Jump to content

Безплатно съдействие на новопристигнали сънародници


Recommended Posts

Ето ме отново! Преди години, когато пристигнах в Германия в съвсем непознато за мен място, без близки и приятели, който да ме ориентират и без интернет, загубих страшно много време да събера информация дори и за най-простите неща от ежедневието. Както и да е, справих се с първите стъпки, но не бях готов за лавината от писмена информация, която постъпваше непрекъснато в пощенската ми кутия в продължение на месеци. Така че искам да направя едно предложение към всички новопристигнали.

Предлагам еднократна и напълно безплатна помощ на новопристигнали сънародници (изразяващо се в придружаване, съветване и при необходимост устен превод) при преминаване през следните първоначални административни процедури:

  • предварителен преглед на трудов договор
  • адресна регистрация в общината
  • откриване на банкова сметка
  • подписване на договор при наемане на жилище
  • други (при наличие на свободно време  ;D)

Поради доброволния и напълно безплатен характер на предложението ми, имам някои изисквания и ограничения, които е добре да знаете предварително:

  • с предимство се ползват семействата с деца
  • мога да ви съдействам, само когато имам свободно време
  • район на действие: Annaberg-Buchholz, Aue, Auerbach, Chemnitz, Hohenstein-Ernstthal, Limbach-Oberfrohna, Oelsnitz, Reichenbach, Schwarzenberg, Stollberg, Zwickau
  • не поемам извършването на описаните дейности като ваш представител, а само ви придружавам и евентуално съветвам, вие сте активната страна в процесите
  • не ви обещавам бързо и безпроблемно преминаване през административните органи, просто ще ви помогна да се ориентирате по-добре
  • не предлагам нищо, което е различно от описаното по-горе

Е, толкова за момента. Ако има някой друг, който е готов да помогне безплатно на новопристигналите сънародници с превод на писма (банка, здравна каса, доставчици на услуги, училище), нека се включи в темата.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно или не, но няма голям интерес към предложението ми (и към темата като цяло), но то така или иначе то си остава в сила. Отдавам го на непопулярността на района, в който се намирам. Българската миграция си обича повече други части на Германия.

И така, до момента от предложението ми се възползва само един човек. За да не прозвучи самохвално ще кажа само, че според мен просто му дадох едно рамо. Е, имаше но и някои неща, които не успяхме да задвижим, поради липса на каквато и да е подготовка (основно документи) от негова страна. Но все пак той вече си има адресна регистрация, банкова сметка, телефонен номер, здравна застраховка, осигурителен номер и наето жилище. Всичко това стана в рамките на 3-4 часа, след малко предварителна подготовка от моя и негова страна. Просто нещата се получиха добре  ;)

Предполагам, че има и други начини, с които да се помогне на новодошлите, за да направят първите си стъпки. Това е темата, в която можете да ги споделите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

  Здравейте!

Бих желал да Ви попитам какви документи трябва да подготвя в България, за да имам възможно най-малко проблеми с процедурата която цитирахте?

А именно:

                                                                                                                                                                                                               

*предварителен преглед на трудов договор

*адресна регистрация в общината

*откриване на банкова сметка

*подписване на договор при наемане на жилище

*други (при наличие на свободно време).

Все още съм в България, но ми предстой да подпиша трудов договор с работодател в Германия. Към момента съм подготвил преведени следните документи: дипломи, CV, акт за раждане и свидетелство за съдимост.

Делото ви е благородно и достойно за уважение. Благодаря Ви предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Здравейте!

Бих желал да Ви попитам какви документи трябва да подготвя в България, за да имам възможно най-малко проблеми с процедурата която цитирахте?

А именно:

                                                                                                                                                                                                               

*предварителен преглед на трудов договор

*адресна регистрация в общината

*откриване на банкова сметка

*подписване на договор при наемане на жилище

*други (при наличие на свободно време).

Все още съм в България, но ми предстой да подпиша трудов договор с работодател в Германия. Към момента съм подготвил преведени следните документи: дипломи, CV, акт за раждане и свидетелство за съдимост.

