!

Случаят е следния: живея и работя в Германия, разведох се миналата година. Децата и бившата ми съпруга не живеят в Германия. Тя не желае да получава детските надбавки на децата, като мотив посочва това, че получава помощ и ще й я спрат ако започне да получава детските от Германия.

Въпросът ми е , при това положение мога ли да пусна молба аз да ги получавам? Знам , че при разведени родители парите получава родителят при когото живеят децата, но той отказва. Тези пари просто се губят при тази ситуация или примерно бих могъл да наема адвокат да защити правото ми  като данъкоплатец на тази държава?

Поздрави!

Здравей chukche,

този проблем не го ли бяхме дискутирали вече с теб? Когато родителите не могат да се разберат, резултата е, че парите се губят. Един адвокат би могъл да ти помогне, само ако успееш да докажеш, че се грижиш за издръжката на детето. Тогава Familienkasse ще има основание да изплаща половината от сумата на теб, но останалата част пак се губи.

Не съм сигурен дали има легален начин, по които да получаваш цялата сума.

 

На 4.1.2021 at 14:49, Mimi написа:

Добър ден! За много години! Бих искала да благодаря на всички потребители във този форум, всичко споделено тук ми помогна много! 

Подадох документи за детски надбавки от България през 03 месец 2020 и едва в края на ноември бях одобрена. Но със съпруга ми сме в процес на развод и отказва да ми предостави каквито и да е документи за в бъдеще. Уведомих Фамилиенкасе за това, че сме разделени и за отказа му да ми сътрудничи, но не са ми отговорили до този момент,как да процедирам. 

Съпруга ми работи и живее в Германия, а аз и детето в България. 

Имам няколко въпроса и бих искала да помоля за отговор! 

1.На какъв период се подават отново документи за детски надбавки, след като първоначалните документи съм ги подала 03месец 2020?

2. Отново ли се подават пълния набор от документи, както при първото кандидатстване за детски надбавки? 

3. Знае ли някой, как се процедира след като бащата отказва да ми предостави  необходимите документи като-Lohnsteuerbescheinigungen, Arbeitgeberbescheinigung и др. 

Благодаря Ви предварително! 

Здравейте  Mimi,

по 1
Нови документи не се подават, докато не ти ги поискат или докато не се промени някакво първоначално декларирано обстоятелство - например смяна на адрес, друга банкова сметка, и т.н.

Здравейте  Mimi,

по 1
Нови документи не се подават, докато не ти ги поискат или докато не се промени някакво първоначално декларирано обстоятелство - например смяна на адрес, друга банкова сметка, и т.н.

по 2
Що вече сте била одобрена, единственото, което се прави занапред е да се информира Familienkasse за настъпили промени. Процедурата за информиране я описах по-горе в отговора си до des1979. Във формуляра за вашия случай се отнася третото квадратче.

по  3
Ако описаните документи са ви нужни занапред, едниственият начин да ги получите е добрата воля на бащата. Няма как да го задължите да ви ги предостави.

За съжаление мисля, че след развода и при липса на съдействие от страна на бащата, отпуснатите Kindergeld ще ви бъдат намалени на половина или дори спрени. Моят съвет към вас е да отделяте част от получаваната сума, защото може един ден да се наложи да връщате пари и тогава ще ви бъде много трудно, ако не сте предвидили това и не сте отделяли.

Редактирано от Крякащата тайфа
  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте на всички. 

Четох доста във форума, но тъй като не успях да открия нищо по нашия казус се престраших да пиша. Извинявам се предварително, ако все пак някъде е писано по темата. Моят мъж (нямаме брак :) ) замина да работи в Германия преди месец. Имаме две деца и заедно всички се водим на един постоянен адрес в БГ. Имаме близки, които са подавали документи и получават детски и ни помогнаха да подготвим и нашите документите от тук. Но... мъжът ми има и по-голямо дете от друга жена, за която не мислехме да подава документи, тъй като детето не живее с нас и се води на друг постоянен адрес. Колега обаче му е казал, че може да взема и за трите деца, свързал се и с някаква жена, от фирмите които подготвят документи за детски и тя също е потвърдила. Възможно ли е това и ако някой е запознат може ли да съдейства с информация?

