Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Здравейте

Аз съм на 19 и през 2016 г. започвам да следвам в Германия (отначало курсове) и искам да получавам детски .Ще бъда сама без родители ( при близки ) кои документи трябва да подготвя и задължително ли ще бъде удостоверение за граждански брак на родителите и нужни ли са документи за доходите им? Благодаря ви предварително. ;)

Здравейте zuzi,

отговорът на вашия въпрос според мен е прост и дано не ви разочаровам, но при така описаната от вас житейска ситуация няма да имате право да получавате детски надбавки от Германия. Това се отнася както за вас, така и за вашите родители, защото Kindergeld е един вид данъчно обезщетение и за да има човек право на такова, трябва да се плащал данъци в Германия. Има и други варианти (хора с немски пенсии, работещи в мисии и т.н.), но вие не казвате нищо повече и съответ но няма как да ви се даде по-конкретен или по-различен отговор.

Хвърлете още веднъж едно око на написаното на първа страница в тази тема, за да се ориентирате кой и при какви обстоятелства има право да получава Kindergeld. А ако имате някаква информация за промени по тези условия, в резултат на които вие също ще имате право на Kindergeld, моля непременно да ги споделите с останалите потребители.

С пожелания за хубав ден

Крякащата тайфа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте! Ще помоля за информация за детски надбавки. Съпругът ми, аз и малкия ни син имаме адресна регистрация от май 2015г. Големият ни син дойде по- късно и е регистриран юли 2015. Подадохме документите през септември, един път ни ги върнаха с искане за обяснение защо в БГ никога не сме получавали. Днес пристигна решение, че в най- кратки срокове ще ни бъдат изплатени надбавките за периода юли 2015- декември 2015. Питането ми е имам ли шанс детски за малкия ми син от май месец, от когато сме регистрирани и при условие, че големият ни син е бил май месец в БГ за него мога ли да имам също претенции. В решението пише, че в едномесечен срок мога да обжалвам, но какви са реалните ми шансове. Някой знае ли дали докато разглеждат възражението ми надбавките ще бъдат ли спряни за този период.Пропуснах да отбележа, че имам трудов договор също от май месец. Предварително благодаря на всички, които отделят от времето си за мен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен! Моят казус е следния: Още в началото на тази година бях получила писмо, в което бяха изброени допълнителни документи, които искат от мен, като сред тях бяха и формулярите Е401 и Е411. След като се прибирах до България, документите бяха попълнени от съответните служби и когато се върнах в Германия, ги изпратих до Familienkasse. (Тук ще вметна, че всички документи, които съм изпращала са оригиналите, което явно е било грешка). След дълго чакане без отговор, предната седмицасе обадих  до Familienkasse и ми казаха, че все още не били разгледали документите ми, но днес получих писмо, в което пише, че все още не могат да вземат решение и ми изискват следното:

- Nachweis über den Bezug bzw. die Einstellung von Familienleistungen in Bulgarien - (der eingereichte Vordruck E 411 war nicht von der zuständigen Stelle bestätigt)

Доколкото разбирам, Е411 не е бил потвърден. Реално какво трябва да направя сега, да изваждам нов формуляр Е411 ли? И от кого и защо не е бил потвърден? Ако се наложи да бъде ваден отново, възможно ли е това да бъде направено от някой друг в България, понеже нямам възможност да се прибера в следващите няколко месеца?

Ще бъда много благодарна на вашата помощ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Ще помоля за информация за детски надбавки. Съпругът ми, аз и малкия ни син имаме адресна регистрация от май 2015г. Големият ни син дойде по- късно и е регистриран юли 2015. Подадохме документите през септември, един път ни ги върнаха с искане за обяснение защо в БГ никога не сме получавали. Днес пристигна решение, че в най- кратки срокове ще ни бъдат изплатени надбавките за периода юли 2015- декември 2015. Питането ми е имам ли шанс детски за малкия ми син от май месец, от когато сме регистрирани и при условие, че големият ни син е бил май месец в БГ за него мога ли да имам също претенции. В решението пише, че в едномесечен срок мога да обжалвам, но какви са реалните ми шансове. Някой знае ли дали докато разглеждат възражението ми надбавките ще бъдат ли спряни за този период.Пропуснах да отбележа, че имам трудов договор също от май месец. Предварително благодаря на всички, които отделят от времето си за мен!

Здравейте DKamenova,

наличието на трудов договор и адресна регистрация в Германия от месец май 2015 г. ви гарантират правото да получавате Kindergeld и за двете деца, считано от 01.05.2015. Много важно е какво точно гласи текста на писмото от Familienkasse, защото може да не се налага изпращане на възражение, а просто да се изчака следващото писмо на касата.

Ако все пак не е споменато нищо такова, непременно трябва да изпратите възражение, за да обърнат внимание и на периода май-юни 2015. Шансовете да получите парите са 100%, ако всичко е както сте го описали. Докато върви преразглеждането на случая ви ще продължите да си получавате отпуснатите детски надбавки. Ако имате нужда от съдействие при формулиране текста на възражението, споделете тук и ще ви помогнем. Впрочем, на стр. 2 в тази тема ще намерите примерна форма на едно такова възражение.

Пак искам да подчертая, че е много важно какво точно пише в писмото от Familienkasse, което сте получили. Така че просто го снимайте/сканирайте и качете тук, за да видим пълния текст. Разбира се, заличете личните данни. Ако се затруднявате да направите това, просто изпратете снимката по E-Mail на администратора 1984 и той ще ви съдейства.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

много благодаря за бързият отговор. Идеята ни беше детските да се теглят в Германия и да се изпращат в пълният размер на майката на детето в България. Не съм предполагала, че е възможно тя да подаде документите, от свое име, като посочи сметка на мъжът ми в Германия.

