Jump to content

Наследство в България и ALG 2 в Германия


Recommended Posts

Здравейте,

съвсем неочаквано станах наследник на имот в България, но в същото време съм без работа в Германия и получавам ALG 2.

 

Знам, че всяко имущество трябва да се декларира но все пак ми е интересно и любопитно, как немската държава или бюрото по труда разбират за придобитият имот? Сблъсквал ли се е някой с такива проблеми и как е подходил или ги е решил? Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 12
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Здравейте,

ако не декларирате имота тука, няма как да разберат. 

По-принцип декларирането става с годишната декларация, която бихте подали евентуално, ако работите и не сте на миниджоб. Същото условие се отнася и ако получавате наем от имот.

Така Финанцамт или както го наричате "държавата" разбира и има вероятност да Ви накарат да платите данъци, както и да върнете сумите придобити от Социалните помощи. 

Относно Бюрото по труда или Джобцентъра, има една декларация Anlage VM, която ако Ви я изискат трябва да опишете и имота, ноо опита говори, че никой не го прави.

Както знаете, ние българите, имаме повечето собствени жилища в родината, като  никой не ги посочва в немската декларация. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, sabi написа:

Здравейте,

ако не декларирате имота тука, няма как да разберат. 

Здравейте и благодаря за отговора.

преди 38 минути, sabi написа:

По-принцип декларирането става с годишната декларация, която бихте подали евентуално, ако работите и не сте на миниджоб. Същото условие се отнася и ако получавате наем от имот.

Това което ме притеснява е че днес всичко става автоматично или иначе казано, ЕС и куп други държави си обменят данни и то автоматично всяка година за изминалата.

Системата се казва "Automatischer Informationsaustausch über Finanzkonten" и обхваща доста информация, като към нея се събират и данни от българския НАП, данъци итн от които пък се разбира кой има имот.

 

преди 38 минути, sabi написа:

Така Финанцамт или както го наричате "държавата" разбира и има вероятност да Ви накарат да платите данъци, както и да върнете сумите придобити от Социалните помощи. 

Еми това е най-неприятния момент, защото те с годините могат да станат много -и не говоря само за времето на безработица но и за времето когато като пенсия ще взимам може би само "Grundsicherung". И така сумите лесно стават 100.000 евро и нагоре. Дори да ги няма човек парите, ще го осъдат и ще бъде вече съден...

 

преди 38 минути, sabi написа:

Относно Бюрото по труда или Джобцентъра, има една декларация Anlage VM, която ако Ви я изискат трябва да опишете и имота, ноо опита говори, че никой не го прави.

 

Това може да си го позволи един Гастарбайтер дошъл тука да работи с Гевербе или такива истории и си тръгне след 1-2 години, но хора като мене които тук са се устроили вече от години се замислят сериозно по въпроса. Знам, винаги ще има такива и такива -въпроса е колко голям е риска и заслужава ли си това, при положение че това трябва го крия следващите 30-40 години...?

преди 38 минути, sabi написа:

Както знаете, ние българите, имаме повечето собствени жилища в родината, като  никой не ги посочва в немската декларация. 

 

 Еми много хора може би наистина мислят, че е невъзможно да ги хванат -но как ги хващат тогава такива като тия?

https://www.n-tv.de/ratgeber/Hartz-IV-trotz-Olivenhainbesitz-article12307131.html

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, Bvlgari написа:

Еми много хора може би наистина мислят, че е невъзможно да ги хванат -но как ги хващат тогава такива като тия?

https://www.n-tv.de/ratgeber/Hartz-IV-trotz-Olivenhainbesitz-article12307131.html

 

В Германия на пръв поглед като че ли много лесно можеш да надхитриш системата. Но внимание - не е необходимо специално да решат да проверят някой по-детайлно, за да разкрият измамата му. Просто с времето човек оставя все по-голям дигитален отпечатък, докат има вземане-даване с администрацията. И в един момент миналото започва да застига нарушителя и то точно в момент, когато вече забравил какво и вече кога е нарушил. Ще припомня, че дори човек като Ули Хьонес (бившият президент на Байерн-Мюнчен) отнесе ефективна присъда за данъчни гимнастики. 

