Jump to content

Получаване на майчинство и обезщетение за родители в Германия


Recommended Posts

Здравейте,

Бих искал да задам няколко въпроса отностно получаване на майчински в Германия и по-точно в Бавария (ако това има влияние).

Положението е следното:

Аз (като бъдещ баща на децата) работя в Германия на договор като програмист от година и 3 месеца. Всички осигуровки ги плаща фирмата и също така съм регистриран с данъчна класа 3. Съпругата ми е също в Германия с мен и е бременна с близнаци, които трябва да ни зарадват в следващия месец живот и здраве. Тя няма стаж в Германия до момента. Тя е също така регистрирана тук в Германия от Август 2014 на постоянен адрес.

Въпросите ми са следните:

1. Освен Kindergeld полагат ли ни се Elterngeld?

2. Чувал съм също така и за бонус на стойност 10% от Elterngeld, но не по-малко от 75 Евро. Съществува ли нещо такова и как стои въпроса с този бонус?

3. Ако ни се полагат Elterngeld, то трябва ли да се представят някакви документи от България, че там не получаваме подобни?

4. Какви са сроковете за подаване на документи за въпросните Elterngeld? Предварително ли се подават или след като се родят децата?

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Julian Stefanov,

най-напред да уточним, че в Германия има два основни периода, свързани с плащания около раждането на дете. Tова са:

Първо трябва да се отбележи разликата между майчински (Mutterschaftsgeld) и обезщетението за родители при отглеждане на дете (Elterngeld). На пари за майчинство има право всяка една работеща по трудов договор жена в Германия. Получават се 6 седмици преди раждането и 8 след него, като се изплаща пълният размер на нетното трудово възнаграждение. Във вашия случай тези пари няма как да бъдат получавани, щом съпругата ви не е работила до момента в Германия.

Така че за вас остават Elterngeld (имате право на такива) и евнтуално някои други добавки. Elterngeld се полагат до навършването на 12 (или 14 месеца) на детето. Зависи най-общо от доходите на родителите, като минимумът е 300€, а максимумът е 1800€. Във вашия случай ще получите най-вероятно минимума. Първата стъпка е да се подаде молба (Antrag auf Elterngeld) и съответните приложения. Може да се направи на спокойствие на по-късен етап, след като премине първоначалната суматоха около децата. Тези пари се изплащат и със задна дата.

За да ги получавате 14 месеца (12 от майката и 2 от вас) е нужно вие самият да заявите желанието си при работодателя за въпросните 2 месеца (Papamonate). Ако го направите, ще имате право да стоите вкъщи, да получавате 65% от заплатата си и да се наслаждавате на времето с бебетата. Тези 2 месеца могат да бъдат например и 4 несеца, ако поискате да работите през тях на 4 часа (Teilzeit). Във всички случаи годишната ви отпуска остава незасегната.

 

Другите възможни парични постъпления (не се получават автоматично, а само след кандидатсване за тях и при изпълнение на определени условия)

 

Kindergeld

Имате право на тях, така че подавате молба и просто си ги получавате. По този въпрос е казано почти всичко в темата Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld)

 

Babyerstausstatung

Това е еднократна помощ, която може да се заяви при различни институции, като например Caritas, Diakonie, Deutsches Rotes Kreuz, и т.н. Правото й на получаване зависи основно от доходите на семейството. Подава се молба при една от тези организации, прилагат се разните стандартни справки за доходи и се получават ако не се лъжа по 600€ на дете (дори от Caritas споменават 1200€ при определени обстоятелства).

 

Betreuungsgeld

Полагат се след започване на 15-ия месец на детето до тригодишна възраст, ако детето се отглежда у дома. Сумата е 150 евро/месец. При нас в Sachsen може да се получават паралелно с Landeserziehungsgeld (вж. по-долу).