Благодаря предварително и хубав ден!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎17‎/‎2021 at 8:29, simona.g.ivanova написа:

Здравейте на всички. 

Четох доста във форума, но тъй като не успях да открия нищо по нашия казус се престраших да пиша. Извинявам се предварително, ако все пак някъде е писано по темата. Моят мъж (нямаме брак :) ) замина да работи в Германия преди месец. Имаме две деца и заедно всички се водим на един постоянен адрес в БГ. Имаме близки, които са подавали документи и получават детски и ни помогнаха да подготвим и нашите документите от тук. Но... мъжът ми има и по-голямо дете от друга жена, за която не мислехме да подава документи, тъй като детето не живее с нас и се води на друг постоянен адрес. Колега обаче му е казал, че може да взема и за трите деца, свързал се и с някаква жена, от фирмите които подготвят документи за детски и тя също е потвърдила. Възможно ли е това и ако някой е запознат може ли да съдейства с информация?

Привет simona.g.ivanova, точно този въпрос е един от най-дискутираните "особени" случаи около получаването на Kindergeld. Краткият отговор е - възможно е да се получават Kindergeld и за дете от предишен брак, но трябва да са изпълнени редица условия.

Запознайте се с историите mancheff, chukche, tonito, planish и така ще разберете кой докъде е стигнал с неговия случай. Някои от тях все още посещават форума ни и се надявам да споделят как са се развили нещата при тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1984 changed the title to Формуляри за Kindergeld (детски надбавки) в Германия

Жители на държави извън Европейският съюз, сключили граждански брак с европеец и имат трудов договор в Германия имат ли право на детски надбавки, при условиече че децата им се намират извън Европа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.4.2021 at 13:05, alexbont написа:

Жители на държави извън Европейският съюз, сключили граждански брак с европеец и имат трудов договор в Германия имат ли право на детски надбавки, при условиече че децата им се намират извън Европа?

Това е възможно, но Германия има договорености за Kindergeld само с някои страни извън ЕС. Освен това, з астраните, с които има договорености, пак не е толкова просто. Процедурата е още по-сложна, в сравнение с тази за хората от ЕС. Но пък трябва да се опита. Дори бежанците имат право на детски надбавки.

На стр. 4 в актуалната Информационна брошура за детски надбавки вероятно ще намериш отговор на твоя въпрос. Ако човекът, за който говориш, е гражданин на една от изброените там страни, да не се чуди и нека подава документи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте! Получих Въпросник за правото на получаване на детски надбавки.Децата са в БГ на 23 и  17г. Дали за детето което е на 17 г.   ще трябва бележка от училище или си запазва правото за получаване до 18години без да представи бележка от училище?Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Въпросче за детски надбавки в DE

Мъжът ми е от август 2020г. В Германия, а ние с децата пристигнахме преди около месец при него. Подадохме документи за детски, и сега ни искат куп други. Въпросът ми е дали ще получим детските със задна дата при положение, че в БГ НЕ получавах детски и съм представила документ от БГ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
На ‎7‎/‎15‎/‎2021 at 21:36, Севда Савова написа:

Въпросче за детски надбавки в DE

Мъжът ми е от август 2020г. В Германия, а ние с децата пристигнахме преди около месец при него. Подадохме документи за детски, и сега ни искат куп други. Въпросът ми е дали ще получим детските със задна дата при положение, че в БГ НЕ получавах детски и съм представила документ от БГ.