Делото ви е благородно и достойно за уважение. Благодаря Ви предварително!

Здравейте, аз набързо ще ви разкажа моята история. Дойдох съвсем случайно, по работа и просто реших да не се връщам. Дойдох единствено с лична карта и шофьорска книжка. От тогава минаха повече от четири години. Документи ми потрябваха едва когато се роди сина ми и когато се ожених. Всичко това миналата година. Ако изхождате от това да сте максимално подготвен, да, винаги може и още нещо. Но най-важното условие е изпълнено - вие и вашето желание да направите нещо. От там нататък всичко ще се нареди. Моят съвет е да не се впускате в излишна подготовка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Бих желал да Ви попитам какви документи трябва да подготвя в България, за да имам възможно най-малко проблеми с процедурата която цитирахте?

...

Здравейте DICHITO,

за да не дублираме информацията, просто погледнете темата Документи, необходими на вас и децата ви, преди да тръгнете за Германия, където са изброени различните документи, които могат да ви бъдат необходими при различните житейски ситуации.

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Аз също бих искала да се възползвам от помощта ви. Много добре обяснявате и бих искала помощ за сега по отношение на детски надбавки , адресна регистрация и подаване на документи за детска градина и ясла. Намирам се в Есен-Фронхаузен,което мисля че е доста далече от вас. Но бих се радвала на помощ по фейсбук или какъвто и да е друг начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също бих искала да се възползвам от помощта ви. Много добре обяснявате и бих искала помощ за сега по отношение на детски надбавки , адресна регистрация и подаване на документи за детска градина и ясла. Намирам се в Есен-Фронхаузен,което мисля че е доста далече от вас. Но бих се радвала на помощ по фейсбук или какъвто и да е друг начин.

Здравейте Paneva,

във вашия случай разстоянието действително е проблем и не се сещам как точно бих могъл да ви помогна в изброените от вас по-горе неща. По Facebook, Skype, Viber мога да направя за вас точно толкова, колкото и тук във форума. Ако все пак имате някакви идеи как бих могъл да ви бъда полезен, моля да ги споделите.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Но все пак той вече си има адресна регистрация, банкова сметка, телефонен номер, здравна застраховка, осигурителен номер и наето жилище. Всичко това стана в рамките на 3-4 часа, след малко предварителна подготовка от моя и негова страна. Просто нещата се получиха добре  ;)

Здравей,

Аз да питам - как човека е наел жилището? Имал е работа, или е подписал предварителен договор или има друг начин?

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но все пак той вече си има адресна регистрация, банкова сметка, телефонен номер, здравна застраховка, осигурителен номер и наето жилище. Всичко това стана в рамките на 3-4 часа, след малко предварителна подготовка от моя и негова страна. Просто нещата се получиха добре  ;)

Здравей,

Аз да питам - как човека е наел жилището? Имал е работа, или е подписал предварителен договор или има друг начин?

Благодаря!

Здравей vg_vasilev,

човекът се беше свързал и уговорил всичко с бъдещия си работодател (Zeitarbeitsfirma) още преди да е стъпил в Германия. Работодателят му беше подготвил предварителен договор и му беше уредил жилище на база този договор. Когато въпросният човек дойде, за няколко часа подписа договора за работа и после нае жилището, като представител на работодателя го е придружавал. Това със сигурност е улеснило нещата и ускорило процедурата.

Изглежда доста лесно, но не трябва да се забравят следните две обстоятелства - става въпрос за трудов посредник (Zeitarbeitsfirma). Този тип работодатели са много активни, когато става въпрос да те привлекат при тях. Другото важно нещо е, че все пак говорим за район от бивша източногерманска провинция, където намирането на свободно жилище не е особен проблем, особено когато работодателя ти съдейства.

Ако се интересуваш от варианти за осигуряване на жилище поне за един кратък първоначален престой, можеш да погледнеш мнението ми от 18 август 2015 в темата Искам да емигрирам, моля за съвети. Там съм дал няколко сравнително лесни варианта за човек, който идва първоначално сам и иска да пробие на немския трудов пазар.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..