• Welcome to Родени в България.
 

Пенсионер от България живеещ в Германия.

Започната от AinStein, 24 Май 2022 00:19:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

AinSteinTopic starter

За един познат питам.Със семейство от 6г. живее в Германия.Иска да дръпне възрастните си пенсионирани в България родители при себе си.Какви права имат?
Трябва ли да си носят документи, че са здравно-осигурени в България.
Изобщо имат ли някакви права?


AinSteinTopic starter

Намерих отговора на зададения въпрос.

Като гражданин на страна от ЕС можете да живеете в друга страна от ЕС, ако имате:

    пълна здравна осигуровка в приемащата страна на пребиваване,
    достатъчно средства, за да живеете там без да се нуждаете от подпомагане на доходите.

Средствата могат да бъдат от пенсия, ако сте пенсионер, или от друг източник на приходи.
Съобщаване за вашето присъствие и регистрация на вашето пребиваване

Като гражданин на ЕС през първите 3 месеца от вашия престой в новата страна не могат да изискват от вас да подадете заявление за документ за пребиваване, потвърждаващ правото ви да живеете там, въпреки че в някои страни може да се наложи да съобщите за присъствието си след като пристигнете.

След 3 месеца в новата страна може да е необходимо да се регистрирате пред съответните власти (често това е общината или местното полицейско управление) и да получите удостоверение за регистрация.

Ще ви е необходима валидна лична карта или паспорт, както и:

    Доказателство за наличието на пълна здравна осигуровка
    Доказателство, че можете да се издържате без подпомагане на доходите: средствата могат да бъдат от всякакви източници

Могат ли да поискат от вас да напуснете страната или да ви депортират?

Можете да живеете в друга страна от ЕС, докато отговаряте на условията за пребиваване там. Когато това вече не е така, националните власти могат да поискат от вас да напуснете страната.

В изключителни случаи приемащата държава може да ви депортира по съображения, свързани с обществения ред или обществената сигурност, но само ако може да докаже, че представлявате сериозна заплаха.

Решението за депортиране или искането за напускане трябва да ви бъде връчено в писмена форма. В него трябва да са посочени основанията за депортирането и да е указано как можете да го обжалвате и в какъв срок.
Постоянно местопребиваване

Ако сте живели законно, отговаряйки на условията за престой в друга страна от ЕС, непрекъснато в продължение на 5 години, автоматично придобивате право на постоянно пребиваване там. Това означава, че можете да останете в страната толкова, колкото желаете.

При определяне на непрекъснатостта на вашето пребиваване не се вземат предвид:

    временни отсъствия (по-малко от 6 месеца годишно),
    по-дълги отсъствия за задължителна военна служба,
    едно отсъствие от 12 последователни месеца по важни причини като бременност, раждане, сериозно заболяване, работа, професионално обучение или командироване в друга страна.

Можете да изгубите правото си на постоянно пребиваване, ако живеете извън страната за повече от 2 последователни години.


AinSteinTopic starter

#2

А тук  противоречие.
Ако сте пенсионер
Здравно осигуряване в страната, в която живеете

    Ако получавате пенсия от страната, в която живеете, вие и вашето семейство сте обхванати от системата за здравно осигуряване на тази страна — дори ако получавате пенсии от други държави.
    Ако не получавате пенсия или друг доход от страната, в която живеете, вие и вашето семейство ще получавате медицинско обслужване в страната, в която живеете, ако имате право на медицинско обслужване в страната, която плаща пенсията ви.

Поискайте формуляр S1 (предишен формуляр E106) от вашата здравноосигурителна институция в страната, от която се местите.

Когато пристигнете в новата ви страна на пребиваване, предайте формуляра S1 на съответния компетентен орган. Този документ определя правото ви на пълно здравно осигуряване във вашата страна на пребиваване.
Здравно осигуряване в страната, в която сте работили

По принцип вие и вашето семейство имате пълно право на медицинско лечение само в страната, в която живеете. Ако обаче страната, която ви плаща пенсия, е една от изброените по-долу, вие и членовете на вашето семейство имате право на здравно обслужване както в страната, която плаща вашата пенсия, така и в страната, в която понастоящем живеете  ЕС.

https://europa.eu/youreurope/citizens/health/when-living-abroad/health-insurance-cover/index_bg.htm\" rel=\"external nofollow\">https://europa.eu/youreurope/citizens/health/when-living-abroad/health-insurance-cover/index_bg.htm


veronik_veronik

Родителите имат право да са към вашата осигуровка. Попитайте касата. 


AinSteinTopic starter

Цитат на: veronik_veronik date=1653380401

Родителите имат право да са към вашата осигуровка. Попитайте касата. 

Ще му кажа да пита неговата каса, но от прочетеното.Всяка държава, дори провинция си имат свои правила.

veronik_veronik

Освен касата, консултация с данъчният им консултант, защото те ще живеят в Германия и ще са данъчно задължени в Германия. Знам за обратния случай  такива, които отиват в България и съответно върху пенсията не дължат данък вече. Нека да проучи, надявам се да споделиш тук после.


AinSteinTopic starter

Цитат на: veronik_veronik date=1653423571

 и ще са данъчно задължени в Германия.

Това е то  капитализма.Пенсионера да си плаща данъците на пенсията.Примерно  жената и мъжа взимат по 600 лева т.в 300 евро.По колко ли ще им удържат?

veronik_veronik

#7

И още нещо, ще са тук и дефекто те ще ги издържат.  Примерно, когато се изпращат пари за издръжка на  някого в България и съответно това се прилага към данъчната деклараци и има някакви облекчения. Изисква се от НОИ удостоверение за размера на пенсиите и се заверява в общината по местоживеене.


AinSteinTopic starter

#8

Ех толкова съм наивен. Явно аз съм разбрал друго.Мислех си, че иска да ги дръпне в Германия  да ги издържа и гледа със собствени средства, а само здравните да ги поеме  Германия.А то било съвсем друго.Дали ще му отпускат на него парични помощи, защото техните пенсии са нищожни
за Германия и той ги гледа.
Печи го сучи го балканското винаги побеждава.


veronik_veronik

Доколкото знам пенсионерите имат право на Wohngeld, енергийни помощи, но не и на социал. Освен това ако родителите му имат собственост на стойност над 15 000 Евро в България, нямат право на помощи в Германия. Някой май си прави сметка без кръчмар.


AinSteinTopic starter

Цитат на: veronik_veronik date=1653668381

Доколкото знам пенсионерите имат право на Wohngeld, енергийни помощи, но не и на социал. Освен това ако родителите му имат собственост на стойност над 15 000 Евро в България, нямат право на помощи в Германия. Някой май си прави сметка без кръчмар.

бг пенсионер и вонгелд нещо не се връзва

При проблеми с логванете кликнете върху "Забравена парола"!