Jump to content

Помощ за попълване на данъчна декларация (Einkommensteuererklärung)


Recommended Posts

Здравейте ! 

От април 2021г. съпругът ми работи на немски договор, а аз работя в България. Съпругът ми се води Щоерклас 3. 

Въпросът ми е трябва ли да подава данъчна декларация или не е задължително? 

Благодаря за отговорите ви! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 83
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Не е задължително, но ако подаде ще му възстановят разходи. Може да намерите информация във форума по този въпрос, ползвайки търсачката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според моята счетоводителка е задължително при клас 3/5

Аз доплащах две години подред данъци ,защото не работех и тоест от мъжът ми са удържали малко :(

При клас 4/4 не е задължително подаване на декларация ,но е желателно защото там винаги взимат повече данъци и да там ще върнат нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Artemis написа:

Според моята счетоводителка е задължително при клас 3/5

Аз доплащах две години подред данъци ,защото не работех и тоест от мъжът ми са удържали малко :(

При клас 4/4 не е задължително подаване на декларация ,но е желателно защото там винаги взимат повече данъци и да там ще върнат нещо.

Подаването на декларация не зависи от данъчния клас, но щом веднъж сте подали,  следващата година ще трябва да подавате пак иначе ще получите така и така писмо, да ви подсетят.

Аз също имаше време в което не съм работила, съпругът ми работеше на пълно работно време и съответно възстановихме, а не доплащахме.

По мое мнение много зависи, кой подготвя декларацията, дали представяте всичко, от което бихте могли да възстановите разходи. Във форума е писано вече.

Не се доверявайте просто ей така, защото някой разбира, ако трябва да доплащате или възстановите малка сума, се обърнете към друг консултант, имате право на повторно подаване на декларация. Има консултанти, които искат само дохода от трудова дейност и друго не им се занимава. Няма да влизам в частни случай с моя опит, но по пътя си в трупането на опит в тази дейност, се чудя как спестяват елементарни неща, като например разхода за придвижване от и до лекаря, физиотерапия и т.н. Това са разходи, които могат да се приложат. При новата ни консултантска отидох с всичко, което бях подготвила, прочела, че евентуално влиза, обсъдихме го и си дадох сметка, че при предходния такъв, имаше доста пропуски въпреки, че пак възстановихме.

Не казвам, че няма случай в които се доплаща, напротив има, но все пак щом не работите би било по-логично да е обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох не знам ,явно наистина не е бива .Показах й разходи за лечение ,за пътни …и нищо не били оказвали влияние ,трябвало да бъде над някаква си сума и тогава.

А основното й обяснение ,че доплащахме е точно това че не работех ,а на мъжът ми (той си е на редовна работа ) са му удържали по малко .На следващата година наистина почти нищо не доплатихме ,защото имах работени месеци…

Сега сменихме на 4/4 и удържат солидни суми за данъци на мъжът ми.Аз отново не работя и не знам каква ще е следващата ни декларация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте изчетете форума, ще ви е полезно. Вижте какви разходи се признават. При нас зъболекарят ни е на едва няколко километра и ни каза, че има значение. 

Предполагам подавате заедно декларация и щом вие не работите, съответно доходът ви е по-нисък, отколкото ако работите и двамата. 

А щом не работите или работите и изкарвате по-малко, класът е 3/5. 4/4 е когато изкарвате равно. В нета има калкулатори заложете дохода му и сменяйте данъчният клас, разлика е очевидна.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Artemis написа:

Според моята счетоводителка е задължително при клас 3/5

Аз доплащах две години подред данъци ,защото не работех и тоест от мъжът ми са удържали малко :(

При клас 4/4 не е задължително подаване на декларация ,но е желателно защото там винаги взимат повече данъци и да там ще върнат нещо.

А при положение, че аз не живея и не работя в Германия , нали не се водя никакъв данъчен клас? Т.е. само съпругът ми е щоерклас 3 и няма как да се формират комбинациите 3/5 и 4/4 , или греша? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение, че не живеете в Германия. Съпругът ви е този клас 3, защото е семеен и защото изкарва повече. Масово в този случай поставят автоматично на работещия в Германия, клас 1, съответно плаща повече удръжки и ако не си потърси правата, вината е негова. Изчетете в нета има информация, кога кой клас се прилага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 12/28/2021 at 11:01, Росица Илиева написа:

Здравейте ! 

От април 2021г. съпругът ми работи на немски договор, а аз работя в България. Съпругът ми се води Щоерклас 3. 

Въпросът ми е трябва ли да подава данъчна декларация или не е задължително? 

Благодаря за отговорите ви! 

Трудно е да се отговори еднозначно, защото животът е доста шарен и предлага различни ситуации. Мисля, че съм го казвал и преди, но пак ще го кажа. От подаване на годишна данъчна декларация за подоходно облагане (Lohnsteuererklärung) са освободени единствено несемейните с данъчен клас I и семейните с данъчен клас IV и то при положение, че доходите им са само от трудова дейност по трудов договор. Дори и хората с тези данъчни класи обаче подават данъчни декларации, ако имат и други доходи (вложения, наеми, допълнително работно място и т.н.)

