Jump to content

Има ли българи в Касел?


rusevara

Recommended Posts

Здравейте, форумци,

от известно време живея в град Касел и търся нови запознанства и приятелства с други българи в града и региона. Много бих се радвала да намеря сънародници със сходни на моите интереси: кино, музика, литература, икономика, чужди езици.

Ако имате желание да пием кафе и да си поговорим на родния език, дайте знак тук  ;) или ми пишете на имейл: radina.ruseva@gmail.com

Пожелавам на всички да бъдат здрави и весело посрещане на предстоящите празници! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 9
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

преди 2 часа, rusevara написа:

Здравейте, форумци,

от известно време живея в град Касел и търся нови запознанства и приятелства с други българи в града и региона. Много бих се радвала да намеря сънародници със сходни на моите интереси: кино, музика, литература, икономика, чужди езици.

Ако имате желание да пием кафе и да си поговорим на родния език, дайте знак тук  ;) или ми пишете на имейл: radina.ruseva@gmail.com

Пожелавам на всички да бъдат здрави и весело посрещане на предстоящите празници! 

Има едно неписано правило.

Видиш ли българи.Изобщо не се издавай, че си от България.

Питаш се защо ли?

Опит!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

AinStein какъв е твоя опит? Жената е добронамерена и дано намери такива хора. Немската поговорка: Къси посещения, дълги приятелства е много вярна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, veronik_veronik написа:

AinStein какъв е твоя опит? Жената е добронамерена и дано намери такива хора. Немската поговорка: Къси посещения, дълги приятелства е много вярна.

Пълни глупости пишеш.Имаше тема нови Имигранти и стари Емигранти.Живея в градче.Където казват има към 900 българи.Само в макдоналдс са тежкарят.Сигурно от моя край са над 100.
Пълен отврат и селяния.Не ми говори.Споделя кви обувки за 300 евро купил или колко му струвала кухнята,а няма пари да си купи нетера тв или иптв.Мога да напиша цял роман за нашите в Германия.Има работливи и скромни, има такива дето ще те прекарат.Е да си кажа земляк роднина на мой приятел, който е истински гьотверен направи така шефовете да ме изгонят и да вземат него на работа.И забележете да им бачка на черно, защото е над 30г в Германия и знае как се лъже немския социал и бюрото по труда.Споделяше ми, че на над 80 човека е помогнал, но от никой няма благодарност.Казах му хубаво помагаш, но после се осираш.
За това и не те търсят.Хубава поговорка имаме -

Капка катран бъчва мед разваля

Е заради такива хубавци казвам на момичето по далеч от българи.Един път в парка поздравих семейство българи, а те сякаш бяха чужденци на главната в Китен.Обикновено се радваш, като чуеш българска реч.Оглеждаш се и подминаваш.
Нов съм и в Германия само немски чуваш .На третия месец вървя си аз и гледам тираджия дърпа си масичката и ще яде.Отдалече забелязвам познато българско работно яке, до скоро и аз имах такова - от тези тъмно-сините и светло-синьо на ръкавите.Минавах покрай него ама с такъф кеф го заговорих, че него оставих да си хапне.Работи и живее в България и кара плодове към Германия :)
Истината е , че в него нямаше от онова перчене, като нашите в Германия.Виж ги летоска ки стойки правят га са на урлаб в България.А другите месеци само работа-къщи.Е така се правят пари с труд.Ето едно видео за разходите в Германия!Вече няма смисъл и Германия.Всичко  скъпо е навсякъде.Няма увеличение на социала и заплатите.

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пишеш няма смисъл, а всъщност идват постоянно българи и не само.  Приходи, разходи е много относително, как всеки си харчи парите, без значение дали си в Германия или където и да било. Изгледах иначе видеото, благодаря ти, че го сподели  но е факт, че независимо от разходите те са в Германия, а не в България. Освен това, в Германия има алтернативи, може да се намери втора работа - мини джоб и това доста да подпомогне семейният бюджет. Аз мисля, че не само парите са водещото при избора дали да живееш в Германия или не.

Що се касае до българите в Германия, преди си мислех, че пак трябва да имаш малко интелект за да отидеш в чужбина и да живееш, но явно не е така. Понякога гледайки нашенците се чудя как са дошли тук, как живеят в Германия, как се справят със системата, писма, правила и т.н. За съжаление, в последно време  на все по-лоши примери попадам. Мои познат, който живее в Германия повече от 30 г. го попитах има ли контакт с българи. Той ми каза, че няма никакъв. И ми изпрати забавен отговор:

Вместо отговор за контактите ми с българи, защото нямаме такива, ти пращам стих от неповторимия

Радой Ралин (псевдоним на Димитър Стоянов)

„Срещнали се на полянка,

прабългарин и славянка.

