Jump to content

Моите впечатления от германците


Recommended Posts

Отделено от темата Начини на здравно осигуряване при Мини-Джоб (Minijob)

На 5/11/2022 at 15:38, AinStein написа:

                             НИКОЙ НЕМЕЦ НЯМА ДА РАБОТИ НЕЙНАТА РАБОТА

Това са клишета и ограничаващи вярвания, една "плоча", която се върти от българите и не е вярно. Подозирам, че става въпрос за чистене и понеже българина има особено отношение към  "миенето на тоалетни" нека да развенчая този мит. Моя приятелка германка, офис служител в адвокатска кантара с Аусбилдунг от топ фирма в района ни, докато си гледа децата работи мини джоб какво ли не, включително и чистене в домове на възрастни хора, работи в пекарна през ноща и какво ли още не. Децата вече са по-големи и се върна отново в кантора. Познавам германки, които чистят и никой не драматизира, подценява и т.н. Има всякакви и образовани и не чак толкова и да чистят и като основна работа или миниджоб.

Освен това германци работят на такива неатрактивни места, а и не е изолиран случай да не са с кой знае какво възнаграждение и да си стоят с години. И обратно чужденци, дори с не кой знае какво ниво на език са много по-оправни, пробивни и платени.

Горе посоченото единствено можем до някъде да важи за месопреработвателната промишленост, където условията са ужасяващи дори за българи.

На 5/11/2022 at 15:38, AinStein написа:

Толкова много народ знам, които са със здравни от България.
Живеят при децата си, които имат наети жилища или техни купени къщи.
Работят си на черно и имат мини-джоб и никой не ги закача.С тази разлика техните здравни покриват само спешни и неотложни услуги.

Да, "страшна далавера", докато не ги хванат. Това е Германия, а не България където можеш да си правиш каквото си искаш, да живееш без адресна регистрация. Всяко нещо си има начало и край.

Обикновенно тези хора са експлоатирани от съмнителни субекти за жълти стотинки, фиктивни собственици на бизнеси със съответните последици, регистрирани с мини джоб и социал,  "посредника" им държи банковите карти, потресаващи истории може да намерите от разследващи журналисти. Или ще кажеш народа, който познавам не са от тези.

Що се касае до българската европейска здравна карта от България да не ви се налага да ги ползвате, болниците не получават дължимите суми от българската здравна каса и често искат директно плащане и не признават българската европейска здравна карта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, veronik_veronik написа:

Това са клишета и ограничаващи вярвания, една "плоча", която се върти от българите и не е вярно. Подозирам, че става въпрос за чистене и понеже българина има особено отношение към  "миенето на тоалетни" нека да развенчая този мит. Моя приятелка германка, офис служител в адвокатска кантара с Аусбилдунг от топ фирма в района ни, докато си гледа децата работи мини джоб какво ли не, включително и чистене в домове на възрастни хора, работи в пекарна през ноща и какво ли още не. Децата вече са по-големи и се върна отново в кантора. Познавам германки, които чистят и никой не драматизира, подценява и т.н. Има всякакви и образовани и не чак толкова и да чистят и като основна работа или миниджоб.

Освен това германци работят на такива неатрактивни места, а и не е изолиран случай да не са с кой знае какво възнаграждение и да си стоят с години. И обратно чужденци, дори с не кой знае какво ниво на език са много по-оправни, пробивни и платени.

Горе посоченото единствено можем до някъде да важи за месопреработвателната промишленост, където условията са ужасяващи дори за българи.

Да, "страшна далавера", докато не ги хванат. Това е Германия, а не България където можеш да си правиш каквото си искаш, да живееш без адресна регистрация. Всяко нещо си има начало и край.

Обикновенно тези хора са експлоатирани от съмнителни субекти за жълти стотинки, фиктивни собственици на бизнеси със съответните последици, регистрирани с мини джоб и социал,  "посредника" им държи банковите карти, потресаващи истории може да намерите от разследващи журналисти. Или ще кажеш народа, който познавам не са от тези.

Що се касае до българската европейска здравна карта от България да не ви се налага да ги ползвате, болниците не получават дължимите суми от българската здравна каса и често искат директно плащане и не признават българската европейска здравна карта.