Според актуалните промени в законодателството ще получите детките само за 6 месеца назад от датата (месеца) на подаване на първоначалните документи. Както изглежда, детските за няколко месеца ще останат подарък за бюджета на Германия :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви! Все още чакаме отговор от familienkasse.Като свърши цялата буламащина, ще пиша какви документи са ни искали. До скоро..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,работя по въпроса за детските,но незнам дали детските могът да се превеждат във българска карта,за да напиша аибана.и от работодателя точно какъв докомент да поискам.благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте хора! Минавам да споделя какви документи са ни искали за да ни отпунат детските. Преди два дена получихме писмо за одобрение, но ги изплатиха от датата на регистрацията на децата в Германия. Днес вече имаме и превод. Та сега за документите:

-първо попълниме молба за детски и един формуляр, за това, че искаме 6 месеца назад да ни се изплатят при положение, че в Бг не получавах детски, а мъжът ми работеше тук. -документ преведен на немски от социалните до коя дата сме получавали детски в България. Копия от адресните ни регистрации в Германия. Копия от паспорти на децата и нашите лични карти. 

Върнаха ни писмо, че искат от нас:

-копие от трудовия договор на мъжа ми

- копие от последните три апрехнуха(фиш за заплата) 

-копие от договора за наем

-отделно и един формуляр който се попълва от наемодателя, за това, че децата са вписани на едно жилище с нас, макар, че това се вижда и от анмелдуците ни. 

-един формуляр, който се попълва от работодателя

-един формуляр, който се попълва от училище, ако имате учащи деца

- копие от договора за електроенергия

- доказателство за това, че си плащаме таксите за радио и телевизия. Ние им копирахме конто аусток в който се вижда това плащане. 

- документ от здравноосигурителната институция в случая IKK

Надявам се да съм полезна на някой! 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Здравейте, и аз да се включа и да споделя с вас какво се случва с моите документи, които подадох за детски в Германия, тъй като точно този форум ми помогна да събера всичко.

Ситуацията е такава, аз и децата ми на 14 и 18 живеем в България, а бащата, с когото сме разведени, от една година живее и работи в Германия. След обстойно четене във форума, приготвихме следните документи- бракоразводно дело( преведено), актове за раждане на децата(многоезични), лични карти (копия), Kg1, KG51, KG54, KG53 KG55A, бележка от социалните, че взимам детски, адресна регистрация на бащата и социални осигуровки.

Документите бяха подадени края на март месец 2022г, края на юли получих писмо, за допълнителни документи, които изискват. Към март месец големият все още няма 18, юни месец ги навършва и за това сега му искат отново бележка от училището и някакво обяснение,което не съм наясно какво точно трябва да е. На бащата документите,които изискват, са подготвени предварително, но не са му ги искали при подаването първия път. А към мен,  да попълня отново KG51 , което отново не ми е ясно защо. Моля за помощ да кажете какво трябва да се напише в обяснението за пълнолетния ми син и евентуално какво да напиша в KG51 , за да не го върнат отново. Благодаря ви предварително.

Прикачвам снимка на документите , които изискват

 

 

IMG_20220819_144027.jpg

Редактирано от kirilova_tania
Грешка
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понякога са странни, просто им изпращате това, което искат. На мен ми върнаха писмо, че единя от документите не се чете и ми изпратиха размазаното копие, при условие, че документите бяха подадени на място и всичко беше наред. Както и да е, щом документите, които изискват от бащата сте ги подготвили разбирам, че там няма нещо неясно. За Даниел, потвърждение от училището и според мен  това не е свободен текст, а формуляр, който трябва да попълните. Има го в интернет, а може и във форума да е качен. Вътре попълвате, дали учи в момента, какво прави и т.н

Аз също получих такъв формуляр, когато синът ми навърши 18 г. 

Напишете в гугъл:

Erklärung zu den Verhältnissen eines volljährigen Kindes, това е един формуляр Kg5d.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, бих искала да попитам дали, някой може да ме упъти какви документи ми трябват за еднократните помощи преди раждане на детето, например за Caritas?

Проблем ли е, че нямаме граждански брак с приятеля ми?

И последно пак какво ми трябва кранкен касата за mutterschaftsgeld ? 

Благодаря предварително ! 

Редактирано от Zlatelina
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте! 

