Договор за наем на жилище в Германия

Започната от Danny, 27 Мар 2015 18:22:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Stanislava Ilieva

#15

Здравейте!

Имам следният въпрос: от 10.07.2017г. имаме сключен договор за наем на жилище в Бад Хомбург (Хесен). В Rathause  няколко пъти ни връщат за допълнителни формуляри и в крайна сметка ме информираха, че могат да регистрират мен и съпруга ми сега, а децата - само срещу представени оригинални лична карта и паспорт (едното е на 16 години, а другото на 12). Обясних, че децата и респективно оригиналните им документи са в България през ваканцията и представих копия от документите, но ми отказаха. Децата са вписани като имена във формуляра от наемодателя, с който декларира кой ще живее в жилището. Ще имам ли проблем да ги регистрирам когато пристигнат тук на по-късен етап. Остава въпроса и с това, че не мога да ги запиша в училище без регистрацията. Моля за съвет! Благодаря!


Николая

#16

Здравейте!
Предстои ни заминаване за Германия, тоест първо мъжът ми ще замине, защото започва там работа, в Берлин, и след това като намери жилище и ние с децата също. 
Като гледаме обявите за жилищата един от изискваните документи е MIETSCHULDENFREIHEITSBESCHEINIGUNG. Ние в момента живеем в София в собствено жилище, което е на мое име и е придобито преди брака.
Въпросът ми е в такъв случай, след като не сме живяли под наем последните месец/години, трябва ли да представим преведен нотариален акт? 
И също така нотариалният акт е на мое име, а не на името на съпруга ми. Дали пак биха го признали, ако той например приложи към това и акт за сключен граждански брак?
Ще се радвам да получа съвети от хора, които са минали вече по този път.

Благодаря!
Хубав ден на всички!


Iliana Koceva

     Здравейте и от мен. Вече цял час се ровя из форума и съм сигурна ,че когато не ми трябваше тази информация я срещнах някъде тук,но сега е неоткриваема. И понеже почвам да се съмнявам ,дали пък беше тук ,ще задам това ,което ме интересува в тази тема,защото ми се стори най-подходящо. Преместих се от август миналата година да живея в квартирата на съпругът ми,която представлява огромна къща и законно е наета от българската фирма,към която той работи на български трудов договор. В цялата тази огромна къща живеем 7 души,като адресно регистрирани са само преките двама шефове на фирмата и аз.Договорът за наем на къщата не съм виждала лично,но знам че е сключен между наемодателят-германец и останалите двама регистрирани.Лично германецът ми попълни необходимият документ за регистрация в общината и моят контакт с него започна и свърши до тук.Наемът събираме всички по равно, и се предава на хазяина  на ръка срещу съответните разписки ,разбира се Дори аз съм го предавала 2 пъти..Досега не ми е трябвал никакъв документ, всичко е на добросъвестни начала,но сега вече ми дотрябва- документ  с размерът на наемът ми за месец.

Тук срещнах понятието unbefristet, но ми трябва малко повече информация. Предполагам,че трябва да сключа някакъв поддоговор за наемане на част от къщата.От къде се взима съответния формуляр и трябва ли да се регистрира после някъде или е като основният договор-попълнен и подписан между мен и прекият шеф на моят мъж? Ще бъда благодарна за повечко информация относно този казус? Благодаря предварително на всички отговорили!


Росен Арабаджиев

Списък с важни точки, които трябва да са обхванати от договора за наем

  • В договорът за наем посочен ли е пълният адрес на наемодателя?
     
  • Споменато ли е точното разположение на наемания обект, както и прилежащите към него допълнителни помещения (мазе, таванско помещение, гараж и др.)?
     
  • Коректно ли е посочена площта на апартамемента. Тук трябва да се обърне особено внимание при наличие на балкон и площи под скосени тавани, защото тяхната площ трябва да бъде намалена по специална схема.
     
  • Използването на двор/градина включено ли е в договора за наем?
     