Пълни глупости си писала.Ти май четеш по диагонал.В конкретния случай няма нищо общо с твоите написани люде работещи за далавераджиите.Няма мръсна работа, но в моя район не познавам една германка да чисти, защото 90% са чужденци и такива 3то-поколение от източна Европа.На таквиз, ако им викаш немци  Мешана скара, нищо немско нямат.Все едно на турците в България, които от 100 години живеят в БГ да са българи.Когато дойдох в Германия така бях надъхан от друга култура и манталитет, дори поздравявах бабките всеки път-някои отговаряха, други не, а на трети се четеше изненадата в лицата им.После разбрах,че са деца на имигрантите от нашите източноевропейски субекти мигрирали веднага след войната.Тези Емигранти мразят новите имигранти.От тогава чат-пат или изобщо никого не поздравявам, ако някой поздрави - отговарям.Не съм високомерен, но ме е яд поздрава ми да остане без уважение.Та отностно тези дето са с мини-джоб или бачкат на черно не познавам някой да са го глобили или да съм чел по вестниците.Намират се законни начини да заобикалят камъните.
От 15 години цели семейства жените работят някъде тайлцайт, а през другото време или миниджоб или на черно, защо не работят фолцайт,ами другите кинти са без данъци и готови за ремонт на бг жилището им.Защо да плащат данъци - нали по закон осигурен ли си на едно място другото е чиста печалба .Баба Меркел знае за това, но не съм разбрал или чул за някакви мерки.Примерно, ако има закон, че работиш  във фирма без договор, ако те хванат.Ти и работодателя директно влизате за 20 години затвор и половин милион глоба, дали ще има желаещи?А не, както каза със задна дата ти взимат здравните.Големите пари са другаде фирми заводи, а не, че Хасан и Айшето спестили 1000 евро на черно. Но същите, ако знаят за кауша няма да посмеят.
Скоро с един мой познат бг строител разправяше.Преди години, като нов  претърпял злополука.Та бил в болнични, и на всяко 28 число ходел да подновява болничния, но не знаел немски.Обаждал се на свой познат, който от негово име звънял на джипито  и после той ходел да си  вземе листа.
Дошло време за нов лист - петък звъннал на своя познат , който не му вдигнал така и не успял да се обади.В понеделник звъннали и отишъл да си вземе листа.Дали му болничния изпратил го на здравната и на шефа си.Учудването идва после, че му съобщават за петък, събота и неделя няма да му платят, защото предходния бил до четвъртък, а новия почвал от понеделник.Грешка при издаването, а и той нали немски не знае.Към 180 евро не му платили.Възразил и след месеци получил писмо в което му заявяват, че няма да му платят за тези дни.Само спомена 6 подписа имаше и 4те бяха на евреи.Ако въпросната каса има 1милионн такива неплащания за ден, колко кинти си спетяват.От тогава казва си свиркам има ли частно бачкам и не ме гризе съвестта.На балканите имаме лаф каквото почукало, такова се обадило.И друго от толкова много работа  нашите в събота и неделя си почиват, а не спортуват, като уж работливите на тежки работи немци.Събота и неделя за тях е празник, защото цяла седмица си клатят краката.А някои немци могат да имат хубава огромна заплата, но са мързеливи и само вестници разнасят, а другото от социал.Всеки гони келепира.Някъде в темите за училищата бях прочел за провинции в които още си тачат  лордове, кралете на местна почват.И мислиш ли немците в тези провинции ще работят мръсната работа?
 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да копирам цитати, но ще споделя моя опит. Винаги поздравявам и ме поздравяват и разговорите с възрастните хора са много приятни, това са различни германци независимо дали са или не с чужди корени или не  просто друго поколение. Така се запознах на улицата с една германка и станах част от местното женско сдружение.

Промени си отношението и ще има промяна към отношението и към теб. Бабичките...си написал.

Що се касае до работа на черно, познавам такива които ги хванаха и си понесоха последствията и българи и други чужденци.  Платиха глоби, връщаха пари от социал, никой не отиде и за ден в затвора. 

Жените работят талцайт и мини джоб, за да намират баланса между семейство и деца. Това си е абсолютно законно и за разлика от България в цивилизования свят, жените масово избират този модел на работа. Детски градини, ясли, училище в петък са до обяд, има градини които по-принцип са само до обяд, как да работи жената цял ден? Няма как да стане а и не е нужно. Имам колежка германка тя въобще не е работила около 10 г., после само мини джоб, после пълно работно време, според житейската ситуация и нуждите. Дните по време на ваканциите за някои градини и ясли са също са почивни. Освен това има и друга причина, отново ще дам пример с моя приятелка германка, тя работи само мини джоб, гледа си децата и иска да започне по принцип талцайт, но съпругът и работи с доста висока заплата и доводите и са, че всъщност ще работи за държавата, защото данъкът е висок и после и ще доплащат подавайки си данъчната декларация.

Що се касае до случая с болничният българите масово влизат в такива проблеми и първият проблем е незнанието на език, не познавате на системата и  все някой им е виновен. Ние бяхме в същата ситуация, петък съпругът ми не отиде на работа, в понеделник се оказахме с позитивни тестове за Ковид, обадих се на личната ни лекарка, обясних, че сега идваме от тест центъра, обсъдихме рецепти, това, че той в петък не е бил на работа и той получи болничен лист с дата от петък, аз от понеделник. Нито са ни правили проблем, нито нищо.

Що се касае до омразата, има всякакви хора, дори и тези които се идентицират, като германци често са с чужди корени и това е все по-масово. Ако германците мразеха чужденците нямаше да влизат в брак, отношения и т.н. а това е все по-масово. Аз такъв проблем нямам, никого не мразя и мен не ме мразят, ходя на гости на всякакви националности, радвам се да опознавам нови култури, хора, кухня, радвам се, че съм понаучила някоя и друга дума не техния език и хората са много сърдечни спрямо мен. Просто подбирайте с кого общувате.

