Jump to content

Безплатни консултации на български език по въпроси от ежедневието на имигрантите


Recommended Posts

На 7/18/2019 at 0:28, veronik_veronik написа:

Не тръгвайте без да имате осигурен подслон. Повечето заминават при някого, получават адресна регистрация и от там всичко останало. Други заминават чрез разни посреднически фирми, които осигуряват квартира т.е. адресна регистрация. Сещам се и за такива на които са им намерили работа и живеят в пансиони. Но без яснота и нещо подсигурено не предприемайте стъпка заминаване, особено и без език. Четете форумът, учете език и търсете вариант за работа с осигурена квартира. Условията няма да са най-добрите, но всяко начало е трудно.  Домашният любимец освен, че не може да се настаните навсякъде с него, трябва да отговаря на определени условия, регистрация.....и т.н. Не виждам смисъл да идвате на място за среща в тези центрове, обадете се по телефона или тази учителка при която учите нека се обади. Поговорете с представителя на български език и търсете варианти. 

 

Да, на първо място ще започнем с уроците и след това ще търсим варианти кое и как да стане. Щом може и на Български език със сигурност ще се обадим и се надяваме като за начало да уредим място където може да се настаим и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
  • Отговори 43
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Здравейте, аз и мъжът ми сме регистрирани в Германия от 19.03.2019 г. Само аз работя в германия от 20.04.2019 с договор до 31.04.2020г. Месечно фиксирано заплащане 1691.42 €. Бременна съм в 6 месец, термин - 26.01.2020г. Живеем в Bad Wildbad на квартира на стойност 450€ на месец, която се състои от коридор с кухня вместена в него, една стая и обща стая на баня с тоалетна плюс тераса. Т.е. разполагаме с 1 стая. Мъжът ми е безработен. Интересувам се от всички грижи от държавата към младите семейства. Еднократна помощ за дете преди раждането / срокове , какви документи, къде се подават / Майчинство, киндергелд , къде се подават и какви документи са нужни. Имаме ли право на по голямо жилище с помощ от общината, като цяло на какво имаме право. Немският ми е ограничен, колкото в сферата в която работя  / камериерка /. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, DaniPaneva написа:

Здравейте, аз и мъжът ми сме регистрирани в Германия от 19.03.2019 г. Само аз работя в германия от 20.04.2019 с договор до 31.04.2020г. Месечно фиксирано заплащане 1691.42 €. Бременна съм в 6 месец, термин - 26.01.2020г. Живеем в Bad Wildbad на квартира на стойност 450€ на месец, която се състои от коридор с кухня вместена в него, една стая и обща стая на баня с тоалетна плюс тераса. Т.е. разполагаме с 1 стая. Мъжът ми е безработен. Интересувам се от всички грижи от държавата към младите семейства. Еднократна помощ за дете преди раждането / срокове , какви документи, къде се подават / Майчинство, киндергелд , къде се подават и какви документи са нужни. Имаме ли право на по голямо жилище с помощ от общината, като цяло на какво имаме право. Немският ми е ограничен, колкото в сферата в която работя  / камериерка /. 

Здравейте DaniPaneva,

вариантите пред вас са три. Имайте предвид, че следва един дълъг процес (6-12 месеца), независимо дали ще ви помагат платени или безплатни консултанти, така че се въоръжете с търпение и си пазете нервите.

 

Вариант 1:
Хващате се и четете наред темите във форума, като по този начин се самоинформирате. Ще дойде момент, в който в резултат на прочетеното ще възникнат нови въпроси, но това е нормално. В интерес на истината, на повечето от въпросите си ще намерите конкретни отговори, но ще отнеме време. Т.е. ще достигате постепенно до поредната нова информация. Предимството - цялата налича информация е на български език, а ако възникнат дейтсвително нови въпроси, то най-вероятно ще получите отговори и на тях.
 

Вариант 2:
Записвате си въпросите и после си записвате час за консултация при Zentrale Anlaufstelle für Unionsbürger*innen. Намират се в Щутгарт, но това не би трябвало да е проблем за вас. Според кратката информация на страница 2 на брошурата, консултациите са на български език и са безплатни. Ако смятате, че няма да можете да се справите със записването на час, пишете във форума и все ще се намери някой, който да се обади или пише вместо вас. Предимството - консултантите на подобни места се занимават ежедневно с подобни случаи и би трябвало в рамките на 30-40 мин. да ви кажат всичко необходимо. Друг е въпроса дали ще сте в състояние да го запомните. Но пък не пречи да си запишете следваща консултация.
 

Вариант 3:
Свързвате се с хора (например през социалните мрежи), които ще ви помогнат, особено ако сте готови да платите. Дали в крайна сметка ще ви помогнат или ще ви объркат повече, ще стане ясно след време. Внимавайте с какви консултанти се захващате! С ограничени познания по немски език човек лесно става жертва на измамници и може да затъне в дългове.

 

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...
преди 2 часа, Gerito88 написа:

Има ли такъв консултативен център в Бремен?

Питай тук!
Само за пари, кинти, къщи, далавери и социал забрави.Дошли сме тук да работим, а не да просим.
Бъзик де , когато работиш имаш към 7-8-9 данъка.Е там си плащаш за всичко от което, ако имаш нужда ще ти дадат.
Както ти ги изброих всичко горе ти се полага ЗАКОННО, а от теб се иска да работиш и да не лъжеш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, AinStein написа:

Питай тук!
Само за пари, кинти, къщи, далавери и социал забрави.Дошли сме тук да работим, а не да просим.
Бъзик де , когато работиш имаш към 7-8-9 данъка.Е там си плащаш за всичко от което, ако имаш нужда ще ти дадат.
Както ти ги изброих всичко горе ти се полага ЗАКОННО, а от теб се иска да работиш и да не лъжеш!

