Jump to content

Инвалидност, лица притежаващи ТЕЛК


Radeva

Recommended Posts

Здравейте на всички !:)
Отварям нова тема ,тъй като тя ме вълнува много ,а и смятам ,че би била полезна за хора с увреждания.
На този етап не разполагам с инфо , но скоро се надявам да имам.

И разбира се ще бързам да споделя .
А все пак ,ако съвсем случайно някой вече разполага с такава  може да сподели тук. 

Въпроси :
1.какви документи са ни необходими за Германи́я
2.какво се случва с пенсията , която получаваме в България
3. признава ли се БГ ТЕЛК в Германия
4.минава ли се допълнително комисия - необходими документи
5.Какви права имаме  

6. имат ли право на трудова заетост и съответно на колко часа


 Това са някаква част от въпросите... , разбира се има още куп такива и по хода на действията и ситуациите в които изпадаме ще разширяваме познанията си.

Първото, което ние направихме си преведохме телка на немски.

засега е това ,скоро се надявам да дам повечко информация.
хубав ден ви пожелавам ;)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 60
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Здравейте Radeva,

по тази тема отдавна се готвех да публикувам повече информация. Слава Богу нямам личен опит, но съм съдействал на други и имам някои впечатления.

  • мисля, че все още в Германия не се признава установената в България степен на инвалидност (Pflegestufe) и обикновено немската комисия намалява процентите. Добре е все пак решението на ТЕЛК да е преведено от заклет преводач, защото може да бъде използване за информация
  • препоръчително е човек да си осигури документ S1 (старият му вариант беше Е121) от България. Документът не трявба да е преведен на немски. Той може да се занесе в някоя здравна каса в Германия заедно с копие от адресна регистрация. След като се попълни въпросник се издава документ, с който може да ползва здравни услуги в Германия.
  • за да получи човек определена степен на инвалидност, която да се признае в Германия, трябва да се обърне към неговата немска здравна каса или т.нар. Pflegekasse, на която се плащат месечни вноски под формата на Pflegeversicherung (тя е част от цялостната месечна вноска за здравно осигуряване)
  • подава се заявление (Antrag), но преди това е добре човек да поговори със специалист от здравната каса и да изясни дали няма да признаят група инвалидност от България. Задължително е да се припомни, че България е страна-членка на ЕУ и между отделните държавни здравноосигурителни институции има споразумения.
  • след това следва определяне степента на инвалидност в Германия. Обикновено се получава писмо по пощата, с което ви уведомяват на коя дата ще бъдете посетени у дома от MDK-Gutachtern (служебно медицинско лице) или къде трябва да се явите. Провеждане се интервю, разглеждат се наличните документи и се определя степента на инвалидност.
  • в зависимост от това каква степен на инвалидност се постави, човек има право на изплащане на суми от застраховката, в зависимост от това дали ще се грижи някои от неговото семейство за него и ще бъде обгрижван в домашни условия или ще използват услугите на професионални Pflegedienst. Има възможност и за смесен вариант.
  • според Sozialgesetzbuch се определят необходимите седмични часове за обгрижване и съответно парите, които да покрият тази услуга. В момента няма да навлизам в подробности за часовете и сумите
  • извън тези суми нуждаещият се получава часове за рехабилитатор, масажист, инструктор по гимнастика и т.н. Ако е в състояние да се движи, тези занимания се провеждат в Praxis. Ако е на легло, рехабилитаторите идват в дома по предварително договорен график на посещение.
  • много от инвалидите в Германия (дори тези с над 50% инвалидност) работят срещу минимално заплащане в т.нар. Behindertenwerkstatt. Сутрин ги вземат с кол/бус от дома и следобед ги връщат.

По-натам ще следва продължение ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за бързия отговор .
Само може ли да ми кажете от къде се вади този документ С1 или Е121 от коя институция.
Още веднъж Благодаря и хубав ден !:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове


Здравейте отново,

документът S1 се издава от РЗОК. Подава се заявление Заявление за издаване на удостоверителен документ за пребиваване в друга държава (S1/S072).