А за това кой кого мразел, новодошли. За мен всичко зависи от нивото на хората, но първо зависи от нас самите, как ние се държим, говорим, дали ние българите показваме омраза, а българина често го прави и то по много грозен начин. 

Имах доста грозен случай по време на пандемията, когато българско семейство се беше залепило до нас на обществено място, с маски под брадата, но проблемът беше, че говореха високо и се бутаха. Просто се отдръпнах и нищо не казах, последваха грозни коментари и тогава вече не издържа и ние сме българи. Грозна ситуация настъпи суетене и не последва дори извинявай. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Промени си отношението и ще има промяна към отношението и към теб. Бабичките...си написал.

Вече наистина се уверих, че освен диагонално, четеш и избирателно.
Какво по различно вежливо, усмихнато, приветливо отношение от това да поздравявам бабките по на 70-80 години в парка.
А ти все пак си жена, предразполагаща женския пол.На улицата никога в града не поздравявам, все едно им се натрапвам. В този ред на мисли в същия парк ми се  се случи следното.Преди три години.Лятно време всеки се разкарва и аз също.Пред мен на пътечката една 60г. жена говори с младо семейство.Наближавах към тях и ги чух да говорят на руски.Отдръпнаха се и ми дадоха да мина през тях.По инерция ги поздравих на руски и подминах.Възрастната веднага ме спря и ме попита откъде съм и знам руски.Около 20 минути си говорехме и младите се включиха, колко хубаво е било във Варна, Слънчев бряг изобщо България.Разделихме се с усмивки.Сега друга случка миналата година.Вървя си аз по същата пътека на една скамейка седят възрастна с млада жена и някакъв юноша.Нещо си говореха, но на немски поздравих ги и аз на немски, но подминавайки ги чух да говорят и руски.След час се връщам по същата пътека и видях че е останала само възрастната над 60-те години жена.Реших да си потренирам руския.Поздравих я на руски.Разговора започна, кой откъде е. Тя от Украйна и т.н. След някоя минута тя ме попита защо съм я поздравил и изобщо решил да я заговоря.Този въпрос ме смути и казах,че не съм я разбрал да повтори.Отговорих все пак сме в чужбина, позната разбираема реч, братски народи пък и да си спомня руския, който до 10ти клас съм учил.Разговора продължи и от нея разбрах, че е от онези руснаци с немски корени дето немците при Екатерина Велика са получили безплатно руски земи и след 1989г. се прибрала в родината на дедите си.Жетона ми падна немкиня с една дума.Дойде дъщеря и поздравихме се, поговорихме и си тръгнах.А парливия и въпрос защо съм я поздравил все още се луташе. Две възрастни рускини едната с желание те спира и разпитва, а другата сякаш с ченгел и вадиш думите, ама  имаме лаф в България. Крушата не пада по-далеч от дървото.Руската Немкиня и след 200 години си е останала такава.
Работил съм на морето и в соца и след него и знам какво  представлява руския човек.Бил съм и в Русия.За мен е руския народ е ВЕЛИК.Няма да пиша за войната, всеки има доводи кого да избере, а аз съм за ЦСКА.

Цитат

Що се касае до работа на черно, познавам такива които ги хванаха и си понесоха последствията и българи и други чужденци.  Платиха глоби, връщаха пари от социал, никой не отиде и за ден в затвора.  

Ако има затвор никой няма да работи на черно.
80% от Българите го правят! Умните и интелегентните не го правят, от страх в досието им в ЩАЗИ  да нямат нелицеприятни данни относно залъгване и шикалкавене.Германците не обичат такива, но  Хасан и Айшето не се замислят.

Цитат

Що се касае до случая с болничният ...


Пак не си разбрала.Даваш пример със себе си дето владееш немски.Но комент

Цитат

Ако германците мразеха чужденците нямаше да влизат в брак, отношения и т.н. а това е все по-масово.

Ти изобщо в Германия ли живееш?
Ами немеца кого да вземе.Дебелата с авитаминозна кожа Берта ли, която не готви, не чисти, деца не иска и спи в друга стая, а не при мъжа си.Не виждаш ли, колко тайландки, абе азиатки са женени за немци.Ами мъжете се чувстват желани и падишаси, дори и вечер краката им в леген мият, защото са ги оттървали от мизерията.

Цитат

българско семейство се беше залепило до нас на обществено място,

Да където си расъл това си пасъл,.
Само да не си пред немски пенсионер,ка, който ще ти се набута отзад в панталона  и не спазва дистанция.Такива открито ги псувам гласно на български.

Когато пиша визирам немските граждани в моя 90%тен емигрантски и имигрантски град,чийто корени идват от  бившите социалистически страни.