Сега въпросите ми са много ...

Здравейте Милена,

най-после дойде ред и на вашите въпроси. Още в началото искам да спомена, че намирам указанието на Familienkasse за некоректно, защото майката в България не е по никакъв начин правоимаща по отношение на Kindergeld, но щом имате указания черно на бяло, че тя трябва да пусне документите, не ви остава нищо друго, освен да действате. Много ми е интересно какво ще иълеъе от цялата тази работа и какви ще са следващите указания на касата.

1. Има ли нещо по-специално в документите, които майката на детето, трябва да подготви или са същите, които детайлно са описани по-горе в темата?

Трябва да се приложи копие на документ, който дава информация за актуалната свързаност между нея, бащата и детето - вероятно тя се съдържа в решението за развод или някакъв свързан с него документ (не съм наясно). Документът е добре да бъде преведен на немски, макар че Familienkasse дава непреведените документи за превод.

2. Всички попълнени документи трябва да бъдат изпратени от "майката" на адреса на Familienkasse "препоръчано" срещу подпис ли?

Да, по възможност. Майката в България може да уполномощи бащата в Германия да я представлява, за да бъде комуникацията по-безпроблемна. Идеалният вариант е пълномощно (Vollmacht) на немски език. В много случаи едно чисто и просто подписано пълномощно е достатъчно, но от Familienkasse може да искат и нотариално заверено пълномощно  (notariell beglaubigte Vollmacht). Тук вече не съм наясно, но вероятно вие след време ще споделите какво е било нужно.

3. В "Antrag auf Kindergeld", Точка 1, телефонен номер за връзка при запитване, възможно ли е телефонният номер да не е на майката, а на друг човек? Друг човек може ли да получава в последствие информация за тези Kindergeld?

Много трудна работа. Може единствено, ако другият човек се представя за майката и знае следните неща за нея - имена, точен адрес, дата на раждане, но това е рисковано. По време на разговор служителят може да попита и за други неща, на които да не можете да отговорите и тогава ще бъде не просто конфузно, но може и да се провали цялата процедура.

4. Трудов договор и извлечения за изплатените заплатите на майката, необходимо ли да бъдат преведени на немски?

По мое мнение изобщо не е необходимо да се прилагат такива. Доходите от България нямат отношение към правото на Kindergeld

5. Необходимо ли Arbeitsgeberbescheinigung, когато се представят трудовите договори?

Не, просто документа се попълва от работодателя на бащата.

6. От около месец майката работи на нова работа, това означава ли, че трябва да представи документи и от двете работни места?

Не, вж. т.4

7. Какво се прави с "Steuer-ID/Persönliche Indentifikationsnummer" и с "Versicherungsnummer" след като в България няма такива?

Ако междужременно няма някакви по-нови указания за попълване в актуалните формуляри, за българските граждани се попълва ЕГН.

8. Необходима ли е адресната регистрация от Германия или други документи даващи информация за бащата на детето?

Теоретично не, но ... мнението ми е, че е най-добре да се приложат копия на документите, които са изпратени първоначално от бащата + писмото-отговор от Familienkasse. Каквото е в повече ще бъде игнорирано от службата.

9. За какъв период има право майката да получи, ако й се разреши разбира се, Kindergeld?

За същия, за който и другите родители - в общия случай до 18 г., в по-специални случаи до 25 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте. През март 2015 кандидатствах за Kindergeld в Nuernberg. Работих в DE от средата на дек 2014 до края на март 2015. Имам дете от първия си мъж, а съм официално омъжена за друг. Имам следните главоболия с Familienkasse, Bayern Nord:

1. От Familienkasse в Nuernberg ми изискаха Е401. Изготвиха ми го в общината на български, изпратих им оригинала с обратна разписка в Nuernberg. Но сега ми искат същия док. Тъй като имам сканиран, мисля да им го изпратя отново с копие на обр. разписка, на която пише, кой точно е получил писмото ми. Възможно ли е, понеже Е401 е попълнен на кирилица, да ми го искат отново на латиница. Дори и аз да го попълня на латиница, което явно е тяхното желание, защото имената ми са изписани на лат., не си представям в общината да попълнят тяхната част на латиница. Мислех, че не е проблем да е на БГ, тъй като сме член на ЕС и доколкото знам са задължени да приемат официални док на родния ни език. Копието от брачното свидетелство и акта за раждане на детето не съм ги превеждала.

Взех да подозирам, че са го загубили в бюрократщината си. Аз съм работила дълги години с док и ми е ясно какво става в институциите. Мисля да ги попитам защо ми го изискват повторно.

2. Изискват ми Е411. Формулярът е на БГ. Ходих при социалните и не особено дружелюбно ми обясниха, че този док се изисква по сл. път, и че част "А" е трябвало да се попълни от немския служител. Изписали са имената ми на лат. както в Е401. Но проблемът е, че не ми е мн ясно точно как да го попълня. Има ли примерно попълнен Е411? Твърде дразнещо да изискат от мен да им свърша работата, защото социалните надали ще ми го изготвят по-рано от срока за това, т.е. месец. Не мисля, че има смисъл да се опитвам да изисквам от тях да си свършат работата, но определено ще им дам да разбера, че това ми е известно. Освен това нашият служител ми намекна, че вероятността да получа детски е нищожна, поради ситуацията, в която са ме поставили немските служители.

