Jump to content

Защо старите емигранти не общуват с новите имигранти


AinStein

Recommended Posts

На работа учех немец как да  работи с виртуалка и се заговорихме, щото фамилията му беше балканска - Родопиев.Знаеше няколко думи на български със силно немски акцент,Баща му избягал 83 от България в Гърция и след доста премеждия се установил в Германия.Замислих се такива изобщо не влизат във форума да помагат на нас незнаещите.ЗабеляЗЪЛ съм, че старите Емигранти не общуват с новите Имигранти.Според вас на какво се дължи.С тяхния опит, знания и немски език доста биха  допринесли на форума.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 8
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Те отдавна живеят по друг начин и новодошлите не ги интересуват, вече в пенсионна възраст други неща ги вълнуват, освен това разликата и между поколенията, условията и сега и тогава са големи. Да не говорим, че понякога и самочувствието им е в малко повече, на някои от тях, защото са отдавна и са нещо вповече, да не говорим, че въобще не са в час с новостите, примерно многоезични актове за раждане и си "въртят" старата плоча, за неща, които са били актуални преди 30 г. Може би и са се понапатили от нашенци във време, които са искали от тях услуги.  Е аз не съм от тях, върша си нещата сама, ровя, търся, питам, продължавам да уча езика, но моят опит за съжаление с такива хора е негативен. Нищо не съм искала, но пренебрежението се усещаше.

Децата им, подобно на твоя пример, как да ти помогнат, като и български не знаят, а и връзката я няма отдавна. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня по темата: новодошлите са обсолютни аутсайдейри, всички сме минали по този път. След като един път се помогне, те се вкопчват като удавник за сламка и е трудно де се обясни, че всичко е предимно време, усилия и нерви. Като не смятам транспортни разходи и изгубено свободно време. В повечето случаи хората не са свикнали с правилата и е трудно да ги убедиш, че добрият външен вид, добро държане и обноски са важни. Затова се получава така, че новодошлите нямат контакти и е друдно да получат помощ. Аз лично се изчерпах и предпочитам да се съхраня. Помагам на хора, които познавам и дотам. От десет години съм в Германия и видях доста затова вече се разграничавам.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, Десислава Ащомова написа:

Да допълня по темата: новодошлите са обсолютни аутсайдейри, всички сме минали по този път. След като един път се помогне, те се вкопчват като удавник за сламка и е трудно де се обясни, че всичко е предимно време, усилия и нерви. Като не смятам транспортни разходи и изгубено свободно време. В повечето случаи хората не са свикнали с правилата и е трудно да ги убедиш, че добрият външен вид, добро държане и обноски са важни. Затова се получава така, че новодошлите нямат контакти и е друдно да получат помощ. Аз лично се изчерпах и предпочитам да се съхраня. Помагам на хора, които познавам и дотам. От десет години съм в Германия и видях доста затова вече се разграничавам.

За 10г. не се става римлянин, опс немец.Повечето сме дощли след 2014г.А аз имах впредвид Емигрантите не Имигрантите.Който разбрал поне да сподели как е избягал от красивата ни Народна Република:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6/6/2022 at 10:09, Десислава Ащомова написа:

Да допълня по темата: новодошлите са обсолютни аутсайдейри, всички сме минали по този път. След като един път се помогне, те се вкопчват като удавник за сламка и е трудно де се обясни, че всичко е предимно време, усилия и нерви. Като не смятам транспортни разходи и изгубено свободно време. В повечето случаи хората не са свикнали с правилата и е трудно да ги убедиш, че добрият външен вид, добро държане и обноски са важни. 

Е, тези 10 г. не са чак толкова много и от моя гледна точка вие също сте новодошла. Не бих сложил всички дошли наскоро под общ знаменател, а и AinStein има предвид една особена категория българи в Германия, дошли преди 2007. Като се замисля, идващите през последните 10-15 г. са горе долу 50:50. Повечето имат нужда от първоначална помощ, но половината от тях до 2-3 месеца спират да са зависими от по-отдавна дошлите българи. Другата половина като че ли никога няма да успее да достигне до самостоятелност.

