Jump to content

Живея в Германия, работя в Холандия


elis001

Recommended Posts

Здравейте, от един месец живея в Германия ( под наем за 6 месеца) и работя в Холандия. Къде трябва да сключа здравна застаховка (Германия или Холандия) и да се запиша при личен лекар? Намам застаховка от работодателя! Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, elis001 написа:

Имам трудов договор

Тогава си здравно осигурена, но в Холандия-защото там ти удържат данък от заплатата ти.

Вашият работодател се нуждае от вашия  Burgerservicenummer , за който можете да кандидатствате в някои холандски общини. Ще бъдете регистрирани в RNI (Regiatratie niet ingezetenen / Регистрация на нерезиденти на Нидерландия). Не можете да работите в Холандия без  Burgerservicenummer . Този номер ви е необходим, за да получите здравна застраховка

Където живееш имаш ли договор за наем и регистрация?

П.С. Ако си  ученолюбива може да си преведеш този линк.Описано е всичко.

Какво трябва да организирате, ако искате да работите в Холандия?

https://grenzinfo.eu/informationen/arbeiten-im-nachbarland/arbeiten-in-den-niederlanden/kurz-und-knapp/

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във вашият случай мисля, че се осигурявате в Холандия и може да ползвате здравна помощ и в Германия. Обърнете се към някоя от по-големите каси примерно АОК и се информирайте за спогодбите им. Мои познат живее в Германия и работеше в Швейцария и ползваше здравното си осигуряване в Германия безпроблемно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, veronik_veronik написа:

ползваше здравното си осигуряване в Германия безпроблемно.

за което си плаща отделно.

Или имаш напредвид/пише се впредвид/ нещо като нашите от българия.Осигурени здравно в България, а тук си бачкат в сивата икономика.Но не се възползват от всички блага на немското здравното осигуряване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах някакво видео за немци, които живеят в България и ползват немските си здравни карти безпроблемно в България и не плащат съответно здравна осигуровка в България, защото са осигурени в държава от ЕС. Има варианти, нали затова е ЕС. Само българските европейски здравни карти са с особен "статут", защото българската здравна каса има много задължения към европейските такива, с две думи: не плаща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, благодаря за отговорите ви, имам BSN номер, но холандския работодател (агенцията) ми каза сама да си направя застаховката. В Германия съм за сега за 3 месеца и не съм се регистрирала в общината, понеже съм под въпрос къде да се установя. И аз съм чувала, че със застраховката в Холандия мога да ползвам и в Германия, ако АОК ми я признаят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, veronik_veronik написа:

Гледах някакво видео за немци, които живеят в България и ползват немските си здравни карти безпроблемно в България и не плащат съответно здравна осигуровка в България, защото са осигурени в държава от ЕС. Има варианти, нали затова е ЕС. Само българските европейски здравни карти са с особен "статут", защото българската здравна каса има много задължения към европейските такива, с две думи: не плаща.


....защото българската здравна каса има много задължения към европейските такива.

Това дето си гледала работещи немци ли са или пенсионери?

В България нашите пенсионери не плащат здравни.

В Германия им отдържат 14,3% от пенсията им за да са здравно осигурени.Половината плаща пенсиония отдел.

 

ЕС е създаден с цел благата на бившия източен социалистически строй да идат на запад.

Като чуждестранен пенсионер от държава от ЕС, как можете да получите задължителна здравна застраховка в Германия?

Като чуждестранен пенсионер от страни от ЕС (напр. полски или румънски пенсионери), който би искал да имигрира в Германия и да се установи, можете да сключите немска законова здравна застраховка. Ако гражданите на ЕС са осигурени в здравноосигурителна компания във вашата страна на произход, можете да кандидатствате за формуляр S1 (или E 121) там, който подавате в германска законова здравноосигурителна компания по ваш избор. Това означава, че всички чужденци, живеещи в Германия, получават обичайните застрахователни обезщетения. Отписвате се от законовата здравноосигурителна компания във вашата страна, но не я прекратявате. Изпратете сертификат S1 или E121 на германската законова здравноосигурителна компания по ваш избор. Изпратете дубликата, който ще получите обратно потвърден, до здравноосигурителната компания във вашата страна. Здравноосигурителната компания във вашата страна на произход превежда вноските към избраната законова здравноосигурителна компания в Германия. Тук ще бъдете лекувани от законната здравноосигурителна компания като всеки друг германски гражданин.