А ако пък решат да те проверят, защото някакъв алгоритъм те вкарва между няколкото процента, които будят съмнение и трябва да бъдат детайлно прроверени, тогава става лошо. Някои проверки са възможни за 10 години назад. Други за много повече. Аз лично не ви съветват да се правите на ударен в случая. Декларирайте имота, защото така е редно от законова и морална гледна точка, а не поради страха от наказание. Или го използвайте да ви носи приходи и се освободете от бремето ALG II, особено ако сериозно мислите да се установявате в Германия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 1.2.2022 at 13:57, Крякащата тайфа написа:

В Германия на пръв поглед като че ли много лесно можеш да надхитриш системата.

Да, така е и това може би важи само за сезонните работници или гастарбайтери за по 1-2 години. Взимат и бягат...

На 1.2.2022 at 13:57, Крякащата тайфа написа:

Но внимание - не е необходимо специално да решат да проверят някой по-детайлно, за да разкрият измамата му. Просто с времето човек оставя все по-голям дигитален отпечатък, докат има вземане-даване с администрацията.

Да, и аз споделям това мнение. Може човек да не го хванат 2,3,4,5 години, но идва момент когато съвсем друго търсят а пък трето намират. Поради факта че сме в ЕС, много информация се събира -то не е само имоти като такива, но има данъци, такси към общината, данъчни декларации, закриване на банкови сметки, плащане на ток и вода итн. и от всичко става ясно кой е титуляра. Лошото на цялата работа е не кога ще го хванат човек, а че всичко назад ще си искат и с лихви разбира се. И тъй като "държавата" всичко може да си прави, може и имота и всички банкови сметки да запори.

С две думи, лоша работа.

 

На 1.2.2022 at 13:57, Крякащата тайфа написа:

Ще припомня, че дори човек като Ули Хьонес (бившият президент на Байерн-Мюнчен) отнесе ефективна присъда за данъчни гимнастики. 

Е, то и неговата една присъда беше... Сутрин го кара шофъор до затвора и вечер си го прибира. Според мене някой го предаде (Кристоф Даум ?), просто цялата работа беше нагласена. Но както и да е, неговият случай е по-различен отколкото да наследиш имот и да си мисли човек че това не остава следи.

На 1.2.2022 at 13:57, Крякащата тайфа написа:

А ако пък решат да те проверят, защото някакъв алгоритъм те вкарва между няколкото процента, които будят съмнение и трябва да бъдат детайлно прроверени, тогава става лошо. Някои проверки са възможни за 10 години назад. Други за много повече.

Да, има го и този момент. Другото е че аз подписах преди години в НАП една декларация, че живея повече от 183 дни от годината в Германия и съответно тука плащам данъци. Почна ли да плащам данъци по имота, ще се запитат къде съм -в България или Германия.

На 1.2.2022 at 13:57, Крякащата тайфа написа:

Аз лично не ви съветват да се правите на ударен в случая. Декларирайте имота, защото така е редно от законова и морална гледна точка, а не поради страха от наказание. Или го използвайте да ви носи приходи и се освободете от бремето ALG II, особено ако сериозно мислите да се установявате в Германия.

Да, по принцип съм на вашето мнение. Само с морала не съм много съгласен, защото всичко това което ни дава една Германия не е морал или симпатии -а просто скърцат със зъби че нямат друг избор или законите са такива.

Въпроса с наеми също съм го премислил, но колкото наем човек там взима, толкова ще му удържат тук от Грундзихерунга. Трябва да се правят евентуално някаъкви въртелешки от рода на -да взимам 2x по-голям наем отколкото обявявам, че накрая да излеза на нула.

Страха от наказание си е сериозен аргумент, защото на кой му се иска цял живот да не спи спокойно?