Моят опит е следния. Първите 5 г. живяхме в много изолиран район. През първите месеци така и не успяхме да се свържем с българската общост, която после се оказа, че не е никак малка за толкова забутано място. Но пък след няколко месеца бяхме намерени. Заговори ни един човек, докато пазарувахме в магазин. След време разбрахме, че във въпросния ден ни е наблюдавал доста дълго, докато ни прецени и реши да ни се разкрие. Лично на мен ми стана малко тъпо, но така или иначе бяхме допуснати до затворената им общост. Почти всички бяха дошли преди 2007 г., а някои от тях и преди 1989 г. Имаха си редовни сбирки, йерархия, културна програма и т.н., но до тях бяха допускани само онези, които бяха преценени като подходящи. А това силно противоречи на моята житейска философия

Не се чувствахме добре там, макар че имаше и качествени хора. Има няколко неща при тях, които много ме дразнеха:

  • елитарното им поведение, като почти всички се държаха сякаш са нещо изключително
  • при всеки един разговор питаха дали жена ми най-после е почнала работа, макар че никога не сме висяли на Jobcenter, а по онова време можеше да се закачиш от момента на пристигането
  • като им се обадиш по телефона първите им думи бяха "Какво става? Какво искаш? Случило ли се е нещо?"

В групата им имаше около 20-30 души, но само с двама от тях поддържаме връзка и до момента. Спирам за момента, защото написаното ще стане много дълго.
 

До скоро ...
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Росен Арабаджиев написа:

при всеки един разговор питаха дали жена ми най-после е почнала работа, макар че никога не сме висяли на Jobcenter, а по онова време можеше да се закачиш от момента на пристигането

Ето това е проблема, защо се месят, какво ги интересува? Освен това, не е нужно да се оправдавате пред когото и да било, и защо да не сте се възползвали от някакви придобивки в Германия? Когато аз дойдох се регистрирах в Арбайтс амт и получаваха обезщетение за безработица, защото имах право на това обезщетение. Работила съм в България и да това не е социална помощ, а обезщетение. Има разлика. На никого не препоръчвам социала и не помагам в тази посока. Всъщност връщайки се на първото изречение, просто пазете личното си пространство и отстоявайте собствената си позиция и решения. Това е вашия живот и вашите решения в крайна сметка.

Немците казват, къси посещения, дълги приятелства и това важи с особена сила за българите. Това, което вие описахте за съжаление е масово, тежка комуникация, коментари, намеса, добавям невежество - чули недочули, криво разбрали и завист.  Много е важно да има "хигиена на говоренето" , въпроси свързани с доходи, колко сте платили за нещо, лични неща просто не се обсъждат, а са любима тема всъщност. Чудя се, защо просто не можеш да се видиш, да си поговориш, неангажиращи разговори, да станеш и да си тръгнеш спокойно. Все да се заядат, да те "клъвнат", да те посъветват, поучат и  елитарното повединие и държание, не са нещо инцидентно, това е масово. На едни от изборите, застанахме на опашката, като преди това любезно поздравихме. Усетих една особена "важност" от събралите се, ръцете в джобовете, гледат през тъмни очила, цигарата в ръка това беше събирателния образ на нашенците. 

преди 8 часа, Росен Арабаджиев написа:

като им се обадиш по телефона първите им думи бяха "Какво става? Какво искаш? Случило ли се е нещо?"

По повод това, нека да акцентираме, че като цяло в нашият език и обноски, тези неща са нещо "нормално". Ало, кажи....си е нещо напълно нормално. Обърнете внимание колко често българина говори любезно, използва думи, като извинявай, моля, благодаря и не визирам само тук в Германия. Понякога няма умисъл, просто така си говорят. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...
  • 3 weeks later...

Разни хора, разни идеали...Не може да се казва, че старите емигранти не искали да помагат на новите. Това е като да кажеш, че всички цигани крадат. Да, ама не. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..