  • Разгледан ли е въпросът с паркирането на личния автомобил? Това е важно, когато местата за паркиране се заплащат или се изисква специално разрешително.
     
  • Съответства ли наема на състоянието на жилището и района, в който то се намира? Предвижда ли се увеличаване на наема през следващите няколко години (има ли клаузи за Staffelmiete или Indexmiete)? Особено трябва да се внимава, когато цената на жилището е много по-ниска от средната цена за района (за сравнение може да се използва т.нар. Mietspiegel за съответния град/район).
     
  • Приложими ли са към жилището правилата за т.нар. Mietpreisbremse? Апартаментът в такъв район ли е?
     
  • За срочен (befristetet) или безсрочен (unbefristeten) наем става въпрос?
     
  • Съдържа ли договорът за безсрочен наем някакво индивидуално допълнително споразумение, според което наемателят няма право да прекрати договора (Kündigungsrecht) за определен период от време, по-голям от обичайните три месеца?
     
  • Какви допълнителни разходи (Nebenkosten) са включени в договора за наем?
     
  • Има ли клауза, която забранява отглеждането на домашни любимци?
     
  • Включена ли е възможността за по-бързо прекратяване на договора, ако наемателят намери веднага следващ потенциален наемател?
     
  • Кой заплаща дребните ремонти (Kleinreparaturen) и до какъв размер?
     
  • Предвидено ли е право на наемодателя за достъп до жилището, след предварително уведомяване от негова страна?
     
  • Има ли все още дефекти (Mängel) в жилището, които наемодателят трябва да отстрани? Тези дефекти, сроковете за тяхното отстраняване и отговорното лице трябва да бъдат изрично вписани в приемно-предавателния протокол, който винаги е част от дововора за наем.
     
  • Задължен ли е наемателят да извършва зимно почистване на прилежащите към сградата външни площи (алеи, тротоари, паркинги и др.)? Ако не е споменато во договора, кой прави това?
     
  • Има ли отделен договор за наем на гараж или паркомясто, който може да бъде прекратен от наемодателя отделно от договора за наем на жилището?
     
  • Какви са задълженията на наемателя по отношение обновяването на жилището (Renovierungsarbeiten)?
     
  • Има ли право наемателят да използва жилищното пространство с търговска цел?
     
  • Съществува ли възможността наемателят да отдава под наем част или цялото жилище (Untervermietе / Zwischenmiete) при едно негово по-дълго отсъствие?
     
  • Взето ли е предвид, че ако жилището се намира в сграда, в която живее и самият собственик, който има в сградата не повече от 2 апартамента, наемодателят има право на по-бързо и улеснено прекратяване на договора за наем?
     
  • При частен наемодател - касае ли се за недвижим имот, който наемодателят може да поиска да използва от даден момент за сосбтвени нужди (т.нар. право на Eigenbedarfskündigung)?
     
  • Какви конструктивни промени може да прави наемателят?
     
  • Необходимо ли е да се плаща депозит (Kaution)? Какви варианти за подсигуряване на наемодателя срещу некоректни наематели (Mietsicherheit) са предвидени в договора?
     
  • Кой се грижи за поддръжка на градината, когато тя е включена в наема? Може ли наемателят да променя градината по свой вкус, да добавя или премахва насаждения?

 

Не са малко нещата, но са важни ...



   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



Renito791

Цитат на: Крякащата тайфа date=1436452283

Много често при кандидатстване по обява за жилище в някое от големите населени места ще ви се случи да получите отказ, защото площа на жилището уж била недостатъчна за броя членове на вашето семейство. Най-често този аргумент се използва от посредника (Makler) като елегантен намек, че просто сте нежелани, защото сте емигранти, или защото сте с малки деца, или и двете.