В допълнение към написаното по-горе, погледнете и информацията, отнасяща се до координацията на системите за социална сигурност в ЕС в документа Разпоредби на ЕС относно социалната сигурност (по-специално 5.5). Дадена е са само най-обща информация, но тя може би ще ви накара да се замислите и за други неща.


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Моля ако имате информация за конкретно за хронично болните от Захарен Диабет Инсулинозависим с ТЕЛК Решение с Формуляр S1 тези хора лесно ли ще могат да влязат в здравната и социална система в Германия имат ли право на някакъв вид финансова социална помощ без да са работили в страната все още въпреки че те първа се местят в страната членка дългосрочно ще имат ли затруднения с изписването и получаването на живото спасяващия инсулин. Моля ако имате информация какви права имат Диабетно Болните да я споделете за което Ви Благодаря предварително.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...


Здравейте искам да знам ако има начин да ми кажете дете с вроден хипотероидит и междукамерен дефект на сърцето и пие L-Tiroxsin50 за щитовидната жлеза със ТЕЛК може ли да се пенсионира в Германия?

Благодаря предварително.

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎25‎/‎2017 at 13:50, Ивелина Жекова написа:

Моля ако имате информация за конкретно за хронично болните от Захарен Диабет Инсулинозависим с ТЕЛК Решение с Формуляр S1 тези хора лесно ли ще могат да влязат в здравната и социална система в Германия имат ли право на някакъв вид финансова социална помощ без да са работили в страната все още въпреки че те първа се местят в страната членка дългосрочно ще имат ли затруднения с изписването и получаването на живото спасяващия инсулин. Моля ако имате информация какви права имат Диабетно Болните да я споделете за което Ви Благодаря предварително.

 

Здравейте Ивелина,

ако имате притеснения дали заради заболяването ще възникнат пречки за записване към някой зравна каса, то отговорът ми е - не, няма да има проблем, поне при обществените здравни каси. Единственият "проблем", който може да възникне е, че пациентите нямат право да избират вида/производителя на инсулина, който им се изписва безплатно. Ако желаят точно определен продукт, мисля че сами трябва да доплатят разликата. Това не означава, че нивото на грижа е по-ниско от това в България.

 

На ‎11‎/‎9‎/‎2017 at 11:56, владимир радев написа:

Може ли някой да ми каже нещо повече спрямо пенсионирането в чужбина

За пенсиониране поради инвалидност преди достигане на пенсионната възраст ли питате или за нормалното пенсиониране?

 

На ‎11‎/‎21‎/‎2017 at 0:10, Йордан Тодоров написа:

Здравейте искам да знам ако има начин да ми кажете дете с вроден хипотероидит и междукамерен дефект на сърцето и пие L-Tiroxsin50 за щитовидната жлеза със ТЕЛК може ли да се пенсионира в Германия?

Благодаря предварително.

Здравейте Йордан,

може ли да споделите каква точно е причината да поставите този въпрос? Ако планирате преместване в Германия и се чудите какво ще се случи с детето мога да ви уверя, че каквото и да получи като грижи, степен на инвалидност, възможности за рехабилитация, реализация и качество на живот ще бъде в пъти по-добро от това, което получава в България. Не защото българските здравни работници са лоши, а защото здравната ни система е болна (и не само тя).

Така че дали детето ще бъде пенсионирано или не, това не е от съществено значение. Други неща са по-важни и за съжаление в България няма как да бъдат осигурени, дори и срещу много пари.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

На ‎11‎/‎24‎/‎2017 at 9:34, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Йордан,

може ли да споделите каква точно е причината да поставите този въпрос? Ако планирате преместване в Германия и се чудите какво ще се случи с детето мога да ви уверя, че каквото и да получи като грижи, степен на инвалидност, възможности за рехабилитация, реализация и качество на живот ще бъде в пъти по-добро от това, което получава в България...