 

Elterngeld Plus и Partnerschaftsbonus

За родителите на децата, родени след 01.07.2015 има още допълнителни бонуси, като Elterngeld Plus, Partnerschaftsbonus. По тях не мога да кажа много неща, защото са нови неща.

 

Landeserziehungsgeld

Освен това при вас Bayern, както и в Sachsen, и в Thüringen се дават т.нар. Landeserziehungsgeld. Получават се за няколко месеца, обикновено през втората или третата година на отглеждане на детето.  Предполагам, че в различните провинции усливията за получаването им и техния размер са различни, така че трябва да се самоинформирате по въпроса.

За всяка посочена по-горе придобивка е необходимо да се подават отделни молби и да се прилагат разни справки, но няма кой знае каква разправия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново,

Огромни благодарности за предоставената информация! Бяхте ми изключително полезни.

Много успехи с форума. Наистина е хубаво да има едно такова място, където човек може да получи помощ по дадени въпроси.

Всичко най!

Юлиян Стефанов

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Добър ден , искам да попитам знаете ли ,  дали е спряна тази помощ за дете след навършване на 15 месец по 150 евро на месец , понеже ние подавахме документи и ни я отказаха  :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър ден , искам да попитам знаете ли ,  дали е спряна тази помощ за дете след навършване на 15 месец по 150 евро на месец , понеже ние подавахме документи и ни я отказаха  :(

Здравейте Marina,

вероятно имате предвид т.нар. Betreuungsgeld. Действително в края на юли тази година Конституционният съд на Федерална република Германия (Bundesverfassungsgericht) обяви отпускането на тези пари за противоконституционно, защото тези пари не трябвало да се отпускат централно, а за тях да се погрижат на конкурентен принцип съответните федерални провинции.

Ситуацията е доста трагикомична - уж тази помощ е противоконституционна, а родителите подали молба до 21.07.2015 ще си получават парите, ако са одобрени. В момента има някои провинции, които изрично декларират, че продължават да отпускат тези пари. Мисля, че другите също ще продължат да го правят под една или друга форма, но е необходимо време, за да се реорганизират административно нещата и да стане ясно коя провинция с какво ще замести спирането на парите за отглеждането на детето у дома.

В коя провинция сте? На коя дата сте подали молбата си? Какво по-точно пише в отказа, който сте получили?

До нови срещи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ,

благодаря , че отговаряте бързо ! Ами ходихме на място да подадем молбата и там така ни казаха ,че молби са се приемали до 21.07 и това е , нямало от какво да се ползваме ,смисъл помощ за детето . Живеем в Schleswig :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ,

благодаря , че отговаряте бързо ! Ами ходихме на място да подадем молбата и там така ни казаха ,че молби са се приемали до 21.07 и това е , нямало от какво да се ползваме ,смисъл помощ за детето . Живеем в Schleswig :)

Благодаря за благодарностите  :)

В момента не ви остава нищо друго, освен да изчакате да видите каква алтернатива на тези средства ще предложи вашето регионално правителство - в случая на Schleswig-Holstein. А може и нищо да не предложи. Но това не означава, че сте се прецакали с района, в който сте избрали да живеете. Вероятно има други финансови облекчения, които компенсират отпадането на Betreuungsgeld.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

въпросче: Е ли възможно майката(като безработна) да получава Елтернгелд и аз(като работещ на трудов договор) да получавам успоредно с това Киндергелд или трябва като свършат тези Елтернгелд, тогава да подавам Антраг-а за Киндерелд?

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей electrified,

приемам по подразбиране две неща  - че става въпрос за жена ти и че тя не е регистрирана в бюрото по труда (Jobcenter). Тогава при положение, че към момента на раждането в Германия това не се промени, тя има право да подаде молба за Elterngeld. Поради липса на трудова заетост преди раждането, ще получава минималната сума от 300€ за период от 12 месеца. Не съм 100% сигурен, но мисля, че периода може да се промени на 24 месеца, при което ще получава 150€ на месец.

