Jump to content

Декларация за пътуване на дете извън България с един родител или без родител


Recommended Posts

Изпратете имейл със запитване до митницата на съответното летище, за да имате черно на бяло отговор. Опишете ситуацията, с какъв паспорт е детето и т.н. 

На връщане към България не знам, но ако детето е с български паспорт и при връщане към Германия със сигурност няма да ви пуснат да напусните страна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

преди 12 минути, veronik_veronik написа:

Изпратете имейл със запитване до митницата на съответното летище, за да имате черно на бяло отговор. Опишете ситуацията, с какъв паспорт е детето и т.н. 

На връщане към България не знам, но ако детето е с български паспорт и при връщане към Германия със сигурност няма да ви пуснат да напусните страна.

Що подвеждаш това е бебе.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали е бебе на 1 месец или дете на 10 г. няма значение. Така, че няма подвеждане. Може да е на един месец, без паспорт, пасаван и всички съпътстващи документи няма как да се мине границата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще пътувам от Германия към България сама с бебе.

преди 9 минути, veronik_veronik написа:

Дали е бебе на 1 месец или дете на 10 г. няма значение. Така, че няма подвеждане. Може да е на един месец, без паспорт, пасаван и всички съпътстващи документи няма как да се мине границата. 

Уф пак не вдяна.Как може в тема дето е описано подробно, че децата минават граница с пълномощно, ако единия родител не е с тях.Тя да пише " Ще пътувам от Германия към България сама с бебе".Идваше ми да напиша, че бебетата са в категория животни и само с чип минават .Разбираш ли не си правят труда да прочетат всичко, а най-малкото да мисли набор 92.
Затова е писала БЕБЕ, а не дете, защото си мисли, че може да мине без да плати за пълномощно.След 89г. народа не мисли-разбра ли.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, veronik_veronik написа:

Изпратете имейл със запитване до митницата на съответното летище, за да имате черно на бяло отговор. Опишете ситуацията, с какъв паспорт е детето и т.н. 

На връщане към България не знам, но ако детето е с български паспорт и при връщане към Германия със сигурност няма да ви пуснат да напусните страна.

Благодаря Ви! 

За връщане към Германия, знам че не мога без пълномощно, но една българка от тук (Германия) ми каза, че е пътувала сама с бебето си към България само с паспорт. Но това е било преди около 2 години, та се чудех дали някой има по-прясна информация. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, AinStein написа:

Ще пътувам от Германия към България сама с бебе.

Уф пак не вдяна.Как може в тема дето е описано подробно, че децата минават граница с пълномощно, ако единия родител не е с тях.Тя да пише " Ще пътувам от Германия към България сама с бебе".Идваше ми да напиша, че бебетата са в категория животни и само с чип минават .Разбираш ли не си правят труда да прочетат всичко, а най-малкото да мисли набор 92.
Затова е писала БЕБЕ, а не дете, защото си мисли, че може да мине без да плати за пълномощно.След 89г. народа не мисли-разбра ли.

Питам, защото ми казаха, че от Германия към България може само с паспорт! Иначе ми е ясно, че наобратно ми трябва пълномощно! Ain Stein нещо имаш проблем с нервите ми се струва. Май си търсиш с кого да се караш. Я по-добре влез във фейсбук и хейтни някой пост да се успокоиш малко! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Karina Yordanova1992 написа:

Питам, защото ми казаха, че от Германия към България може само с паспорт! Иначе ми е ясно, че наобратно ми трябва пълномощно! Ain Stein нещо имаш проблем с нервите ми се струва. Май си търсиш с кого да се караш. Я по-добре влез във фейсбук и хейтни някой пост да се успокоиш малко! 

Що да ти се карам, за да се нервирам на интелекта ти.На такива цялата тема за пълномощно им е малка за да разберат какво се изисква.Не виждаш ли на въпроса ти колко лаконично ти отговорих.
Това дето писах на вероник трябваше на теб да го пиша още в първия пост, но го подминах.
За твое сведение нямам фейсбук и никога не съм хейтвал.В нета и буквален и преносен смисъл съм от 98 година, когато Асталависта търсачката бе на мода и irc чатове, които тепърва навлизаха в България.
Ако беше прочела цялата тема или форума щеше да разбереш, но ти искаш наготово-шот една позната еди какво си казала, какво направила, как го направила и минала с нейното бебе и ти и повярва.Да беше тръгнала тогава без да пишеш и питаш.В цялата тема пише за деца, никъде не е писано за бебе.Но ти умишлено писа бебе, защото дете или  бебе може да има разлика в правилника на граничарите.Целия форум е с такива въпроси.
А те са за мойто бюро справки.

