Jump to content

Телефонна измама - обаждане от Интерпол, Европол


Recommended Posts

Пускам предупреждение за нова измама, която изглежда върви от няколко месеца. Днес ми се обадиха и на мен. Дойде позвъняване от номер +49157832691 и като вдигнах направо започна да върви запис на английски като от телефонен секретар. Съобщението гласеше, че обаждането е от Европол, че с личната ми карта има някакъв проблем и че трябва да натисна "1", за да ме прехвърлят към оператор.

Аз по природа съм експериментатор, но от време на време разумът надделява, така че затворих без да натискам "1". После реших щеднага да върна обаждането и естествено се оказа, че този номер не съществува. После потърсих информация в интернет дали върви подобна телефонна измама и се оказа, че действително има. 


Ето накратко за какво става въпрос:

  • идва обаждане от номер на немски мобилен оператор. Номерът е подозрително кратък и реално обаждането може да е от другия край на света
  • при вдигане се включва предварителен запис на съобщение на английски или немски. Обаждането гласи, че се свързват с вас от Интерпол или Европол. После може да стане въпрос за най-различни проблеми: проблем с личната ви карта, проблем с банковата ви карта, проблем с банковата ви сметка, открадната самоличност и какво ли още не
  • целта е да предизвикат вниманието ви и да ви накарат да се свържете с "оператор", който ще се опита да измъкне от вас колкото е възможно повече лични данни. Това е и крайната цел.


Ето какво препоръчва полицията в Германия:

  • по възможност затворете веднага, без да се свързвате с техния оператор
  • блокирайте незабавно номера
  • ако все пак са ви подвели и са взели ваши лични данни (адрес, рожденна дата, имена) или номера на документи, сметки, карти и т.н., незабавно подайте сигнал в полицията


Ето и два материала по темата на намски език с малко по-подробна информация:
Telefon-Anruf von Europol: Das steckt dahinter
Neue Betrugsmasche: Angebliche Interpol- oder Europol Mitarbeiter wollen an Ihr Geld


До скоро ... и бъдете предпазливи!

Редактирано от Росен Арабаджиев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Росен Арабаджиев написа:

Пускам предупреждение за нова измама, която изглежда върви от няколко

Ако ще и Меркел да се обади аз данни не давам и пари през тераси не хвърлям, като в България.Мен друго ме интересува, ако им звънеш на телефона да не се набуташ със сметка за  разговор към друга галактика.Затова мисля да мина на предплатена на пени за 5евро 1гб нет и неограничени разговори.Добър вариант.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 59 минути, Aleksander написа:

За последните два дни имам три такива обаждания от различни номера.

Пробва ли да натиснеш "1" и да си поговориш с "оператора" :D

На мен също след това ми звъняха още два пъти. Винаги от различни номера, но не успоях да им вдигна. Много са бързи и затварят на третото позвъняване. Ако успея пак да ги хвана, мисля да натисна "1". В момента съм с предплатена карта и една стара Nokia 1110, така че няма да се случи кой знае какво. Много ми е любопитно да чуя кой е отсреща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Росен Арабаджиев написа:

Пробва ли да натиснеш "1" и да си поговориш с "оператора" :D

Не, не знаех, че има такива опции. Всъщност чудя се какво бих им казал? Аз често получавам идиотски обаждания. Имал съм за покупка на възглавници, предложения за работа в САЩ, Англия и т.н. Да не говорим за всевъзможни телефонни анкети и допитвания. Имам чувството, че целият свят ми знае номера. Иначе по един милион пъти на ден приемаме кукита в сайтовете и се съгласяваме с декларации за поверителност :D:angry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, Росен Арабаджиев написа:

 предплатена карта и една стара Nokia 1110

Браво, че ме подсети да извадя от нафталина един стар самсунг, който ползвах почти 8 години.Толкова му бях свикнал и не го смених, като излезнаха смартфоните.Дори на разни  бизнес срещи в България на които бях допускан да присъствам по масите имаше айфони, пради и всевъзможни скъпи смартфони.
А аз, за да ги дразня вадех мойто с бутони телефонче и демонстративно го държах на масата.Дори от познат имах няколко забележки, че го излагам.
Дойдох тук в Германия и си го ползвах на работа и никой не му правеше впечатление.Имах смартфон, който седеше в къщи за да му ползвам само ватсапа.Това бе преди, сега си носим тухлите в джобите.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..