 

На 12/28/2021 at 19:42, Artemis написа:

Ох не знам ,явно наистина не е бива .Показах й разходи за лечение ,за пътни …и нищо не били оказвали влияние ,трябвало да бъде над някаква си сума и тогава.

А основното й обяснение ,че доплащахме е точно това че не работех ,а на мъжът ми (той си е на редовна работа ) са му удържали по малко .На следващата година наистина почти нищо не доплатихме ,защото имах работени месеци…

Сега сменихме на 4/4 и удържат солидни суми за данъци на мъжът ми.Аз отново не работя и не знам каква ще е следващата ни декларация.

Няма комбинация от данъчни класове при семейните, която да гарантира абсолютно коректно данъчно облагане, така че да се следва корекция. При комбинацията 3/5 почти винаги следва доплащане, защото авансово удържания данък върху дохода е по-малко от полагаемото. Точно по тази причина е задължително и подаването на данъчната декларация. При комбинация 4/4 обикновено удържаният авансово данък е в по-голям размер от необходимото и точно поради това подаването на данъчна декларация не е задължително, защото ако човек го направи, данъчните ще трябва да връщат пари.

Обикновено когато някой се хвали, че си е намерил страшен счетоводител и си е върнал много данъци:

  • или е бил поставен в грешната данъчна класа (например 1 вместо 3) и са го драли известно време яко с данъка. В този случай не е особен проблем да се върне значителна част от данъка.
  • или предишният данъчен консултант не си е разбирал от работата
  • или предишният данъчен консултант просто е отбивал номера, но пък си е взел от вас таксата за услугата
  • или човекът е семеен в комбинацията 4/4, при която не е чудно, че му връщат, след като са надвзели данък през годината
  • или е частен случай на семеен в комбинацията 3/5 (направени са твърде много непредвидени разходи през годината)
  • или човекът е некоректен данъкоплатец

За други варианти не се сещам.

Това, че един данъчен съветник успява да ти върне повече пари от друг, не го прави по-добър. Първо - година с година не могат да се сравняват. Приходите и разходите са други, данъчното законодателство се променя и т.н. Второ - и при данъчните съветници има тарикати, които се движат по ръба, особено ако не слагат подписа си под данъчната декларация, а само се огранишават до "съветване". Данъчното законодателство подтиква някои да се опитат да бръкнат в кацата с меда - например чрез лесното признаване на определени разходи, без да се очаква да ги доказваш с касови бележки/фактури. Иначе казано, до определен момент данъчните не се задълбочават да те проверяват обстойно дали декларираното от теб е абсолютно точно и се разчита на взаимната коректност. Имат си техни си стратегии, които преценяват риска. Усъмнят ли се обаче в нещо, ще започнат детайлна проверка (при това за години назад) и ще ти разкажат играта. 

Вероятно не го обясних добре, но няма как да се изразя по-ясно, без да давам идеи на хората, готови да нарушат правилата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина по въпроса с данъчните декларации - колкото хора, толкова и случаи.
Имам познати немци, които в личен разговор са ми казвали, че нарушават закона, като не подават данъчна декларация от години, въпреки задължението за подаване, защото са женени. След бърза сметка са преценили, че ако подават декларация, ще им се налага да доплащат около 1000-1500 евро и са решили да не подават. Обясняваха ми, че може да се изискват неплатените данъци само за 5 години назад, а пък те го правят от около 15-тина. Честно казано, не съм проверявал дали е вярно това, защото много се учудих, че изобщо се отвори тази тема. ( малко се бяхме почерпили, а от преди знам, че не е прието да се говори на тема данъци, още повече с чужденец като мен )
На мен ми се е случвало откровено да объркат при проверката на данъчната декларация . Една година бях сменил работата през февруари и от март почнах нова. Не бяха отразили, че съм работил на новата работа, въпреки коректно подадените ми документи ( проверих ги няколко пъти) и ми върнаха целия данък за изработените 2 месеца. Сумата горе-долу съвпадаше със сумата, която бях изчислил, че трябва да ми се върне ако бяха проверили всичко коректно  и не съм се занимавал да се занимавал да ги коригирам.

В резюме, аз също съм против да се правят целенасочено разни шашми и не съветвам никого да се опитва. Рано или късно, ще излезе наяве и по традиция в най-неподходящият момент.