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно детето е български гражданин и се прибира в България. Дори и да имате декларация от бащата, тя е на български език, кой ще я прочете в Германия? Но все пак се допитайте, може и в посолството да звънете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, veronik_veronik написа:

Принципно детето е български гражданин и се прибира в България. Дори и да имате декларация от бащата, тя е на български език, кой ще я прочете в Германия? Но все пак се допитайте, може и в посолството да звънете.

Много си наивна тук се пита мога ли да спестя парите за пълномощно.
Остави я да ходи без пълномощно и после да се връща от границата.
Това, че нейната позната е минала без може и тя да има този късмет.
А може да не мине контрольора, но правилника е да си купиш билет.
 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, veronik_veronik написа:

Принципно детето е български гражданин и се прибира в България. Дори и да имате декларация от бащата, тя е на български език, кой ще я прочете в Германия? Но все пак се допитайте, може и в посолството да звънете.

Благодаря Ви отново за адекватните съвети! Ще се консултирам и в посолството! Желая Ви всичко добро! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

@Karina Yordanova1992, @AinStein, моля да прочетете още веднъж Правилата на форума и по-специално т.4.

Следващо напомняне няма да има!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, rodenivbg написа:

@Karina Yordanova1992, @AinStein, моля да прочетете още веднъж Правилата на форума и по-специално т.4.

Следващо напомняне няма да има!

Извинявайте! Дори и мен ме е срам, че отделих толкова внимание на провокатори!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.05.2022 г. at 0:31, veronik_veronik написа:

Бащата ви прави пълномощно и в най-близкото посолство, си уговаряте час. От там издадат временен паспорт - пасаван. Цена 100 Евро. за един ден. Ако подадете в посолството документи за паспорт на детето се чака доста време. 

 

Благодаря , свързах се с бг.консулство в Берлин (след многократни опити ) ,няма вариант да минат граница деца с невалидни (изтекли паспорти ), а за пасаван записват за август . Не става за един ден .Таткото от Бг направи нотар.заверено пълномощно за издаване на документ на дете.Пълномощното вече е изпратено до мен . Всичката тази процедура я знаех ,въпроса ми бе за издаване на" Notreiseausweis für Ausländer  " на децата ,за прибиране към Бг, там също ми трябва съгласието на другият родител . Декларация имам безсрочна .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, rodenivbg написа:

@Karina Yordanova1992, @AinStein, моля да прочетете още веднъж Правилата на форума и по-специално т.4.

Следващо напомняне няма да има!

Изтрил си нещо, което не прочетох.Сигурно нелицеприятно, явно си е изтървала нервите.Ха, аз прочетох цялата точка и определено на нея трябва да и биеш шута, защото искащата с едно мнение  и обидена от моят пост си прави заключения, че може да прави харектеристика за себе си относно  нервите си , но в мое лице.Въпросната дама изобщо не е ни най-малко отражение на мене.
Визирайки фейсбук, което не знам дори как изглежда и най-малкото да хейтвам.Е ако истината е хейт.Приемам, но всъшност каквоо е хейт- от енг. мразя.Нито я познавам нито я мразя, това чувство омраза никога, ама никога не съм го изпитвал, защото е заменено с безразличие.И определено, ако вероник не бе и писала, но не точно отговорила на въпроса и, никой нямаше да и отговори.Щеше да остане, като стотиците едно-мненийни въпроси без отговор.Все едно вик за вода в пустинята пред оазиса!

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11/13/2021 at 9:58, veronik_veronik написа:

Сигурна съм, че всичко ще е наред. И от Общината са ви казали, проверено е. Защо се притеснявате толкова. Носете акта за раждане, ако сте в брак, акта за граждански брак, за ваше спокойствие. Има различни бланки, явно тази щом е и на български език още по-добре. Успокойте се и ще се радвам да пишете, как в понеделник всичко е било наред. 