Имах предвид дали ще има подобрение. Тука няма такова, увеличават дози и никакво обяснение. За това искам да емигрирам със семейството си, защото така няма никаква коректност. Какви документи трябва да изкарам, да предоставя по точно и дали ще имам право на безплатни лекарства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Отговор (Редактирано)

Здравейте отново първо бих искала да кажа , че съжалявам че толкова дълго време  не съм писала .Това е рака защото все още нямам никаква информация по темата която отворих .  Адресна регистрация на мъжа ми направихме през юли месец  и а днес , а утре, ни до лекар ,ни до аок сме стигнали , а и от тогава насам все нещо ново и цветущо се случва придружено все с ядове ... даже все още ги изяснявам .

Та в момента в който имам информация веднага ще пиша . 

 

 

Редактирано от Radeva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Здравейте , 

искам да попитам за майка ми , която има ТЕЛК от България , инвалидност 71% след операция на рак на гърдата , дали може да кандидатсва за инвалидна пенсия в Германия , след като аз и съпруга ми немец , живеем в Германия и тя идва да живее сега при нас , защото вече е сама в България и няма как да живее сама там ? Има вече изваден документ S1 , говорили сме в АОК да и направят здравната застраховка там , но не намирам никъде информация дали ще може да има инвалидна пенсия в Германия . 

Благодаря предварително 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Лаура написа:

Здравейте , 

искам да попитам за майка ми , която има ТЕЛК от България , инвалидност 71% след операция на рак на гърдата , дали може да кандидатсва за инвалидна пенсия в Германия , след като аз и съпруга ми немец , живеем в Германия и тя идва да живее сега при нас , защото вече е сама в България и няма как да живее сама там ? Има вече изваден документ S1 , говорили сме в АОК да и направят здравната застраховка там , но не намирам никъде информация дали ще може да има инвалидна пенсия в Германия .

Здравейте Лаура,

степен на инвалидност (Pflegestufe) и правото на инвалидна пенсия на майка ви в Германия трябва да бъдат определени наново. Доколкото ми е известно, решенията от България не играят никаква роля. По-горе в мнението си от 24.02.2017 съм описал най-общо процедурата, през която трябва да се премине. Не съм проверявал, дали има промени през последната година, но предполагам, че няма кой знае какви новости.

И като един ден приключите с процедурата, не забравяте да разкажете в темата кое и как е станало, за да могат и други да се възползват от опита ви.

До нови срещи ...


ПП: Не знам дали ви е до подобни въпроси в момента, но какво все пак да ви попитам - какво мислите по въпроса на Георги Семерджиев "Мюнхен или Дрезден?" :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Георги , 

да аз знам , че процентите трябва да си се определят в Германия , просто не съм сигурна дали човек , който не е работил в Германия , може да получава инвалидна пенсия тук . Благодаря ви много за отговора и ще пиша , когато започнем да се борим за този казус . За Дрезден и Мюнхен , аз мисля , че е от значение в каква сфера искате да работите и да се развивате за в бъдеще . Мисля , че в Мюнхен има повече алтернативи за развитие и хубави работни места . Ако аз трябва да избирам между тези два града , право бих мислила какво искам да постигна в професионално направление и тогава бих взела решение : ) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Лаура написа:

Здравейте Георги , 

да аз знам , че процентите трябва да си се определят в Германия , просто не съм сигурна дали човек , който не е работил в Германия , може да получава инвалидна пенсия тук . Благодаря ви много за отговора и ще пиша , когато започнем да се борим за този казус ...

Здравейте отново,

аз не се казвам Георги. Просто видях, че сте отбелязали Мюнхен като населено място и по тази причина ви помолих да споделите мнението си, за да помогнем на Георги да направи информиран избор. Но това всичко е предмет на другата тема:

По отношение на допълнителния ви въпрос за инвалидната пенсия - в мнението си по-горе от 24.02.2017 съм дал линк към документа "Разпоредби на ЕС относно социалната сигурност". В неговата т.5.5 е сравнително добре обяснено какво се случва с инвалидната пенсия при преместването на майка ви. За момента тя би трябвало да продължи да си получава българската инвалидна пенсия в Германия, но паралелно с това трябва да се определи Pflegestufe-то в Германия. То със сигурност ще бъде занижено, но дори и да не е, пак не следва майка ви да получава автоматично немска инвалидна пенсия. По-скоро ще получите помощ под друга форма.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много . Относно темата за Мюнхен и Дрезден и аз смятам , че двата града са много различни , не е като да се избира между Берлин и Мюнхен . Аз харесвам Мюнхен и като цяло по - големи и космополитни градове , защото смятам , че има повече възможности , но в случея на Георги , който иска първо да се установи сам в Германия , след това да вземе и семейството си , може би в Дрезден ще бъде по - лесно , освен , ако още от България няма намерена работа в Мюнхен . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте група , имаме някакъв напредък ... но не съм сигурна до каква степен бих могла да се радвам .