Не искам социал и прочие. Нова съм в Германия. Направих си Адресна регистрация и искам помощ за работа, изучаване на немски и помощ за намиране на хубаво училище за сина ми! За това питам за Консултативен Център в Бремен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорите ли немски?

Регистрирахте ли се в бюрото по труда, от където ще ви дадат насоки за курсове, работа, продължаващо образование.

Синът ви на колко години е? От кога е в Германия? Може да се обърнете към общината или най-близкото училище, от където ще ви насочат, към кое училище да се обърнете, където има интеграционен курс. И чак когота понаучи езика, тогава идва момента да избирате и да ви препоръчат училище. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, veronik_veronik написа:

Говорите ли немски?

Регистрирахте ли се в бюрото по труда, от където ще ви дадат насоки за курсове, работа, продължаващо образование.

Синът ви на колко години е? От кога е в Германия? Може да се обърнете към общината или най-близкото училище, от където ще ви насочат, към кое училище да се обърнете, където има интеграционен курс. И чак когота понаучи езика, тогава идва момента да избирате и да ви препоръчат училище. 

 

Да те питам.
Курсове за език и работа едва ли веднага ги дават без пари.
Защото тогава, кой ще те издържа?
А бюрото дава, чак след година тези неща без пари и парите от борсата, които си ги
заработил от данъците - или се лъжа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, veronik_veronik написа:

Говорите ли немски?

Регистрирахте ли се в бюрото по труда, от където ще ви дадат насоки за курсове, работа, продължаващо образование.

Синът ви на колко години е? От кога е в Германия? Може да се обърнете към общината или най-близкото училище, от където ще ви насочат, към кое училище да се обърнете, където има интеграционен курс. И чак когота понаучи езика, тогава идва момента да избирате и да ви препоръчат училище. 

 

Говоря малко немски. Колкото да се оправям в ежедневието.

Не съм се регистрирала в бюрото по труда. Незнам как стават точно нещата. Как се казва на немски тази институция и какви са стъпките. Моля да ме насочите.

Синът ми планувам да дойде през Юли когато завърши 8-ми клас в България и тук да понаучи за 2 месеца немски и да почне от есен в хубаво училище.

Моля, ако не Ви е проблем да ми обясните стъпките и институциите през които трябва да мина.
Благодаея Ви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предлагам задълбочено да изчетете форума, както и да ползвате търсачката. За регистрацията в Arbeitsamt съм писала вече неколкократно. Отидете на място, регистрирайте се, ще имате час с консултат, който най-добре ще ви ориентира. Или курс осигурен от тях, или от Интеграционната служба или може да работите и да финансирате сама курса, който да е вечер или само събота. Може да проверите във VHS  цените са приемливи.

Синът ви за 2 месеца няма как да научи немски и да влезе в нормален клас, отново съм писала, ако изчете внимателно форума. Завършен 8 клас в България не носи нищо на сина ви, просто загуба на време за да вземе на никого ненужно свидетелство за 8 ми клас, което когато преведено го предоставих в училище при придружаващите да запиша едно дете, дори не го поискаха да го приложат към документите. Деца се записват по всяко време в училище, а в класовете възрастта им варира с по няколко години. Ако синът ви бъде записан сега в интеграционен клас, учи активно език, посещава следобедни допълнителни занимания, плюс активна комуникация извънкласни занимания, примерно при нас беше футбол и гимнастика, постоянно с немскоговорящи деца вкъщи, при тях, още на първата седмица останаха вкъщи деца за пренощуват, има шанс догодина да започне нормално учебната година. Тук да се повтори клас, често дори и пожелание на немски деца, за да си подобрят оценките и след 10 ти клас да продължат желаният Ausbildung /Дуално образование/, е нещо съвсем нормално. 

Реалността в България е една, тук е съвсем различно. 

 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Gerito88 написа:

Говоря малко немски. Колкото да се оправям в ежедневието.

Не съм се регистрирала в бюрото по труда. Незнам как стават точно нещата. Как се казва на немски тази институция и какви са стъпките. Моля да ме насочите.

Синът ми планувам да дойде през Юли когато завърши 8-ми клас в България и тук да понаучи за 2 месеца немски и да почне от есен в хубаво училище.

Моля, ако не Ви е проблем да ми обясните стъпките и институциите през които трябва да мина.
Благодаея Ви

Да те питам как си плащаш здравните?
Бюро по труда е арбайтагентуре Arbeit Agenture едно време е било Арбайтзамт
Arbeitzamt.Едно и също:) Влизаш им в сайта и се регистрираш.Чакаш работа, защото обучения и курсове уок, до 2016 са били.Сега искат една година работа и след това ти се полагат.Но съм чувал на някои им дават интеграционни курсове,  защото имат търсена професия.
За детето една или две подготвителни по немски език години и тогава на училище.Естествено, ако покаже знания може да го запишеш в даскалото.И после задължително в гимназията не ти трябват другите училища.

Забравих страницата на arbeitagenture.de им е и на английски

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 24.1.2023 at 19:26, Gerito88 написа:

Има ли такъв консултативен център в Бремен?

Има и най-вероятно не е само един. Пращам ви първото срещнато място AWO Bremen. Това е първото място, което трябва да посетите, преди да се захванете с ходене по институциите. Ето и още едно  - Innere Mission. И на двете места предлагат консултации на български език.

Паралелно с това преглеждайте темите във фотума. Отделяйте всеки ден по малко време и след месец ще сте изненадана колко много нови неща сте научила.

До скоро …

Редактирано от Росен Арабаджиев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..