3. Когато подавах док март, попълних тези бланки: Аntrag auf Kindergeld KG1, Anlage Kind. Сега допълнително ми изискваха и Anlage Ausland zum Antrag auf deutsches Kindergeld KG51. Попълних немския формуляр на ръка и паралелно на компа попълних БГ формуляра, за да е по-четливо, аз пиша доста грозничко и неразбрано понякога. Приложих всичко, което ми изискват допълнително.

4. Последната точка от питанките им гласи: "Nachweis ueber den Umfang der Steuerpflicht nach EStG параграф 1 Abs. 3 in DE (unbeschraenkt, beschraenkt) von zustaendigen Finanzamt fuer 2014 und 2015. Тук един познат ме посъветва да си приложа копия на фишовете за заплата, а аз добавих и Lohnsteuerbescheinigung fuer 2014,2015, които ми даде работодателят ми. Надявам се точно  тези док да им дадат отговора.

Ако може някой, може би Крещяща тайфа, да ми помогне в тази изключително дразнеща за мен ситуация със съвет и подсказка, как да не засегна надутите немски служители (знам, че не всички са такива, а и нашите не падат по-долу), но и да им покажа, че все пак съм наясно със ситуацията и начина, по който ме третират (като неграмотен източно европеец, не по-различен от нелегалните имигрантите, напиращи по границата им), ще съм безкрайно благодарна. Парите за нашия стандарт не са никак малко, а и на мен определено са ми необходими.

Благодаря на вcички за отгoворите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте,

Моя случай е следния:

Работя и живея официално в Германия от година и половина. Сина ми е в България с майка му. Проблемът е, че с нея нямам брак, но всеки месец така или иначе им изпращам над 200 евро, мога да го докажа. Имам ли право на детски или не? Има ли смисъл да подавам документи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте !

Извинявам се че не съм писала по темата толкова дълго време /от 15,06,2015/.

Най-сетне дойде момента  да се включа защото имам какво да споделя.

След задаване на въпроси по е-поща и питане на място на гише какво става с нашите документи за детски, най-сетне след 7 месеца дойде дългоочакваната вест от Familienkasse . Писмо по  пощата.

Изпратили са Е401,Е411,Е402- /за голямата ми дъщеря която междувременно навърши на 18г./  На всеки документ на първа страница са написани имената на съпруга ми и моите  ръчно .На последна страница има написан номер който може би играе ролята на печат.

Документите са копия, няма подпис печат. Решихме да не чакаме да пътуват по пощата да България , а съпруга  ми ще ми ги изпрати по е-поща  а аз след това ще ги занеса в нашите социални служби за да ги попълнят. Има и срок. До 23,03,16. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте !

Извинявам се че не съм писала по темата толкова дълго време /от 15,06,2015/.

Най-сетне дойде момента  да се включа защото имам какво да споделя.

След задаване на въпроси по е-поща и питане на място на гише какво става с нашите документи за детски, най-сетне след 7 месеца дойде дългоочакваната вест от Familienkasse . Писмо по  пощата.

Изпратили са Е401,Е411,Е402- /за голямата ми дъщеря която междувременно навърши на 18г./  На всеки документ на първа страница са написани имената на съпруга ми и моите  ръчно .На последна страница има написан номер който може би играе ролята на печат.

Документите са копия, няма подпис печат. Решихме да не чакаме да пътуват по пощата да България , а съпруга  ми ще ми ги изпрати по е-поща  а аз след това ще ги занеса в нашите социални служби за да ги попълнят. Има и срок. До 23,03,16. :)

Здравей ЕМ2002,

много се радвам, че продължавате да действате и препятствията не ви спират. С Е-формулярите направете точно така, както си го описала. Когато ти предоставят попълнените на български формуляри, приложете към тях и немския им вариант и чак тогава ги пращайте на Familienkasse. Описал съм процедурата в мнението си от 17.05.2015 на стр. 1 в темата (т.18). По този начин има вероятност да придвижат документите ви по бързо. Не е задължително да използват превода, който ще им приложите, но в много случаи върши работа.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте на всички, при мен възникна следният проблем. Регистрирани сме в Jobcenter,но с минимално подпомагане от 110€. От там ни препоръчва да кандидатстваме за Kinderzuschlag - е направихме го, но от Familienkasse постоянно искаха едни и същи неща и в последното писмо казаха че се взаимоизключва взимането на kinderzuschlag I обезщетение за безработица. Та на въпросното писмо забравихме да отговорим в срок. Днес получих ново писмо, в което ми се съобщава че получавам отказ за Kinderzuschlag,  но и че няма да бъдат плащани Kindergeld  от месец Декември.  на основание §44 SGB. За въпросните Kindergeld съм подал документи май 2015 и все още чакам отговор. Проблема е че в писмото на което аз не съм отговорил се споменава само, че ако не отговоря в срок ще ми бъде отказан Kinderzuschlag,  а не се споменава нищо за Kindergeld.

Трябва ли да се обърна към адвокат за опровержението или няма да има смисъл.

И дали тази забрана за получаване на детски, ще повлияе върху Джобцентър.  От който ми остават още 2 месеца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте група,

Ето как се развиват събитията с подаването на документите при нас.

Както писах на 8.08.15 г. съпругът ми получи писмо, че документите са ни прехвърлени в касата на Nurnberg.

