Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

преди 2 часа, AinStein написа:

Според мен няма значение адресната регистрация.Женени, разделени, но  с брак, разведени с развод.Децата имат право на детски.Когато сте едно домакинство има други привилегии, които Германия в България не дава.
Доколкото разбирам те е страх да не би да ти спрат детските, защото ще имаш висока заплата.Българите го правят, за да крадат народа.Немците ти дават.Затова винаги съм казвал забравяте какви са законите в България.
В Германия са други в полза на народа.Давам един пример.
В България ставаш безработен-една година ти плащат.Лежиш, пърдиш,  нещо частно поработваш и никой не те търси за работа.Защото парите идват от държавата.А тук веднага ти търсят я работа, я курс, я практика.С нещо което да се занимаваш за да не ти плащат пари, които ти се полагат по закон.Но това са частни фондове бюрото по труда.Единственото държавно е социала и то на федерално ниво.

П.С.Имам познат навремето сирийците, като дошли разправяше.Едната провинция им дава 3000евра, да идат да се регистрират в друга, но не в тяхната:)
 

Неее, не ме е страх,че ще ми ги спрат,защото така или иначе докато единият родител работи в Германия,някой от нас(баща,майка,баба),ще има право на тях,дори и детето да е в България. Ставаше въпрос за това,че детските се полагат на човека,в чието домакинство се отглежда детето. Примерно ако аз и мъжът ми останем в Германия и нямаме общо домакинство в България,а само в Германия, молбата трябва да я подаде бабата да речем,ако тя отглежда детето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

преди 8 часа, Gabi1504 написа:

Неее, не ме е страх,че ще ми ги спрат,защото така или иначе докато единият родител работи в Германия,някой от нас(баща,майка,баба),ще има право на тях,дори и детето да е в България. Ставаше въпрос за това,че детските се полагат на човека,в чието домакинство се отглежда детето. Примерно ако аз и мъжът ми останем в Германия и нямаме общо домакинство в България,а само в Германия, молбата трябва да я подаде бабата да речем,ако тя отглежда детето.

Защо винаги хората тук пишат с някви врътки.Защо не пишат директно, а сучат.Сега пък бабата излезе!Нали ти написа.Връщам се, не се разделям, сегиз-тогиз мъжът ми ще идва, намерих доходна работа в България?
Да беше писала директно,че някой друг ще гледа детето.Може би форумците щяха да ти отговорят,а не да ми се смеят, като балък хванат на кукичката.Много се кефя на тези дето си казват какво искат, ако знам им отговарям.Знай и на богатия и на бедния е присъщо да се възползва от трикове т.е законите.Аз сега ще връщам 9000 евра социал.Защото съм се възползвал и искат да ги върна на трудолюбивите немски люде.

 

 

Прочетено в нета.

Кой има право на детски надбавки в Германия?

Всички семейства получават детски надбавки, независимо от дохода. По принцип се заплаща за всички деца до 18 години. Ако детето ви е безработно, детските надбавки ще се изплащат до 21-годишна възраст. Ако детето ви учи, ще получавате детски надбавки до 25-годишна възраст.

Могат ли чужденци да получават детски надбавки в Германия?
Да, това е възможно, ако отговаряте на едно от следните изисквания: Вие сте гражданин на държава от Европейския съюз (ЕС), Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Швейцария и живеете или работите в Германия .

Сигурно си чела това и мисля, че е за Германия!

Могат ли бабите и дядовците също да получават детски надбавки?

Бабите и дядовците могат да получават детски надбавки, ако живеят в едно домакинство с внуците си. В този случай можете писмено да уведомите Службата за семейни помощи, че детските надбавки трябва да се изплащат на единия от двамата баба и дядо вместо на единия родител. Това може да доведе до по-висок размер на детски надбавки за бабата и дядото, ако те все още имат право на детски надбавки за вас или за други ваши деца.

Това също е така наречената разпоредба за бенефициенти. Можете да научите повече относно определянето на това кой има право в Какво представляват детските надбавки?

Пример:

Разведена майка с три деца (на 7, 5 и 3 години) се завръща в домакинството на баща си, дядото на децата. Нейният 17-годишен брат също живее в това домакинство. Само баща й може да получава детски надбавки за брат й. От друга страна, децата на майката също могат да се считат за внуци от своя баща, дядото.

Ако майката не се откаже от предимството си пред своя баща (дядо на децата), тя има право на детски надбавки за трите си деца в размер на (2 x 219 евро) + (1 x 225 евро) = 663 евро, дядо за брата 219 евро. Заедно цялото семейство ще получава детски надбавки от 882 евро на месец.