Ето виждаш ли на какво ме е яд.Толкова много са активни във въпросите си и отговорите си, докато вземат въпросния документ подпомогнат от твоите съвети, дори забравят да споделят как е помогнал този документ за сведение на следващите четящи във форума.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А по темата.
НИКОГА НЕ ПИШЕТЕ ТРЯБВА ЛИ МИ ПЪЛНОМОЩНО, ЗАЩОТО Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
Пълномощното е съгласие, че си съгласен -  вашето дете/деца да бъдат изведени от държавата.
Не всички семейства са в отлични отношения.Колко много семейства са скарани или разведени, а родителя иска да ги изкара без съгласието на другия.Всичко се прави с тази цел.Затова пишете къде и как да си изкарате тези документи.Тогава ще ви се отговори, ако знаят и е писано.Както разбрахте От България за Германия - българско от нотариус.От Германия за България от общината.С подпис на родителя дал съгласие.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, AinStein написа:

Изтрил си нещо, което не прочетох.Сигурно нелицеприятно, явно си е изтървала нервите.Ха, аз прочетох цялата точка и определено на нея трябва да и биеш шута, защото искащата с едно мнение  и обидена от моят пост си прави заключения, че може да прави харектеристика за себе си относно  нервите си , но в мое лице.Въпросната дама изобщо не е ни най-малко отражение на мене.
Визирайки фейсбук, което не знам дори как изглежда и най-малкото да хейтвам.Е ако истината е хейт.Приемам, но всъшност каквоо е хейт- от енг. мразя.Нито я познавам нито я мразя, това чувство омраза никога, ама никога не съм го изпитвал, защото е заменено с безразличие.И определено, ако вероник не бе и писала, но не точно отговорила на въпроса и, никой нямаше да и отговори.Щеше да остане, като стотиците едно-мненийни въпроси без отговор.Все едно вик за вода в пустинята пред оазиса!

Човек, излагаш се! Хаха! Не си за тук щом не можеш да се владееш! Хората задават всякакви въпроси, така че пак казвам ИМАШ НУЖДА ОТ ФЕЙСБУК. Объркал си форума с друга платформа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Karina Yordanova1992 написа:

Човек, излагаш се! Хаха! Не си за тук щом не можеш да се владееш! Хората задават всякакви въпроси, така че пак казвам ИМАШ НУЖДА ОТ ФЕЙСБУК. Объркал си форума с друга платформа

Визираш себе си ли? Аз нямам изтрит коментар от разсилния на форума.А разсилния е точно затова, да наказва хората от фейсбук да правят разлика, че тук не е бгмама или селския хоремаг.
Нали вече се информира и знаеш за пълномощното, но чак след 9 мнения.Постижение.
Другите могат да ти завидят.Остава сега да не избягаш от форума, а да се преместиш от Фейса тук и да споделяш , както вероник пише - за всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето информация от миналата седмица - аз, съпругата ми и синът ми (непълнолетен) пътувахме от Германия към България с две коли. Минахме през Унгария и Сърбия. Синът ми се возеше при съпругата ми, а аз карах другата кола, т.е. той реално пътуваше само с единия си родител. На нито една от границите (унгарска, сръбска, българска) не попитаха жена ми дали има декларация от мен, за да може синът ни да пътува само с нея.

През лятото ще повторим подобно упражнение, но тогава синът ми трябва да пътува без нас с други българи от Германия за България. Докато бях в България ходих при нотариус по друг повод, но използвах възможността да го попитам как стои въпроса с декларациите за пътуване на дете само с едининия или без придружаващ го родител. Той каза, че тази декларация е нужна единствено и само при напускане територията на Република България и че тя няма стойност никъде другаде в Европа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Росен Арабаджиев написа:

Ето информация от миналата седмица - аз, съпругата ми и синът ми (непълнолетен) пътувахме от Германия към България с две коли. Минахме през Унгария и Сърбия.

Имал си огромен късмет.Затова им набивам канчетата на тези дето искат границата да минат без билет и с ръчен багаж.Това ,че някоя женка на комшуто не са я проверили не е правило да не си извадиш билет.