Иначе за Германия.Страхотна страна.Полицейска и Адвокатска.Тук имам задължения , но имам и права.Прагматични и подредени.ЧИСТОТА, РЕД, ТОЧНОСТ са правилата, които трябва да спазваТук работливия ще има, а мързеливия гладен няма да остане.
Все някоя институция ще даде залък и ще го облече, за да бъде и стане човек.И това е записано в Основният закон на ГЕРМАНИЯ, който е в сила от 23 май 1949 година.
Член първи на който гласи "Достойнството на човека е неприкосновено"

 

 

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получи се леко отклоняване от темата за Minijob и здравното осигуряване, така че отделям мненията в нова тема. Приемам предложения за по-оригинално заглавие :D

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 13.05.2022 г. at 1:22, AinStein написа:

Вече наистина се уверих, че освен диагонално, четеш и избирателно.
Какво по различно вежливо, усмихнато, приветливо отношение от това да поздравявам бабките по на 70-80 години в парка.
А ти все пак си жена, предразполагаща женския пол.На улицата никога в града не поздравявам, все едно им се натрапвам. ...


Пак не си разбрала.Даваш пример със себе си дето владееш немски.Но комент

Ти изобщо в Германия ли живееш?
 

Кой каквото сам си направи, никой не може да му го направи. Всеки живее според своите вътрешни закони и убеждения. Бъдете по-добронамерени!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, veronik_veronik написа:

 Всеки живее според своите вътрешни закони и убеждения. Бъдете по-добронамерени!

Именно точно затова и поспорих с теб.Защото народа е различен по интелект, потребности, мечти и желания.Не може да ги сложим в рамка.Направи аналогия с учениците в училище.Умни, любознателни, глупави, работливи, мързеливи,пъргави,не толкова спортни натури, преписвачи, желаещи да преписват но ги е страх,има и нежелаещи .Такива дето правят лудории, такива дето им ръкопляскат и много други характери на ученическо-детското поведение.Малко ли много се променят и образоват.Когато станат големи и дойдат в Германия някои нарушават правилата, а други не,което е отражение на тяхното възпитание.Където си расъл, това си пасъл.В една от темите за немското училище бях прочел.От 1-4 клас не ги учат толкова на знания, колкото на ред, дисциплина, чистота.Тук имам един приятел, които е роден ,израснал,учил и работи тук, но иначе родителите му са от Източна Европа.Та същия сегиз-тогиз ми помага за преводи на документи и институции.Честно, казано предварително аз имам представа за какво иде реч в документите, но той като почне.Толкова е подробен не изтърва една точка или абзац.Аз пък искам крайното решение, да не му губя времето и да заобиколя закона.Толкова пъти ми е казвал това е законно, а пък това не е по правилата.Викам си тези тук от малки много ги "коловозират".Е примерно такъв човек никога, ама никога няма да излъже родината си Германия.Евала!Но зад всичко това се крие страха от глобите и наказанията.Както един немец каза и ние сме хора, като всички други и искаме да нарушаваме правилата, но не смеем, защото има глоби,заразлика в България.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много готина тема, която ще чета с интерес. Никога не съм разбирал хората които не харесват германците и твърдят, че са студени, гадни, недружелюбни. 
Аз работя от скоро тук във фирма в която 80% от колегите ми са Германци, имаме и грък, маке, босненец, румънец. Първите хора които обаче ме поканиха след работа да пийнем по бира на раздумка бяха не “нашите си”, а именно германците. Тези които не пропускат сутрин да кажат кисело „Morgen“ и да те поздравят 10 пъти днес са германците. Тези които идват по 10 пъти в офиса да питат имаш ли нужда от нещо…пак те. Тези които носят кекс и леберкез без причина за колегите си…пак те…

Някой казват на тази любезност, лицемерие. За мен си е чиста доза възпитание. 

Чак страх от глоби не мисля, че имат, но на всеки е ясно какви за последствията от нарушаване на правилата и знаят, че трудно можеш да се измъкнеш. А и далеч не са чак такива “светулки” дето никога нищо не нарушават. Между другото в България също има глоби, дори за хвърлен фас на земята. Проблема е, че няма контрол, а народопсихологията казва, че “щом плащам данъци, трябва да чистят по мен. Ще си хвърлям фаса където си искам!”
 

Пиян германец, ПТП и разминаване само с глоба. Да бях вече свидетел на подобна случка. И тук връзките и парите помагат. Не толкова лесно колкото в БГ, но…

Минаване на TÜV без да ти е изрядна колата…това лично на мен ми го предложиха в сервиза в който ми отстраняваха повреда която ми попречи да мина TÜV от първия път. Аз пък предпочетох да си оправя колата и да си мина по правилата. Защо? Защото ми е по-готино като знам, че съм изряден. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, f.miteff написа:

Някой казват на тази любезност, лицемерие. За мен си е чиста доза възпитание. 