Ако, от друга страна, майката се откаже от приоритета си, като посочи дядото като бенефициент за трите си деца, той ще получи 219 евро за брата и за тримата внуци (1 x 219 евро) + (1 x 225 евро) + (1 х 250 евро) = 913 евро. Отказът на майката от предимство увеличава месечните детски надбавки за цялото семейство с 31 евро до общо 913 евро.

Ако майката се откаже от детските надбавки в полза на дядото, дядото има право и власт да се разпорежда с парите.

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, AinStein написа:

Защо винаги хората тук пишат с някви врътки.Защо не пишат директно, а сучат.Сега пък бабата излезе!Нали ти написа.Връщам се, не се разделям, сегиз-тогиз мъжът ми ще идва, намерих доходна работа в България?
Да беше писала директно,че някой друг ще гледа детето.Може би форумците щяха да ти отговорят,а не да ми се смеят, като балък хванат на кукичката.Много се кефя на тези дето си казват какво искат, ако знам им отговарям.Знай и на богатия и на бедния е присъщо да се възползва от трикове т.е законите.Аз сега ще връщам 9000 евра социал.Защото съм се възползвал и искат да ги върна на трудолюбивите немски люде.

 

 

Прочетено в нета.

Кой има право на детски надбавки в Германия?

Всички семейства получават детски надбавки, независимо от дохода. По принцип се заплаща за всички деца до 18 години. Ако детето ви е безработно, детските надбавки ще се изплащат до 21-годишна възраст. Ако детето ви учи, ще получавате детски надбавки до 25-годишна възраст.

Могат ли чужденци да получават детски надбавки в Германия?
Да, това е възможно, ако отговаряте на едно от следните изисквания: Вие сте гражданин на държава от Европейския съюз (ЕС), Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Швейцария и живеете или работите в Германия .

Сигурно си чела това

Могат ли бабите и дядовците също да получават детски надбавки?

Бабите и дядовците могат да получават детски надбавки, ако живеят в едно домакинство с внуците си. В този случай можете писмено да уведомите Службата за семейни помощи, че детските надбавки трябва да се изплащат на единия от двамата баба и дядо вместо на единия родител. Това може да доведе до по-висок размер на детски надбавки за бабата и дядото, ако те все още имат право на детски надбавки за вас или за други ваши деца.

Това също е така наречената разпоредба за бенефициенти. Можете да научите повече относно определянето на това кой има право в Какво представляват детските надбавки?

Пример:

Разведена майка с три деца (на 7, 5 и 3 години) се завръща в домакинството на баща си, дядото на децата. Нейният 17-годишен брат също живее в това домакинство. Само баща й може да получава детски надбавки за брат й. От друга страна, децата на майката също могат да се считат за внуци от своя баща, дядото.

Ако майката не се откаже от предимството си пред своя баща (дядо на децата), тя има право на детски надбавки за трите си деца в размер на (2 x 219 евро) + (1 x 225 евро) = 663 евро, дядо за брата 219 евро. Заедно цялото семейство ще получава детски надбавки от 882 евро на месец.

Ако, от друга страна, майката се откаже от приоритета си, като посочи дядото като бенефициент за трите си деца, той ще получи 219 евро за брата и за тримата внуци (1 x 219 евро) + (1 x 225 евро) + (1 х 250 евро) = 913 евро. Отказът на майката от предимство увеличава месечните детски надбавки за цялото семейство с 31 евро до общо 913 евро.

Ако майката се откаже от детските надбавки в полза на дядото, дядото има право и власт да се разпорежда с парите.

 

Не пиша с никакви врътки. Не исках да давам лична информация,но добре,явно се налага: и двамата със съпруга ми сме лекари,той е специалист и работи в Германия от  9 години, аз съм завършила медицина в Германия, заради детето не съм упражнявала до момента професията си. И двамата искаме детето ни да отрасне в България, имам възможност да направя специализацията си там,и не,изобщо не е доходоносно начинание( 1000 лв бруто месечно,за сведение само го казвам). Да,не се разделяме. Да,аз ще съм в България с детето през цялото време,съпругът ми продължава да работи в Германия, като всяка свободна минута(или отпуска) ще прекарва в България с нас.  Мястото,на което ще живеем,е собственост на майка ми,и да,и тя живее там. Което по моите разбирания ни прави едно общо домакинство тримата? Знам,че всеки един от нас може да има право на детски,въпросът е кой да подаде антрага първоначално,за да не се стига до ситуации от типа на “Ама Вие нямате право на детски,защото не живеете в едно домакинство,трябва майката/бабата да подаде антрага и т.н”. Защото това цялото може да се проточи с месеци и години. 
Изобщо не става въпрос да получаваме помощи или средства, които не ни се полагат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Gabi1504 написа:

 Да,аз ще съм в България с детето през цялото време,съпругът ми продължава да работи в Германия

Сама си отговори!