Разрешението за пътуване трябва винаги да се дава, когато непълнолетни пътуват в чужбина без родителите си. Това важи и ако само един родител пътува с вас. В началото звучи странно, но има много логична основа: граничните служители трябва да се уверят, че вашето безобидно ваканционно пътуване не е отвличане на дете. Особено ако придружаващият родител има различно фамилно име от детето, служителите по сигурността трябва да гарантират, че пътуването ще се проведе по приятелски начин. Същото важи и за други възрастни спътници, т.е. ако детето ви пътува с баба или приятели.
 

Избягвайте проблеми при влизане в страната без пълномощно

В някои страни може да има границата проблеми с влизането , ако детето пътува без или само с един законен настойник. В Европа това се отнася по-специално за Босна и Херцеговина, Гърция, Великобритания, Хърватия, Северна Македония, Словения и Сърбия.

Официална сертификация

В Босна и Херцеговина, Северна Македония и Гърция пълномощното да бъде официално заверено , за Сърбия се препоръчва сертифициране. Освен пълномощното трябва да носите и копие от акта за раждане .

 

ето линк за правилото и да си дръпнете документите

https://www.adac.de/reise-freizeit/ratgeber/reiserecht/reisevollmacht-kinder/

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5/30/2022 at 14:18, AinStein написа:

Имал си огромен късмет.Затова им набивам канчетата на тези дето искат границата да минат без билет и с ръчен багаж.Това ,че някоя женка на комшуто не са я проверили не е правило да не си извадиш билет.

Разрешението за пътуване трябва винаги да се дава, когато непълнолетни пътуват в чужбина без родителите си. Това важи и ако само един родител пътува с вас. В началото звучи странно, но има много логична основа: граничните служители трябва да се уверят, че вашето безобидно ваканционно пътуване не е отвличане на дете. Особено ако придружаващият родител има различно фамилно име от детето, служителите по сигурността трябва да гарантират, че пътуването ще се проведе по приятелски начин. Същото важи и за други възрастни спътници, т.е. ако детето ви пътува с баба или приятели.

Не мисля, че е било късмет. Действително се оказва, че след като непълнолетен български гражданин е напуснал територията на Република България, после никой в чужбина не се интересува с кого и накъде пътува. Освен това изготвяната в България декларация е само на български език и практически няма как да послужи на други граници.

Споделената от теб информация е от Германия и касае немските граждани. Също така, макар че немският вариант на декларацията е многоезичен, няма никаква стойност пред българските власти.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Росен Арабаджиев написа:

Също така, макар че немският вариант на декларацията е многоезичен, няма никаква стойност пред българските власти

Декларацията я има на куп езици, включително и на български език и явно това не е случайно. Тази декларация успешно се прилага при пътуване на деца в различни държави и затова ги има, но явно в България проблема с тази декларация има. За мен законово тя има стойност, законна е, но български власти очевидно не я приемат сериозно. Затова мили хора, за да си спестите проблеми, направете необходимото през български нотариус или заверете в посолството. Както се разбра вече, проблемът е основно когато детето напуска България, там внимавайте. Особено преди да тръгне единя родител от България обмислете много добре, според връзката ви и отношенията ви, какво пълномощно да оставите. Сещам се за случай, бащата е Германия, майката в България и детето отива организирано на екскурзия от училището и трябваше пълномощно, на името на учителката от двамата родители, че тя е придружаващо лице. И така трябваше пълномощно, от бащата за майката, в което той и дава право да преупълномощи трето лице, че и дава право за издаването и получаването на задграничен паспорт. Текст на български на пълномощно, заверка при немски нотариус от бащата и от там, вече майката преупълномощава. Не се знаеше до последно какво да подготвят, детето не се знаеше дали ще замине, гонеха срокове и всичкия стрес от нищото. Затова, който чете форума преди да замине и мисли най-вече, може да си спести доста такива ситуации. 

Мисля, че бях споменала преди, в България подготвяме декларация за пътуване на детето ни от двамата и впоследствие, когато поотрасна имаше вариант да пътува само до България, но когато сме били при нотариуса аз не се сетих и това да го има, а и нотариуса нищо не каза, а и в крайна сметка не е длъжен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Росен Арабаджиев написа:

Не мисля, че е било късмет. Действително се оказва, че след като непълнолетен български гражданин е напуснал територията на Република България, после никой в чужбина не се интересува с кого и накъде пътува.