Истината е, че федералните провинции си имат нормативни актове, които действително определят някаква минимална площ, която трябва да бъде осигурена на всеки един от живущите, но тя съвсем не е толкова голяма, че да бъде непосилно за новопристигнало семейство с деца да вземе апартамент на приличен наем (т.е. с не много голяма квадратура).
Ето няколко такива правилника за информация:
http://www.landesrecht.hamburg.de/jportal/portal/page/bshaprod.psml?showdoccase=1&doc.id=jlr-WoPflGHArahmen&doc.part=X&doc.origin=bs&st=lr\" rel=\"external nofollow\">Hamburgisches Wohnraumschutzgesetz, § 7 Belegung (за Хамбург)
http://www.stadtentwicklung.berlin.de/service/gesetzestexte/de/download/bauen/woaufg_16.10.2001.pdf\" rel=\"external nofollow\">Wohnungsaufsichtsgesetz - WoAufG Bln, § 7 Belegung (за Берлин)
https://recht.nrw.de/lmi/owa/br_bes_text?anw_nr=2&gld_nr=2&ugl_nr=237&bes_id=26926&aufgehoben=N&menu=1&sg=0#det305966\" rel=\"external nofollow\">Wohnungsaufsichtsgesetz, § 9 Überbelegung (за Nordrhein-Westfalen)
За да не ви правят на маймуни е добре да сте подготвени със съответните цифри или просто ако сте с деца да не ги обявявате при огледа на жилището. След като успеете да го наемете се нанасяте с децата (стига все пак да не нарушавате изискването за минимална площ на човек за вашия район) и никой не може да ви пипне.
Здравейте , извинявайте за безпокойството . Имам един въпрос относно квартира от работодател , видях че сте отговорили на една госпожа и за това си позволих  да ви пиша . Накратко  казуса е следния : Неправомерно уволнение , неизплащане  на заплатите и задържаните часове , след което си наехме адвокат , заведохме дело и фирмата се съгласи на споразумение да ни изплати  заплатата . До тук добре , но живеем в квартирата на работодателя , още във времето на заведеното дело почнахме да си търсим нова квартира , но все удряхме на камък , защото нямахме фишове за заплати ,нямахме дори и достатъчно средства защото не ни бяха изпратени заплатите ,  договора ни изтича края на юни и така . В крайна сметка си намерихме квартира от 1 юли , но получихме писмо от адвокат че трябва да напуснем моментално и да изплатим парите които дължим . Искам да ви попитам какво мога да направя в случая и да поясня , че никога сме нямали договор за наем . Удържаха ни от заплатите по 250 € на човек , първоначално бяхме 4 човека , но другите двама напуснаха . След като получихме споразумение се опитаха да ни настанят още 4 човека , но беше по време на пандемията и ние казахме че ще се обадим в полицията как така ни настаняват чужди хора по време на корона вирус . Ще ви приложа и писмото което получихме , на което аз отговорих по емейл , какво и къде трябва да платя и също ще ми пратя отговора от имейла . Извинявайте за дългия въпрос , и ще съм ви много благодарна ако ми отговорите . Всичко добро , жив и здрав бъдете . 


Росен Арабаджиев

Цитат на: Renito791 date=1591769876

Здравейте , извинявайте за безпокойството . Имам един въпрос относно квартира от работодател , видях че сте отговорили на една госпожа и за това си позволих  да ви пиша . Накратко  казуса е следния : ...

Renito791,

Посещавате ли все още сайта ни? Питам за да знам дали има смисъл да ви отговарям?



   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



Renito791


Росен Арабаджиев

#23
Цитат на: Renito791 date=1591769876

До тук добре , но живеем в квартирата на работодателя , още във времето на заведеното дело почнахме да си търсим нова квартира , но все удряхме на камък , защото нямахме фишове за заплати ,нямахме дори и достатъчно средства защото не ни бяха изпратени заплатите ,  договора ни изтича края на юни и така . В крайна сметка си намерихме квартира от 1 юли , но получихме писмо от адвокат че трябва да напуснем моментално и да изплатим парите които дължим . Искам да ви попитам какво мога да направя в случая и да поясня , че никога сме нямали договор за наем . Удържаха ни от заплатите по 250 € на човек , първоначално бяхме 4 човека , но другите двама напуснаха.