Шест месеца по късно, тоест на 10.02.2016 получи ново писмо със списък от документи и формуляри на Български език.

Формулярите са 5 на брой.

1. Е 411 - заверен с печат и подпис

2. Е 401 - заверен с печат и подпис

3. Удостоверение за посещаване на училище и висше учебно заведение. - 2 бр .

4. Декларация за лични данни на дете над 18 години. ( тъй като големият ни син е студент )

В списъка са описани още :

1. Удостоверение за семейно положение.

2 . Преснимани фишовете за заплати от май 2015 до януари 2016

3.  Заявление от социалните, че съм получавала / че не съм получавала социални помощи и детски за периода 01.12.2014 г.

Първо да отбележа, че съпругът ми изпрати писмото до България с DIL срещу 35 евро  експресна поръчка и пристигна точно за 1 ден ( пусна го на 15.02 сутринта и

пристигна 16.02 след обяд ) И за мен беше изненада, но наистина получих писмото за един ден.

Днес попълних Е 411 и Е 401 и направо в общината. Там служителката от социални грижи беше много любезна. Обясни ми, че документите се изпращат в София за заверка

( ние живеем в провинцията) и до десетина дни се връщат обратно.

Удостоверението за семейно положение също се взима от общината срещу 13 лева и става готово за 5 работни дни.

Удостоверенията за училище се попълват и се носят в училище за подпис и печат.

Забравих да спомена, че имаме срок от месец и половина, в който срок трябва да представим всички документи във фамилиенкасе или да ги уведомим кои документи ще закъснеят, иначе молбата ни ще бъде отхвърлена.

Това е за сега от мен, Ще пиша за по нататъшното развитие на нещата.

Хубава вечер и успешна седмица. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравеите

Отностно детските надбавки в моя случай .Аз съм разведена и от една година и три месеца живея с дъщеря ми в Германия.Тя е ученичка в 9 ти клас.През февруари 2015 подадох молба за детски надбавки  след 4 седмици получих писмо от Фамилната каса по местоживеене ,че молбата ми е пренасочена към фамилна каса Нюнберг и трябва да подам още документи като Е 411 потвърждение от бюрото за регистрация в общината,че детето ми е регистрирано към този момент на посочения  адрес .Всичко това им беше изпратено в посочения от тях срок.Чаках месеци наред през това време се преместихме в друг град ,наложи се да затворя посочената в молбата банкова сметка и да отворя сметка в друга банка.Изпратих им всички необходими документи следващи първоначалната промяна..след което звънях по телефона да питам всичко ли е наред с документите необходим ли е още някакъв документ.Казваха ми ,че всичко е получено и да чакам до 4 седмици,но и след тези 4 седмици нищо не се случваше отново звънях и отново същото да чакам 4 седмици.Измина една година от първоначалното подаване на молбата ми.Детето живее в Германия и се питам защо документите ми бяха изпратени във Фамилна каса Нюнберг,доколкото разбрах в последствие там се обработват молби на деца живеещи в България.Трябва ли да поискам служебно пренасочване на молбата ми към Фамилната каса където живея.Или това ще забави още повече разглеждането и.Знам ,че има законоустановен срок за разглеждане на молбите за детски надбавки,къде мога да подам оплакване .

И още нещо тук чета за формуляр Е 401 а на мен такъв не ми поискаха.Бях изпратила първоначално решението ми за развод от 10 години съм разведена.Дали е необходимо да извадя и този документ.

Успешна седмица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Friday, February 12, 2016 at 16:23, Krasinik написа:

Здравейте на всички, при мен възникна следният проблем. Регистрирани сме в Jobcenter,но с минимално подпомагане от 110€. От там ни препоръчва да кандидатстваме за Kinderzuschlag - е направихме го, но от Familienkasse постоянно искаха едни и същи неща и в последното писмо казаха че се взаимоизключва взимането на kinderzuschlag I обезщетение за безработица. Та на въпросното писмо забравихме да отговорим в срок. Днес получих ново писмо, в което ми се съобщава че получавам отказ за Kinderzuschlag,  но и че няма да бъдат плащани Kindergeld  от месец Декември.  на основание §44 SGB. За въпросните Kindergeld съм подал документи май 2015 и все още чакам отговор. Проблема е че в писмото на което аз не съм отговорил се споменава само, че ако не отговоря в срок ще ми бъде отказан Kinderzuschlag,  а не се споменава нищо за Kindergeld.

Трябва ли да се обърна към адвокат за опровержението или няма да има смисъл.

И дали тази забрана за получаване на детски, ще повлияе върху Джобцентър.  От който ми остават още 2 месеца.

 

Здравейте, опитах се да разбера предоставената от вас информация, но така и не успях. Преплитат се няколко различни институции, с които би трябвало да се комуникира поотделно, а изглежда, че в едно писмо получавате отговори по различни въпроси. Най-добре ще бъде, ако съберете всички писма и отидете при адвокат, но това ще струва пари, понякога доста пари.

Другият вариант (който е безплатен) е да отидете при някой консултант, работещ към организация за подпомагане на мигранти. В темата Безплатни консултации на български език по въпроси от ежедневието на имигрантите ще намерите адреси на много такива организации. Ако случайно няма в близост до вас, пишете къде се намирате, за да ви потърсим адреси в близост.