 Взехме бланки за попълване и отидохме до каритас  с молба за помощ за попълване и предвижване на нещата .Това беше края на Януари ... и вчера разбрахме , че едва ли не устно ни е отказано на фон нова , че разполагаме само с бг Телк и неме минали немските доктори.

Съответно господина от каритас бе така любезен да намери клиника с български доктор за улеснение с бариерата в езика ... имаме час за октомври ! 

Но тук идва и малката спънка която се получава поради заболяването на мъжа ми ни обясниха , че има много голяма вероятност да му отнемат шофьорската книжка - напомням че той е с 95% инвалидност диагноза мускулна атрофия на 4те крайника тип шарко .

В България не сме имали никога проблем с това , той е активен шофьор от 18 годишна възраст ..., но тук как е не сме много наясно , и вече се чудим въобще да минаваме ли тази комисия , защото за тях 95% инвалидност било едва ли не човек на легло , и дума не можело да става да управлява автомобил . 

Та моля за съвет или за някакво инфо ... изчетох много материал , но никъде не срещнах подобен проблем с отнемане на книжка!

Благодаря ви 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Radeva написа:

Но тук идва и малката спънка която се получава поради заболяването на мъжа ми ни обясниха , че има много голяма вероятност да му отнемат шофьорската книжка - напомням че той е с 95% инвалидност диагноза мускулна атрофия на 4те крайника тип шарко .

В България не сме имали никога проблем с това , той е активен шофьор от 18 годишна възраст ..., но тук как е не сме много наясно , и вече се чудим въобще да минаваме ли тази комисия , защото за тях 95% инвалидност било едва ли не човек на легло , и дума не можело да става да управлява автомобил . 

Здравейте, сменял ли е съпругът ви шофьорската си книжка с немска или си е запазил българската? Ако все още шофьорската книжка му е българска, няма как да се промени нещо, дори и след немското решение за степен на инвалидност. Ако е немска - пак ще бъде направено всичко възможно съпругът ви да запази правото за управление, защото това означава мобилност и следващите я ползи, както за него, така и за държавата.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте група :) първо за много години на всички :)

Понеже системата тук работи малко на каданс :) затова и аз се бавя с каквато и да било информация .

Минахме прегледа при невролог  - от него ни трябваше единствено черно на бяло , че мъжът ми има това заболяване и да го опише на немски ...след което със заключението отново в каритас с попълнените документи и така до ден днешен все още чакаме -успокоиха ни , че можем да чакаме и 6 месеца , но отговор ще дойде :) минаха 2 месеца , остават още някакви си 4 месеца   :)

От цялата работа се надявам като признаят телка да има някакво рехабилитационно обслужване за него ... всичко би било от полза ... стискайте ни палци :)

Хубав и усмихнат януарски ден ви пожелавам ,въпреки студа , който сковава :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , когато аз подадох документите за ТЕЛК на майка ми , получихме писмо от Family und Social amt , че отговора ще го получим до 2 месеца и наистина го получихме   към края на 2 месец . Документите за Family und Social amt ги подпълнихме ние и личната лекарка , която описа заболяването . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Лаура , може би заради различните заболявания има разминаване кой ще ги попълва на нас ни казаха , че признават само от невролог . И господина от Каритас ни каза , че много се чакало за отговор  , че не ставало бързо :(

А само да попитам колко процента дадоха на майка ви или  й признаха бг Телк-а ? 

Защото същия господин ми даде пример с една жена която имала рак на гърдата и примерно й дали първоначално 100% , а след отрязване на гърдата й ги отнели - нямала гърда - нямала рак - следователно е здрава , а съвсем е бил друг  въпросът как  се  е чувствала тя   след отрязването  , там вече бил психологически проблем ... нямам представа до колко е вярно всичко това , затова ви питам какво е било решението при майка ви .

