Jump to content

Уреждане на здравно осигуряване при връщане в България


Linab765

Recommended Posts

Здравейте. Живея от 5 години в Германия като самоосигуряващо се лице (selbstständig). Налага ми се спешно да се прибера в България поради здравословни причини. Проблема е, че имам неплатени дългове към АОК. Могат ли да ми ги търсят, докато съм в България или само когато се върна в Германия. Моля за съвет ако някой има информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 4
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни дни

Незнам дали ще прораработи варианта да си платите здравните осигуровки в България и да им представите Е 104 европейски формуляр. Писано е и в търсачките може да откриете повече информация. Този вариант работи при хора, които по някаква причина дължат здравни осигуровка в Германия, не са работили или са били с адресна регистрация в Германия и не са се отписали, но те не са били самоосигуряващи се. Попитайте  вашият щойербератер и попитайте в здравната каса. Ако се прибирате в България е добре да прекратите дейността и да се отрегистрирате от общинската. Ако не го направите задълженията ви ще продължават да се трупат.

Ако ще се лекувате в България изискайте от касата ви в Германия Е 104 за да могат в България да заличат неплатените ви в осигуровки също за времето в което вие сте осигурявали в Германия. Прочетете повече, ползвайки търсачката. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, veronik_veronik написа:

Незнам дали ще прораработи варианта да си платите здравните осигуровки в България и да им представите Е 104 европейски формуляр. Писано е и в търсачките може да откриете повече информация. Този вариант работи при хора, които по някаква причина дължат здравни осигуровка в Германия, не са работили или са били с адресна регистрация в Германия и не са се отписали, но те не са били самоосигуряващи се. Попитайте  вашият щойербератер и попитайте в здравната каса. Ако се прибирате в България е добре да прекратите дейността и да се отрегистрирате от общинската. Ако не го направите задълженията ви ще продължават да се трупат.

Ако ще се лекувате в България изискайте от касата ви в Германия Е 104 за да могат в България да заличат неплатените ви в осигуровки също за времето в което вие сте осигурявали в Германия. Прочетете повече, ползвайки търсачката. 

Благодаря ви за отговора. И аз имам същата информация, но за съжаление не можах да открия нищо относно самоосигуряващите се лица. Steuerberater-а ми не можа да ми отговори. Надявам се да няма проблем в България, не съм и чувала някой да има проблеми с АОК докато е там, но исках да съм сигурна. Благодаря ви още веднъж за информацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте 

Мен също ме вълнува тази тема.

Много българи са допуснали тази грешка да си тръгнат за България без да си спрат адресната регистрация и здравните осигуровки в Германия. 

Моя позната също по здравословни причини се прибра внезапно за България без да си спре адресната регистрация и здравните осигуровки към АОК.

За същия период от както не е в Германия се е самоосигурявала в България.

Разполага със епикризи удостоверяващи че действително е било нужна спешно да се прибере за България. 

Тя иска отново да се прибере за Германия но не знае дали още не се трупат задълженията и към АОК до ден днешен.

Има ли вариант тези задължения към АОК да отпаднат ако действително си искара нужния формуляр от НОИ удостоверяващ че се самоосигурява в България?

Този формуляр се издава на лицето от НОИ

Или се праща по канален ред ?

Много моля за информация 

Благодаря 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От датата на прибиране в България, до датата на започване на нова работа в Германия, е необходимо да плати в НАП здравните осигуровки, да изиска Е104 от здравната каса в България и да го представи в немската здравна каса. Изпробвано е и работи. Епикризи, болна ли е била или не, това няма значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..