Аз сигурно започвам да губя връзка с реалността, но представите ми за водене на успешен бизнес и изобщо благосъстояние са малко по-различни. Действително споменатото от теб отразява до голяма степен реалността в глобалния свят - подобряване на личното благо (финансово, политическо, здравно и т.н.) за сметка на чуждото страдание. Парадоскът е, че световният елит, който и без това имат почти всичко, не спира да иска още и още ...
И тук идва въпросът - какво следва. Ясно е, че това състояние на непрекъснато трупане на печалби и непрекъснат стремеж към ръст на икономиката е ненормално, защото всичко това в основата си разчита на суровини и ресурси, които са ограничени. От всичко това неизбежно следват катаклизми (нямам предвид процесите в природата).
Има цяла една математическа теория по темата - "Теория на игрите" и свързано с нея "Равновесие на Наш". Твърдението на Джон Наш е представено по доста лесен за разбиране начин във филма "Красив ум". Без да преминавам в подробности, ще спомена само най-важното: в игра (живота), в която всички участници действат задружно и се интересуват от напредъка на останалите участващи, се получава така, че крайният резултат за всеки един участник ще бъде по-добър от случая, в който всеки участник в играта (живота) действа сам за себе си и не се интересува от напредъка на другите около него. За съжаление почти не са останали общества, които да функционират по подобен начин.
Това твърдение не е нещо ново. Ако погледнем по-назад във времето намираме аналогично послание. В Евангелията са записани думите на Исус Христос: Правете на другите това, което искате те да правят на вас... Просто и ефикасно! Но както отбелязваш, нещата в действителност не се случват по този начин, особено в България и подобни на нея територии.