Jump to content

Смяна на здравната каса.


AinStein

Recommended Posts

Обмисляме да сменим АОК здравната каса с някоя друга.Става въпрос за Мюнхен.

Намерих един сайтhttps://www.gkv-spitzenverband.de/service/krankenkassenliste/krankenkassen.jsp?pageNo=1&filter=2#krankenkassen 

с много каси, но да не стане от трън, та на глок.

Доколкото си спомням имаше 7 здравни каси, а във въпросния сайт намерих десетки.Някой да препоръча някоя, но не АОК определено.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е причината за смяната? Аз не съм към АОК, макар, че обмисляхме да се прехвърлим към АОК. Доколкото знам АОК е една от най-добрите и популярни каси. Глезай да имате офис наоколо към която каса се прехвърляте. Моя контакт е само по телефона, защото нямат офис наблизо, а е важно да има офис на близо. Аз съм на Bahn Bahn предимство е годишния бонус, който получавам до 150 Е годишно, на човек или по 30 Е на печат, за профилактични преглед, ваксина, преглед при стоматолог, професионално почистване.

Вариант 2 за по-бързо обслужване, по-бързо насрочване на термин, привилегии когато сте в болница е допълнителна здравна осигуровка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, veronik_veronik написа:

Каква е причината за смяната? Аз не съм към АОК, макар, че обмисляхме да се прехвърлим към АОК. Доколкото знам АОК е една от най-добрите и популярни каси. Глезай да имате офис наоколо към която каса се прехвърляте. Моя контакт е само по телефона, защото нямат офис наблизо, а е важно да има офис на близо. Аз съм на Bahn Bahn предимство е годишния бонус, който получавам до 150 Е годишно, на човек или по 30 Е на печат, за профилактични преглед, ваксина, преглед при стоматолог, професионално почистване.

Вариант 2 за по-бързо обслужване, по-бързо насрочване на термин, привилегии когато сте в болница е допълнителна здравна осигуровка.

Проблемите са ега си и бюрокрацията.Човек се мести да живее от друг район на Бавария в Мюнхен.И забележете почват проблемте.Трябва да имаш банкова карта от местен клон на спаркасе за плащане на такси към общината.С твойта банкова карта от стария ти адрес не става.Отиваш в местен клон на спаркаса и там ти казват, не може да си извадиш нова, докато не закриеш старата, а по телефона казаха друго.Отиваш да закриеш старата, а оттам за да получават заплата ти на тения клон ти казват, че можеш и втора без да закриваш първата.Ужас.Както и да е.Имаш задължение към АОК, които не ти дърпат от старата карта, а искат от местен клон.Накрая запорират старата карта и си взимат парите.Ок тук са прави, но дори след като са взели пари не си здравно осигурен, а задълженията са от преди година, когато си безработен, но вече си на работа и ти удържат такса.А сега трябва месец да мине за да работи здравната ти карта.Разгледах доста каси.За Мюнхен Бамер са най-удачни.Всъшност не знаеш каква е разликата помежду им в услугите.

Тези 150 евро кеш ли ти ги дават или във вид на услуга.

това не ли е без пари -, за профилактични преглед, ваксина, преглед при стоматолог,

и какво е - по 30 Е на печат и професионално почистване

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас след като първият работодател на мъжа ми направи всичко, включително и това да сме на тази каса. Преместихме се и съответно сменихме спар касе с местния клон тук. Те закриха старата сметка и нямахме проблем. При теб, може би е било добре да уведомиш АОК с официално писмо, че поради преместване старата карта е закрита и да си теглят задълженията от новата сметка. Незнам защо така се е случило при теб. Ако нямаш друга причина стои си при тях, ще оправиш нещата и всичко ще е наред. Когато си бил безработен, защо не се регистрира в Arbeitsamt? Може да не получаваш обезщетение, но поне покриват здравни и социални осигуровки.