Цитат

И двамата искаме детето ни да отрасне в България

Адмирации!

 

П.С. Браво, бе! Тракторист с живково образование да дава съвет на немско говорящ дипломиран българин.Всичко казано от мен е намерено в гугъл с гугъл преводач.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние мислим едно, системата работи по друг начин. Независимо, че ще живеете с бабата на детето в един дом, вие сте отделно, бабата е отделно домакинство, но всъщност това няма значение във вашият случай. Щом сте учили в Германия немският ви е отличен, така, че варианта да изпратите писмо и да получите официален отговор за мен остана най-правилният. Доходът също няма значение, защото получаването на детски не е обвързано с този критерии. Разбирам ви, че не искате да давате подробности от личен характер. Ще се радвам да споделите развръзката, както и да споделите друг ваш опит, който би бил полезен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, veronik_veronik написа:

Ние мислим едно, системата работи по друг начин. Независимо, че ще живеете с бабата на детето в един дом, вие сте отделно, бабата е отделно домакинство, но всъщност това няма значение във вашият случай. Щом сте учили в Германия немският ви е отличен, така, че варианта да изпратите писмо и да получите официален отговор за мен остана най-правилният. Доходът също няма значение, защото получаването на детски не е обвързано с този критерии. Разбирам ви, че не искате да давате подробности от личен характер. Ще се радвам да споделите развръзката, както и да споделите друг ваш опит, който би бил полезен. 

Всеки е анонимен тук, единствено за админа, който ни знае ip адресите.После Федералната служба за защита на конституцията /контраразузнаването на Германия/, след това има и щателна проверка на коментарите от Московския институт на КГБ и да не забравяме, че извънземното разузнаване  на Юпитер ни следят.
А може би повечето сме избегали от Карлуково!

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте. Получихме едни формулари от Фамилиенкасе , които  трябва да се попълнят . Обикновено сама се справях до сега. Обаче сега дойдоха нови ,с които не мога да се справя. Моля ,помогнете  да ги попълним. Свързано е с детето ни ,което навършва 18 години на 24 януари ,той е ученик в България.   Имаме малко дни за да ги пратим  онлайн попълнени.

Моля за помощ  срещу заплащане.

Аз мога да  пратя сканираните формулари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, veronik_veronik написа:

Качете ги да ги видим формулярите.

става дума за два формулара,  които не мога да ги намеря на български:

Schulbescheinigung

и

Erklärung zum Ausbildungsverhältnis

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попълнен така изглежда , може да си промените данните само, ще потърся и другият документ, но при мен бяха по пощата пратени

erklaerung_Kirilov_Daniel.pdf

Редактирано от kirilova_tania
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, kirilova_tania написа:

Попълнен така изглежда 

erklaerung_Kirilov_Daniel.pdf

Много благодаря. само подписът долу от кого трябва да бъде?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Люси написа:

Много благодаря. само подписът долу от кого трябва да бъде?

Втория абзац е за пълнолетния младеж, горният те трябва да си го попълнят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, Люси написа:

Здравейте. Получихме едни формулари от Фамилиенкасе , които  трябва да се попълнят . Обикновено сама се справях до сега. Обаче сега дойдоха нови ,с които не мога да се справя. Моля ,помогнете  да ги попълним. Свързано е с детето ни ,което навършва 18 години на 24 януари ,той е ученик в България.   Имаме малко дни за да ги пратим  онлайн попълнени.

Моля за помощ  срещу заплащане.

Аз мога да  пратя сканираните формулари.

Според мен не ви трябва Schulbescheinigung, а формуляр KG55a_bg. Това е правилният формуляр, когато детето учи извън Германия.

Може да се свали от секцията Файлове>Документи и формуляри. После го пращате на сина ви да го разпечата и занесе за попълване на секретарката. Ако тя се съгласи, може да го попълни на латиница, но не е задължително. Familienkasse си имат преводачи и ще се оправят и с формуляр, попълнен на български.

Редактирано от Росен Арабаджиев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Росен Арабаджиев написа:

Според мен не ви трябва Schulbescheinigung, а формуляр KG55a_bg. Това е правилният формуляр, когато детето учи извън Германия.