Цуни-гуни, вади-тури,

Народили чукундури.

Хем ебливи, хем крадливи,

но най-вече завистливи.“

Предполагам, че е имал някога контакти, но явно се е "опарил" и страни от такива отношения. Иначе, дамата търсеща контакт ме впечатли, че явно все пак търси контакт с хора с интереси от различни области.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, veronik_veronik написа:

Пишеш няма смисъл, а всъщност идват постоянно българи и не само.  Приходи, разходи е много относително, как всеки си харчи парите, без значение дали си в Германия или където и да било. Изгледах иначе видеото, благодаря ти, че го сподели  но е факт, че независимо от разходите те са в Германия, а не в България. Освен това, в Германия има алтернативи, може да се намери втора работа - мини джоб и това доста да подпомогне семейният бюджет. Аз мисля, че не само парите са водещото при избора дали да живееш в Германия или не.

Що се касае до българите в Германия, преди си мислех, че пак трябва да имаш малко интелект за да отидеш в чужбина и да живееш, но явно не е така. Понякога гледайки нашенците се чудя как са дошли тук, как живеят в Германия, как се справят със системата, писма, правила и т.н. За съжаление, в последно време  на все по-лоши примери попадам. Мои познат, който живее в Германия повече от 30 г. го попитах има ли контакт с българи. Той ми каза, че няма никакъв. И ми изпрати забавен отговор:

Вместо отговор за контактите ми с българи, защото нямаме такива, ти пращам стих от неповторимия

Радой Ралин (псевдоним на Димитър Стоянов)

„Срещнали се на полянка,

прабългарин и славянка.

Цуни-гуни, вади-тури,

Народили чукундури.

Хем ебливи, хем крадливи,

но най-вече завистливи.“

Предполагам, че е имал някога контакти, но явно се е "опарил" и страни от такива отношения. Иначе, дамата търсеща контакт ме впечатли, че явно все пак търси контакт с хора с интереси от различни области.

Писах ти няма смисъл, защото вече не може да се пести с тези цени в дискаунтърите.Затова иде реч!Но хората прииждат, защото в България е ужас.Тук дори да не можеш да пестиш пари, както преди.Но си по-добре от България.Има една причина за да има Ред,Дисциплина,Чистота=Щрафт.Няма какво да се лъжем.
Бръкнеш ли в джоба на балканеца, по немец става от немеца на територията на Германия.Но същия в България не е същия.Свободия.
Дамата определено си търси своето отражение, но във форума където
извадка от пост

Здравейте и от мен казвам се Сузана живея от две години в германия ии искам да попитам дали някой може да ми помогне за тези децки надбавки не ми пуснаха цялата сума аа само за 2 месеца имам две деца едното дете е родена в германия казаха ми че съм истарвала някаква дата ии другите пари не мога да ги получа моляя някой да ми помогне

Тук едва ли ще намери вдъхновение. ще копирам твое писано

но най-вече завистливи.

В този ред на мисли дали да не отворим нова тема.

Той търси Нея, Тя търси Него.

Толкова много самотни има.Може някоя свадба да направят, но да знаят социала тогава е други критерии - дечурлиги.

п.п.Леле мале докъде я докарах, щях да пиша сваТба.Ужас!

 

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

AinStein ти пусни хубаво тема, но да не те обвинят в дискриминация, във време на еднополови връзки и всякакви други разновидности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 17.12.2022 at 2:49, AinStein написа:

Пълни глупости пишеш.Имаше тема нови Имигранти и стари Емигранти.Живея в градче.Където казват има към 900 българи.Само в макдоналдс са тежкарят.Сигурно от моя край са над 100.
Пълен отврат и селяния.Не ми говори.Споделя кви обувки за 300 евро купил или колко му струвала кухнята,а няма пари да си купи нетера тв или иптв.Мога да напиша цял роман за нашите в Германия.Има работливи и скромни, има такива дето ще те прекарат.Е да си кажа земляк роднина на мой приятел, който е истински гьотверен направи така шефовете да ме изгонят и да вземат него на работа.И забележете да им бачка на черно, защото е над 30г в Германия и знае как се лъже немския социал и бюрото по труда.Споделяше ми, че на над 80 човека е помогнал, но от никой няма благодарност.Казах му хубаво помагаш, но после се осираш.
За това и не те търсят.Хубава поговорка имаме -