Според мен нямате  право на Mutterschaftsgeld, които се получават няколко седмици преди и след раждането, но ако доходите ви са ниски може да пробвате да получите еднократна помощ при раждане (Babyerstausstatung) чрез Bundesstiftung Mutter und Kind .de или други подобни фондации. Организации като Caritas или Diakonie ги познават и могат да ви съдействат както с информация, така и с оформяне на документите.

Детските надбавки са си нещо отделно и още с раждането на детето си подаваш документи за тях от твое име. Те са данъчно облекчение и нямат връзка с (не)получаването на Elterngeld.

 

На ‎7‎/‎11‎/‎2015 at 22:43, julianstefanov написа:

Здравейте отново,

Огромни благодарности за предоставената информация! Бяхте ми изключително полезни.

Много успехи с форума. Наистина е хубаво да има едно такова място, където човек може да получи помощ по дадени въпроси.

Всичко най!

Юлиян Стефанов

Здравей Юлиян,

използвам случая да попитам как се развиха нещата при вас? Няма да е лошо, когато намериш време, да споделиш своя опит по темата.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Здравейте, бременна съм в 4-ти месец. Имам трудов договор, който обаче е със срок до 13 юли  2017. Когато казах че съм бременна, от работодателя получих документ, с който ме освобождава от работа като продължавам да получавам месечната си заплата до крайната дата на договора ми. Въпросът ми е трябвали да се регистрирам в Арбейтсамт след това? Имам ли право да получавам пари от Арбейтсамт и майчинство едновременно? След като договора ми приключва по средата на бременноста социално майчинство ли ще получавам?

Транслитерация от 1984

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Добър  вечер искам да ви попитам кога трябва да подам документи за Elterngeld. Преди или след раждането на бебето а и също така как да се свържа с тях за да подготвим документните.

Благодаря за помощта ви предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Miroslav Shindrov,

заявлението за Elterngeld се подава най-рано в деня на раждане на детето (което не вярвам някой да прави) и най-късно до края на четвъртия месец от раждането. Гледайте, докато сте увлечени в други неща, да не пропуснете този срок.

Намирането на мястото, където се подават документите също не е лесна работа. В големите населени места си има Elterngeldstelle, но в по-малките с тази задача се занимава Jugendsamt или някой друг отдел на общината.

На този сайт може да се намери съответното Elterngeldstelle по пощенския код от адресната регистрация : Elterngeldstellen in Ihrer Nähe
 

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, работя на договор, който е валиден до 31.07.2019, но със съпругът ми искаме бебе. Ако забременея и родя, и не успея да се върна на работа преди да изтече е договорът ми, какво става?! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Йолина,

имам какво да кажа по питането ви, но признавам си, че не мисля, да пиша заради самото писане.
Ако един ден се появите отново в този форум, дайте знак и ще ви отговоря :)

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Искам да се допитам кога трябва да подам докоменти за детски и за майчинство след раждане? Имали някакав срок и кой от родителите трябва да ги подаде?

Благодаря предварително

 

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейтеи от мен имам един въпрос родила съм в германия по точно в Берлин получавам  elterngeld и kindergeld майчинството ми приключва февруари 2018г от 1 март  трябва да започна работа има ли някаква помощ или обезщетение за отглеждане на дете която да ми удължи времето във къщи мисляче е прекалено рано на 1 година на ясла Благодаря предварително 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Denisa Borisova написа:

Здравейтеи от мен имам един въпрос родила съм в германия по точно в Берлин получавам  elterngeld и kindergeld майчинството ми приключва февруари 2018г от 1 март  трябва да започна работа има ли някаква помощ или обезщетение за отглеждане на дете която да ми удължи времето във къщи мисляче е прекалено рано на 1 година на ясла Благодаря предварително 

 

