Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Здравейте Крякащата тайфа,

много Ви благодаря, че ми помогнахте и сега ще мога спокойно да си подам документите и да се връщам в България. Що се отнася за адресната регистрация, случаят е следният: Съпругът отиде до Finanzamt- Fürth и там са започнали да приготвят куп документи, които да бъдат попълнени в България за моето състояние, но след като е казал, че съм тук, тогава са му предложили варианта с регистрацията. Той обяснил, че няма да остана тук, а те отговорили, че това няма значение, важното е да имам и аз иднетификационен номер. Регистрирах се и оправихме положението, но когато започнах с документите за детските надбавки, други хора ми казаха, че са имали след това проблеми. Затова се наложи да искам съвет от Вас и от Вашия отговор разбирам, че най- вероятно това се е случило преди промените в закона. Нямам друга допълнителна информация,която да даде по- голяма яснота по въпроса.

Още веднъж много Ви благодаря и до скоро... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте. Имам много въпроси май,че ми е пълна каша.. Тук сме с детето от около седмица. Съпругът ми е тук вече от 7 месеца. Аз все още нямам регистрация, а той има от както е дошъл тук,,но до преди седмица работеше с така нареченото гевербе. Искам да попитам дали може той  да подаде документите за детски сега. Аз съм подала молба в България и от август месец тази година не получавам там детски. Мисълта ми е като се подава молбата от името на бащата от началото на регистрацията му ли да се искат детски или от момента на регистрация на детето,доколкото разбрах можело и със задна дата...Ако някой може да ми покаже примерна попълнена молба ще съм много благодарна,защото при самото попълване ми изникват доста въпроси.Документите,които ми трябват мисля,че всички съм ги разпечатала. Самата молба я имам и в българския вариант и само в немския,в крайна сметка прочетох много мнения и не знам коя да попълня?  Акта за раждане е в многоезичен стил,както и акта ни за граждански брак. От България се съгласиха да ми издадат документ Е401,тъй като разбрах,че понякога го изискват,знам че може по служебен път,но доколкото разбрах така става по-бързо. Но не успях да го преведа.  Също така да изчакам ли като се регистрирам и аз тогава да попълваме или? И от страна на бащата освен банкова сметка какво друго се представя,той като е бил с гевербе до скоро, как се представя дохода? От 10. Август,да уточня, мъжът ми работи на трудов договор и извън темата трябва ли да затвори гевербето сега или то си се затваря.....?

Също така регистрацията на съпруга ми е в Кайзерслаутерн, а сега работи и сме в Есен. Къде всъщност да подадем документите има ли значение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Paneva,

кашата няма да бъде толкова голяма, ако се върнеш и прочетеш още поне 2 пъти првите 3 страници в темата. Не е чак толкова много и поне на 2/3 от въпросите ти, свързани с Kindergeld, вече са дадени отговори. По тази причина ще пиша без много обяснения.

 

На Friday, August 21, 2015 at 12:45, Paneva написа:

Здравейте. Имам много въпроси май,че ми е пълна каша.. Тук сме с детето от около седмица. Съпругът ми е тук вече от 7 месеца. Аз все още нямам регистрация, а той има от както е дошъл тук, но до преди седмица работеше с така нареченото гевербе. Искам да попитам дали може той  да подаде документите за детски сега. Също така регистрацията на съпруга ми е в Кайзерслаутерн, а сега работи и сме в Есен. Къде всъщност да подадем документите има ли значение? Аз съм подала молба в България и от август месец тази година не получавам там детски. Мисълта ми е като се подава молбата от името на бащата от началото на регистрацията му ли да се искат детски или от момента на регистрация на детето, доколкото разбрах можело и със задна дата...

Първо трябва да си оправите адресните регистрации, а след това да подадете документите за Kindergeld до Familienkasse, отговаряща за новия ви адрес в Есен. Документите се подават по настоящ адрес.

В Германия човек е длъжен при нанасяне в дадено жилище след определен период престой да се запише (Anmeldung), че живее там. При преместване на друг адрес се прави ново записване (Ummeldung), при което става автоматично отписване (Abmeldung) от стария адрес. При напускане на Германия човек трябва изрично да се отпише (Abmeldung). При тази ситуация ти, съпругът ти и детето се хващате и отивате в Meldestelle, за да се регистрирате адресно в Есен.