Нова съм във форума,изчетох цялата тема,а и не само нея. Имам следния казус: с мъжа ми и детето живеем в Германия и получаваме детски в момента. Другата година аз и детето се прибираме в България,но мъжът ми за момента остава да работи в Германия. Не се разделяме или развеждаме,имаме сключен брак. Проблемът е,че в България тримата не сме на един адрес,просто не ни е трябвало досега,защото сме живели все в Германия от раждането на детето.За да получава той детските от Германия,е по-добре като се приберем в България, той да си смени постоянния адрес,за да сме тримата едно домакинство? Естествено когато е в България,той ще живее при нас,а отделно ще се включва активно в плащането на сметките по домакинството. 

Предполагам,че ще ни трябва и бележка от социалните,че нямаме право на детски в България? 
 

Благодаря много!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Gabi1504 написа:

Здравейте! 

Нова съм във форума,изчетох цялата тема,а и не само нея. Имам следния казус: с мъжа ми и детето живеем в Германия и получаваме детски в момента. Другата година аз и детето се прибираме в България,но мъжът ми за момента остава да работи в Германия. Не се разделяме или развеждаме,имаме сключен брак. Проблемът е,че в България тримата не сме на един адрес,просто не ни е трябвало досега,защото сме живели все в Германия от раждането на детето.За да получава той детските от Германия,е по-добре като се приберем в България, той да си смени постоянния адрес,за да сме тримата едно домакинство? Естествено когато е в България,той ще живее при нас,а отделно ще се включва активно в плащането на сметките по домакинството. 

Предполагам,че ще ни трябва и бележка от социалните,че нямаме право на детски в България? 
 

Благодаря много!

Ако получавате някакви други помощи в Германия те не се прехвърлят в България.Според мен е без значение е адресната му регистрация в България.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, AinStein написа:

Ако получавате някакви други помощи в Германия те не се прехвърлят в България.Според мен е без значение е адресната му регистрация в България.

Да,да, естествено,че ще информираме касата тук,че детето се връща в България,те ще ги спрат,след което трябва пак да подаваме антраг към друга каса,която е zuständig за България(Rheinland-Pfalz мисля,че беше). Въпросът беше дали да не си смени мъжът ми адреса в България,за да сме на един адрес? Защото тогава имаме общо домакинство(в което той естествено ще се включва,просто досега не ни е трябвало в България да сме на един адрес. Така или иначе идеята е след година-две той да си намали работното време,за да може да прекарва повече време с нас в България,а не само отпуските. Доколкото знам имаме право на детските от Германия,след като бащата продължава да работи там и няма да имаме право на детските от България.

Та въпросът беше,ако някой е изпадал в същата ситуация(майката се връща с детето в България, а бащата остава да работи в Германия)? Имаме брак и не се разделяме.
Данъчния клас също ще запазим. По този повод вече питахме във финанцамта и оттам ни казаха,че има два варианта: или аз си оставам анмелдната в Германия(без значение,че ще живея и работя примерно 5 години в България), или се абмелдвам изцяло и пак трябва да представяме удостоверение за гражданско състояние и да сменя мъжът ми класа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мъжът ви остава данъчен клас 3, беше писано някъде по въпроса във форума, вие сте по подразбиране 5 независимо къде живеете. 

Вече знаете, че детето така и така има право на детски независимо дали ще живее в Германия или България. Ако съм на ваше място бих ги уведомила с официално писмо, че планувате прибиране с детето в България и необходимо ли е да подавате нови документи и т.н.  В официалният отговор ще получите най-достоверна информация. Не подавайте документи просто ей така, защото някой ви е казал, прочели сте и т.н. Позовете се на техния отговор.

Може да се окаже, че адресната регистрация въобщи не ги касае във вашият случай и да се притеснявате излишно. 

 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, veronik_veronik написа:

Мъжът ви остава данъчен клас 3, беше писано някъде по въпроса във форума, вие сте по подразбиране 5 независимо къде живеете. 

