Jump to content

Адресна регистрация (Meldebescheinigung)


Recommended Posts

На 10/19/2015 at 13:32, saio1 написа:

2. Мога ли да започна да си търся работа преди да имам адресна регистрация или тя е задължителна при кандидатстването?

Благодаря предварително!

Можете мен ме взеха без адресна и я направих след седмица 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 48
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

На 1.09.2018 г. at 10:37, veronik_veronik написа:

При смяна на адресната регистрация, освен уведомяването на различните институции има опция Дойче пост за определен период от вреве, да препраща писмата ви на новият адрес. Незнам каква точно е процедурата, но я има и се заплаща  такса за това.

Нищо не се уведомява автоматично се сменя всичко и не се заплаща нищо!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Анелия иванова написа:

Нищо не се уведомява автоматично се сменя всичко и не се заплаща нищо!!

Анелия, този форум е за ИНФОРМАЦИЯ, а не за ДЕЗИНФОРМАЦИЯ. Не ми харесва императивния ви тон и възклицателните, особено, когато в едно изречение има цели две неистини, които заблуждават.

Преди да пишете отворете Гугъл и прочетете!!!

Тук споделяме опита си и аз лично преминах през цялата процедура при смяна на адреса.

Услугата, която се предлага от немските пощи, не случайно, е много удобна и е факт, че независимо, че уведомихме всички заинтересовани страни, продължихме да получаваме писма на стария адрес, които съответно бяха препращани на новия такъв. 

Ето и линк към услугата. Която се нарича 

Nachsendeauftrag и за 12 м. цената е 26.90 Е.

https://www.nachsendeauftrag-vergleich.de/nachsendeauftrag-der-deutschen-post/?gclid=CjwKCAiAwKyNBhBfEiwA_mrUMoWWQqRTTiEGzN5qk258Dsmi_etwUJcGjyacLutw5GGf5F0upWiVPRoC_bUQAvD_BwE

Не забравяйте във формуляра да напишете всички членове на вашето домакинство, включително и децата. Таксата не се променя от това. Ако направите Nachsendeauftrag за 1 г., ще получите писмо ако желаете да удължите срока след тази една година. Тази услуга може да ползвате при промяна на адреса, както в Германия, така и ако се премествате в чужбина.

Задължително е да се уведоми: работодатели, детска градина, училище, банки, застрахователни компании, обслужващи сервизи за автомобила ви, 

ако членувате в някакви организации, отбори, здравната каса, данъчна служба в случай, че сменяте населеното място и съответно по-маловяжни, като магазини към които имате разни карти, абонаменти и т.н.

Лично трябва да отидете и да си смените малкия талон на автомобила, а на големия ще отразят само промяната, като за целта се плаща малка такса. 

Ето и един линк в потвърждение и допълване на посочената от мен информация.

https://www.movinga.com/de/de/hub/adressaenderung/

Уведомлението към заинтересованите страни, може да го направите по имейл, като изпратите адресната си регистрация, като прикачен файл или оформите писмо, като текст, но трябва да има ваш подпис т.е. не може просто да напишете имейл без да сте приложили съответно адресната регистрация или саморъчно положен вашия подпис на уведомителното писмо.

За ваше улеснение предлагам готов текст, който може да ползвате.

https://www.brief-wechsel.de/vorlagen/adressaenderung-wegen-umzug

Не забравяйте при тези уведомления да напишете не само вашето име, но и на други членове на вашето домакинство, ако съответната институция, служба ги касае.

Друго важно е да видите от кой доставчик още получавате писма, защото не всички писма се обслужват от немските пощи. В нашият случай, другият доставчик предлагше бизплатна опция за промяна на адреса на уебстраницата му. 

Редактирано от veronik_veronik
.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е смяна на пощенска кутия госпожа плащат кутията да пристигат на адреса на други хора аз съм собственик и знам 3 г живея вече тук,успех и късмет

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, нищо не знаете. Спрете да пишете небивалици. 

Каква смяна на пощенска кутия, какви други хора. Сменям си адреса и писмата ми пристигат на новият ми адрес, в моята пощенска кутия, няма други хора.

Приключвам дискусията с вас! Моля, ако пишете нещо да бъде подплътено с факти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5.12.2021 г. at 13:18, veronik_veronik написа:

Не, нищо не знаете. Спрете да пишете небивалици. 

Каква смяна на пощенска кутия, какви други хора. Сменям си адреса и писмата ми пристигат на новият ми адрес, в моята пощенска кутия, няма други хора.

Приключвам дискусията с вас! Моля, ако пишете нещо да бъде подплътено с факти.

Няма да споря живея тук и знам как е и вие неможахте да ми помогнете по моята тема успех ни желая в съветите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 12/2/2021 at 20:07, FallenAngel86 написа:

Здравейте,и аз да се включа със бърз въпрос.Работя в Германия във немска фирма със български договор от лайт фирма и съм във тяхната квартира без регистрация и сега от немската фирма искат да работя за тях но нямам анмелдунг за да ми направят договор и как да процедирам според вас?