 

 

Във всички държави-членки на Европейския съюз (ЕС), както и в Исландия, Лихтенщайн, Норвегия (Европейско икономическо пространство - ЕИП) и Швейцария, осигурените лица имат право на необходимите медицински услуги по време на временен престой

п.с.Най бедните немци предпочитат България.А другите избират Испания и Португалия, който безславно отпаднаха от световното по футбол.

 

емигрират и живеят

Все повече немскоезични пенсионери от Германия, Австрия и Швейцария са привлечени от България като дом за възрастни хора, който се намира между Балканите и Черно море.

Популярна дестинация е дългото почти 400 км черноморско крайбрежие, което привлича с красиви плажове и приятен климат. На юг ще откриете великолепните планински масиви на Балканите с тучна зеленина през лятото и клокочещи, свежи реки, които ви канят да отидете на пешеходен туризъм, и заснежени планини през зимата, които ви канят да карате ски. Няма да намерите повече разнообразие в нито една източноевропейска страна.

Важен фактор е благоприятното съотношение цена/качество. Никъде в Европа животът не е толкова евтин, не на последно място поради ниските разходи за заплати - така че дори малка пенсия може да бъде достатъчна за достойно пенсиониране. Средната месечна заплата в България е малко под 400 до 500 евро и следователно разходите за живот са значително по-ниски, отколкото в другите страни от ЕС. Животът в България все още е много по-евтин, отколкото в други южноевропейски страни като Испания, Португалия или Италия. В България вече можете да живеете спокойно с около 900 до 1300 евро на месец. Разбира се, цените се повишават и в цяла Европа - няма да намерите страна, където цените са като преди 5 години! Но България е евтина в сравнение с немската структура цена-производителност - можете да намерите информация на нашата страница Разходи за живот.

През 2021 г. в България са се изселили 959 германци. За 10 години (2012-2021 г.) 4898 германци емигрират в България. През 2020 г. в България официално живеят 1481 германци. Всеки ден получаваме нови запитвания относно възможността за емигриране в България - на които с радост ще отговорим - безплатно!

Има добри полети с трите летища в страната: София (столица), Варна (Северно Черноморие) и Бургас (Южно Черноморие).

България има много дълга и богата история като смесител на различни нации. Свидетелство за това са например живописният град Несебър на брега на Черно море, който е в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, но също така и многобройните манастири като Рилския манастир в планината.

Люлката на славянската писменост е и в България.

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, elis001 написа:

Здравейте, благодаря за отговорите ви, имам BSN номер, но холандския работодател (агенцията) ми каза сама да си направя застаховката. В Германия съм за сега за 3 месеца и не съм се регистрирала в общината, понеже съм под въпрос къде да се установя. И аз съм чувала, че със застраховката в Холандия мога да ползвам и в Германия, ако АОК ми я признаят

Правилно сама трябва да си избереш, защото са много за разлика от България!

Дадох ти линк където изчерпателно е описано, но явно не знаеш как да си го преведеш.

пускам ти линка директно през гугъл преводача.

https://grenzinfo-eu.translate.goog/informationen/arbeiten-im-nachbarland/arbeiten-in-den-niederlanden/krankenversicherung-2/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=de&_x_tr_pto=wapp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, горе не съм уточнила, че това са пенсионери.

Освен това, проверете ако живеете в Германия и работите в Холандия, би трябвало да сте данъчно задължително лице на Германия и е необходимо да подадете данъчна декларация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, veronik_veronik написа:

Да, горе не съм уточнила, че това са пенсионери.

Освен това, проверете ако живеете в Германия и работите в Холандия, би трябвало да сте данъчно задължително лице на Германия и е необходимо да подадете данъчна декларация.

Тя няма никаква регистрация в Германия.
Както знаеш тук се пращат писма на адреса ти.

А отностно пенсионерите немците те си  плащат в България здравните осигуровки.Немската държава превежда на България.

Българин пенсионер в Германия  плаща, а ако е в България не му удържат!
Къде е социализма се пита в задачата?

Здравноосигурителната компания във вашата страна на произход превежда вноските към избраната законова здравноосигурителна компания в Германия. Тук ще бъдете лекувани от законната здравноосигурителна компания като всеки друг германски гражданин.

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, AinStein написа:

Правилно сама трябва да си избереш, защото са много за разлика от България!

Дадох ти линк където изчерпателно е описано, но явно не знаеш как да си го преведеш.

пускам ти линка директно през гугъл преводача.

https://grenzinfo-eu.translate.goog/informationen/arbeiten-im-nachbarland/arbeiten-in-den-niederlanden/krankenversicherung-2/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=de&_x_tr_pto=wapp

Да прочетох го, мерси! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..