И накрая за наште "български" имоти -Вижте, тяхната стойност е по-скоро идеална отколкото материална. Защото, хората в тези имоти са израснали, родителите им са живяли там до последно -един апартамент означава човек да има подслон, да не остане на улицата, да има някаква минимална сигурност. Това боли когато човек е принуден да се раздели с един такъв имот -а не това че ще си харчи собствените си пари за наеми...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.02.2022 г. at 15:35, Bvlgari написа:

Да, има го и този момент. Другото е че аз подписах преди години в НАП една декларация, че живея повече от 183 дни от годината в Германия и съответно тука плащам данъци. Почна ли да плащам данъци по имота, ще се запитат къде съм -в България или Германия.

Каква е тази декларация и за какво? 

Ако имате доходи от България плащате данък в България и в Германия го обявявате т.н. нареченият световен доход се обявява в Германия, защото живеете тук.

И каква е връзката с плащането на данък на имот и защо да се питат къде сте? Милиони българи живеят в чужбина и плащат данък на имот/и в България.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, veronik_veronik написа:

Каква е тази декларация и за какво? 

Това е Декларация "По 40а, ал.1 от Закона за здравното осигуряване" -виж документа по-долу.

Сега, разбира се тука става въпрос за здравното осигоряване, но НАП е българският "Finanzamt". Тези служби постоянно обменят информация и когато човек декларира, че живее повече от 183 дни в друга държава -то това озаначава на първа линия че там трябва да се занимава с данъците (както беше при Шумахер, Борис Бекер, Щефи Граф итн). Немските закони от своя страна пък изискват от постоянно живеещите в Германия в срок от 3 месеца също да обяват наследство -независимо дали е в ЕС, Германия или остров Аруба. Всичко друго е незаконно и се наказва по закона.

Тук в Германия наследствена маса до 400.000€ не се облага с данъци, но трябва задължително да се обяват. Наличните пари от сметките на починалия обаче се водят като доходи и се облагат с данъци като за работонаематели. В Германия всеки нотариус, "Nachlassgericht" итн свързан с наследство е длъжен (!) това да съобщава на немския Финанцамт.

 

преди 13 часа, veronik_veronik написа:

И каква е връзката с плащането на данък на имот и защо да се питат къде сте? Милиони българи живеят в чужбина и плащат данък на имот/и в България.

 

Връзката е следната:

" Държавите от ЕС редовно обменят информация за подоходните данъци, за да следят дали данъкоплатците изпълняват задълженията си и да се борят с данъчните измами и укриването на данъци. За информация за данъците върху имуществото, местните данъци и данъците върху дарения и наследство свържете се с местната данъчна служба . "

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_bg.htm

 

И тъй като НАП е свързана с много други БГ-Ведомства (като агенция по вписванията, БНБ при закриване, отваряне или упъномощител на банкова сметка итн.) се насъбира страшно много информация за лицето Х. Тази информация съответно се обменя със страните от ЕС (и обратно) и се вижда точно кой, къде, какво има и какво е декларилал.

 

 

 

NAP Bulgaria_1445.doc

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря  ви за отговора.

Във връзка със здравното осигуряване, към момента такава декларация не се подписва за българи, които живеят в ЕС, тя важи само за такива извън ЕС. 

Ето тук споделям опита си.

http://rodenivbg.com/index.php?/topic/410-kak-da-si-prekratya-zdravnite-osigurovki-v-blgariya/

 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, veronik_veronik написа:

Във връзка със здравното осигуряване, към момента такава декларация не се подписва за българи, които живеят в ЕС, тя важи само за такива извън ЕС. 

Еми нямам представа как е в момента но преди години бяха наплашили хората и всички дълго живеещи в чужбина се юрнаха да вадят такива удостоверия -та и аз така.

Лошото е, че какъвто ни е манталитета -такава ние и държавата. НИЕ всички се водиме по чули-недочули от роднини и приятели от България -но никоя БГ инстанция (като едно посолство например) не е в състояние да информира гражданите си по официален начин, като например важни промени за бг-имигранти по емейл или официално на страницата на посолството.