Здравейте FallenAngel86,

не виждам никакъв проблем в конкретната ситуация. Щом квартирата е на немската фирма и щом същата тази фирма иска да направи договор директно с вас, тогава просто ви трябва адресна регистрация в Германия.

Необходимо е да си поискате договор за наем, ако нямате такъв. После отивате и си правите адресна регистрация. След което си прекратявате българския договор и си подписвате немския. Не забравяйте, че след като си направите адресната регистрация има още няколко регистрации, за които трябва сам/а да се погрижите. Описани са в темата: http://rodenivbg.com/index.php?/topic/197-kak-se-sluchiha-i-prodlzhavat-da-se-sluchvat-neshhata-pri-nas/

 

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 12/4/2021 at 20:24, Анелия иванова написа:

Интересно те могат да се отчитат сами ,защо някой трябва да ги задържа 

Не става ясно в каква връзката пишете това. Кой може да се отчита сам и на кого трябва да се отчита?

 

На 12/4/2021 at 20:27, Анелия иванова написа:

Аз имам адресна без такъв договор ,за пръв път чувам че трябва,адресна ми прави собственика на жилището и това е 

Действително на някои места може да получите адресна регистрация, без да имате договор за наем. Лично аз не препоръчвам този вариант, защото без договор за наем човек много бързо може да се окаже на улицата. Липсва сигурността, която договорът за наем дава.

 

На 12/5/2021 at 11:42, Анелия иванова написа:

Това е смяна на пощенска кутия госпожа плащат кутията да пристигат на адреса на други хора аз съм собственик и знам 3 г живея вече тук,успех и късмет

Действително на някои места може да получите адресна регистрация, без да имате договор за наем. Лично аз не препоръчвам този вариант, защото без договор за наем човек много бързо може да се окаже на улицата. Липсва сигурността, която договорът за наем дава.

Понятието "смяна на пощенска кутия" е некоректно. Когато човек се мести на нов адрес, не си сменя просто пощенската кутия, а си сменя адреса. И когато го направи е длъжен сам да уведоми между 10 и 50 (в зависимост от житейската му ситуация) институции, организации, дружества, клубове и т.н. Аз си водя един списък с местата, които трябва да уведомя при смяна на адрес. Вчера го актуализирах и при мен са около 25 места, на които трябва да се обадя или пиша, когато се преместя. Единици са институциите, които получават тази информация автоматично. Всички други трябва да бъдат уведомени от човека, който си е сменил адреса (или негов представител). И ако човек не го направи в определените срокове може да има глоба, може и да няма. Достатъчно наказание е, че спираш да получаваш писма, които може да се окажат важни с оглед на пропуснати срокове. Така че описаната по-горе от veronik_veronik услуга е доста полезна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Крякащата тайфа написа:

Здравейте FallenAngel86,

не виждам никакъв проблем в конкретната ситуация. Щом квартирата е на немската фирма и щом същата тази фирма иска да направи договор директно с вас, тогава просто ви трябва адресна регистрация в Германия.

Проблема е че квартирата е на българската фирма а те не правят регистрация

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Крякащата тайфа написа:

И когато го направи е длъжен сам да уведоми между 10 и 50 (в зависимост от житейската му ситуация) институции, организации, дружества, клубове и т.н. Аз си водя един списък с местата, които трябва да уведомя при смяна на адрес. Вчера го актуализирах и при мен са около 25 места, на които трябва да се обадя или пиша, когато се преместя. Единици са институциите, които получават тази информация автоматично

Може ли, да приложиш твоя примерен списък. Да разбирам, че се отнася за твоята ситуация в Германия, но все пак ще е полезен за другите. Добавям и още нещо, към твоя списък, за което и аз не знаех. Трябва да се уведоми и Arbeitsamt, дори и да не се ползва услугата на тази институция към момента, там също стои старият адрес и не се променя автоматично.

При нас беше парадокс, че аз получих писмо на новия адрес от една организация, съпруга ми на стария от същата организация, при условие, че бяхме изпратили уведомление. Съответно се наложи да се обадя дори и по телефона, за да коригират тази неточност.

Не подценявайте смяната на адресната регистрация, не получаването на писма не ви освобождава от отговорност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 12/9/2021 at 12:20, veronik_veronik написа:

Може ли, да приложиш твоя примерен списък. Да разбирам, че се отнася за твоята ситуация в Германия, но все пак ще е полезен за другите. Добавям и още нещо, към твоя списък, за което и аз не знаех. Трябва да се уведоми и Arbeitsamt, дори и да не се ползва услугата на тази институция към момента, там също стои старият адрес и не се променя автоматично.

Чудех се дали не е по-добре да пратя списъка си само на теб veronik_veronik. Имам усещането, че след като го побликувам, ще започнат коментари от разни места "Ама това защо така", "Ама онова не се прави така".