В мойто градче са 90% от източно-социалистически от миналия век прахоляк.
На старата ми работа имаше сърби и босненци.Фирмата беше открила филиал в моя град и им трябваха кадри.Сулю и пулю взеха знаещи немски.И аз имах късмета, макар че не знаех немски говоримо.Толкова се зарадвах, че са балканджии и ще има с кой да се разбирам.Работата си я разбирах, защото 20г. бях работил в България същото и си пея.Единствения проблем ми бе, че немския не бе на нивото им, защото имаше емигранти от босненската война, които бяха завзели държавните жилища от време оно.На всички им помагах с каквото можех на работа, а и да се покажа, че разбирам, дори без говорим немски, така също парите бяха добри за мене.В началото управителя викаше направи това, направи онова.Казваше бавно схващат помагай им и бъдете екип и единни.Към това се придържах.И после почнаха номерата им.Те така и така не се обичат, но и в работата бяха като соц.служители.Както и да е донякъде вината беше в управителя, който нямаше шефски опит.Първия кундигунг получих аз.Всички буквално се изпариха и скриха, като мишки, а просто исках колегиална помощ отностно попълване на документите за бюрото по труда.Дори един сърбин женен за немкиня от сръбски произход ми каза да му се обадя, че жена му ще ги попълни и принтираме.Толкова много му звънях и отказваше или не вдигаше.Идваше ми да го ударя или напсувам на улицата, ако го видя.Не заради това, че не ми е помогнал, а че ме  излъгал, като сръбска мешана. После смениха управителя, а работниците останаха, защото собсвеник бе сърбин.Пандемията ги принуди да затворят.И казано честно за всички документи ми помогна немец.Вече знам сърбин, босненец айде чупка, затова сте далеч от ЕС.
Но проблема си е мой, ако разбирам от дадена работа не крия, а споделям опита.
Сега се сетих на изпита за кандидатстване в  университета, подсказвах на колежка.
После един приятел ми се скара - ами будала ли си .Тя може да те отмести при класирането.
Прав бе, а аз будала!

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, f.miteff написа:

Някой казват на тази любезност, лицемерие. За мен си е чиста доза възпитание. 

Много ми допадна формулировката. 

Иначе всеки има право да харесва или не германците и си е негово право. 

преди 9 часа, AinStein написа:

В мойто градче са 90% от източно-социалистически от миналия век прахоляк.
На старата ми работа имаше сърби и босненци.Фирмата беше открила филиал в моя град и им трябваха кадри.Сулю и пулю взеха знаещи немски.И аз имах късмета, макар че не знаех немски говоримо.Толкова се зарадвах, че са балканджии и ще има с кой да се разбирам.Работата си я разбирах, защото 20г. бях работил в България същото и си пея.Единствения проблем ми бе, че немския не бе на нивото им, защото имаше емигранти от босненската война, които бяха завзели държавните жилища от време оно.На всички им помагах с каквото можех на работа, а и да се покажа, че разбирам, дори без говорим немски, така също парите бяха добри за мене.В началото управителя викаше направи това, направи онова.Казваше бавно схващат помагай им и бъдете екип и единни.Към това се придържах.И после почнаха номерата им.Те така и така не се обичат, но и в работата бяха като соц.служители.Както и да е донякъде вината беше в управителя, който нямаше шефски опит.Първия кундигунг получих аз.Всички буквално се изпариха и скриха, като мишки, а просто исках колегиална помощ отностно попълване на документите за бюрото по труда.Дори един сърбин женен за немкиня от сръбски произход ми каза да му се обадя, че жена му ще ги попълни и принтираме.Толкова много му звънях и отказваше или не вдигаше.Идваше ми да го ударя или напсувам на улицата, ако го видя.Не заради това, че не ми е помогнал, а че ме  излъгал, като сръбска мешана. После смениха управителя, а работниците останаха, защото собсвеник бе сърбин.Пандемията ги принуди да затворят.И казано честно за всички документи ми помогна немец.Вече знам сърбин, босненец айде чупка, затова сте далеч от ЕС.
Но проблема си е мой, ако разбирам от дадена работа не крия, а споделям опита.
Сега се сетих на изпита за кандидатстване в  университета, подсказвах на колежка.
После един приятел ми се скара - ами будала ли си .Тя може да те отмести при класирането.
Прав бе, а аз будала!

Навсякъде има всякакви национаналности, но гледайте да работите за немски работодател, при това пак внимавайте да не е някоя малка семейна фирма или голяма, но с лоша репутация и условия. Някога малките фирми са били добри работодатели, но днес малко са фирмите запазили добрите условия, а и трудно се променят и адаптират към новите реалности. 

По повод попълването на документи  това, че жена му е германка не значи, че може да ги попълни и може да го е хванала срам, когато тя просто го е отрязала. И какво да ти каже после. Факт е, че много хора с майчин език, не се справят с формуляри и документи. Пример с мен, попълних всичко, което можах по повод изпратените ми документи от пенсионното дружество, останаха два въпроса, които просто не знаех, как ги попълня. Попитах моя позната германка, която беше дошла вкъщи на гости, която просто ми каза, че не може да ми помогне, дори и тя не го разбира, в крайна сметка сина й, който е на миниджърска позиция, интелигентен, говори на друго ниво, ми помогна за двата въпроса , като на единя доста се позамисли преди да уточним да или не. Друг случай германка ми разказва, за нейни проблеми сама с три деца и аз се опитах да я успокоя, че има начин да и се помогне, доброволни организации и тя просто ми каза, че не ги разбира когато и обясняват за документи и т.н. 