Да, ама не! Веднъж 6 часа се обяснявах на летището в Хамбург. Трябваше и жена да дойде за да ни дадат детето, което пътуваше самó и с неизрядни документи. Тогава неволята добре ни научи. Всичко друго е легенди и празни приказки. Или си изряден и не те боли главата или не си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Aleksander написа:

Да, ама не! Веднъж 6 часа се обяснявах на летището в Хамбург. Трябваше и жена да дойде за да ни дадат детето, което пътуваше самó и с неизрядни документи. Тогава неволята добре ни научи. Всичко друго е легенди и празни приказки. Или си изряден и не те боли главата или не си.

Това при пристигането в Хамбург от България ли е станало или при излитане от Хамбург за България? Ако е пристигал от България, как са го пуснали да излети с неизрядни документи? Или германците и българските власти изискват различни документи?

В крайна сметка какъв документ е липсвал или е бил грешен?

Редактирано от Росен Арабаджиев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случката беше при посрещане в Хамбург. Всеки случай е частен случай. Доведен син и има разлика във фамилните ни имена. Трябваше да доказвам, че имаме нещо общо. Имали сме проблеми и при тръгване от Бг със самолет. Последно миналото лято. Тогава не признаха пълномощното от бащата, не помня по каква причина. Голяма разправия беше. За малко не изпуснахме самолета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Росен Арабаджиев написа:

Не мисля, че е било късмет. Действително се оказва, че след като непълнолетен български гражданин е напуснал територията на Република България, после никой в чужбина не се интересува с кого и накъде пътува.

Значи горе бяха писали между БГ и ДЕ няма споразумение
Българското пълномощно важи само за границата на България.От написаното дотук се разбра,че от България задължително с пълномощно от Български нотариус.
От Германия за България - защо да няма? Или ще кажете трафика на хора, наркотици и проституция е посока Европа!И затова никой няма да ви провери като излизате от Германия.
Тръгваш от Германия за България.Спира те сърбина митничар БОЙКОвич и те пита някво пълномощно да имаш, а българското там не важи - ко праиш или му пускаш някое евро или щото си с твой транспорт търсиш друга граница, дето митничарите не са толкова стриктни.Да, но, ако си в бус,автобус, трактор- те не чакат!.Затова пише при проблеми с документите ви оставяме.А сега от Сърбия до Германия се върни и пълномощно ти си извади.Чудя се когато това пълномощно, както писаха ,че е безсплатно и се заверява в общината с подписа на даващия съгласие, защо не го правят? Излиза,че без съгласието иска да изведе детето.Колко семейства не се разбират, скарани или родили  без брак.Ами българка и немец, детето какво е?Немски гражданин - нали?
Разбирам ние от бг сме цънцари не ни се дава пари, но сега дори и безплатно ми намирисва на
любофта ни веке се изветри!
Ето блога на Българка в Германия, която е писала за този документ и още много полезна информация.
https://germany.sophista.info/patuvane-s-deca-izvan-germania/

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато семейството не се разбира и бащата или майката каже не, няма да подпиша, детето няма как да излезе от България, гледах някакво предаване в което родители в такава ситуация се жалват как не могат да отидат на почивка в съседни държави.

Гледах по новините и събиране на мъже, чиито деца са "отвлечени" от майките си в чужбина и тези татковици не виждат децата си. Единя случай беше, майката заминава за Холандия  някак си е извела детето, умира при катастрофа и детето е в Холандия в приемно семейство, въпреки решение на български съд и очевидно бащата е с пълни права.  И всичко това в резултат на отношенията на родителите и детето е "бушон" на отношенията им.

Ти пишеш към Германия с българска декларация, пълномощно заверено от българските власти, на връщане с документ от общинат в Германия. Но в крайна сметка ако единя родител пътува просто на екскурзия из различни държави, минава граници  тогава какво се случва? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, veronik_veronik написа:

Когато семейството не се разбира и бащата или майката каже не, няма да подпиша, детето няма как да излезе от България

Но в крайна сметка ако единя родител пътува просто на екскурзия

Тук в темата честия въпрос е мога ли без пълномощно ..., а не къде да си изкарам пълномощното.Има две причини за питането-едната е несъгласие или да не дават "излишни"пари, а от темата се разбра, че е безплатна услугата.Зависи от кои сте.Хубаво сте го писали за "отвлечените" деца и именно някои въпроси клонят натам.Относно екскурзията митничаря не прави разлика екскурзия ли е или не-изисква ли се пълномощно не те пуска.
Оставам с впечатлението, че повечето сте съгласни от България за Германия да си извадите пълномощно, защото българския митничар е строг и спазващ законите, а немския не му дреме.
 

