Jump to content

Имунизациите в Германия - календар, международен имунизационен паспорт и др.


Recommended Posts

Издаване на международно имунизационно свидетелство или сертификат за имунизационно състояние Чл. 26, т.5 от Наредба № 15/2005 г. За имунизациите в Р България (обн., ДВ, бр.45/2005 г.) Заявлението се завежда в деловодството на Регионална здравна инспекция (РЗИ), позната още като  РИОКОЗ, и се насочва служебно към дирекция „Надзор на заразните болести”, отдел „Противоепидемичен контрол”.

Срок на издаване: 3 дни от датата на заявлението.

1/ Заявление по образец;

2/ Документ, удостоверяващ имунизационното състояние;

Безсрочно Такса по чл. 10 от Тарифа за таксите, които се събират от органите на държавния здравен контрол по Закона за здравето

33,00 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 12
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Мисля, че и следващата информация е по темата, така че я пускам тук.

Публикуваната по-долу таблица е съставена от мен и дава най-обща представа за приликите и разликите в имунизациите, провеждани в България и Германия.

Обхванал съм периода до втората година, защото там се провеждат най-интензивните имунизации.

В син цвят съм поставил разликите в прилаганите ваксини.

Тук можете да намерите актуалните имунизационни календари на България и Германия:

Имунизационен календар за 2015 (България)

Impfkalender 2014/2015 - Empfehlungen der STIKO (Deutsch)

Impfkalender 2014/2015 - Empfehlungen der STIKO (mehrsprachigen Versionen / 16 Fremdsprachen)

Добре е да имате предвид, че в Германия няма задължително имунизиране, а посочените в календара на Ständigen Impfkommission (STIKO) ваксинации са само препоръчителни.

5576c2a4e4014.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Допълнение с пресен опит:

Допълнението по темата се отнася за Варна. Но предполагам че е валидно и за общия случай.

Тук този картон се вади в сградата на РЗИ-Варна (ака ХЕИ-то), намираща се до Палах Център. Документът се издава от Главен експерт в  Отдел "Противоепидемичен контрол" д-р Пенка Николаева Минева - изключително приятна и отзивчива жена. От сайта на РЗИ-Варна http://www.rzi-varna.com/, може да намерите и нейния телефон. Препоръчвам да се обадите предварително и да се разберете какво точно трябва да носите - Здравен картон на детето и (ако не са вписани в него) ЕГН, адрес, и три имена.

Принципно са нужни 3 дни, но ако бързате и е много спешно, може и да стане по-бързо. По препоръка на д-р Минева ще си извадим два оригинала, ако случайно от училището решат да си вземат единия. Документът се издава на бланка на английски език и по нейните думи не се нуждае от превод, тъй като ще впише имунизациите с латинските им наименование с печатни букви. Административната такса е 33 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте! Със семейството ми заминаваме да живеем в Германия, но синът ни (на 2г) пострада от имунизация и беше генерално освободен с комисия от Пентаксин, но от другите ваксини не го освободиха. До колкото знам в Германия имунизациите не са задължителни и предвид преживяното ние нямаме намерение да го ваксинираме повече, против каквото и да било. Въпросът е, ако откажем ваксини в Германия, това дали би било пречка за получаване на някакъв вид помощи или прием в детско заведение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Със семейството ми заминаваме да живеем в Германия, но синът ни (на 2г) пострада от имунизация и беше генерално освободен с комисия от Пентаксин, но от другите ваксини не го освободиха. До колкото знам в Германия имунизациите не са задължителни и предвид преживяното ние нямаме намерение да го ваксинираме повече, против каквото и да било. Въпросът е, ако откажем ваксини в Германия, това дали би било пречка за получаване на някакъв вид помощи или прием в детско заведение?

Здравейте,

към настоящия момент няма опасност да ви бъде отказано място в детска градина или да не ви бъдат отпуснати полагащи ви се средства, защото сте отказали детето ви да бъде ваксинирано.

Само в някои федерални провинции има много малка веротност да бъде отказан прием във финансирана от общината детска градина, поради пропуски или пълна липса на имунизации. Но тези райони са много малко, вероятността е чисто теоретична и освен човек има алтернатива (вижте темата Записване на дете в детска ясла / детска градина в Германия), която не е задължително по-скъпа.

Периодично в немското общество се повдига въпроса дали да не се направят имунизациите задължителни. С оглед на големия брой имигранти от Азия и Африка и неясния им здравен статус нищо чудно да се появят огнища със заболявания, считани в Германия за вече изчезнали. Това пък може да се използва като повод най-сетне да се сбъдне мечтата за задължителни имунизации на определени кръгове. Но това е друга тема.

Личният ми съвет към вас е ако имате какъвто и да е официален документ за проблемите при детето ви, в резултат на направена имунизация, непременно да си го преведете на немски или поне да го вземете с вас, защото не се знае дали в скоро време няма да ви потрябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Това е един доста подробен материал на български език, в който се засягат почти всички въпроси, свързани с ваксините в Германия. Надявам се, че ще бъде полезно четиво за тези, които правят първите си стъпки към Германия.

Ваксинации - Многоезичен информационен указател

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Аз помолих джипи-то да го напише в разбираем за лекаря в Германия език. Тук нямаше проблем, направиха му вече една ваксина и му издадоха немски имунизационен паспорт. В училище не са искали какви ваксини има. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 години по-късно...