Относно данъчните съветници - използвах един за 2 години, когато си мислех, че е много трудно да подам декларация сам, не бях доволен, предоставих му всичката информация, загубих си два дена да редя бележки и да оформям екселски таблици и накрая той си получи комисионната, а аз свърших поне едно 90% от работата. След този епизод си правя декларацията сам с програмата WISO Steuer-smart и съм много доволен от нея. Струва около 15-25 Евро, има обяснителни видеа, ръководи те чрез въпроси при попълването на декларацията и накрая те съветва къде може да се оптимизира и изчислява точно колко ще се доплаща или ще ти връщат.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте на Всички 

От три години съм в Германия от две години ползвам счетоводител за данъчната си декларация.съпругата ми е в България и работи там .Всяка година тя взима от НАП така нареченото удостоверение за доходите.Там има една или две суми които са в лева -една от заплати и друга ако имате други доходи .Имам акаунт в Elster и тази година реших да попълня сам декларацията си .Като прегледах данъчните декларации от миналите години /от счетоводителя/ никъде не видях дохода на съпругата ми от  декларацията която ми праща.Има само нейни лични данни -адрес ,данъчен идентификатор в германия и нищо друго.Въпроса ми е  къде се вписва нейния доход или Finanzamt го изисква по служебен път от България.

Като започна да попъвам в Elster ми иска заплата на съпругата ми в Евро - превръща ли се по официалния курс евро лев.

Иска да се попълни данък общ доход,пенсионни,здравни,осигуровка а безработица.За мен всичко е добре тези данни ги взимам от lohnsteuerbescheinigung който дава работодателя ,но за съпругата ми откъде да взема тези данни-в деклаацията както казах има само две суми .

Проверих и в отделен софтуер WISO STEUER по същия начин иска да се въведат данните в евро и всичко останало.

Ще съм благодарен на всяко мнение и съвет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2/12/2022 at 14:31, peter_petrov написа:

Като започна да попъвам в Elster ми иска заплата на съпругата ми в Евро - превръща ли се по официалния курс евро лев.

Иска да се попълни данък общ доход,пенсионни,здравни,осигуровка а безработица.За мен всичко е добре тези данни ги взимам от lohnsteuerbescheinigung който дава работодателя ,но за съпругата ми откъде да взема тези данни-в деклаацията както казах има само две суми .

Здравейте peter_petrov,

правилото е всички доходи, които са в чуждестранна валута, да се преизчисляват в евро за целите на немската данъчна декларация, като се използва референтния курс на Европейската централна банка. При валути с променлив курс, изчисленията се правят по усреднени референтни курсове или на месечната база, или на годишна база. Това в случая с доходи от България не е важно, защото както е известно, курса евро-лев е фиксиран.

На 2/12/2022 at 14:31, peter_petrov написа:

Като започна да попъвам в Elster ми иска заплата на съпругата ми в Евро - превръща ли се по официалния курс евро лев.

Доходите на съпругата си от България би трябвало да вписвате в приложение Anlage AUS. Там липсват подробностите, които се изискват за вас и присъстват във вашата годишна справка. Ако разгледате получените от данъчния съветник документи, ще намерите това приложение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледах проложение Anlagen AUS.Ако можете да ми кажете къде точно ще съм Ви много благодарен .Отворих ЕЛСТЕР документа който е подаден към Финанзамт и там няма данни за заплати които аз имам от същата година в документа издаден от НАП България./за съпругата ми/.

Дали не вземат данни по служебен път от българия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, отново ви пиша по един казус, тук получавам най-адекватните и изчерпателни отговори от професионалисти, за което ви благодаря от сърце! Въпросът е, че за 2019 година получихме от връщане на данъците малко над 2000€, въпреки, че това бе годината в която се преместихме в Германия и започнахме работа от март месец. Вчера получихме и сумата за 2020, която е 946€, бях много разочарована. Работили сме през цялата 2020 година, а също и представих документ за финансово подпомагане на пенсионери в БГ (баба, майка...), очаквах дори повече...,нали все пак те се определят от това какви разходи сте имали през годината!? Въпросът ми е дали, тези декларации подлежат на прераглеждане?
Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да имаш право на Widerspruch. Попитай данъчният си консултант. Изброй какво си приложила към декларацията, бих допълнила нещо, което знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Много са ми интересни тези на които пред 2-3г. им връщали 2000 евро, а сега 850 евро.Не винаги е едно и също зависи от разходите ви.На кино театър да сте ходили-не.Да сте подпомогнали някоя германска българска институция, ама не.Има си точни коловози в които се движиш.Радвайте се, че не ви карат вие да давате!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3/13/2022 at 21:06, veronik_veronik написа:

Да имаш право на Widerspruch. Попитай данъчният си консултант. Изброй какво си приложила към декларацията, бих допълнила нещо, което знам.

Здравей!
Били синтезирала какво можем да приложим към декларацията.И друго познат семеен с дете, работи на договор във фирма са го писали  щоре 3 и  са го писали 3.0 т.е без дете.А  дете  от две години живее и учи при него.Към кого да се обърне и има ли някакъв плюс в данъка от заплатата му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетете темата, писала съм всичко, което знам, примерно последно като допълнение разходите за транспорт до мед. практика последно съм добавила. За детето, по-принцип още при сключване на договора е трябвало да представи акт за раждане на детето, нека го представи сега, а за минали периоди с подаването на данъчната декларация могат да се правят корекции и да се възстановяват надвнесети суми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Да допълня нещо полезно, ако детето ви учи Ausbildung имате право да приложите към вашата данъчна декларация годишното извлечение за дохода му и съответно са възстановите още някаква сума. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..