Пътуване с деца в чужбина
 
Информация за деца до 18 години, напускащи територията на Република България
 
Дете, пътуващо без придружител
В случай че детето тръгва от България, необходимо е то да притежава нотариално заверена и подписана от двамата родители декларация за тяхното съгласие то да пътува без придружител. При пътуване от чужбина към България, същата декларация  се изготвя, подписва от двамата родители и заверява в българска консулска служба.
 
Дете, придружавано от един родител
Родителят, придружаващ детето при пътуването, трябва да притежава пълномощно/декларация от другия родител. Завереният пред нотариус документ отразява съгласието на непътуващия родител, детето да пътува с другия родител.

Дете, придружавано от трето лице
Придружителят трябва да притежава пълномощно/декларация - документ, подписан от двамата родители, в който декларират, че дават съгласието си детето да пътува, придружавано от това лице. Когато в основа на съдебно решение върху детето се упражняват родителски права само от единия от родителите, единствено от този родител се изисква пълномощно/декларация за съгласие за пътуване на детето без придружител, или придружавано от другия родител или от друго лице. В този случай е необходимо да бъде представено копие на самото съдебно решение. Съдебното решение следва да е преведено на български и заверено.

При пътуване към България, пълномощното/декларацията за даване на съгласие за пътуване на детето се заверява в консулската служба. Подписът на пълномощното/декларацията се поставя лично от упълномощителя/декларатора пред длъжностното лице в консулската служба. Копие на пълномощното/декларацията следва да остане в консулската служба.


Текстът е Информация от Министерството на външните работи на Р. България.


https://www.citytoursofia.com/с-деца-в-чужбина_32_10

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Декларация за пътуване на дете в чужбина само, заверено пред български нотариус, посолството или в общината ако живеете в  Германия, съгласие от двамата родители по принцип, ако не е друг случая. Има двуезични бланки, мисля, че бях дала линк някъде из форума  на ADAC в сайта ги има. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Да не отварям нова тема.

Проблема сами си го направихме и сега ще трябва да питам...

Паспорта на детето изтича в края на май месец и естествено няма свободни часове за пасаван в Консулството. Планувахме февруари половинката като се прибере в България  с Генерално пълномощно да направи паспорт и готово, но...оказа се, че искат изрично пълномощно в което пише, че е за издаване на паспорт на дете. Въпроса е като направя пълномощно от тук (заверен подпис  на български) дали ще бъде зачетено от нашите инситуции? Правил ли е паспорт някой с таков документ? Не ми се иска да пътувам до БГ за 4 дни и да се окаже, че не мога да го направя...

Изисква ли се някакъв специален превод. Четох вече тук там, че искат Апостил, заверки в министерства...което само по себе си е малоумно, но самата реалност. 

Вече обмислях да звъня в паспортна служба в България, но след последните разговори февруари, не желая да водя с тях никаква комуникация. Нивото на компетентност и желание за съдействие на служителките е около 0,4 по десетобалната...

 

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имахме подобна ситуация, макар, че не ставаше дума за паспорт, а за пътуване на самó дете. Написах документа в две колони едната на български другата на немски в два екземпляра. Така спестих 190 евро от преводачески услуги 🤯. Отидох при нотариус и помолих едното копие да завери нотариално, а другото да направи заверка с апостил. Проблемът с апостила е, че отнема около месец. Понеже ситуацията беше инфарктна, защото детето трябваше да замине спешно, изпратихме го с нотариално завереното копие с идеята, че за връщането апостила ще е готов и ще го изпратим по някой. Естествено апостила отне повече от престоя на детето в България. На летището в София изобщо не обърнали внимание, че пълномощното е заверено без апостил. Видели, че нещо там е с печат и предположили, че е апостил. Предвид "нивото на компетентност и желание за съдействие" номера може и да мине в паспортнтата служба. 50/50

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..