Здравейте Renito791,

първо бързам да ви успокоя, че не е толкова лесно да ви изгонят от квартирата. Освен това до края на месец юни остават 2 седмици и няма кой да се разправя с вас за толкова малко време. Писмата от адвокатите и заплахите със съд са стандартна процедура, но едва ли ще се стигне до съд, защото на всеки адвокат е ясно, че никой съд няма да отсъди в полза на работодателя ви, който дори и да има формално право, пак не може да очаква от вас от днес за утре да си намерите нова квартира и да се изнесете.

Драматичните изxвърляния на багажи, които дават по редица предавания, се случват след месеци дела, неплащане на наем и т.н. Понеже се очертава да останете в квартирата след датата на прекратяване на взаимоотношенията, то най-вероятно ще получите сметка за плащане на наем за две седмици - това е периода от Kündigung-а до края на месец юни, когато ще напуснете.

Три съвета:
=> ако сте сключили договор за наем от 01.07.2020 е нормално да поискате ключа за новото жилище поне 1 седмица преди това. Все пак на човек му трябва време да посвърши това-онова в жилището, преди да се нанесе. Би трябвало новият ви наемодател да няма нищо против. Ако не го направи, значи не е читав.
=> непременно напишете писмо до адвокатската кантора (или намерете някой да го напише), в което първо им благодарите, че ви уведомяват и второ им казвате, че до тази и тази дата жилището ще бъде освободено. Датата я избирате вие и гледате да я спазите, защото иначе ще бъде несериозно.
=> много е жалко човек да работи и живее в Германия, а да няма писмен трудов договор, фишове от заплати, документ за регистрация на трудовия му договор и др. Искали ли сте тези неща от работодатела си? Ако да, можете ли да докажете, че сте ги искали, като покажете например електронно писмо или поне SMS?

След малко ще пиша още по темата ...

 



   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



Renito791

Цитат на: Крякащата тайфа date=1592142333

Здравейте Renito791,

първо бързам да ви успокоя, че не е толкова лесно да ви изгонят от квартирата. Освен това до края на месец юни остават 2 седмици и няма кой да се разправя с вас за толкова малко време. Писмата от адвокатите и заплахите със съд са стандартна процедура, но едва ли ще се стигне до съд, защото на всеки адвокат е ясно, че никой съд няма да отсъди в полза на работодателя ви, който дори и да има формално право, пак не може да очаква от вас от днес за утре да си намерите нова квартира и да се изнесете.
Драматичните изxвърляния на багажи, които дават по редица предавания, се случват след месеци дела, неплащане на наем и т.н. Понеже се очертава да останете в квартирата след датата на прекратяване на взаимоотношенията, то най-вероятно ще получите сметка за плащане на наем за две седмици - това е периода от Kündigung-а до края на месец юни, когато ще напуснете.
Три съвета:
=> ако сте сключили договор за наем от 01.07.2020 е нормално да поискате ключа за новото жилище поне 1 седмица преди това. Все пак на човек му трябва време да посвърши това-онова в жилището, преди да се нанесе. Би трябвало новият ви наемодател да няма нищо против. Ако не го направи, значи не е читав.
=> непременно напишете писмо до адвокатската кантора (или намерете някой да го напише), в което първо им благодарите, че ви уведомяват и второ им казвате, че до тази и тази дата жилището ще бъде освободено. Датата я избирате вие и гледате да я спазите, защото иначе ще бъде несериозно.
=> много е жалко човек да работи и живее в Германия, а да няма писмен трудов договор, фишове от заплати, документ за регистрация на трудовия му договор и др. Искали ли сте тези неща от работодатела си? Ако да, можете ли да докажете, че сте ги искали, като покажете например електронно писмо или поне SMS?
След малко ще пиша още по темата ...
 