Третият вариант е да започнете да качвате в тази тема всички писма (в хронологичен ред, като текст или снимки), които сте получавали от Familienkasse и са свързани с темата Kindergeld, за да прочетем какво точно е писано в тях и да се опитаме да изясним ситуацията. Личните си данни спокойно можете да ги скриете (като сгънете листа, например).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякаща тарифа, моля отговорете и на мен. Аз, след като съм неженен, има ли нещо по различно при мен? При формулярите е401 и е 411  например. Е411 е за семейни обезщетения, а ние с майката не сме семейство. Синът ми живее при нея.

Сега съм за две седмици в България и искам да извадя всички документи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един въпрос: Ситуацията е следната: В България никога не сме получавали детски(освен тези които ги дават като еднократна помощ при раждане на дете). Потегляме всички заедно и от момента, в който започна работа, детето ще е в Германия. В такъв случай следва ли да си изкарваме формуляри 401 и 411?

Предполагам, че бихме могли да подадем документи в момента, в който запишем малкия на училище(в Германия)- иначе няма как да изкараме бележка освен тази която ще ни дадат(като стане абитуриент в) от детската градина в България. Тогава и вече ще имам няколко изплатени заплати. Да не говорим, че първо ще трябва да си направя адресна регистрация и всички нужни ми други неща за да съм легално там като: соц номер, банкова сметка и тн.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговарям в едно общо мнение, за да не разводняваме много темата.

Крякаща тарифа, моля отговорете и на мен. Аз, след като съм неженен, има ли нещо по различно при мен? При формулярите е401 и е 411  например. Е411 е за семейни обезщетения, а ние с майката не сме семейство. Синът ми живее при нея.

Сега съм за две седмици в България и искам да извадя всички документи.

Здравейте mancheff, вашият въпрос просто съм го пропуснал. Ако сте вписани като баща в акта за раждане на детето, тогава всичко ще стане много лесно. Но дори и да не сте вписан, има шанс за отпускане на Kindergeld. Необходимо в майката да подаде от нейно име необходимите формуляри (писали сме за тях многократно), а вие трябва да бъдете вписан от нея във формулярите като родител. За особености при попълването на Е401 и Е411 не мога да кажа нищо, първо защото вие изобщо не би трябвало да се занимавате с тях и второ - за Familienkasse е все едно дали с майката на детето имате граждански брак или не. Ако все пак решите вие да придвижвате тези формуляри, то вие се явявате "Постоянен партньор" и съвсем официално присъствате във формулярите.

С обръщението Крякаща тарифа ми оправихте настроението за седмица напред  :)

Здравейте, в момента попълвам KG51.

Имам няколко въпроса и ще се радвам ако някой ми отговори...

Здравейте dty_76, на вас ще ви отговоря в отделно мнение, защото вероятно ще има доста за писане. Имайте още малко търпение.

Здравейте. Ако акта за раждане на детето и удостоверението от у4илище са превдени в Германия трябва ли апостил.

Здравей zicos75rs, за каква цел ще бъдат използвани преводите? За подаване на документи за Kindergeld ли? Тогава ако преводите са официални и са направени от професионален преводач, не е необходимо да се слага апостил. Ако не са направени от професионален преводач, пак не е необходимо да се слага апостил, защото никой няма да им обърне внимание.

Един въпрос: Ситуацията е следната: В България никога не сме получавали детски(освен тези които ги дават като еднократна помощ при раждане на дете). Потегляме всички заедно и от момента, в който започна работа, детето ще е в Германия. В такъв случай следва ли да си изкарваме формуляри 401 и 411?

Предполагам, че бихме могли да подадем документи в момента, в който запишем малкия на училище(в Германия)- иначе няма как да изкараме бележка освен тази която ще ни дадат(като стане абитуриент в) от детската градина в България. Тогава и вече ще имам няколко изплатени заплати. Да не говорим, че първо ще трябва да си направя адресна регистрация и всички нужни ми други неща за да съм легално там като: соц номер, банкова сметка и тн.

Здравей electrified, с теб вече сме на "ти", така че ще карам по-накратко. Формуляри Е401 и Е411 не ти трябват при така описаната ситуация. Действително има смисъл документите за Kindergeld да се подават, едва когато детето е записано на училище или поне след като получите своите Steuer-ID (писал съм по въпроса на предишната страница в тази тема) и имаш банова сметка. Няма кой знае каква причина за бързане, защото така или иначе ще ви ги изплатят със задна дата от първия ви цял месец в Германия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравеите

Отностно детските надбавки в моя случай .Аз съм разведена и от една година и три месеца живея с дъщеря ми в Германия.Тя е ученичка в 9 ти клас.През февруари 2015 подадох молба за детски надбавки  след 4 седмици получих писмо от Фамилната каса по местоживеене ,че молбата ми е пренасочена към фамилна каса Нюнберг и трябва да подам още документи като Е 411 потвърждение от бюрото за регистрация в общината,че детето ми е регистрирано към този момент на посочения  адрес .Всичко това им беше изпратено в посочения от тях срок.Чаках месеци наред през това време се преместихме в друг град ,наложи се да затворя посочената в молбата банкова сметка и да отворя сметка в друга банка.Изпратих им всички необходими документи следващи първоначалната промяна..след което звънях по телефона да питам всичко ли е наред с документите необходим ли е още някакъв документ.Казваха ми ,че всичко е получено и да чакам до 4 седмици,но и след тези 4 седмици нищо не се случваше отново звънях и отново същото да чакам 4 седмици.Измина една година от първоначалното подаване на молбата ми.Детето живее в Германия и се питам защо документите ми бяха изпратени във Фамилна каса Нюнберг,доколкото разбрах в последствие там се обработват молби на деца живеещи в България.Трябва ли да поискам служебно пренасочване на молбата ми към Фамилната каса където живея.Или това ще забави още повече разглеждането и.Знам ,че има законоустановен срок за разглеждане на молбите за детски надбавки,къде мога да подам оплакване .