Молбата се подава от името на бащата, защото доколкото разбирам само той работи в Германия и по тази причина само той е правоимащ да кандидатства за Kindergeld. В молбата не се посочва период, за който се искат парите със задна дата. Familienkasse трябва сами да се сетят на база изпратените документи от коя дата да ви ги изплатят. След като дойде решението им, ако не ви устройва периода, от който са ви ги отпуснали се подава възражение, стига да имате основание за това.

 

Цитат
Ако някой може да ми покаже примерна попълнена молба ще съм много благодарна,защото при самото попълване ми изникват доста въпроси.Документите,които ми трябват мисля,че всички съм ги разпечатала. Самата молба я имам и в българския вариант и само в немския,в крайна сметка прочетох много мнения и не знам коя да попълня?  Акта за раждане е в многоезичен стил,както и акта ни за граждански брак...

Чудесно е, че имате многоезичните варианти на акта за раждане и граждански брак. За момента подавате и трите формуляра, които съм посочил в първото ми мнение от 23.06 в тази тема. Въпросните формуляри ги сваляш от интернет или взимаш от Familienkasse в двуезичен вариант - на български и немски. Такива, които да са само на български няма. Попълват се с главни печатни латински букви.

Нямам попълнен формуляр, който да ти покажа, но не е голяма философия. Има някои неясноти, основно идващи от превода на български, но и тях сме ги коментирали на стр. 2 в темата. Прегледай по-подробно и случая на ptpetrova, описан на стр. 2 и 3 в тази тема, защото е като твоя.

 

Цитат
От България се съгласиха да ми издадат документ Е401,тъй като разбрах,че понякога го изискват,знам че може по служебен път,но доколкото разбрах така става по-бързо. Но не успях да го преведа.  Също така да изчакам ли като се регистрирам и аз тогава да попълваме или? И от страна на бащата освен банкова сметка какво друго се представя,той като е бил с гевербе до скоро, как се представя дохода?...

Щом имаш Е401 на български си разпечатваш варианта му на немски и правиш това, което съм написал в мнението си от 20.05 на стр. 1 в тази тема. Не ти трябва да даваш формуляр Е401 за превод. Или правиш това, което съм препоръчал, или просто изпращаш само българския му вариант.

Щом сте вече в Германия, попълвате документите за Kindergeld, когато имате време, но ги подавате, след като всички (вкл. детето) си направите адресни регистрации тук. Наличието на немска адресна регистрация на детето не е задължително условие, за да му се отпуснат детски надбавки в Германия, но ако то има немска адресна регистрация, нещата много се опростяват.

Под каква форма е работил преди бащата няма значение, важно е, че към момента на подаване на молбата за детските ще бъде назначен по трудов договор. Когато му дойде времето от Familienkasse може да решат да ви поискат още документи за уточняване правото на получаване на Kindergeld за периода с Gewerbe-то. Каквото ви поискат (ако изобщо ви поискат нещо), после ще го изпратите. Ако всичко около Gewerbe-то е било законно и чисто, ще получите парите и за миналия период.

 

Цитат
От 10. Август,да уточня, мъжът ми работи на трудов договор и извън темата трябва ли да затвори гевербето сега или то си се затваря.....?...

При повечето професии с трудов договор не е проблем човек да има паралелно и Gewerbe. Но ако това Gewerbe не се използва, според мен е по-добре да се закрие от съпруга ти (не става автоматично, а трябва той да го поиска). Само ще внася допълнителни усложнения в живота ви и ще ви вкарва в разходи. Но това е моето лично мнение. Наличието на Gewerbe и друга работа само по себе си не е проблем за получаване на Kindergeld.

В темата на Как се затваря Гевербе (Gewerbe) на Александър Узунов нещата по приключването на Gewerbe-то са обяснени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

И аз имам питане относно Kindergeld . Съпруга ми роботи от февруари месец в Германия. На 30 юни е подал документи за Kindergeld , но до този момент нямаме никъкъв отговор или потвърждение ,че документите се обработват. Някои от неговите колеги са получили писма в които ги известяват че документите им са изпратени в Nürnberg. Днес съпругът ми е ходил да провери и служителката е казала че няма проблем с документите да чака. Някой може ли да ми каже какви са сроковете за известяване и трябва ли задължително да получим писмо, с което ни уведомяват за това, че документите ни са изпратени в Nürnberg за разглеждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

И аз имам питане относно Kindergeld . Съпруга ми роботи от февруари месец в Германия. На 30 юни е подал документи за Kindergeld , но до този момент нямаме никъкъв отговор или потвърждение ,че документите се обработват. Някои от неговите колеги са получили писма в които ги известяват че документите им са изпратени в Nürnberg. Днес съпругът ми е ходил да провери и служителката е казала че няма проблем с документите да чака. Някой може ли да ми каже какви са сроковете за известяване и трябва ли задължително да получим писмо, с което ни уведомяват за това, че документите ни са изпратени в Nürnberg за разглеждане.