Здравейте! Незнам къде да пиша и се спрях тук. От скоро съм в Германия и днес педито постави ваксина против мигрена на децата. Търся в нета и не намирам никакво инфо. Притеснена съм честно казано, каква е тази ваксина. Сега прочетох в нета, че тук ваксините не са били задължителни, ако знаех щях да се замисля. Поста ми ако не е за тук, нека админ да го премести. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Севда Савова написа:

Здравейте! Незнам къде да пиша и се спрях тук. От скоро съм в Германия и днес педито постави ваксина против мигрена на децата. Търся в нета и не намирам никакво инфо. Притеснена съм честно казано, каква е тази ваксина. Сега прочетох в нета, че тук ваксините не са били задължителни, ако знаех щях да се замисля. Поста ми ако не е за тук, нека админ да го премести. Благодаря!

Предполагам, че се касае за ваксината срещу FSME (кърлежов енцефалит, менингоенцефалит), а не за мигрена. Тази имунизация не е задължителна, на единици са лекарите, които са готови да ви изслушат и отговорят на въпросите ви, преди да сложат една или друга ваксина. Но това е положението, след като само около 1000 лекари (от общо над 400 000) в Германия са членове на организацията Mein Essen zahl’ ich selbst (Сам плащам храната си). Тези медици декларират, че не получават каквито и да е плащания или други стимули от фармацевтични компанни, дистрибутори, търговци и т.н.

Но не го мислете много, много. Не можете да върнете нещата. Просто следващия път се информирайте кои ваксини са задължителни и кои - препоръчителни. След това се самоинформирайте дали си струва да поставите една или друга препоръчителна ваксина на детето си. В интернет има достатъчно места, където лекари ще отговорят безпристрастно на въпросите ви.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и моя личен опит по отношение на ненужните ваксини - сигурно сте чували, че от началото на 2020 г. имунизацията срещу морбили (Masern) е задължителна . Един прекрасен ден синът ми донесе писмо от училище, че за да  може да посещава занятия или трябва да го ваксинираме срещу морбили , или трябва да докажем, че е преболедувал. Не съм антиваксър, но се поинтересувах какво предлагат в момента фармацевтичните компании. Не останах изненадан от резултата - предлагат естествено само комбинирани ваксини. А на нас, както и на десетки хиляди други родители, ни трябваше само срещу морбили. Това много ме подразни.

Сигурен бях, че синът ми не е преболедувал от морбили, но все пак поисках от личната му лекарка да пусне тест за наличие на защитен титър антитела срещу морбили. Бях силно изненадан, когато дойде резултата. Според лабораторното изследване той беше срещал вируса и имаше невероятно висок титър на антителата (клас IgG) срещу морбили. Кога е станало и как е станало не ме интересува. Платих с удоволствие 30-те евро за изследването и спестих на сина ми 3-4 ненужни ваксини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за отговорите! Лекарката така ми каза вчера, че ваксината е за мигрена.

Бях доста шашната, а и нямаше време да я питам за подробности, защото тя за 5мин. боцна и двете ми деца(на 4г и на 13г), само на малкия направи уж преглед и излезе. Не очаквах такова нещо просто нямам думи. Другия месец щяла пак да им слага ваксини, защото имали много пропуски от БГ. Да, ама ще си помисля до другия месец!!! Човек поне би обяснил за какво е тази ваксина и би направил по обстоен преглед на децата. А иначе плюем нашите лекари в БГ ама като ги питаме поне обесняват и винаги правят внимателен преглед преди ваксина. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 20.8.2021 at 13:12, Севда Савова написа:

Благодаря Ви за отговорите! Лекарката така ми каза вчера, че ваксината е за мигрена.

Бях доста шашната, а и нямаше време да я питам за подробности, защото тя за 5мин. боцна и двете ми деца(на 4г и на 13г), само на малкия направи уж преглед и излезе. Не очаквах такова нещо просто нямам думи. Другия месец щяла пак да им слага ваксини, защото имали много пропуски от БГ. Да, ама ще си помисля до другия месец!!! Човек поне би обяснил за какво е тази ваксина и би направил по обстоен преглед на децата. А иначе плюем нашите лекари в БГ ама като ги питаме поне обесняват и винаги правят внимателен преглед преди ваксина. 

Севда, всичко е въпрос на гледна точка, подозирам, че проблемът е възникнал в резултат на липсата на комуникация.

Никой на сила не може да направи нещо на децата ви, а и винаги може просто да се обърнете към друг лекар. Никой не плюе по българските лекари, немската здравна система не е идеална, но е несравнимо по-добра и развита от тази в България. За съжаление масово недоволство наблюдавам от българи, които имат проблем с езика. Нашата лична лекарка не приема пациенти, които не знаят немски.

Вие говорите ли немски и ако говорите на какво ниво, защото комуникацията е много, много важна, от там неразбирането и променянето на обстоятелствата.

Освен това си направете обстойна проверка  какво са написали лекарите в България, защото при нас се оказва, че бяха забравили три ваксини да впишат. При нас, също беше поставена същата ваксина против кърлежи, защото в Германия тревните площи не се пръскат подобно, както в България, а и ние живеем в малко населено място и детето ми беше постояно сред треви в гората с колелото. Имам пред себе си пример, на дете ухопано от кърлеж, което разви https://www.arsmedica.bg/aktualno/симптоми-на-лаймска-болест-борелиоза и последствията от това и как беше случайно диагностицирано, че е именно точно това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..