Здравейте Дениса,

доколкото съм запознат платеното майчинство е една година, а до три е неплатеното, т.е. не сте длъжна в края на първата година да започнете работа, но също така няма основание, на което да получавате помощи при положение, че в детските градини приемат деца от двумесечна възраст.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариант са тези 150€ месечно Бетройунгсгелд за отглеждане на дете в къщи след 15-тия му месец, ако Ви стигат. Не знам дават лиги още или не, ама ние ще се пробваме, тъй като майката така или иначе ще си продължава курса и ще си е в къщи. Защо пък да не ги взимаме?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4.10.2017 г. at 6:24, Aleks Petrov написа:

Iskam da se dopitam koga trqbva da podam dokomenti za decki iza maichinstvo sled rajdane imali nqkakav srog i koi ot roditelite trqbva  dagi podade blagodarq ptedvaritelno

 

Веднага след като получите акта за раждане и копията за Фамилен- , Кранкенкасе и треттото за Елтернгелд. Подавате и като ви одобрят получавате на куп за миналите месеци от раждането на детето.

Нямаше ли служител в болницата от организации от типа на Каритас, да Ви помогне в попълването. На нас една женица ни свърши цялата работа. Аз само отидох да подам. Ако сте женени, няма проблем и Вие да подавате документи като съпруг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, electrified написа:

Вариант са тези 150€ месечно Бетройунгсгелд за отглеждане на дете в къщи след 15-тия му месец, ако Ви стигат. Не знам дават лиги още или не, ама ние ще се пробваме, тъй като майката така или иначе ще си продължава курса и ще си е в къщи. Защо пък да не ги взимаме?

За тях не е ли необходимо да се докаже „безпаричие”?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идея си нямам. Ще кажа като ида да подам молбата :) Аз ще се пробвам, пък ако става - добре. Толкова германци се възползват от социалната система, та бай-Ганьовците да не цоцнем ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎10‎/‎5‎/‎2017 at 10:10, electrified написа:

Веднага след като получите акта за раждане и копията за Фамилен- , Кранкенкасе и треттото за Елтернгелд. Подавате и като ви одобрят получавате на куп за миналите месеци от раждането на детето.

Нямаше ли служител в болницата от организации от типа на Каритас, да Ви помогне в попълването. На нас една женица ни свърши цялата работа. Аз само отидох да подам. Ако сте женени, няма проблем и Вие да подавате документи като съпруг.

Откъде получаваме акта за раждане и другите документи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 10/5/2017 at 10:16, Aleksander написа:

За тях не е ли необходимо да се докаже „безпаричие”?

Те вече не ги дават. Ето какво намерих докато търсех информация:

"Bitte keine Anträge mehr ausfüllen und einreichen! Das Betreuungsgeld wurde mit Urteil des Bundesverfassungsgericht vom 21.07.2015 für grundgesetzwidrig befunden und für nichtig erklärt. Die bestehenden Formulare dienen nur noch der Information und der Archivierung!"

http://www.kindergeld.org/betreuungsgeld-2.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Имам няколко въпроса относно процедурите покрай майчинските в Германия. С приятеля ми планираме да имаме бебе след около година и нещо-две, но от известно време сме решили трайно да се преместим в Германия. Интересува ме дали е нужно да съм била на трудов договор за някакъв минимален период преди раждането, както е в България, за да преценя дали да тръгвам първа сама натам, за да тече този период, тъй като приятеля ми задължително трябва да си изчака края на трудовия договор в България. По-просто казано питам - ако съм на работа през цялата пременност това достатъчно ли е или трябва да съм мин. година/две. Също така, тъй като той ще е Phd студент, дали имате представа периода на бащинските от два месеца отново ли се изчислява на 65% от това, което получава към университета. Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте, всичко което прочетох в темата беше много полезно. Моята ситуация обаче е малко по- сложна и се обръщам към Вас с няколко въпроса и за съвет. Аз съм бременна във втори месец, към момента съм в болничен тъй като, за жалост, бременността не е лека. Работя на трудов договор в Байерн, Германия, с крайна дата 31.01.2018г. Работник съм във фирмата от 01.07.2016г. По всяка вероятност скоро ще съм безработна. Имам съпруг. Работи в същата фирма. Здравната ни осигуровка е фамилна, но мисля, че аз съм титуляр. Не съм много запозната, защото шефа ги прави. Та питанията са ми: Какво се случва, когато аз остана без работа?; Имам ли право на обезщетение за безработица?; Болничният от кого се изплаща?; Необходимо ли е да подавам някакви документи?