Здравей! Лично при мен бързо станаха нещата с Kindergeld. За всяко нещо са ме уведомявали от Familienkasse с писмо. При вас може да се бавят нещата, защото с детето не сте в Германия. Щом са ви казали да чакате, предполагам няма да има проблеми и документите още се обработват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам питане относно Kindergeld . Съпруга ми роботи от февруари месец в Германия. На 30 юни е подал документи за Kindergeld , но до този момент нямаме никъкъв отговор или потвърждение ,че документите се обработват. ... Днес съпругът ми е ходил да провери и служителката е казала че няма проблем с документите да чака. Някой може ли да ми каже какви са сроковете за известяване и трябва ли задължително да получим писмо, с което ни уведомяват за това, че документите ни са изпратени в Nürnberg за разглеждане.

Здравейте Deligegova,

през последните 1-2 години общопроетите правила за комуникация между Familienkasse и нейните клиенти (всички ние в тази тема) се нарушават непрекъснато. Претовари им се системата и действията им стават все по-хаотични, като има голяма разлика между различните районни каси.

Общото правила бяха:

  • всяка комуникация се води само в писмена форма
  • за преминаването към всяко следващо ниво се получава писмено потвърждение от Familienkasse
  • време за реакция (изпращане на следващия отговор от бенефициента или администрацията) - макс. 1 месец

Във вашия случай са минали два месеца, което надминава споменатото по-горе макисмално допустимото време за реакция от страна на Familienkasse, но това се случва все по-често в последно време. Най-вероятните причини за мен са две - или районната ви каса е твърде претоварена и не е предала веднага молбата към касата в Nürnberg, или касата в Nürnberg бави отговора си пак поради лиспа на капацитет поради периода на отпуските. Това не означава, че трябва да останете пасивни. Точно обратното, ако все още нямате някакъв писмен отговор от която и да е  Familienkasse, препоръчвам да започнете ежеседмично да звъните на сервизния телефон и да настоявате за писмен отговор по отношение на вашата молба. Няма нищо неудобно или нахално - това си е ваше право и трябва да го упражнявате. От опит мога да ви кажа, че непрекъснато мрънкане раздвижва много бързо немската администрация. Устните уверения на чиновниците, че всичко е наред, нямат абсолютно никаква стойност.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за бързите отговори!

Дали някой знае има ли интернет страница, на която мога да направя запитване относно документите на какъв етап са?

За съжаление и двамата със съпруга ми сме учили английски, затова ако има такава страница ще намеря някой който владее добре немски и ще направя запитване от България.

Свързване на две последователни мнения (ред. от 1984)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Дали някой знае има ли интернет страница, на която мога да направя запитване относно документите на какъв етап са?

За съжаление и двамата със съпруга ми сме учили английски, затова ако има такава страница ще намеря някой който владее добре немски и ще направя запитване от България...

Здравейте отново,

на това място Anschriften, Telefonnummern und E-Mail-Adressen der örtlichen Familienkassen ще намерите данните за контакт с всяка една фамилна каса (вкл. E-Mail), където ще можете да изпратите запитването си. Редно е да изпратите писмото си до вашата районна Familienkasse, а не до онази в Нюрнберг. Тя пък трябва да ви информира писмено, че обработката на молбата ви не е от тяхната компетенция и че документите ви са препратени към Familienkasse-Nürnberg.