И колкото и да немците са имат своите силни страни, аз тук разбрах какво значи "изпаднал германец".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, veronik_veronik написа:

По повод попълването на документи  това, че жена му е германка не

Права си, но определено в конкретния случай бе, че ме излъга, а  дори може и жена си да не е питал, но просто сред колегите да не откаже поисканото.
Както и да е, че има прости немци има, както при нас болшенството дипломирани вишисти.С тази разлика, че изпадналия германец не претендира да е нещо, за разлика от многото българи, които се изживяват, като неуспели военни стратези и политици по форумите относно войната.А относно израза "изпаднал германец" мислех, че е от времето на ВСВ, а той е бил от 25-30г. на миналия век, когато немци са идвали да работят в селското стопанствозабележете в България.
Сега е обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си кажа и аз мъката - колкото федерални провинции, поне толкова различни германци. Дори в някои провинции като Байерн или Баден-Вюртенберг има разлики в манталитета, традициите, културата на германците в отделните части на провинцията. 

И въпреки, че нацията е доста шарена, все пак има някои водещи отличителни характеристики. Интересно ми е да видя около какви неща ще се обединим, които смятаме, че са характерни за повечето германци. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз на моменти не мога да разбера логиката им. Понякога за дреболии са способни да обсъждат, разсъждават а големите проблеми не ги виждат. Визирам работната среда основно. Нищо се прави по някакъв начин и понеже така се е правело до сега, трудно биха приели иновация, дори и да е очевидно по-добре.

Прословутата им точност, граничеща с педантичност. Правех много допълнителни часове ежедневно и един ден закъснях с няколко минути. Всъщност дойдох точно, но докато си оставя личните вещи, чекирам се и вляза с ответно отнема няколко минути. Шефът ми дойде специално да ме попита защо? Което тотално ми уби мотивацията, когато има работа да оставам допълнително.

Не мога да разбера, да продадеш собствен имот и да отидеш да живееш под наем. С няколко такива случая се сблъсках вече.

При условие, че има опция един или два пъти годишно да си изхвърлиш мебели, техника, килими..и да дойдат да ги вземат пред дома ти, т.нар. шпермюл, има и опция в депота за боклук да занесеш и изхвърлиш много неща абсолютно безплатно, по принцип се плаща за строителни отпадъци, дограма, ламинат...и т.н. И въпреки тези възможности, да поръчаш един или няколко контейнера и да си платиш за това една сериозна сума, особено когато контейнера е смесен боклук и при условие, че не говорим за някакви богати хора, напротив дори. 

Да дават жилищата под наем без кухня и да се налага да купуваш и монтираш такава. Нашето първо жилище беше и без крушки дори. 

Не мога да разбера как в най-богата икономика на Европа, какво е разбирането им за бедност и помощи. Гледам едно предаване за Hartz 4. Единят не работеше от 17 г. и беше на социал. В това предаване показват другата страна на немците и манталитета им, направо не мога да повярвам как разсъждават и как държавата толерира и издържа такива хора, здрави, прави при това с години, иначе с шарените коси, маникюра. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, veronik_veronik написа:

Понякога за дреболии са способни да обсъждат, разсъждават

Охо, в началото и аз така, но после след много спорове спрях да давам съвети и мнения.Колко пъти им казвах така трябва да се направи, а те не, щом ти казваме така ще е.И после, като видят, че са сгрешили все едно ни лук яли, ни мирисали.
След време се зачудих, дали не е от някаква немска гордост и характер, че те са по-умни и съвети не възприемат от трета категория ауслендъри.
 

Цитат

Което тотално ми уби мотивацията, когато има работа да оставам допълнително.

Именно това те кара да си безотговорен.Взимаш кинтите, за друго не ти дреме.
Така и трябва да се прави с такива.
 

Цитат

Не мога да разбера, да продадеш собствен имот и да отидеш да живееш под наем.

Сигурно данъците са големи и поддръжката на имота е скъпа.
Пък и наследници и куп неща.На тяхне им дреме да дадат или оставят нещо за децата си.След теб потоп.Значи взимаш кинтите живееш, като цар или купуваш имот в чужбина.Ако си в Германия и нямаш пари за наем и ядене държавата ти дава.

Цитат

Да дават жилищата под наем без кухня и да се налага да купуваш и монтираш такава. Нашето първо жилище беше и без крушки дори. 

Ето това е капитализъм.
Цената за наема с мебели е една, без мебели друга.
Спомням си за едни познати, които са наели обзаведен апартамент без печка.
Купили си нова готварска печка и поискали да им приспаднат цената на печката от наема Нямало проблем.Платили им цялата печка и наема от 500 станал 550, защото вече жилището освен мебелирано се отдава и с готварска печка.В договора се пише какво ти дават за ползване.Значи боядисано в бяло жилище го връщаш наново боядисано от теб.Ти излизаш друг веднага влиза за да не се губи от наема.КАПИТАЛИЗЪМ винаги да печелят.Така е защото има много прииждащи и няма свободни квартири.Ако заплатите в България са такива суми, каквито тук ти остават след наема и други разходи.Българи ще се върнат.Не съм забелязал испанци и португалци емигранти.
 