Вече знаете, че детето така и така има право на детски независимо дали ще живее в Германия или България. Ако съм на ваше място бих ги уведомила с официално писмо, че планувате прибиране с детето в България и необходимо ли е да подавате нови документи и т.н.  В официалният отговор ще получите най-достоверна информация. Не подавайте документи просто ей така, защото някой ви е казал, прочели сте и т.н. Позовете се на техния отговор.

Може да се окаже, че адресната регистрация въобщи не ги касае във вашият случай и да се притеснявате излишно. 

 

Благодаря за отговора! 
 

Да, май сте права, може би най- добре е да ги уведомим с писмо(мислехме първи да се обадим да питаме, но всъщност най-добре е всичко да го има черно на бяло). Така или иначе след като ще се абмелдваме с детето от Германия, едва ли има начин да не се подават пак документи. Още повече, че ще почвам работа в България, съответно тя ще е приоритетната държава за изплащане на детски по регламента(въпреки че няма да имаме право на тях заради твърде висок общ доход). Всъщност въпросът беше дали в България да се регистрираме тримата с детето на един адрес, за да може мъжът ми направо да си подаде антрага,а не да му кажат, че понеже нямаме общо домакинство в България, то аз трябва от мое име да подам антраг. 
Ще пиша как се развива ситуацията при нас, предполагам, че на някого може да му е от полза.

 

Още нещо да попитам във връзка с данъчния клас и общата декларация: на някого правили ли са му проблем заради твърде висок доход от България? 
 

Извинявам се за оф-топика!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма значение адресната регистрация.Женени, разделени, но  с брак, разведени с развод.Децата имат право на детски.Когато сте едно домакинство има други привилегии, които Германия в България не дава.
Доколкото разбирам те е страх да не би да ти спрат детските, защото ще имаш висока заплата.Българите го правят, за да крадат народа.Немците ти дават.Затова винаги съм казвал забравяте какви са законите в България.
В Германия са други в полза на народа.Давам един пример.
В България ставаш безработен-една година ти плащат.Лежиш, пърдиш,  нещо частно поработваш и никой не те търси за работа.Защото парите идват от държавата.А тук веднага ти търсят я работа, я курс, я практика.С нещо което да се занимаваш за да не ти плащат пари, които ти се полагат по закон.Но това са частни фондове бюрото по труда.Единственото държавно е социала и то на федерално ниво.

П.С.Имам познат навремето сирийците, като дошли разправяше.Едната провинция им дава 3000евра, да идат да се регистрират в друга, но не в тяхната:)
 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, AinStein написа:

Според мен няма значение адресната регистрация.Женени, разделени, но  с брак, разведени с развод.Децата имат право на детски.Когато сте едно домакинство има други привилегии, които Германия в България не дава.
Доколкото разбирам те е страх да не би да ти спрат детските, защото ще имаш висока заплата.Българите го правят, за да крадат народа.Немците ти дават.Затова винаги съм казвал забравяте какви са законите в България.
В Германия са други в полза на народа.Давам един пример.
В България ставаш безработен-една година ти плащат.Лежиш, пърдиш,  нещо частно поработваш и никой не те търси за работа.Защото парите идват от държавата.А тук веднага ти търсят я работа, я курс, я практика.С нещо което да се занимаваш за да не ти плащат пари, които ти се полагат по закон.Но това са частни фондове бюрото по труда.Единственото държавно е социала и то на федерално ниво.

П.С.Имам познат навремето сирийците, като дошли разправяше.Едната провинция им дава 3000евра, да идат да се регистрират в друга, но не в тяхната:)
 

Неее, не ме е страх,че ще ми ги спрат,защото така или иначе докато единият родител работи в Германия,някой от нас(баща,майка,баба),ще има право на тях,дори и детето да е в България. Ставаше въпрос за това,че детските се полагат на човека,в чието домакинство се отглежда детето. Примерно ако аз и мъжът ми останем в Германия и нямаме общо домакинство в България,а само в Германия, молбата трябва да я подаде бабата да речем,ако тя отглежда детето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..