Jump to content

Майчинство от България, ясла в Германия


F.Dimitroff

Recommended Posts

Здравейте,

сблъсках се със следния проблем и съм в процес на намиране на решение и реших да попитам и за вашия съвет. Потърсих теми тук, но не открих.

С жена ми имаме две принцеси. Едната от февруари е записана на детска градина и всичко е ок. За малката предстои да започне ясла или от септември или от януари. Въпроса е такъв, понеже жена ми влиза във втората година на майчинството си, ако запишем малката на ясла, губим ли парите които получаваме от България за втората година? Понеже жена ми все още е на трудов договор в България, ще трябва ли да си прекрати майчинството при записване на детето в ясла в Германия, както е по процедура в България? (В България при записване на детето в ясла ти се прекратява майчинството и трябва да се върнеш на работа). Ние започваме ново начинание (частен бизнес) и жена ми ще се самоосигурява тук в Германия от септември или надявам се най-късно октомври. Трябва ли да подаваме нещо в България когато се запишем в ясла.

Благодаря на отзовалите се. Като събера категорична информация ще я обобщя в темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, от това което успях да разбера до момента. Няма връзка между приемането на детето на ясла тук и майчинство в България. Тоест, ако детето се запише тук на ясла, може да сте си майчинство в България. Дали е редно или не, е отделен въпрос. Факт обаче, оказа се, че в България на никой не му пука какво прави детето ти когато си в чужбина. Така например може да се запише на детска градина в Германия и да си е още записано в България без проблем. Нито едната държава не изисква и не подава автоматично информация за това към останалите. Иначе казано...Дупка в системата...зимата на градина в Немско...лятото на градина в Българско...Пълен купон...:D:D

 

А и един съвет към родителите търсещи ясла и градина. Бъдете НАХАЛНИ и не чакайте да ви звъннат от kitafinder...Обиколете всички градини и ясли които ви устройват и попитайте директорите (отивате си директно при тях, в повечето случаи термин не ви трябва) какво трябва за да ви запишат детето и има ли шансове изобщо. Не е никак лесно, но...е по вероятно вие да намерите нещо вместо да чакате те да ви намерят... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По този повод, септември се почва една кампания всяка година, как хиляди деца не посещават училище в България, деца които някои от тях реално не са стъпвал в България и никога не са били част от българската образователна система.  Имитация на дейност, сеене на негативизъм и драма по телевизията. Тази години заявих постоянен адрес в чужбина в общината, но съответно връзка между институциите няма и съответно това има значение, само защото ще ни изключат от списъците за гласуване.

По повод градината моя позната германка с обещание за начало още преди месеци, отложиха детето и за прием в градината, защото с приоритет са украинските деца. 

По повод майчинството от България  как стои въпросът тук, тези пари декларират ли се тук, като доход? Мисля, че тази информация също ще е полезна. 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към момента мисля, че не се декларират, защото се получават от друга данъчна система. Иначе казано щом не влизат в немска банка, никой не го интересува или по-скоро, ако не се набуташ сам в устата на лъва, никой няма да се занимава с теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макар,че тази тема още много не ми е ясна, по принцип се декларира т.нар. световен доход, защото живеете постоянно в Германия. И аз мисля, че правилно сте постъпили. От България са задължени да уведомяват, когато сте декларирали в банката, че сте чуждестранно физическо лице и когато сумата надвишава 10 000 Евро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..