Цитат

Не мога да разбера как в най-богата икономика на Европа, какво е разбирането им за бедност и помощи.

Затова, колкото повече работиш и взимаш пари се взима повече данък и се подпомагат другите, които не са толкова богати и умни.И аз преди се чудех, но после разбрах, как ни го натрапват това, като нещо неприемливо.От 80 милиона души сигурно има 1милион така, поради ред причини.Значи на 80 човека един не работи.Защото е алкохолик , наркоман , с психични проблеми, децата си гледа.Ето на такива дават.Знам за един немец, който е, като боримечката на вид.Нашия създавал проблеми в къщи и баща му се принудил да живее в друг град .Та същия не работи и живее в жилището на баща си.И плаща забележи на баща си наем .Социала му плаща наема и пари за храна.Доколкото знам има някаква хазартна зависимост.
Друг случай младо момче бачка само 4 часа.Не иска повече, социала му дава парите, които не му стигат, защото е и наркозависим.
Представи си всички тези хора са на улицата.Без дом и храна, ще крадат за да живеят.За тях няма да има круизи.Затова бях писал. Мързеливия гладен няма да остане.А  в България веднага ще ти отрежат помощите, защото живееш в жилището на вашите и не плащаш наем.Такива удобни правила има в Германия!

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах нещо много важно, което не мога да разбера, а именно ранното започване на работа, абсурдни смени 3 или 4 дори, освен, че започват рано, пътуват често на дълги разстояния. За мен да станеш в 4-5 часа или по-рано е прекалено. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, veronik_veronik написа:

Пропуснах нещо много важно, което не мога да разбера, а именно ранното започване на работа, абсурдни смени 3 или 4 дори, освен, че започват рано, пътуват често на дълги разстояния. За мен да станеш в 4-5 часа или по-рано е прекалено. 

Хората биват Сови и Кукумявки.Зависи от кой тип си.Примерно, аз най-адекватен съм следобед.Така съм свикнал от малък.Нощна птица.А ако жената е дневна птица.Ужас! Имам познати немци.Мъжът в 7 е кукуряк, жената по-рано от 10-11 не става.Вечер той е заспал в 10, а тя след 1 полунощ.Иначе имат си частен бизнес и успяват да съчетаят тези разновидности на характерите си.
Тук  е чист социализъм.Да не изброявам , колко институции и банки сряда почиват, а в петък работят до обяд.Една сутрин някъде към 5:30 бях пред една сграда - Държавен архив. До 6 часа паркинга се напълни със служители, които отиваха на работа в сградата.Не повярвах.Толкова рано, а и сигурно-в 14 си тръгват.Замислих се защо ли го правят.Ами лятно време сутрин много-рано е светло, а и може заради жегата.Както и да е, затова си лягат с кокошките и крушките им, ама изобщо не светят.Но това е за по-подробно описание на техните странности и различия с България!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Понеже тук са само километрични постове, ще кажа всичко в 1 изречение:
Мързеливи, скатаващи и глупави са немците! Навсякъде работя на 50% капацитет, постоянно се изумяват колко много работят Българите а аз виждам скатавки мърморещи за заплати.

... И аз съм единствения които има положително уберщунде и идва на работа навреме...

Редактирано от hqcorp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Здравейте, някаде четох пояснения за тези цайт фирми ( дори не съм сигорен как се пише ) четох за плю часове и кога се изплащат и тн.. но не намирам този форум, моля пратете ми линк ако е тук някаде .Благодаря ви предварително 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цайт фирмите са посреднически фирми, които ти търсят работа, назначават те съм тях и те изпращат в някоя фирма на работа. Има и фирми посредници, които се занимават с директни назначения, но не са толкова масово. Някога цайт фирмите са ползвани за попълване на работни места при болничен или големи поръчки, хората често са местните от едно място на друго. Днес намирането на работа става основно чрез тях и дейността им се е променила, обикновено не те местят от една фирма в друга. При тези фирми имаш цайт конто, където трупат допълнителни часове и обикновенно се изплащат, когато ви изтече договора с цайт фирмата. Имате право на болничен, отпуск, работни обувки, като при всеки работодател.

Цайт фирмите намират бързо работа, дори и на хора с почти никакъв немски. Моят опит с тези фирми е смесен. Много е важно, ясно да посочите какво искате, заплащане, работно време, разстояние и т.н. иначе ви "хвърлят" някъде, просто защото искат да си вземат комисионната всеки месец. Ако искате да работите в конкретна фирма, ясно им го кажете. Бъдете много ясни с условията ви и не се подлъгвайте по някакви обещания. Искайте задължително пробен ден или най-малкото интервю на място, за да видите заслужава ли си. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

"Имах доста грозен случай по време на пандемията, когато българско семейство се беше залепило до нас на обществено място, с маски под брадата, но проблемът беше, че говореха високо и се бутаха. Просто се отдръпнах и нищо не казах, последваха грозни коментари и тогава вече не издържа и ние сме българи. Грозна ситуация, настъпи суетене и не последва дори извинявай." 