Може да се свали от секцията Файлове>Документи и формуляри. После го пращате на сина ви да го разпечата и занесе за попълване на секретарката. Ако тя се съгласи, може да го попълни на латиница, но не е задължително. Familienkasse си имат преводачи и ще се оправят и с формуляр, попълнен на български.

От Фамилиенкасе ни пратиха  точно Schulbescheinigung  с имената на детето.  Дали е възможно самоволно да пратим попълнен KG55a_bg?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Люси написа:

От Фамилиенкасе ни пратиха  точно Schulbescheinigung  с имената на детето.  Дали е възможно самоволно да пратим попълнен KG55a_bg?

По добре не, но вие ще трябва да отидете в училището на детето и да им кажете какво точно да напишат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, kirilova_tania написа:

По добре не, но вие ще трябва да отидете в училището на детето и да им кажете какво точно да напишат

Да ,така е. Обаче проблемът е в това ,че формуляра пратиха само на немски ,а на директорката трябва да гсе даде с превод ,или поне да бъде на два езика: български и немски. От къде може да се вземе  такъв?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Люси написа:

Да ,така е. Обаче проблемът е в това ,че формуляра пратиха само на немски ,а на директорката трябва да гсе даде с превод ,или поне да бъде на два езика: български и немски. От къде може да се вземе  такъв?

Няма откъде да се вземе двуезичен вариант на Schulbescheinigung. За ваше успокоение вие или някой ваш познат може да се обади на Familienkasse и да попита дали може да се замени единия формуляр с друг. Аз съм 100% сигурен, че няма да има проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Росен Арабаджиев написа:

Няма откъде да се вземе двуезичен вариант на Schulbescheinigung. За ваше успокоение вие или някой ваш познат може да се обади на Familienkasse и да попита дали може да се замени единия формуляр с друг. Аз съм 100% сигурен, че няма да има проблем.

много ви благодаря за съвета.  Ще отидем в училището с двуезичен KG 55a-bg.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Росен Арабаджиев написа:

Няма откъде да се вземе двуезичен вариант на Schulbescheinigung. За ваше успокоение вие или някой ваш познат може да се обади на Familienkasse и да попита дали може да се замени единия формуляр с друг. Аз съм 100% сигурен, че няма да има проблем.

може ли да ме ориентирате къде да се намери двуезичен Erklärung zum Ausbildungsverhältnis . Пратиха ни го на немски.  И

ли поне  да има къде  да видим как се попълва

Редактирано от Люси
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, veronik_veronik написа:

Значи въпросния формуляр го има на български и проблема е решен вече.

За съжаление не можах да го открия на български в сайта kindergeld.  И тук в сайта не го намерих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Люси написа:

За съжаление не можах да го открия на български в сайта kindergeld.  И тук в сайта не го намерих.

Ето тук се намира двуезичния вариант на KG55a
https://rodenivbg.com/index.php?/files/file/37-kg55a-bg-kg-55a-bg/

Erklärung-a изобщо не е необходим във вашия случай. Когато детето е в Германия се попълва и връща единия от двата формуляра, които са ви пратили, в зависимост от това какво прави детето. Когато детето е в чужбина се дава KG55a.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 18.01.2023 at 21:58, Росен Арабаджиев написа:

Ето тук се намира двуезичния вариант на KG55a
https://rodenivbg.com/index.php?/files/file/37-kg55a-bg-kg-55a-bg/

Erklärung-a изобщо не е необходим във вашия случай. Когато детето е в Германия се попълва и връща единия от двата формуляра, които са ви пратили, в зависимост от това какво прави детето. Когато детето е в чужбина се дава KG55a.

 

Благодаря сьрдечно за помощта на всички участници, които се отзоваха. Пратихме ги и всичко е наред. Сърдечно благодаря. Дано винаги да оставаме отзивчиви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Качих във файловата база формуляр KG80. Той е изключително полезен за онези, на които е им омръзнало писмата на Familienkasse или да закъсняват със седмици, или изобщо да не пристигат.

Формулярът се попълва и изпраща на регионалната Familienkasse. С попълнената декларация се съгласявате Familienkasse да ви изпраща коресподенцията по електронен път на посочен от вас адрес. Няма бавене, няма размотаване. 