Гинеколожката ми каза, че щом съм в болничен за бременност, поради трудна такава или при условия, че работната среда не е подходяща за работа, би трябвало от здравната каса да възстановят парите за работната ми заплата на шефа ми. Това така ли е?

Благодаря много, предварително. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте !!! Благодаря предварително за изясняването на подобен тип проблеми.

Моят случай е следният. Работя от близо 10 месеца в една фирма в Германияна пълен работен ден, с осигуровки и всички плащания.  Бременна съм в 8 месец. Искам да знам далu ще взема майчинство? Наскоро се омъжих и с мъжа ми не сме подали документи за щоркласата, това ще бъде ли проблем или трябва неизбежно да се реши? (Двамата живеем заедно, но не сме регистрирани на едно място. Това ще окаже ли влияние върху подаването на документите). Желая също така да разбера, ако излезна в майчинство какво ми се полага? Кога трябва да поддам документите и какви докуменрщти трябва да подам? Районът, в който живея е Baden - Wüttenberg. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, бременна съм в 4-ти месец. Имам трудов договор. Проблема е че работодателя все още не е уведомен за бременноста ми. След като разбере има ли възможност да прекрати договора за да не плаща обезщетение ? Ще продължавам да получавам месечната си заплата до крайната дата на договора ми и имам ли право да получавам месечната ми заплата и майчинство едновременно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Здравейте...осигурена съм в Германия от 2 години.Извинявам се, чак за втори път пускам подобна тема въпроса ми е следният:,"Бременна съм и ми предстои излизане в майчинство, и не съм наясно какви документи и къде трябва да подавам в, кой институции трябва да ходя.Имам ли право на някакви помощи и към кого да се обърна за тях.С мъжа ми нямаме брак,как е по-добре със или без брак и вече в България да препознае детето.Просто си искаме хубава сватба,но ако се налага и е по-добре ще подпишем.Не съм много добре с немския за това Ви моля за помощ.Благодаря на всеки,който може да помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 8/17/2018 at 15:28, Karina Hristova написа:

Здравейте...осигурена съм в Германия от 2 години.Извинявам се, чак за втори път пускам подобна тема въпроса ми е следният:,"Бременна съм и ми предстои излизане в майчинство, и не съм наясно какви документи и къде трябва да подавам в, кой институции трябва да ходя.Имам ли право на някакви помощи и към кого да се обърна за тях.С мъжа ми нямаме брак,как е по-добре със или без брак и вече в България да препознае детето.Просто си искаме хубава сватба,но ако се налага и е по-добре ще подпишем.Не съм много добре с немския за това Ви моля за помощ.Благодаря на всеки,който може да помогне.

Здравейте, темата е доста дълга и не съм достатъчно компетентен въпреки, че минахме по този път. Мога само да кажа, че е важно да имате брак, да сте осигурена към здравна каса вие или съпруга ви. Т.е. той като такъв може да ви осигурява чрез фамилна застраховка. Съответно ви се полагат суми преди и след раждане от здравната каса и то доста сериозни. Трябва да имате личен лекар, да определите къде ще раждате, т.е. да изберете болница и да се регистрирате там. Междувременно се нуждаете от консултации при гинеколог, който също може да ви обясни много неща свързани с процедурите. Ако трябва наемете си преводач. Трябва и от сега да си потърсите хебама и т.н. и т.н. Както казах темата е доста дълга и се нуждае от компетентен разбор. Документите не са малко и са важни.