Все пак го пускам, но с уговорката, че това си е моят списък и в него са важните за мен неща. Ако съм пропуснал нещо, което е валидно за всички ни, ще се радвам да ме допълните.
 

Кого да уведомя при смяна на адрес в Германия?

детска градина
училище
курсове (езиков, шофьорски, преквалификация, др.)

работодател
данъчна служба
банка
Zulassungsstelle (смяна на талона на колата)
Kindergeld
Rentenversicherung
такса "Телевизия и радио"

наемодател
съветници (данъчен, застрахователен, др.)
клубове (спортни, фитнес, извънкласни дейности на децата)
автомобилен клуб (ADAC, AvD, др.)
картоиздатели на клиентски карти (ARAL, ATU, Total, DeutschlandCard, Netto, др.)
доставчици (ток, интернет, ТВ, мобилен телефон)
регистрации в интернет (електронна поща, онлайн магазини, Paypal, др.)

здравна каса
лекари (личен, детски, зъболекар, ветеринарен)
други лекари (специалисти, ортодонт и т.н.)
физиотерапия
кръводарителски център

застраховател "Гражданска отговорност"
застраховател "Международна здравна застраховка"
други застрахователи (Haftpflicht-, Rechtsschutz-, Hausrat-, Unfallversicherung)


Други
болница (при престоящи или продължаващи терапии)
Jobcenter
Arbeitsamt
Polizei (при течащо следствие)
фондации, религиозни организации

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 12/9/2021 at 11:58, FallenAngel86 написа:

Проблема е че квартирата е на българската фирма а те не правят регистрация

Тогава действително има проблем, защото ползването на квартирата вероятно е обвързано с договора за работа към тях.

Просто трябва да си търсите друга квартира. Щом немската фирма предлага да ви назначи директно, дали няма да се съгласи да ви помогне при търсенето на жилище. Много фирми го правят - просто имат достатъчно контакти и трябва само да звъннат на 2-3 места. РАзбира се има градове, в които по принцип е трудно да се намери квартира дори и с връзки, но нищо не пречи да ги питате дали могат да ви съдействат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Крякащата тайфа написа:

Тогава действително има проблем, защото ползването на квартирата вероятно е обвързано с договора за работа към тях.

Просто трябва да си търсите друга квартира. Щом немската фирма предлага да ви назначи директно, дали няма да се съгласи да ви помогне при търсенето на жилище. Много фирми го правят - просто имат достатъчно контакти и трябва само да звъннат на 2-3 места. РАзбира се има градове, в които по принцип е трудно да се намери квартира дори и с връзки, но нищо не пречи да ги питате дали могат да ви съдействат.

Питах ги а шефа ми отговори че за да ми направи немски договор иска адрес а за квартира наемодателя иска договор...порочен кръговрат.Трябва да търся някой да ми направи времено регистрация без да живея на адреса да ми направят договор и след това да си намеря квартира и да сменя адреса като за целта ще има да уведомя само 4 инстации finanzzamt,работодател,банка и здравната каса

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Крякащата тайфа написа:

Чудех се дали не е по-добре да пратя списъка си само на теб veronik_veronik. Имам усещането, че след като го побликувам, ще започнат коментари от разни места "Ама това защо така", "Ама онова не се прави така".

Все пак го пускам, но с уговорката, че това си е моят списък и в него са важните за мен неща. Ако съм пропуснал нещо, което е валидно за всички ни, ще се радвам да ме допълните.

Благодаря за списъка на Крякащата тайфа, много добре написан, който иска да се възползва от нашият опит, който не иска, негов проблем. Този списък, всъщност коства много усилия и мислене за да се оформи. Мрънкането е ясно,  малцина осъзнават какво е наготово да "стъпиш" на нечии опит и колко важно е да се допълни информацията и да се развива форума. Аз стигнах до извода, че често хората не осъзнават, не могат да асимилилират информацията, подценяват я и просто искат да минат по трудния път и да си понесат последствията. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опааа, в списъка на Тайфата не видях една от най-важните точки, а именно т.нар. Nachsendeservice. Услуга предлагана от пощата за прехвърляне на кореспонденцията на нов адрес. Струва около 30 евро за година и бих го определил като безценно удобство. Полезна е и опцията Umzugsmitteilung, демек пощата директно уведомява някои от по-важните институции (банки, застрахователи и т.н.) за промяната в адреса, при това безплатно.

Поръчва се онлайн тук:

https://www.deutschepost.de/de/u/post-umzug.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, че се сети да го споделиш, бях го забравила. Доколкото си спомням при Nachsendeauftrag,  тази опция Umzugsmitteilung

заложена или се прави нещо допълнително? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, veronik_veronik написа:

Браво, че се сети да го споделиш, бях го забравила. Доколкото си спомням при Nachsendeauftrag,  тази опция Umzugsmitteilung

заложена или се прави нещо допълнително? 

Чеква се при поръчката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..