Jump to content

Получаване на обещетение за безработица от Германия


georgi_velkov

Recommended Posts

Моля за съдействие хора!

Баща ми на 64 години работи в Германия повече от 9 години с кратко прекъсване от средата на ноември 2020 г до към 4.1.2021 г. в неплатен отпуск. 

Налага се да се прибира в България, защото майка ми почина. Договора с работодателя ще му бъде прекратен в края на Февруари(ще бъде съкратен).

Питането ми е какво трябва да се направи за да може да получи обещетение за безработица от Германия(в България не може защото е придобил право на пенсия) и да го прехвърли за получаване в България. Регистрирал се е в ряхното бюро по труда и чака да му назначат среща.

Няколко неща не са ми ясни:

- четох,че трябва да е на разположение на бюрото там 4 седмици. От кога тече този период от датата на регистрацията ли или?

- може ли да получава борса от Германия след като в България е придобил право на пенсия?

- реално кога може да се прибере в България и какви стъпки трябва да предприеме в тамошните институции?

Ще съм Ви благодарен за всякаква информация и стъпките, които трябва да предприеме.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 7
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Баща ви трябва да има поне една година реален трудов стаж в държава от ЕС за последните две години. Ако няма, няма право на обезщетение. 

Попитайте в България какви документи да изиска и подготви от Германия и независимо, че прехвърляйки обезщетението има ли право на такова въобще, щом получава пенсия от България.

Ако се прибера в България окончателно да се отрегистрира от общината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за отговора!

Баща ми има над 9 годими стаж в Германия. Все още работи там, договорът с немската фирма му е до края на февруари. В България все още не получава пенсия, защото не е подал документи за пенсиониране, но е придобил право. Въпросът е дали има право и какво да направи за да получава обещетвние за безработица от Германия, което да прехвърли и да го получава в България. В България щом си придобил право на пенсия не ти дават обещетение за безработица. Къде се подават документите? Може ли от България да ги подаде или?

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обадете се в Бюрото по труда. Доколкото знам, регистрацията се извършва в Бюрото по труда, а изплащането на обезщетението е от НОИ. Обадете се и на двете места.

Споделете какво ви казаха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е да се регистрира в Германия за безработен , но да не се отписва от различните институции.Може да не е правилно , но докато си получи потвърждението за безработица да е там.Върне ли се в България ,дори и да е взел Документ U1  с който по принцип ще се действа за ПОБ – парично обезщетение за безработица , пак се чака до 6 месеца и повече , и като все пак почне да получава има таван : най–много 75лв /ден . Отделно че може да кажат – ти си за пенсия , няма да получаваш ПОБ.Пък пенсията и тя се чака по 6,7 месеца.

В Германия няма проблем , и да е стигнал пенсионна възраст има право да получава Arbeitslosen Geld – пари при изгубване на работа. Там също се чака , но може да получи "авансово част" , в последствие да обясни ,че вече няма да работи и се прибира в България , където има жилище и няма да плаща наем.

Друго – влез на " eu–gleichbehadlungsstelle.de" , във Фб в групата Консултация 4 , и в "Застраховки в Германия , финанси,баушпарен,инвестиране във фондове/тука малко може да те увикат , но не се плаши/

На мен в Бюрото по труда не ми казаха елементарно нещо – че трябва сама да изискам от работодателя Документ U1 , всякакви документи и фишове за заплата дадох , "Документ U1 , няма проблем" от НОИ също не ти казват , но спират производството на процедурата и отново не ти казват.А аз си чакам и се чудя ???

Успех!

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, живея и работя от 4-ри години в Германия, Април месец се прибирам за постоянно в България, въпросът ми е, дали ще имам право на безработни в България. Напускам по мое съгласие, при последният ми работодател ще имам точно 2 години на 25- Март, докогато съм си пуснал и предизвестието. Трудовият ми договор е постоянен още след първата година, подал съм си документите за PDU 1, ще мога ли да взимам максималното обещетение за безработица в България, заплата ми е от 3400-3600 euro Бруто. Благодаря за информацията предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Да за борса трябва последни 2 фиша от заплатата и у1 документ ама те може и по служебен път да си го изискат това вече от НОЙ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3/5/2021 at 8:39, Златомир написа:

Здравейте, живея и работя от 4-ри години в Германия, Април месец се прибирам за постоянно в България, въпросът ми е, дали ще имам право на безработни в България. Напускам по мое съгласие, при последният ми работодател ще имам точно 2 години на 25- Март, докогато съм си пуснал и предизвестието. Трудовият ми договор е постоянен още след първата година, подал съм си документите за PDU 1, ще мога ли да взимам максималното обещетение за безработица в България, заплата ми е от 3400-3600 euro Бруто. Благодаря за информацията предварително!

НИКАКВИ ПАРИ ОТ БЪЛГАРИЯ НЯМА ДА ПОЛУЧИШ!

ЗАЩОТО САМ НАПУСКАШ.

Същия номер един познат искаше да направи.
Цели 2000 лв на месец мечтаеше.Дадоха му само 180лв.

Трябва  те да те изгонят, това е правилника.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..