Ети и някои съвети:

  • понеже все още нямате личен номер, с който да се идентифицирате пред фамилната каса, е необходимо писмото ви да съдържа задължително следната информация: Имена и рожденна дата на подателя на молбата; адрес в Германия на подателя на молбата; точната дата на изпращане на документите (ако я помните); фамилната каса, до която сте изпратили документите; имената и рождената дата на детето (децата), за което (които) е подадена молбата
  • по отношение текста на писмото са важни две неща - да попитате дали документите ви са входирани и да изискате писмено потвърждение, ако е така
  • има вероятност писмото ви да бъде третирано като СПАМ, ако е изпратено като E-Mail от български домейн. Това не се отнася за всеки един български домейн, но все пак препоръчвам да го изпратите от някой международен пощенски сървър, ако имате регистрация там
  • ако пощенския ви сървър позволява това (има такава функция), пуснете писмото с потвърждение за прочитане
  • ако до 1 седмица след потвърждението за прочитане или до две седмици след запитването не получите писмен отговор, ще трябва някой да се обади от ваше име по телефона и да си поговори на немски с чиновниците. По този въпрос съм сигурен, че също ще се намери някой да ви съдейства.

Ако има още нещо неясно, не се притеснявайте да попитате.

А когато всичко се нареди се надявам да не ни забравите, а да продължите да посещавате форума и да ни кажете кое и как е станало.

Не един и двама, потърсили информация в тази тема, не са я посещавали, след като са получили отговори на въпросите си.

Никой не е длъжен да го прави, но все пак би било полезно за следващите питащи.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На телефон 0800 45555 33, можете да проверите евентуалната дата на която ще ви изплатят детските надбавки. След като наберете този номер, ще ви кажат да въведете последната цифра от личният ви идентификационен номер, който сте получили от Familienkasse, напр. 123FK272365, т.е. въвеждате 5 и изчаквате операторът да ви съобщи датата. Раговорът е безплатен.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, с бащата на децата ми нямаме сключен брак, но живеем заедно. Трябва ли да пиша и негоите данни в молбата за детски?

Да.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Както обещах, искам да споделя с вас стъпка по стъпка какво се случва с нашите документи подадени до фамилиенкасе.

След като прочетох стриктно целият форум и получих отговори на въпросите си, изпратихме препоръчано писмо до касата в Taubeischofsheim на 21 юли.

На 8 август получихме писмо в което ни уведомяват, че документите ни са препратени за разглеждане до касата в Nurnberg. Към днешна дата все още нямаме отговор от касата. Спокойна съм, защото зная че нещата се проточват когато съпругата и децата живеят в друга страна членка на европейския съюз. Засега само толкова, но обещавам, че ще споделям всяко едно развитие.

Успех на всички чакащи и започващи. :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за късният отговор към veronik_veronik, но за всички нови потребители на които предстои събиране на документи ще споделя своя опит.

Аз преведох следните документи без легализация:

1. Бележката от училище  - 10 лв.

2. Бележката от социалните, че не получавам детски - 10 лв. ( в нашата община за тази услуга нищо не се плаща)

3. Само моята адресна регистрация - 10 лв.+ 3 лв. такса в общината за услугата.

4. Бележка от фирмата в която работя за доходите за 1 година назад - 10 лв.

5. Многоезично извлечение на актовете за раждане - 3 лв. обикновена поръчка и 10 лв. бърза ( пак от общината), не трябва превод

6. Многоезично извлечение за граждански брак - 3 лв. обикновена поръчка и 10 лв. бърза ( пак от общината), не трябва превод

Имайте в пред вит, че таксите за всяка община и преводач са различни.

Равносметката: Стотина лева

Това е от мен, дано съм ви била полезна. ;)

Боже, едно ме притеснява и едно се питам, как ще се преместим при таткото, като децата не искат и да чуят? :'(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, с бащата на децата ми нямаме сключен брак, но живеем заедно. Трябва ли да пиша и негоите данни в молбата за детски?

Да.

Според мен по-скоро бащата не трябва да бъде вписван. Ако dendoli го направи, ще трябва да отбележи някакво семейно положение в т.1 на молбата. Там обаче под "регистрирано постоянно съжителство с партньор" се разбира документално декларирано съжителство между еднополови партньори, а не съжителства между мъж и жена (какъвто е техния случай).

И аз не съм 100% сигурен какво трябва да се направи, но по отношение на Kindergeld статутът на dendoli е "несемейна" и молбата трябва да съдържа само нейните данни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, с бащата на децата ми нямаме сключен брак, но живеем заедно. Трябва ли да пиша и негоите данни в молбата за детски?

Да.

Според мен по-скоро бащата не трябва да бъде вписван. Ако dendoli го направи, ще трябва да отбележи някакво семейно положение в т.1 на молбата. Там обаче под "регистрирано постоянно съжителство с партньор" се разбира документално декларирано съжителство между еднополови партньори, а не съжителства между мъж и жена (какъвто е техния случай).