Renito791

Благодаря ви за отговора , стана точно така както написахте . Получихме писма за дължими наеми за месец май и месец юни . Може би не съм се изразила правилно , ние имаме трудови договори , но нямаме договор за квартирата . Угаворката с адвоката беше , че ще ми бъде платена заплата за месец май , но уви пак не са ми я платили , отпуските също , но имаме писма за дължимите наеми , които смятам да не платя , колкото и грозно да звучи .., защото се чувствам предадена , прецакана и т.н 
Никога не съм си мислила , че това нещо може да се случи в Германия .. Уморих се от тази игра , да плащам на адвокати , да стоя без заплати и т.н .Имам неплатени отпуски и заплати , и още искат да им плащам ... Въпроса ми е , като нямам подписан договор за наем със тях , и нито в трудовия  ми договор има нещо упоменато ,мога ли и аз да не платя , така както те направиха с мен . 
Извинявайте за дългият пост и за това , че ви отнемам от времето . Благодаря ви още веднъж за всичко . 


veronik_veronik

 

Цитат на: Renito791 date=1592246964

които смятам да не платя , колкото и грозно да звучи .., защото се чувствам предадена , прецакана и т.н 

Във форума има организации с които може да се свържете и да ви съдействат по законов път, примерно https://www.fair-arbeiten.eu/bg/article/81.wichtige-adressen.html\" rel=\"external nofollow\">https://www.fair-arbeiten.eu/bg/article/81.wichtige-adressen.html

предполагам, че и с немския не сте много добре за да се забъркате във всичко това. Търсете законовият път, чувствата, емоциите, разочарованията ви, нямат значение. Вие сте в чужда държава, жертва на очевидно измамна схема, в която сте влезли доброволно. Адвокатските услуги са скъпи, предполагам нямате застраховка за това, така че единствения вариант са тези организации. Колкото и да са некоректни тези работодатели ги представлява адвокат.


sabi

Цитат на: veronik_veronik date=1592255458

Във форума има организации с които може да се свържете и да ви съдействат по законов път, примерно https://www.fair-arbeiten.eu/bg/article/81.wichtige-adressen.html\" rel=\"external nofollow\">https://www.fair-arbeiten.eu/bg/article/81.wichtige-adressen.html

Много са добри, но те също работят с адвокати, на които някой трябва да плаща..Изключение са лицата на помощи..

veronik_veronik

#28

 

Цитат на: sabi date=1592303133

Много са добри, но те също работят с адвокати, на които някой трябва да плаща..Изключение са лицата на помощи..

Проектът \"Справедлива мобилност\" е за безплатни консултации на роден език за работници от източна Европа. Вие от собствен опит ли говорите или просто предполагате? Пише го дори на български език в приложения линк и услугата е ползвана вече и работи. Освен това добавям, че при трудово правни отношения могат да се обърнат към съда и няма да плащат за целта нищо. Обикновенно още на първото дело нещата се решават, при необходимост се осигурява преводач. 

sabi

#29

Здравейте Вероник!

Не, не предполагам, а аз работя с тях. Когато имам клиенти с трудово-правни проблеми ги препращам там. Моля, не бих искала на звучи едва ли не като реклама за тях, но исках да Ви отговоря-чувствах се задължена..

Та, колегите там са компетентни и ерудирани а адвокатите, които работят с тях са на много добро ниво. По мои знания процентът на печелившите им дела от трудово-правен характер е с успеваемост над 90 %. По-голяма част от случайте се разрешават преди да стигнат съда, но тези които са вече там, както писах по-горе са с голям % успеваемост.

Консултацията в центъра им е напълно безплатна,  но стигне ли се до адвоката, лицето трябва да се обърне към съда за  Beratungshilfeschein- документ, който дава възможност на притежателя му или да ползва намаление за адвокатското възнаграждение, съдебни такси и т.н. или да бъде напълно освободено от тях. Съдът определя това според размера на доходите и разходите на лицето.Т.е. СЪДА РЕШАВА дали да плащате или не. Ако получавате социални помощи има по-голяма вероятност да се освободите от разноските, но не е гаранция, че няма да платите нищо.