И още нещо тук чета за формуляр Е 401 а на мен такъв не ми поискаха.Бях изпратила първоначално решението ми за развод от 10 години съм разведена.Дали е необходимо да извадя и този документ.

Здравейте,

ако правилно съм разбрал, вие и дъщеря ви сте дошли заедно в Германия и претенциите ви за Kindergeld са за периода от пристигането ви в Германия. Ако това е така, тогава Familienkasse съвсем е объркала вашия случай. Нито е трябвало да прехвърлят документите ви в Нюрнберг (там се разглеждат само трансгранични случаи), нито трябва да ви искат Е401 или Е411.

Най-добре е съберете всички писма, които сте получавали до момента и да си запищете час при специалист (Fachberater) към настоящата ви регионална Familienkasse и да му обясните накратко защо смятате, че има грешка. Предполагам, че така най-бързо ще се задвижат нещата. Иначе е било необходимо още преди време, когато сте получили информация, ще документите ви се препращат към офиса в Bayern-Nord (Nürnberg) да подадете възражение, защото вашият случай не е трансграничен, Но както и да е. Опитайте с Fachberater и ако не стане, ще мислим какво да правим после.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще съкращават германските надбавки за деца в чужбина?

Десетки хиляди деца, живеещи извън Германия, получават германски детски надбавки. Берлин обаче възнамерява в бъдеще да напасва ставките към разходите за живот в страната-получател. Това би засегнало и някои българи...

Прочети цялата статия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.2.2016 at 22:45, Крякащата тайфа написа:

Здравейте,

ако правилно съм разбрал, вие и дъщеря ви сте дошли заедно в Германия и претенциите ви за Kindergeld са за периода от пристигането ви в Германия. Ако това е така, тогава Familienkasse съвсем е объркала вашия случай. Нито е трябвало да прехвърлят документите ви в Нюрнберг (там се разглеждат само трансгранични случаи), нито трябва да ви искат Е401 или Е411.

Най-добре е съберете всички писма, които сте получавали до момента и да си запищете час при специалист (Fachberater) към настоящата ви регионална Familienkasse и да му обясните накратко защо смятате, че има грешка. Предполагам, че така най-бързо ще се задвижат нещата. Иначе е било необходимо още преди време, когато сте получили информация, ще документите ви се препращат към офиса в Bayern-Nord (Nürnberg) да подадете възражение, защото вашият случай не е трансграничен, Но както и да е. Опитайте с Fachberater и ако не стане, ще мислим какво да правим после.

До скоро ...

Здравейте

да,претенциите ми за Киндергелд са от датата на регестрация на дъщеря ми в Германия 06.01.2015.Моята регистрация е от 01.12.2014 тогава дойдох сама да уредя нещата  след което се върнах с дъщеря ми. Интересно ,че от Фамилна каса Байрен Норд ми изискаха също документ подписан и подпечатан от службата по адресна регистрация в общината ,че детето е регистрирано на посочения адрес и потвърждение от училището в което бе записана, от тях е видно ,че детето живее и учи в Германия .Но както и да е ще последвам съвета Ви и ще се обадя за термин при специалист в Регионалната каса където живеем сега.Благодаря Ви за насоката ,ще пиша отново как са се развили нещата .

До скоро..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дъщеря ми е студентка учи в България ние живеем в Германия със съпруга ми и сина ми. 2014 подадохме документи за детски и ни ги изплатиха, но поради това, че дъщеря ми е студент, трябва да се подновява всяка година документите. Изпратихме бележка от университета в уверение, че е учаща,  преведена на немски. Съответно те ни върнаха Е402 на български не попълнено. Понеже пътувах до България го занесох в местните социални грижи и те ми казаха, че не са попълвали такъв документ и не се попълва при тях. На втората страница има за попълване от университета, това ясно, но в крайна сметка кой трябва да ми го попълни този документ като навсякъде пише, че се изпращат по служебен път тези екземпляри между институциите, а фамилиен касата ми го праща формуляра на немският адрес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте! Четох в много форуми по темата и срещнах доста противоречива информация за това реших да ви попитам конкретно за моят случай. С мъжът ми и детето ни (на 2г) заминаваме да живеем в Германия. За начало ще сме при роднини и само той ще си търси работа, защото детето ни е с хронично заболяване и не може да го пуснем на ясла (не и толкова рано). Въпросът ми е дали след регистрацията ни може да получаваме Kindergeld или трябва първо мъжът ми да си намери работа на договор?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Четох в много форуми по темата и срещнах доста противоречива информация за това реших да ви попитам конкретно за моят случай. С мъжът ми и детето ни (на 2г) заминаваме да живеем в Германия. За начало ще сме при роднини и само той ще си търси работа, защото детето ни е с хронично заболяване и не може да го пуснем на ясла (не и толкова рано). Въпросът ми е дали след регистрацията ни може да получаваме Kindergeld или трябва първо мъжът ми да си намери работа на договор?