И аз не съм 100% сигурен какво трябва да се направи, но по отношение на Kindergeld статутът на dendoli е "несемейна" и молбата трябва да съдържа само нейните данни.

Когато пускахме документи за детски за сина ми вписахме и моето име въпреки, че с майка му все още нямахме брак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз по-скоро съм на мнението на Крякащата тайфа, но в такъв случай в приложенито за дете, в т.2 трябва ли да пиша връзката на детето с бащата, и под "връзка с други лица" ли?

И още един въпрос - аз и децата сме в Германия от 2 месеца, но аз все още не работя защото няма кой да ги гледа, чакам да тръгнат на училище и градина.  В този случай имам ли изобщо право да подавам молба за детски?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че трябва да пишете и бащата, иначе на какво основание ще искате детски надбавки. Само в случай, че не живеете с него или сте разведена и той няма родителски права е възможно да не го впишете.Всяко невписване на подробности, един ден може да ви донесе доста неприятности,допълнителни проверки и спиране на детските, казвам го от собствен опит. Моите уважения към Крякащата тайфа, но след като дамата живее с бащата и децата са негови , по право той трябва да кандидатства за детските, още повече, че тя не работи, а само пребивава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че трябва да пишете и бащата, иначе на какво основание ще искате детски надбавки. Само в случай, че не живеете с него или сте разведена и той няма родителски права е възможно да не го впишете.Всяко невписване на подробности, един ден може да ви донесе доста неприятности,допълнителни проверки и спиране на детските, казвам го от собствен опит. Моите уважения към Крякащата тайфа, но след като дамата живее с бащата и децата са негови , по право той трябва да кандидатства за детските, още повече, че тя не работи, а само пребивава.

Ами то и аз вече не съм съгласен с мнението си по-горе, но какво да се прави - казаното отлита, написаното остава  :).

Избързах с предишния си отговор и дадох погрешна информация, защото писах на база на предположения, без да съм сигурен дали dendoli работи и как стои въпроса с бащинството..

Преди малко направих консултация с Familienkasse. Отговорът (колкото и да не ми харесва) е следният - молбата за Kindergeld се подава от dendoli, въпреки че е безработна. В т.1 се вписват нейните данни и се маркира, че живее "in Lebenspartnerschaft lebend". В т.2 се вписват данните на бащата на детето, независимо дали въпросът с бащинството е уреден или не. Лично аз съм малко объркан от тази схема, но в крайна сметка това е позицията на Familienkasse. Когато dendoli подаде молбата, ще стане ясно дали действително това е бил правилния начин.

Допълнителен коментар

Въпреки мнението на Familienkasse твърдя, че dendoli трябва да впише бащата само ако въпросът с бащинството е уреден (т.е. бащата е вписан като баща на детето). Това е единственият начин да се докаже наличие на връзка между dendoli и бащата пред Familienkasse и да получава безработната към момента dendoli детски надбавки чрез работещия си приятел.

Ако въпросът с бащинството не е уреден, тогава изобщо няма смисъл dendoli да подава молба за Kindergeld. Фактическият баща също няма формално право на Kindergeld, ако документално бащинството му не е признато. Ако отпускането на Kindergeld за хора, съжителстващи под един покрив беше толкова просто, тогава всеки един, който е във WG и там между другото живее безработна майка с дете, щеше да дърпа Kindergeld.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви на всички за коментарите и най-вече на Крякащата тайфа, че се ангажира лично. Наистина сложна стана ситуацията...Бащата съществува в акта за раждане на децата, но отностно родителските права съм записана само аз при регистрацията ми в Германия.

Мисля да подам документите от мое име, ще пиша бащата в т.2 и в приложението за дете в т.за връзка на дете с други лица. Надявам се да ми отговорят бързо и да изясним ситуацията. Ще споделя и с вас, сигурно има и други в моето положение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за късният отговор към veronik_veronik, но за всички нови потребители на които предстои събиране на документи ще споделя своя опит.

Аз преведох следните документи без легализация:

...

Боже, едно ме притеснява и едно се питам, как ще се преместим при таткото, като децата не искат и да чуят? :'(

keti, много благодаря за подробния отговор и се надявам и при вас случая да приключи по-скоро.

Другият въпрос за адаптацията на децата може да го разнищим в нарочна тема. Колко големи са децата?

Използвам повода да дам информация от последната седмица, която беше нова и за мен.