Еми погледнете им само страницата на посолството -водещата им новина е че някой си предал някакво злато на държавата. Е и? Вместо да информират хората за дневно менящите се условия заради Корона при влизане в България, актуално развитие на вируса итн. - те си позират за снимката. Пълна трагедия. Еми тая старница на посолството поне 10 год. беше преди това в ремонт. Термин за консулството сега - 3 месеца чакане, а на уж спешния емейл -никой не отговаря.

 

преди 14 часа, veronik_veronik написа:

 

С тия здравни застраховки направо им се чудя на акъла, защо толкова сложно го правят? Според мен всяка една ЕС застраховка трябва да пита ЕС-гражданите, дали и в друга държава са застраховани и тази информация да се вкарва в обща база данни на ЕС. Нали немската застраховка така или иначе важи в целия ЕС -значи някой все пак проверява тая информация при необходимост, значи са свързани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ясно, защо когато  трябва да докажеш, че не дължиш здравни осигуровки пред друга институция за да получиш документ Х, няма как да се върнеш специално в Германия да го уредиш и за да си свършиш работа, плащаш за посочения срок дължимите здравни осигуровки. Всичко е пари.

А що се касае до немската здравна карта, като отидете в някоя болница, която въобще иска да ползва тази карта, представяте картата те имат международен отдел, примерно Токуда, не плащате нищо обикновенно и те си уреждат отношенията помежду си.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, veronik_veronik написа:

Много ясно, защо когато  трябва да докажеш, че не дължиш здравни осигуровки пред друга институция за да получиш документ Х, няма как да се върнеш специално в Германия да го уредиш и за да си свършиш работа, плащаш за посочения срок дължимите здравни осигуровки. Всичко е пари.

Не разбирам какво точно искате да кажете.

Че човек може и от растояние да докаже че плаща в еди коя си държава здравни застраховки произтича от факта, че той може онлайн да изисква потвърждение за статута на застраховката си. Не виждам тук никакво затруднение или препядствие.

 

преди 2 часа, veronik_veronik написа:

А що се касае до немската здравна карта, като отидете в някоя болница, която въобще иска да ползва тази карта, представяте картата те имат международен отдел, примерно Токуда, не плащате нищо обикновенно и те си уреждат отношенията помежду си.

 

Еми това ми беше мисълта, че имат явно мрежа и това може да се провери. И поради тази причина не виждам проблем на база данни да се провери, да ли лицето Х е застраховано някъде в ЕС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Bvlgari написа:

Не разбирам какво точно искате да кажете.

Че човек може и от растояние да докаже че плаща в еди коя си държава здравни застраховки произтича от факта, че той може онлайн да изисква потвърждение за статута на застраховката си. Не виждам тук никакво затруднение или препядствие.

Да, принципно сте прав , ако имате регистрация и изпратена от тях вече парола за достъп до App на съответната каса, съгласно защита на личните данни, което не всеки има, когато е в България за да се получи онлайн и да представите в НАП.

При мен независимо, че бях проучила всичко, изисках Е 104, за да докажа в България, че се осигурявам в Германия, ходих лично до касата, обясних и обещаха да ми изпратят документа по пощата и така получих нещо съвсем друго на хърватски език. Обадих се по телефона, служителката беше в час и ме разбра много добре, че продължавам да се осигурявам в Германия, защото в България това е единствения начин да докажа, че се осигурявам в Германия, защо го искам, от това зависят други документи и т.н. и въпреки, че Е 104 не е най-правилният вариант, аз не се връщам трайно в България.....и т.н.  В крайна сметка, получих въпросния документ непосредствено преди заминаването и всичко това ми отне почти месец с  уточнения, недоразумения и изпращане на писма.  

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Абе като знам колко са педантични германците и каква е полицейска и адвокатска държава, едва ли ще посмеят да ти проверят какво имаш в Бг без твое съгласие.Навсякъде има даташутц.Дори ми писна от него, но после разбрах ,че ми помага .Затова се събират всякакви документи за да показваш на тази и онази институция едно и също, защото не може да звънеш на кмета от селото и да кажеш абе авер един се регистрира при мене , може ли да ми кажеш дали е бил регистриран преди това при теб:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..