Редактирано от Aleksander
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
На 17.11.2017 at 20:44, G.Evtimova написа:

Моят случай е следният. Работя от близо 10 месеца в една фирма в Германияна пълен работен ден, с осигуровки и всички плащания.  Бременна съм в 8 месец. Искам да знам далu ще взема майчинство? Наскоро се омъжих и с мъжа ми не сме подали документи за щоркласата, това ще бъде ли проблем или трябва неизбежно да се реши? (Двамата живеем заедно, но не сме регистрирани на едно място. Това ще окаже ли влияние върху подаването на документите). Желая също така да разбера, ако излезна в майчинство какво ми се полага? Кога трябва да поддам документите и какви докуменрщти трябва да подам? Районът, в който живея е Baden - Wüttenberg. 

Здравейте G.Evtimova,

надявам се раждането е минало безпроблемно. Виждам, че навремето не сте получила отговори на въпросите си. Ако сега ви остава свободно време, бихте ли споделили как се справихте с проблемите? Информацията ви ше бъде полезна на дамите, поставили същите въпроси след вас.

 

На 27.11.2017 at 20:35, AniChka AsenoWa написа:

Здравейте, бременна съм в 4-ти месец. Имам трудов договор. Проблема е че работодателя все още не е уведомен за бременноста ми. След като разбере има ли възможност да прекрати договора за да не плаща обезщетение ? Ще продължавам да получавам месечната си заплата до крайната дата на договора ми и имам ли право да получавам месечната ми заплата и майчинство едновременно?

Здравейте AniChka AsenoWa,

а при вас как се случиха нещата. Шефът ви беше ли много ядосан поради бременноста ви? И да е би, ако е немец, едва ли го е показал. Ако и на вас ви остане малко свободно време, бихте ли споделили как се справихте с проблемите?

Аз също се опитвам да участвам в темата, но като мъж мога да предоставям информация само от втора и трета ръка. Друго си е, ако коментира някой като вас или G.Evtimova от първо лице.

До скоро ...

 

На 17.8.2018 at 15:28, Karina Hristova написа:

Здравейте...осигурена съм в Германия от 2 години.Извинявам се, чак за втори път пускам подобна тема въпроса ми е следният:,"Бременна съм и ми предстои излизане в майчинство, и не съм наясно какви документи и къде трябва да подавам в, кой институции трябва да ходя.Имам ли право на някакви помощи и към кого да се обърна за тях.С мъжа ми нямаме брак,как е по-добре със или без брак и вече в България да препознае детето.Просто си искаме хубава сватба,но ако се налага и е по-добре ще подпишем.Не съм много добре с немския за това Ви моля за помощ.Благодаря на всеки,който може да помогне.

Здравейте Karina,

на първата страница на тази тема са посочени почти всички места, на които се подават документи. Дадени са и наименованията на отделните видове плащания от страна на държавата. Прегледахте ли ги? Имате ли конкретни въпроси по тях?

Александър ви е дал основните насоки. В момента обаче от първостепенна важност е да намерите човек с немски език, който да ви преведе през всички процедури. Това може да стане и без да плащате на разни посредници. Знаете ли че има консултати, които помагат безплатно при подобни ситуации. Техните координати ще намерите в темата по-долу. Ако имате такива хора в близост до вашето населено място, още утре се обадете и поискайте час за среща и първоначален разговор.

 

Прегледахте ли също така и другата тема, свързаната с въпроса ви? И в нея има доста събрана информация, като някои от препратките са на български език.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте на всички!Бих искала да попитам има ли някой опит или информация относно Елтернгелд и елтернгелд плюс.Каква е разликата?На 26.11.родих второто си детенце.Казаха ми,че трябва да подам документи за тези надбавки.Антрага вече го имам ,но ми е много трудно да го попълня поради слабо владеене на езика и това,че има много непознати  за мен думи вътре.Ако някой може да ми помогне с информация ще бъда много благодарна.На всички желая светли празници и много здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..