От няколко месеца Familienkasse работели с променени (удължени) срокове за обработка на документите:

(1) срок за обработка на документите в регионалната каса (при деца в Германия): до 6 седмици

(2) срок за обработка на документите в касата в Нюрнберг (при деца в чужбина): до 4 месеца

Имайте предвид тези срокове, когато се чудите какво става с вашите документи и защо нямате все още отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

(2) срок за обработка на документите в касата в Нюрнберг (при деца в чужбина): до 4 месеца

само споделям - "хронология на моето търпение" 8)

- подадох документи края на април,

- май месец получих отговор да имам търпение(поради нововъведения и големият обем на работа ),

- септември - изпратих по електронна поща бележка от училище за 2015-2016г.,

- сега е октомври - продължавам да имам търпение....

(а между другото - май месец дъщеря ми навърши 18години ) :)

а има хора и с по-голямо търпение - по 8-9 месеца

на път съм да ги настигна - само да не ги надмина.

Така че е нужно много търпение..... :) :) :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Аз съм на 22 години и имам сестра на 12 години. Баща ни има немски договор и пуснахме документи миналата година есента за детски надбавки. На сестра ми (12г) бяха изплатени първите 2 месеца и от тогава до сега не са постъпвали парички за нея, а моите са си постоянни. Звънях в посолството в София да ми помогнат, но отказаха. Не знам какво да правя, тъй като никой не знае немски пт семейството ми. Ще съм благодарна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Аз съм на 22 години и имам сестра на 12 години. Баща ни има немски договор и пуснахме документи миналата година есента за детски надбавки. На сестра ми (12г) бяха изплатени първите 2 месеца и от тогава до сега не са постъпвали парички за нея, а моите са си постоянни. Звънях в посолството в София да ми помогнат, но отказаха. Не знам какво да правя, тъй като никой не знае немски пт семейството ми. Ще съм благодарна.

Здравейте n0nna149,

много необичайно е за вас да бъдат получавани безпроблемно детски в Германия, а за по-малката ви сестра да има проблем. Но за да бъде разнищен вашия случай е необходимо да ни предоставите малко повече информация. Явно ще трябва да се върнете назад във времето и извадите наяве забравена вече информация.

Основният документ, който ще внесе максимална яснота е решението (Bescheid über Kindergeld nach dem Einkommensteuergesetz), изпратено по пощата от Familienkasse, в което се казва на кое дете се отпускат Kindergeld, за какъв период и в какъв размер. След получаването на това писмо започва официално изплащането на Kindergeld. Предполагам, че в това писмо или някое следващо служителите от Familienkasse са поискали някаква информация, отнасяща се до сестра ви, но не са получили отговор. В резултат на това е спряно изплащането на Kindergeld за нея. Но това е само едно мое предположение. Най-добре ще бъде да се събере и пореди хронологично цялата писмена кореспонденция от Familienkasse и мисля, че ще стане ясно какво и защо се е случило, както и какво може/трябва да се направи, за да се получават парите.

Ето как може да изглежда решението (Bescheid über Kindergeld nach dem Einkommensteuergesetz) за отпускане на Kindergeld, изпращано по пощата от Familienkasse:

561cda468edc8.jpg

Непременно се опитайте да намерите този документ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Антон Ѝозов‎

до:

Да си помагаме заедно в Германия

2 часа · Bad Segeberg · Редактирано ·

За всички, които получават детски надбавки, Kindergeld. От 01.01.2016 се изисква за всички нови молби да се предостави и данъчният номер на детето, Steuer-ID. За всички, които получават детски важи, че ако на 01.01.2016 данъчният номер на детето не е предоставен, ви се спират плащанията, докато не го предоставите и парите, които са платени ги изискват да им ги върнете. Като предоставите номера, обработването може да трае, така поне актуалната информация днес в парламентарната комисия, до 6 месеца, като няма да се плаща за отминалото време, защото с непредоставянето на номера родителите не са изпълнили законовото си задължение, за което никои не ги е информирал! Отговора беше: всеки трябва да се информира, какви са промените. За това много е важно, до края на месеца да предоставите данъчният номер на децата си, за да сте спокойни. Това не важи за децата, които са в България, но е необходимо да се изпрати писмо до семейната каса, в което изрично да пише, че детето няма такъв, защото е в България. Не става по Е-Майл, не става по телефона, само писмено. И всичко до края на ноември.

http://www.bzst.de/DE/Steuern_National/Kindergeld_Fachaufsicht/Kindergeldberechtigte/FAQ/KG_Berechtigte_FAQ_IDNr_node.html

http://www.bzst.de/DE/Steuern_National/Kindergeld_Fachaufsicht/Kindergeldberechtigte/FAQ/KG_Berechtigte_FAQ_IDNr_node.html#faq47016

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"...изисква за всички нови молби да се предостави и данъчният номер на детето, Steuer-ID."