Здравейте, най-общо вариантите да се получават Kindergeld са или когато поне единият родител работи и плаща данъци, или когато поне единият родител е регистриран в Jobcenter и получава социална помощ (ALG II) или обезщетение за безработица (ALG I). За периода, за който живеете в Германия, но не изпълнявате едно от двете посочени по-горе условия, няма да имате право на Kindergeld.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във сила ли е все още законът в Германия,за правото на Българи да получават детски надбавки? Моите деца живеят и учат в България. Какви документи от България са ми нужни. Работя на трудов договор, до град Визбург

Сливане на общи теми (1984)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във сила ли е все още законът в Германия,за правото на Българи да получават детски надбавки? Моите деца живеят и учат в България. Какви документи от България са ми нужни. Работя на трудов договор, до град Визбург

Сливане на общи теми (1984)

Здравейте alexbont, ако отделите 30 мин., за да прегледате настоящата тема (в която прехвърлих и вашето мнение) съм убеден, че ще намерите отговорите на всички свой въпроси. Изненадан съм, че не сте попаднали на нея. Необходимо е обаче да инвестирате малко от своето свободно време, за да се запознаете с наличната до момента информация. Надявам се ще оцените труда на другите потребители, пишещи тук. Те правят това доброволно и напълно безплатно.

Ако все пак има неща, които останат неясни, питайте отново.

И един въпрос - към мнението си сте добавили и една анкета, но в настоящия и вид не виждам никакъв смисъл от нея, защото липсват въпросите.  Какво сте имали предвид? Моля в срок от 1 седмица или да я коригирате, или просто ще се наложи да я изтрия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Намирам се в Германия.Можете ли да ми дадете телефонен номер за връзка,със български служител компетентен по темата (детцки надбавки в Германия ) на емаилът ми : alyoshkata@hotmail.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 25.2.2016 at 12:09, Deisi написа:

Здравейте

да,претенциите ми за Киндергелд са от датата на регестрация на дъщеря ми в Германия 06.01.2015.Моята регистрация е от 01.12.2014 тогава дойдох сама да уредя нещата  след което се върнах с дъщеря ми. Интересно ,че от Фамилна каса Байрен Норд ми изискаха също документ подписан и подпечатан от службата по адресна регистрация в общината ,че детето е регистрирано на посочения адрес и потвърждение от училището в което бе записана, от тях е видно ,че детето живее и учи в Германия .Но както и да е ще последвам съвета Ви и ще се обадя за термин при специалист в Регионалната каса където живеем сега.Благодаря Ви за насоката ,ще пиша отново как са се развили нещата .

До скоро..

Здравейте

Ходих във Фамилната каса по местоживеене ,от там ми казаха ,че всички молби за детски надбавки се обработват във Фамилна каса Байерн Норд Нюнберг независимо дали децата живеят в България или Германия,във Фамилната каса по местоживеене се подават молбите и ако си чужденец молбата се препраща към Фамилна каса Байерн Норд.Казаха ми отново да се обадя на сервизния телефон при което отговора е да чакам .Може ли да се направи нещо друго?Дайте накакъв съвет ,моля?

С поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Намирам се в Германия.Можете ли да ми дадете телефонен номер за връзка,със български служител компетентен по темата (детцки надбавки в Германия ) на емаилът ми : alyoshkata@hotmail.com

Здравейте alexbont, честно казано не знам как да ви помогна, защото не ми е ясно кое от двете се отнася за вас. Ако имате желание да се захванете с темата Kindergeld сам, тогава започвате да четете темата от самото начало. Знам, че е скучно занимание, но пък един ден с удоволствие ще установите, че сте се справили сам с дадена проблемна ситуация и то в чужда за вас среда. В случай, че това се отнася за вас, значи тук сте на правилното място. Но все пак нека ви напомня, че това е само един форум, а не място за безплатна консултация със специалисти. По тази причина е необходимо и вие да положите някакво усилие.

Ако нямате време или желание да се занимавате с това да четете няколко страници обяснения, тогава може да платите на посредник да свърши цялата работа вместо вас. Но това не е по нашата част. Не е нужно да ви давам телефон и адрес за връзка с такъв посредник. Има си интернет-търсачки. Напишете там "детски надбавки в Германия" и си изберете кой да ви извърши услугата срещу заплащане.

Здравейте, аз получих частично попълнен формуляр Е 401BG от офиса на Familienkasse - Bayern Nord в Nurnberg, като в част А т.1 на латиница са попълнили имената и датата ми на раждане, в т.4 имената на сина ми и в т.5 са сложили техен печат и регистрационен номер.

Да уточня, че съм разведен и родителските права са присъдени на мен, детето живееше при моите родители в България, сега вече е при мен в Германия. Подал съм молба да детски за период, в които детето е живяло в България.

Имам въпрос свързан с до попълването на формуляра:

В т.3 данните на моите родители ли трябва да запиша ?

Здравейте Dido и добре дошла/дошъл във форума. Начина, по който описвате частичното попълване на формуляра е абсолютно коректен и точно така би трябвало да изглежда всеки един подобен формуляр, който се получава от Familienkasse за допопълване в България.

По отношение на въпроса ви - в т.3 на Е 401BG се попълват данните на лицето/лицата, при които е живяло детето в България, за периода, през който вие сте работили в Германия. Това е. Мисля, че в тази си част формулярът е сравнително ясен. Има ли някаква конкретна причина, която ви разколебава в случая?