Този пример той го даде за да имаме предвид , че може да намалят процентите на мъжа ми . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , на майка ми дадоха 60% , а от България е 73% . Нейният телк е точно заради рак на гърдата , но когато и дадоха телка тя вече беше отрязана в България , 2 години преди това . Решението е за 2 години , защото се предполага , че операцията е сравнително не стара и искат да видят как ще бъде след 2 год . Но тя има болки в ръката , заради лимфодем и това описа личната лекарка тук . Аз не зная през Каритас как се подават документите , ние ги подадохме директно към Familie und Soziales . Може би да , при вас заради различното заболяване са искали друга снимка , но си мисля , че 2 месеца е стандартния срок , макар , че не съм убедена . Това е за района на Bayern , не знам дали в цяла Германия е така . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговора :)

Аз се обърнах към Каритас за съдействие за попълване на документите - а господина оттам задвижи цялата бумащина - и добре , че го направи , защото той когато звъня до тях да попита дали е достатъчен само нашия Телк макар и преведен на немски те се усъмниха за достоверност и оригиналност - за тях такъв документ е фалшив и директно казаха , че ще получим отказ . Затова служителят започна да търси къде да отидем , в коя клиника, звъна и записа  час ... невероятно съдействие  .  И след събраните всички бележчици той се нае да изпрати документите и той каза , че се чака много .

А когато получихме писмо от фамилието те споменаха само - за  защитата на личните данни и това , че документите ще бъдат обработвани дълго и молят за разбиране от наша страна . Никъде не бе посочен срок за отговор .  

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ,  

да разбирам ви сега защо през Каритас . Моят съпруг е немец и той попълва документите . Взе ги от Stadtverwaltung  für Soziales  und Familie , подпълни ги заедно със една страница която беше за личната лекарка , след това получихме отговор , че документите са получени и се обработват и ще получиме отговор до 2 месеца . Телка от България в никакъв случай не могът да кажат , че е фалшив , България е в Европейския съюз  и си има закони . Могът да намалят процентите, защото тук си ги изчисляват по друг начин или да кажат за нас това заболяване не е инвалид , но не че е фалшив . Но след като има проблеми и болки с костите и снимки , предполагам , че ще си му дадат проценти . Ние Телка дори не сме го превеждали , Телка го изискваха копие от оригинала .  Но след , като са ви пратили писмо , че са получили документите , значи ще отговорят в един момент . В различните области си имат малко различна политика . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте група :)

Днес получихме отговора дават ни 70% :)

Искат ни снимка за инвалидната карта и да попълним един формуляр .

А сега  с това решение трябва ли да ходим някъде в АОК например , в социалните ли , знаете ли какво трябва да направим всъщност .

Благодаря ви :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , много се радвам , че имате положителен отговор . Отидете в АОК да , всички лекарства , които доплащате или престой в болница , ако се наложи , АОК ще ви връща парите . Питайте  и в социалните какво му се полага , макар , че те няма да обяснят всичко подробно . Аз лично взех от социалните книжка за  инвалидните проценти и си четох , каквото ме интересува . Ще е освободен от данъци , ако работи или ще бъдат много по - ниски . Инвалидни пенсий , както в България , мисля , че тук няма , но ще може да се пенсионира по - рано . 

Поздрави , 

Лаура 

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор :)

Т.е той ще получи просто някакво облекчение от към лекарства и данъци ... при нас беше прикрепен и един зелен лист на който пишеше при колко процента колко пари се получават .... т.е  това за нас не важи така ли да го разбирам .

Защото аз си помислих , че е вид социална помощ затова , че той не е трудоспособен ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам точно , какво е писало , но всички инвалиди тук работят на 4 часа лека работа примерно . Ако не му стигат доходите за жилище примерно , тогава може да му помагат с жилището , може да плащат за асистент . Трябва да видите какво точно пише , всички проценти имат различни права , само под формата на пенсия , аз мисля , че няма , но може да си получава помощи парични под друга форма . 

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..