Това е една от причините да напусна България. Безпардонната простотия, излязла на парад. Правила съм забележки и на германци, най-вече деца и млади хора. Никога не са ми отвръщали идиотски, както се случва в България. Харесвам родината си и народа си за други неща, но ми е трудно да понасям простащина...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 1/5/2023 at 11:14, hqcorp написа:

Понеже тук са само километрични постове, ще кажа всичко в 1 изречение:
Мързеливи, скатаващи и глупави са немците! Навсякъде работя на 50% капацитет, постоянно се изумяват колко много работят Българите а аз виждам скатавки мърморещи за заплати.

... И аз съм единствения които има положително уберщунде и идва на работа навреме...

Леле, ама ти трябва да помислиш по-логично. освен ако работиш в Източна Германия, но и там вече нещата се променят. Ти наистина ли мислиш, че както нашата (в България) производителност е 2 пъти по-ниска от от тази в Германия, ние работим повече? : ) Може пък да си "късметлия", да работиш в най-скапания германски колектив лол. Да бе, тази Германия, която ще ни трябват още 50 години да догонваме и няма да ни стигнат, която се вдигна на крака само за десетилетие след огромната разруха след втората световна война, тази Германия, която днес се слави със страхотното качество на продукцията си и огромния дебит на икономиката си и на която работници и специалисти все не достигат е постигнала това защото е имала късмет извънземните да я оправят? Да, в Германия открай време не можеш да работиш на акорд 2 часа и след това да извадиш биричките и цигарките и да си седнеш на...**** докато 8-те часа си заминат (както е у нас) Германия иска да не се натоварваш много, но да дадеш качество...Ако не беше така, нямаше да е Германия... България има най-нисък БВП на глава от населението (на прост език "произвежда най-малко"), а германците били мързеливи??? Леле, каква безсмислица.... Ако ти се престараваш, това ни издига малко в техните очи, евала, но това не означава, че всички българи работят колкото теб, а още по-малко, че германците като цяло са мързеливи. А, и също не забравяй, че българинът работи в чужбина и се шляе в България "Ще ги познаеш ...по резултата."  Ето ти линк с резултат, да се опресниш   https://profit.bg/klasatsii/bvp-na-glava-ot-naselenieto-nay-nisak-v-balgariya-spryamo-srednoto-za-es/.

Редактирано от s Laura Del s
добавяне на думи и корекции на граматически грешки,
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заглавието на темата е "моите впечатления".

Също съм написал отстрани къде се намирам. От почти 5 години само разочарования. Най-малкото в БГ отиваш на гише, помотават те и магически нещата се случват, а тук - термини, тва-онва, бумаги, данъци, зверски наеми, леко да стъпиш накриво и някой те изпява ...

И като ги питам защо плащат данък радио ме гледат като тряснати...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...мия боклука щото докато дойде деня да събират пластмаса се вмерисва на мърша... В БГ щото не е за пример боклука се събира даже 2-3 пъти на ден.

Светофарите нямат таймери, не знаят какво е зелена вълна, прекосяваш града за час и половина спри тръгни.

Интернета им като през 1995та, скъп и бавен, за оптика не са и чувАли.

Като кажа на някого че съм глобен 15евро за каране на КОЛЕЛО В НАСРЕЩНИЯ ТРОТОАР се залива от смях.

Знаете ли какво казват немците за българите? "Вие сте корави, работите яко, не се скатавате НО гледате да заобиколите правилата понякога". Прави са. А това което аз виждам е: идва българин, натиска за да остане на работа, немците почват да го гърчат все повече и повече докато спре да му пука за работата, после сваля темпото до това на немец и така остава.

Редактирано от hqcorp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка ние доброволно сме дошли при тях и трябва да спазваме техните правила, дори и да не ни харесва  Но е факт, че има ред, правила и системата работи и носи позитиви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Има една приказка "Който каквото си надроби, това ще сърба". Както има мързеливи немци, така има и мързливи българи, чужденци като цяло. Проблема на някои професии, че няма много немци, които да ги упражняват е заради огромния наплив от чужденци, които са съгласни да работят за по-малко пари. Немеца си има стандарт, не иска да работи за жълти стотинки, това го правят чужденците, които не знаят немски и нямат желание да го научат или имат желание, но вечно се оправдават, че нямат време. 

 

Общо взето винаги съм се чудил защо българите са с толкова негативно мнение за немците, а то било защото отделни субекти са твърде негативно настроени към тях и всячески се опитват да си наложат мнението. Видиш ли като чужденец си прецакан отвсякъде, германия не те иска и бла-бла. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в такива случаи казвам, то немци не останаха. За всеки има място и всичко е въпрос на личен избор и решения, но други фактори са водещите за така наложеното мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..