Jump to content

Получаване на майчинство и обезщетение за родители в Германия


Recommended Posts

Както ви бях писала трябва три месеца преди изтичане на договора да се регистрирате в Бюрото по труда, за да имате право на база отработеното време на обезщетение за безработица. 

Към м. Октомври вие няма да имате трудови правоотношения с работодател, за да имате право на нормално майчинство, варианта е обезщетение за безработица в определения законов срок, според стажа ви и след изтичането на този срок Elterngeld. 

Може да се свържете да бъдете консултирана от https://www.faire-mobilitaet.de/beratungsstellen

 за това какви права имате на български език.

И не забравяйте да споделите как се разви вашият случай.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
преди 3 часа, Taneva написа:

Здравейте къде се пуска майчинство към кого да се обърна

Здравей Taneva,

ако живееш там, където си посочила, то подаването на заявление за Elterngeld може да направиш онлайн на следния сайт: Serviceportal Baden-Wüttemberg - Elterngeld beantragen

Там има и всички необходими указания за процедурата (Verfahrensablauf). Лично аз не подавал молба за майчинство в Германия, но процедурата изглежда проста.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎10‎/‎15‎/‎2021 at 23:59, Taneva написа:

Здравейте интересува ме кога да пусна документи за ентергелд и къде точно в 9 месец съм сега или след раждането 

Заявлението за Elterngeld / ElterngeldPlus се подава след раждането на детето, но не по-късно от 3 месеца след раждането. Може да се подаде и по-късно, но парите се изплащат само 3 месеца назад. Така че подгответе документите още от сега.

В предишната си публикация дадох линк към сайта, на който е описана процедурата по подаването на Elterngeld / ElterngeldPlus. Там първо се прави регистрация в сайта (Servicekonto anlegen), след което се попълва онлайн формуляра Antrag auf Elterngeld ab 01.09.2021. Не съм сигурен дали в твоя случай трябва да се попълва бележката от работодателя Arbeitgeber-Bestätigung bei nichtselbständiger Tätigkeit für Geburten und Adoptionen ab 01.09.2021.

Ако предпочиташ да попълваш на ръка, може да свалиш споменатите по-горе формуляри (Für Geburten ab 01.09.2021 !!!) от сайта einfach-elterngeld.de. Попълват се и се пращат на адрес:

L‑Bank
Familienförderung
76113 Karlsruhe


Най-добре е да се направи час за консултация с безплатните консултанти от организациите по-долу. Има и такива, които говорят български език. Те знаят ной-добре къде, какво и как трябва да се попълни.

Caritas Heilbronn-Hohenlohe
Awo-Karlsruhe (Maria Baumgartner)
 

Между другото, случайно попаднах на сайта на град Хайлброн и останах силно впечатлен от усилията, които местните власти са положили, за да преведат толкова голяма част от информацията на сайта и на български език.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
На 25.11.2021 at 18:07, Taneva написа:

Здравейте, къде се пускат документи за elterngeld

Защо, пак питате, като Крякащата тайфа е отделил доста време и толкова ясно ви е написал всичко, с линкове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте.

Какви обезщетения мога да получавам за новородено в Берлин освен майчински и детски надбавки?

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте!

Ситуацията ми е малко по-специфична, така че ще се надявам ако получа по-детайлен и конкретен отговор. Преместих се в Германия този януари, като вече естествено имам адресна регистрация. Не успях да намеря работа тук, но задържах позицията, която имах в България, тъй като това все пак се явяваше сигурен и надежден доход. Тоест, все още съм на трудов договор в България и се осигурявам в България.

Относно бащата на детето - той е чужденец и също не е работил в Германия. По стечение на обстоятелствата се наложи да се върне в Америка. Първият ми въпрос е - ако той работи в Америка, а аз все още в България, мога ли да се надявам на някакви обещетения (майчински) в Германия? Тук може би трябва да отбележа, че пребиваването на детето ще бъде в Германия.

Вторият ми въпрос е свързан с вероятността все пак да намеря нова работа възможно най-скоро. Ако имам трудов договор в Германия, на минимална работна заплата, от какво ще зависи крайната сума на майчинските, които ще мога да получавам? И как съответно мога да пресметна тази сума, вземайки предвид абсолютно всички фактори? Интересувам се от по-точни параметри, тъй като искам да направя съпоставка между Германия и България и да имам ясна насока занапред. 

Благодаря предварително!

 

 

Редактирано от vk1996
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственото, което се сещам е да се Обадите на Справедлива мобилност и да получите консултация на български език. 

Вие сте бременна нали така? Ако правилно съм разбрала в това състояние как ще си намерите работа? Така, че майчинство не знам как може да получите от Германия, но имате право на такова от България, както и да ви плащат болничните? 

Вие здравно осигурявате ли се в Германия? Щом имате адресна регистрация е възможно ако не се осигурявате тук да получите фактура за дължими суми за здравно осигуряване.