При попълването на формуляра има някои особености. Ако срещнете трудност, не се притеснявайте да попитате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Здравейте на всички! Изчетох доста от форума и не намирам отговор на моя въпрос, а той е следния. Съпругата ми ще взима майчинство за бебето от България. В Германия ще бъдем на един адрес и само аз ще работя на трудов договор. Въпроса ми е трябва ли да кажем за майчинството от България или да си замълчим? ще бъде ли пречка за получаване на детски, които не намирам горе долу в какъв размер ще бъдат и как се изчисляват? Благодаря на всеки, който отгооври.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямо общо между получаване на детски, които се полагат на всяко дето и майчинство,  който за първо дете са на стойност 250 Е на месец т.е. няма никакви изчисления. По-скоро имате предвид Elterngeld ли? По принцип, за данъчната декларация, трябва да декларирате световният ви доход т.е. вие живеете в Германия, но обявявате доходи от всички източници, които имате ако обявявате дохода си заедно, като семейство.

По-скоро във вашата ситуация въпросът е: Може ли да се получава от България майчинство и от Германия Elterngeld? Детски ясно ще получавате. Вижте проекта Справедлива мобилност и им се обадете, безплатно е, да чуете какво ще ви кажат. Ще се радвам да споделите как сте се справили с този казус.

При получаване на Eltetngeld съпругата ви има право също да работи на Minijob, също и Teilzeit но не повече от 30 часа на седмица, някъде пише 32 часа. 

 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, veronik_veronik написа:

Нямо общо между получаване на детски, които се полагат на всяко дето и майчинство,  който за първо дете са на стойност 250 Е на месец т.е. няма никакви изчисления. По-скоро имате предвид Elterngeld ли? По принцип, за данъчната декларация, трябва да декларирате световният ви доход т.е. вие живеете в Германия, но обявявате доходи от всички източници, които имате ако обявявате дохода си заедно, като семейство.

По-скоро във вашата ситуация въпросът е: Може ли да се получава от България майчинство и от Германия Elterngeld? Детски ясно ще получавате. Вижте проекта Справедлива мобилност и им се обадете, безплатно е, да чуете какво ще ви кажат. Ще се радвам да споделите как сте се справили с този казус.

При получаване на Eltetngeld съпругата ви има право също да работи на Minijob, също и Teilzeit но не повече от 30 часа на седмица, някъде пише 32 часа на седмица. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, veronik_veronik написа:

 

Може би и аз правилно да не се изразих, жена ми след 1 седмица трябва да е родила и тепърва ще получава майчинство от работата си в БГ, докато е по майчинство (две) години искам да живеем в Германия. Следователно тя през тези две години няма да работи само ще гледа детето. Аз ще си работя, но договора ми ще е към 2000 бруто. Имаме брак и т.н. И като заявим и майчинството което е 900 евро мислех, че ще мога да се класираме за помощи, но доста изчетох и нещо взех да не се ориентирам май правилно в нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв ви е въпросът тогава, дали ще имате право на социални помощи, така ли?

1. Имате право на детски 250 Е.

2. Незнам дали имате право на Elterngeld при условие, че съпругата ви ще получава и майчинство от България.

С вашият доход,  детски, Elterngeld евентуално и майчинство от България не мисля, че ще имате право на социални помощи.

Написах уточнението, че и тя има право на работа , защото много жени, които са по майчинство работят за да допълнят семейният бюджет, просто още една възможност, а не че трябва да работи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, veronik_veronik написа:

Какъв ви е въпросът тогава, дали ще имате право на социални помощи, така ли?

1. Имате право на детски 250 Е.

2. Незнам дали имате право на Elterngeld при условие, че съпругата ви ще получава и майчинство от България.

С вашият доход,  детски, Elterngeld евентуално и майчинство от България не мисля, че ще имате право на социални помощи.

Написах уточнението, че и тя има право на работа , защото много жени, които са по майчинство работят за да допълнят семейният бюджет, просто още една възможност, а не че трябва да работи. 

Да, сега вече се уточнихме. Благодаря Ви много. Даже отново като приказвах преди малко за работата, ще бъда назначен на договор 1900 или 2100 бруто, от които ще ми се правят удръжки данъци и т.н, а реално ще заработвам повече, които заради лошата връзка не разбрах как точно ще ми се плащат, но човека който ми съдейства ми е роднина, и казва че на месец ми се връзват към 2500-2800. И той е на мнение, че заради високото майчинство през първата година няма според него да взимам помощи за наема, също и родителска помощ, а само детската надбавка. Благодаря Ви за информацията, след време ще пиша как е протекло всичко и т.н. Живи и здрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочетете детайлно целия форум, дори и това, което не ви интересува. Най-ценият ресурс е информацията. Проверявайте всичко и не се доверявайте дори и на роднини, хората масово не знаят основни неща, измислят си закони и как "няма проблем", но Германия не е България. Този форум е може би единственото място, където има събрана толкова много информация, просто усилия да прочетете, иначе връщане до България за документ "Х", глоба защото е подценино някое писмо и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..