По отношение на таблицата в т.4 - необходимо е там да има само данните на сина ви и родствената му връзка с лицето, което сте посочили в т.3, във вашия случай вписвате "ВНУК". Бързам да кажа, макар че не сте ме питали, че в колоната "Номер за социална сигурност" се вписва ЕГН-то на детето или неговия немски осигурителен номер, ако има вече такъв. Всъщност, ако то живее в Германия, би трябвало вече да има такъв.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се извинявам ! От скоро съм в Германия. Работя с трудов договор в немска фабрика на 50 км. от Вюрцбург. Не знам все още добре немски. Имам две малолетни деца които са при майка си в България. Откакто дойдох в Германия спряха детските в БГ. Причината била че не съм в БГ. Преди броени дни подочух че имам право да получавам детските тук в Германия. Мои колеги поляци ме убеждават, че този закон бил отменен за района на Вюрцбург. Попаднах на вашия форум, за което се радвам. Единствено се интересувам какви документи жена ми трябва да изкара от БГ? И формулярите Е401 и Е411, могат ли да се искарат от БГ. И от коя българска служба?

Благодаря, извинявам се още веднъж

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.............Mnogo se izvinqvam ! Ot skoro sum v Germania.Rabotq s trudov dogovor vuv nemska fabrika na 50 km. ot Wursburg.Neznam vse oshte dobre Nemski.Imam dve maloletni deca koito sa pri maika si v Bulgaria.Ot kato doidoh v Germania sprqha detckite v BG..Pricinata bila che nesum v BG.Predi broeni dni podochuh che imam pravo da poluchavam detckite tuk v Germania.Moi kolegi Polqci me ubejdavat che tozi zakon bil otmenen za raiona na Wursburg.Popadnah na vashiq forum ,za koeto se radvam.Edinsveno se interesuvam,kakvi dokumenti,jena mi trqbva da izkara ot Bg ? I formulqrite E401 i E411,mogat li da se iskarat ot BG. i ot koq bulgarska slujba ? Blagodarq,izvinqvam se oshte vednuj

Здравейте alexbont, първият ми съвет към вас е да спрете да вярвате на поляци. Аз поне имам много лош опит с тях. Те много рядко са дружелюбни и добронамерени към нас, българите. Факт е, че са ви излъгали. След като работите и плащате данъци в Германия, имате пълното право да получавате детски надбавки. Относно въпросите ви, подаването на документи от една страна е лесна, а от друга не толкова лесна работа. Зависи от възможностите. Предлагам, вие и съпругата ви, внимателно да прочетете информацията по този въпрос тук и да прецените дали може да се справите. Имайте предвид, че ако спазвате указанията ще се уверите колко е лесно. Ако все пак имате проблем, може да потърсите платена помощ. Има хора, които искат за тази услуга по 150 евро и ние тук сме против това, но всеки преценява за себе си. Започнете да четете от тук: http://bgzentrum.de/index.php?topic=10. Когато прочетете всичко и имате въпроси, питайте. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.............Mnogo se izvinqvam ! Ot skoro sum v Germania.Rabotq s trudov dogovor vuv nemska fabrika na 50 km. ot Wursburg.Neznam vse oshte dobre Nemski.Imam dve maloletni deca koito sa pri maika si v Bulgaria.Ot kato doidoh v Germania sprqha detckite v BG..Pricinata bila che nesum v BG.Predi broeni dni podochuh che imam pravo da poluchavam detckite tuk v Germania.Moi kolegi Polqci me ubejdavat che tozi zakon bil otmenen za raiona na Wursburg.Popadnah na vashiq forum ,za koeto se radvam.Edinsveno se interesuvam,kakvi dokumenti,jena mi trqbva da izkara ot Bg ? I formulqrite E401 i E411,mogat li da se iskarat ot BG. i ot koq bulgarska slujba ? Blagodarq,izvinqvam se oshte vednuj

Приемам извиненията ви и ще се опитам по изключение още веднъж да ви обясня какво трябва да направите, за да започнете процедурата по отпускане на Kindergeld. Подчертавам, че това трябва и да направите вие сам и съм убеден, че с малка помощ от страна на форума ще можете да се справите дори и без да имате познания по немски.

  • Първо прочитате коментара ми от 28 май 2015 на страница 1 в тази тема.
    След това започвате да изтегляте от интернет формулярите, които съм споменал в т.1 - т. 3. Ето тук са актуалните линкове към тях. Отворете ги и ги изтеглете по-скоро, защото още другата седмица може и да не са актуални. Формулярите са на български, така че започвате директно да ги попълвате
    Antrag auf Kindergeld (KG1) ---> натисни тук
    Anlage Kind zum Antrag auf Kindergeld (попълва се отделен формуляр за всяко дете) ---> натисни тук
    Anlage Ausland zum Antrag auf deutsches Kindergeld (KG 51) ---> натисни тук
    Haushaltsbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse (KG3a), на немски е, но ще се оправите ---> натисни тук
  • Останалото, което трябва да се направи е описано на български език във въпросното ми мнение на първа страница
  • Ако възникнат други въпроси - първо се опитайте да намерите сам техните отговори в темата. За улеснение използвайте ТЪРСАЧКАТА. Ако случайно има въпрос, който не сме коментирали до момента, което е много малко вероятно, едва тогава пускате ново мнение
  • И ви моля да пишете на кирилица. Аз също нямам кирилица на компютъра, но съм намерил начин да пиша на кирилица. Ако се интересувате как го правя, мога да ви кажа. Просто ми пратете едно лично съобщение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със жена ми нямаме сключен граждански брак.От България са и казали че немогат да и дадът многоезично извлечение за гражданско състояние.Трябвало да си искара от общината удостоверение за семеино полужение.Това прблем ли е ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..