Надявам се Справедлива мобилност да дадат отговор на всичките ви въпроси и да споделите тук. 

Освен това проучили ли сте въпроса когато живеете в Германия и сте данъчно задължени лице на Германия, трябва да декларирате доходите си от България в Германия. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 9/25/2022 at 14:53, veronik_veronik написа:

Единственото, което се сещам е да се Обадите на Справедлива мобилност и да получите консултация на български език. 

Вие сте бременна нали така? Ако правилно съм разбрала в това състояние как ще си намерите работа? Така, че майчинство не знам как може да получите от Германия, но имате право на такова от България, както и да ви плащат болничните? 

Вие здравно осигурявате ли се в Германия? Щом имате адресна регистрация е възможно ако не се осигурявате тук да получите фактура за дължими суми за здравно осигуряване.

Надявам се Справедлива мобилност да дадат отговор на всичките ви въпроси и да споделите тук. 

Освен това проучили ли сте въпроса когато живеете в Германия и сте данъчно задължени лице на Германия, трябва да декларирате доходите си от България в Германия. 

Много сложно го пишеш! А и само ти отговаряш, защото на някои им намирисва на ганьовска работа. Ето в този сайт подробно е написано https://handbookgermany.de/de

Има английска версия, турска, руска, арабска и забележете украинска.

Но все още няма българска версия!

Тихомълком без медийна пропаганда вкараха 1 милион украински роби, като при сирийците.

Ама те си знаят.Те дават парите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте за пръв път се регистрирам в такъв или изобщо във форум имам следващ въпрос. Аз работя в Германия имам едно дете, те са в България и жена ми е бременна. Искам детето да се роди в Германия но не съм сигурен да ли ще плащаме нещо за раждане понеже работя с договор и осигуровки тн.са наред 

Благодаря ви предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако вие работите на трудов договор  и сте здравно осигурен, съответно се обърнете към вашата здравна каса и без да плащате нищо допълнително включете към вашата здравна осигуровка съпругата и детето си, съответно ще получат здравни карти и ще имат право на здравно осигуряване. Раждането се покрива. Условията в Германия за раждане са много добри, моят опит е само, като придружител на прегледи и в болницата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 1/12/2023 at 16:13, Royalclub написа:

Здравейте за пръв път се регистрирам в такъв или изобщо във форум имам следващ въпрос. Аз работя в Германия имам едно дете, те са в България и жена ми е бременна. Искам детето да се роди в Германия но не съм сигурен да ли ще плащаме нещо за раждане понеже работя с договор и осигуровки тн.са наред 

Благодаря ви предварително.

Направо да идва да ражда в социалистическа Германия.Всичко е безплатно.Дори майчинство дават, ако не е работила.Както вероник ти е написала към твоята здравна осигуровка я пишеш.Не ти взимат нищо.Имаш права, но и задължения:) Които са да не лъжеш институциите.Забелязал съм, колкото по честен и прям съм в Германия, за разлика в България. Тук служителите в държавните институции са отзивчиви.

 

Обезщетение за майчинство от немската здравноосигурителна компания

Обезщетението за майчинство на немската здравноосигурителна компания се изчислява от нетните доходи. Като цяло фиктивните германски данъци се приспадат от изчислението, включително за пътуващите през границата. Обезщетението за майчинство за жени, които са законно осигурени, е максимум 13 евро на календарен ден (§ 200, параграф 3 от RVO) и се изплаща от съответната здравноосигурителна компания.

Жените, които нямат законово здравно осигуряване (напр. тези, които работят на непълно работно време), също получават обезщетение за майчинство в съответствие с RVO. В тези случаи обаче обезщетението за майчинство е максимум 210 евро за целия период на защита.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте,

от 3 години работя и се осигурявам на пълна застраховка в Германия. Бременна съм и предпочитам да родя и прекарам времето за отглеждане на дете (1 година) в България, като освободя квартирата  в Берлин.Наемът е висок, пък и предпочитам да съм около близките си. Ще работя до излизане по майчинство. Въпросите ми са:

1. Има ли вариант да родя в България, като ползвам немската ЕЗОК или по друг икономичен 🙂 начин?

2. Проблем ли е, че ще освободя квартирата в Берлин и де факто няма да имам регистрация в Германия за получаването на майчински и детски?

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери къде да се регистрираш адресно, за да получаваш писма, майчинство, детски и т.н. напуснеш ли държавата, мисля, че много неща се променят. Варианта за евтина малка квартира някъде, пък стой си в България. Раждането го обсъди с касата, както и в България със здравното заведение, към което си се насочила. Не мисля, обаче, че е толкова лесно и просто всичко. Ако си от София се свържи с болница Токуда, там поне приемат немските карти, защото на много места не знаят продедурата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Александър абсолютно си прав, но се въздържах да го напиша. В България дори и да си здравно осигурен раждането се плаща, нивото, условията в Германия са много добри, но всеки си знае кое е най-добре за него. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..