Капка катран бъчва мед разваля

Е заради такива хубавци казвам на момичето по далеч от българи.Един път в парка поздравих семейство българи, а те сякаш бяха чужденци на главната в Китен.Обикновено се радваш, като чуеш българска реч.Оглеждаш се и подминаваш.
Нов съм и в Германия само немски чуваш .На третия месец вървя си аз и гледам тираджия дърпа си масичката и ще яде.Отдалече забелязвам познато българско работно яке, до скоро и аз имах такова - от тези тъмно-сините и светло-синьо на ръкавите.Минавах покрай него ама с такъф кеф го заговорих, че него оставих да си хапне.Работи и живее в България и кара плодове към Германия :)
Истината е , че в него нямаше от онова перчене, като нашите в Германия.Виж ги летоска ки стойки правят га са на урлаб в България.А другите месеци само работа-къщи.Е така се правят пари с труд.Ето едно видео за разходите в Германия!Вече няма смисъл и Германия.Всичко  скъпо е навсякъде.Няма увеличение на социала и заплатите.

 

Аз съм попадала на различни българи в чужбина: наистина някои са злобни, завистливи, неусложливи, постоянно се оплакват и гледат само те да са добре, но познавам и няколко свестни българи, които са се доказали като проятели, от студентсвото ми. Просто те останаха в Берлин, а аз се преместих поради стечение на обстоятелствата в Касел. Комуникираме само онлайн, а идеята ми бе да намеря някой тук на местно ниво. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, rusevara написа:

Аз съм попадала на различни българи в чужбина: наистина някои са злобни, завистливи, неусложливи, постоянно се оплакват и гледат само те да са добре, но познавам и няколко свестни българи, които са се доказали като проятели, от студентсвото ми. Просто те останаха в Берлин, а аз се преместих поради стечение на обстоятелствата в Касел. Комуникираме само онлайн, а идеята ми бе да намеря някой тук на местно ниво. :)

Навремето гледах някакво предаване с Магардич Халваджан.
Та на въпроса той отговори.
Ако си задник без пари, когато имаш пари.Ставаш задник с пари.
Ако си пич, дори  без пари. После ставаш пич с пари.Това е до  характер.
Интересното е че парите показват прикритите черти на уж приятели.
В казармата викахме дай на сигането ефрейторски пагоди и му глей сеира.
Определено има свестни хора, но трябва да ги търсиш с фенера!
Дано си ме разбрала.

Студентските години са най-хубавите.Сама преценяш с кого да общуваш и допуснеш в обкръжението си.Но тук, за разлика от България е див капитализъм.Къщи-работа, работа-къщи и няма отклонение, за да не се харчат пари.Ний кинти сме дошли да къртим и губим човешкия си облик.А в България след работа търсиш къде с кой да излезеш.Защото се правим, че работим, за разлика от тук.
Завистта и злобата са черти на човека, но не се придобиват.
Хубаво е че търсиш приятели, но трябва да имаш едно наум.
Почти всеки ден гледам едно немско семейство пенсионери, които минават пред прозореца ни.Всеки ден се разхождат заедно.Щастливи, че се имат.
А друг комшия пенсионер постоянно се движи, но е сам.Усеща се самотата в него Има си голяма къща, но някак си е пустота.Викам си този човек в България  ще седне с комшиите да си говори и общува.
В началото в Германия много се изумявах на нравите им.
Най-странната картина дето съм виждал.Лято е минавам покрай една къща.Немец над 60-те си пийва биричката без музика и ме гледа.Точно до него е  оградата от немски чемшири не им знам имената:).А зад тази ограда е седнал на биричка  комшията , който е  на неговата възраст,а  жената му нещо шеташе.Изби ме на смях.
Това в България никога! Но свикваш с нравите.
И ти се услажда немското спокойствие.

Редактирано от AinStein
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаеш ли  зависи къде си в Германия. При нас общуваме със съседите, спонтанно лятото по бира, някой път организирано, нося им, като направя сладкиш, вчера получих коледни сладки, разбира се в България това е много в по-големи размери, но донякъде там се минава границата. Иначе на синът ми приятелите са се вкъщи, вчера на обяд 3-4 след училище, снощи други пак стояха до 11, повечето са немци, работят и учат или вече завършили млади хора. Но още са млади, с времето нещата ще се променят, а и общуването особено вечер е трудно, в България работа се почва обикновенно в 9, а тук 6, лягат си вечер в 8 часа. Но дори и в България нещата се променят от работа, вкъщи, хората се отчуждават, не си познаваш съседите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..