Какво значи това? Важи само за тези, които ЩЕ подават занапред молби за Kindergeld или важи и за тези, които ВЕЧЕ  са подали молби и получават детски?

Обяснете и за този Steuer-ID, сигурна съм, че голяма част от посетителите и потребителите не са наясно за детето от къде се получава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате ли представа дали могат да се пращат документи по e-mail или само по поща / на място?

Благодаря!

Документите, които се подават биват два вида:

  •  оригинали - попълнените и подписани формуляри, служебни бележки и др.

  •  копия - например многоезичните извлечения за раждане, брак и т.н.

И двете групи документи се подават или на място в регионалния офис на Familienkasse или се изпращат по пощата. По електронната поща има смисъл да се правят само запитвания по общи въпроси, ако човек не се чувства уверен за провеждане на раговор по телефона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"...изисква за всички нови молби да се предостави и данъчният номер на детето, Steuer-ID."

Какво значи това? Важи само за тези, които ЩЕ подават занапред молби за Kindergeld или важи и за тези, които ВЕЧЕ  са подали молби и получават детски?

Обяснете и за този Steuer-ID, сигурна съм, че голяма част от посетителите и потребителите не са наясно за детето от къде се получава.

Промяната засяга и хората, които вече получават Kindergeld. Все още няма голяма яснота относно самата технология и начините, по които ще се събира тази информация със задна дата за тези, които вече получават парите.

За момента е ясно следното:

  • хората, на които предстои да подават документи за Kindergeld ще трябва да вписват Steuer-ID на детето/децата още във формуляра при подаването на документите. Този номер се получава автоматично след адресна регистрация в Германия. Ако детето/децата са в България, вместо немския Steuer-ID ще се посочва ЕГН-то на детето или някаква друга допълнителна идентификация (вероятно ще се упомене във формулярите)
  • хората, които вече получават Kindergeld може да се наложи да изпратят Steuer-ID, но може и да не се наложи да се праща тази информация. Реално Familienkasse има възможност да я получи по служебен път за децата, които имат адресна регистрация в Германия. Все пак в прессъобщение на касата се споменава за вероятността човек да получи писмо, с което да се изиска да предостави тази информация (най-вероятно нещо като насрещна проверка). За хората, чиито деца са в България (чужбина) и вече получават Kindergeld изобщо не става ясно какво и как ще им искат.

Това е за момента. Скоро ще има още информация, понеже телефоните на Familienkasse са прегрели от запитвания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте,

моята ситуация е следната: мъжът ми има 14 годишна дъщеря, която е от предходен брак. Детето живее при майка си в България, на адреса на майката. Мисля, че се разбира, че мъжът ми и майката на детето му са разведени и детето е останало да живее при майка си. Мъжът ми работи от 03/2014 в Германия на трудов договор.

През месец Април 2015 г. подадохме заявление за получаване на детски, като днес получих отговор от Familienkasse, че искането се отхвърля, защото детето не живее при нас, а на адреса на майка си в България. Във връзка с "Art.  60 Abs.  1 Satz 2 der Verordnung(EG)  Nr.  987/2009" се дава приоритет на държавата-членка в която детето живее.

Има ли право мъжът ми да получава детски в Германия за дъщеря си? Ако има, какво мога да направя за това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... мъжът ми има 14 годишна дъщеря, която е от предходен брак. Детето живее при майка си в България, на адреса на майката. Мисля, че се разбира, че мъжът ми и майката на детето му са разведени и детето е останало да живее при майка си. Мъжът ми работи от 03/2014 в Германия на трудов договор.

През месец Април 2015 г. подадохме заявление за получаване на детски, като днес получих отговор от Familienkasse, че искането се отхвърля, защото детето не живее при нас, а на адреса на майка си в България. Във връзка с "Art.  60 Abs.  1 Satz 2 der Verordnung(EG)  Nr.  987/2009" се дава приоритет на държавата-членка в която детето живее.