Разликата незнам каква е и кой може да каже въобще. А иначе това с печатите е бонус система, за редовни прегледи. На АОК не знам даъимат такава. Парите ми ги превеждат по банков път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, veronik_veronik написа:

поради преместване старата карта е закрита и да си теглят задълженията от новата сметка.

Там е проблема, че нова карта не могат да отворя, докато не закрият старата.Отиват да закрият първата - а оттам не го правят казвайки, че не е проблем нова да си отворя.Не знам кой е некомпетентен.И за всичко това трябва неплатен да се взимат.

Цитат

Когато си бил безработен, защо не се регистрира в Arbeitsamt? Може да не получаваш обезщетение, но поне покриват здравни и социални осигуровки.

Аз няма да сменам АОК става въпрос за друг.
След, като напусна работа се регистрира в бюрото.Има общо към 14 месеца работа.От последната работа не му дали кундигунг, защото фирмата била във Франкфурт даваща работа в ДПД.И щяли да му изпратят кундигунга.Излиза, че са му писали - сам напуска работа.На кой да се оплачиш ?
И от бюрото 3 месеца пари не са дали.После само за три платили.Дори в социала не  го приеха.Знаеш как беше при пандемията безработните.
Та затова определено съм за, когато работя ми удържат всякакви такси
имам право да се възолзвам от своите права.

,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това имах впредвид, не плащат 3 месеца, но поне през това време се плащат здравни и социални осигуровки. При такива случаи свързвайте се със "Справедлива мобилност" наистина могат да ви помогнат, искайте съдействие от Бюрото по труда, обясните им какъв е случая, понякога те се свързват с предишния работодател и помагат също. В крайна сметка толкова права имаме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор (Редактирано)
На 6/28/2022 at 12:26, veronik_veronik написа:

Да, това имах впредвид, не плащат 3 месеца, но поне през това време се плащат здравни и социални осигуровки. При такива случаи свързвайте се със "Справедлива мобилност" наистина могат да ви помогнат, искайте съдействие от Бюрото по труда, обясните им какъв е случая, понякога те се свързват с предишния работодател и помагат също. В крайна сметка толкова права имаме.

Те в бюрото казали, че ще помогнат и се свързали с фирмата, но от там кундигунга дошъл, че по собтвено желание напуска.Иди доказвай, че те те гонят.Както и да е бюрото няма сметка да ти плаща първите три месеца и едва ли ще си направи труда да те защити.Сам трябва да си търсиш адвокати свидете ли и т.н.Във всички сбирщайн разбирай от балкано бивши соц страни фирми е така.Доколкото знам бюрото по труда и здравните каси включая публичните и частните са частни институции и всеки спестен лев си е кяр за тях.Бях писал, как АОК  не платили болничен.Затова без срам "рекламирам" правото да се възползваш от социала.Не може 10 години да си работил и си бил съвестен данъкоплатец  а  като станеш безработен или пък получаваш ниска заплата, да те е срам да се възползваш от социала.А га бе съвестен и им плащаше не бе мръсен бугаро - я!

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали знаеш, че болничните се плащат от работодателя? От касата се плащат по-късно? За мини джоб работодателя плаща болнични до 6 тата седмица, но за основната работа не се сещам в момента. И болничния трябва да се изпрати и на касата, нищо не става все още автоматично, макар, че ще стане и това. Аз преди пращам по пощата, сега само го сканирам по имейл. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6/30/2022 at 10:08, veronik_veronik написа:

Нали знаеш, че болничните се плащат от работодателя? От касата се плащат по-късно? За мини джоб работодателя плаща болнични до 6 тата седмица, но за основната работа не се сещам в момента. И болничния трябва да се изпрати и на касата, нищо не става все още автоматично, макар, че ще стане и това. Аз преди пращам по пощата, сега само го сканирам по имейл. 

Тук говорим за болничен от 6 месеца, който го плаща АОК.Трябвало в петък да се поднови, а го подновил в понеделник.Три дена към 180 евро не му платили АОК, ето затова той си бачка и в сивата икономика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..