Има ли право мъжът ми да получава детски в Германия за дъщеря си? Ако има, какво мога да направя за това?

Здравейте Милена,

преди всичко - добре дошла между нас. По отношение на въпросите ви няма кой знае какво да се каже. Според мен съществуват следните два варианта:

  • по някаква причина предишната жена на съпруга ви се съгласява да предостъпи Kindergeld в пълния му размер на бащата на детето. За целта молбата трябва да се подаде от името на майката в България, като се посочи банковата сметка на бащата в Германия
  • ако съпругът ви плаща издръжка за детето на майка му в България и може да предостави доказателства за това, тогава може да подаде искане за получаване на част от размера на Kindergeld и има шанс да получи до половината от парите. Не съм 100% сигурен, но мисля, че това може да се случи, чак когато майката е подала документи и притежава решение за отпускане на Kindergeld. Но нищо не пречи дори и сега съпругът ви да пусне писмено възражение срещу отказа на Familienkasse, като приложи съответните доказателства, че плаща издръжка (стига да има такива, разбира се). От Familienkasse ще му отговорят дали и какво е възможно да се получи на този етап.

За съжаление нито едно от посочените по-горе неща не можете да направите сама. Нужно е активното участие на съпруга ви. Ще се радвам, ако след време споделите кой вариант сте избрали и какво се е получило.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎10‎/‎2015 at 21:05, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Милена,

преди всичко - добре дошла между нас. По отношение на въпросите ви няма кой знае какво да се каже. Според мен съществуват следните два варианта:

  • по някаква причина предишната жена на съпруга ви се съгласява да предостъпи Kindergeld в пълния му размер на бащата на детето. За целта молбата трябва да се подаде от името на майката в България, като се посочи банковата сметка на бащата в Германия
  • ако съпругът ви плаща издръжка за детето на майка му в България и може да предостави доказателства за това, тогава може да подаде искане за получаване на част от размера на Kindergeld и има шанс да получи до половината от парите. Не съм 100% сигурен, но мисля, че това може да се случи, чак когато майката е подала документи и притежава решение за отпускане на Kindergeld. Но нищо не пречи дори и сега съпругът ви да пусне писмено възражение срещу отказа на Familienkasse, като приложи съответните доказателства, че плаща издръжка (стига да има такива, разбира се). От Familienkasse ще му отговорят дали и какво е възможно да се получи на този етап.

За съжаление нито едно от посочените по-горе неща не можете да направите сама. Нужно е активното участие на съпруга ви. Ще се радвам, ако след време споделите кой вариант сте избрали и какво се е получило.

До скоро ...

Здравейте,

много благодаря за бързият отговор. Идеята ни беше детските да се теглят в Германия и да се изпращат в пълният размер на майката на детето в България. Не съм предполагала, че е възможно тя да подаде документите, от свое име, като посочи сметка на мъжът ми в Германия.

Сега въпросите ми са много:

1. Има ли нещо по-специално в документите, които майката на детето, трябва да подготви или са същите, които детайлно са описани по-горе в темата?

2. Всички попълнени документи трябва да бъдат изпратени от "майката" на адреса на Familienkasse "препоръчано" срещу подпис ли?

3. В "Antrag auf Kindergeld", Точка 1, телефонен номер за връзка при запитване, възможно ли е телефонният номер да не е на майката, а на друг човек? Друг човек може ли да получава в последствие информация за тези Kindergeld?

4. Трудов договор и извлечения за изплатените заплатите на майката, необходимо ли да бъдат преведени на немски?

5. Необходимо ли Arbeitsgeberbescheinigung, когато се представят трудовите договори?

6. От около месец майката работи на нова работа, това означава ли, че трябва да представи документи и от двете работни места?

7. Какво се прави с "Steuer-ID/Persönliche Indentifikationsnummer" и с "Versicherungsnummer" след като в България няма такива?

8. Необходима ли е адресната регистрация от Германия или други документи даващи информация за бащата на детето?

9. За какъв период има право майката да получи, ако й се разреши разбира се, Kindergeld?

Много ви благодаря за съдействието. Инициативата ви е уникална. Още веднъж ви благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

Аз съм на 19 и през 2016 г. започвам да следвам в Германия (отначало курсове) и искам да получавам детски .Ще бъда сама без родители ( при близки ) кои документи трябва да подготвя и задължително ли ще бъде удостоверение за граждански брак на родителите и нужни ли са документи за доходите им? Благодаря ви предварително. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..